Sneller en steviger schuttingen bouwen Hobbypalen IK Decoratieve tuinomheining 1- Het begin Randafwerking Onderlaag Begroeiingstas P- Het uitgraven De folie Planttapijt MOERGESTEL-NIEUWS1 WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 \8 PAGINA 9 zonlicht op de onbeschermde stukken landbouwfolie aan de randen is gevaarlijk. PVC-folie is wel geschikt voor de aanleg van vijvers mits het aan een aantal eisen voldoet. De folie moet chemisch neutraal zijn, mag geen regeneraten be vatten, moet extra beschermd zijn tegen UV-straling en de na den moeten hoogfrequent gelast zijn. De folie van Ubbink vol doet aan de hoogste eisen. Met vijverfolie is elk gewenst formaat en model vijver moge lijk. Ideaal voor de tuinliefheb ber, die geen voorgevormde vij ver wil, maar zijn eigen vijver wil vormgeven. Om een afrastering te maken dient gaas onlosmakelijk te wor den verbonden met een paal. Hoewel de houten paal toch een aantal nadelen heeft, is in Nederland driekwart van de afras teringen geplaatst met zo’n paal! De basis van het funderingssys- teem is de metalen Metpost- paal, een stalen puntprofiel met U kunt nu de vijverranden vast maken en de vijver langzaam vullen met water. De folie wordt nu meer en meer in de vijver ge zogen. Alvorens u de vijver hele maal vult met water kunt u het beste uw waterplantjes op de ge wenste plaats neerzetten. Vul dan de vijver helemaal met wa ter. Wacht nu enkele dagen tot dat de vijver zijn uiteindelijke vorm heeft aangenomen. lijkmatige overgang de plantengroei rondom uw vijver en uw vijver te bewerkstelligen is de begroeiingsmat. De be- groeiingsmat wordt eenvoudig over de vijverfolie aangebracht en is makkelijk te bevestigen met de speciale bevestigingsha- ken. lijke golvingen. Zowel de bo venkant als de onderkant van de omheining heeft een extra neg- gedraad. Het exclusieve karak ter van Luxanet komt het best tot zijn recht in een kleurrijke omgeving van, bijvoorbeeld, een bloementuin. 10e- i de slijk ngs- cht, :g te ken. 'e er ont- icu- ezig irtje ige- van de ma nds tot ant- of Om te beginnen bepaalt u welke vorm u wilt en ’tekent’ u de om trek van uw toekomstige vijver uit op de grond met behulp van bijvoorbeeld een tuinslang of Als u uw vijver heeft aangelegd, blijft er altijd een klein pro bleem over: Wat te doen met die lelijke rand van uw vijver? De uitvinding bij uitstek om een ge- Nadat al het graafwerk gedaan is, moet u de grond zo gelijk en glad mogelijk maken. Met be hulp van een hark dient u alle stenen, harde en scherpe voor werpen te verwijderen. Hierna kunt u de bodem bedekken met een laag zand. Een grotere ze kerheid verkrijgt u door het ge bruik van het speciale veilig- heidsvlies. glijden in uw vijver. Omdat de overgang van planten zeer ge lijkmatig is, kunnen dieren zelfs eenvoudig de oever bereiken. Tevens wordt de vijverfolie be schermd tegen alle invloeden van buitenaf. Een andere mogelijkheid is de begroeiingstas. Deze begroei ingstas is vervaardigd van ko kos, een natuurlijk produkt. In deze één meter brede tas zijn twee vakken gevlochten, welke te vullen zijn met aarde, waar door u door de mazen van het ko kosmateriaal uw waterplanten kunt aanbrengen. Deze tas is eenvoudig te bevestigen met be hulp van bevestigingshaken. Na een korte periode zal er door de weelderige plantengroei niets meer te zien zijn van de vijver rand en kunt u genieten van een natuurlijke oeverbeplanting. ook ont- ren- En zoor jt te i, of Of vin den. ;een stip Ge niet ir. en d? nt uk ite rf- let en us d, >el De benodigde hoeveelheid vei- ligheidsvlies is gemakkelijk te berekenen. U neemt de grootste lengte en de grootste breedte van de uitgegraven bodem. Daar overheen legt u de twee meter brede banen die elkaar enkele centimeters moeten overlappen. Overtollig materiaal, ontstaan door het vouwen, zal in enkele gevallen weggeknipt moeten worden, zodat u een zo glad mo gelijke ondergrond heeft voor de vijverfolie. L Nu wordt met het uitgraven be gonnen. Let wel dat op het moe ras- en laagwatergedeelte nog een laag aarde móet komen, u dient hiermee met het uitgraven rekening te houden. Het verschil in diepte tussen het moeras- en beplantingsgedeelte moet zeer gering zijn, zodat het in elkaar over kan lopen. In te genstelling tot het beplantings gedeelte, waar wij een hoek van 15° aanbevelen. Nu het zware graafwerk gedaan is, kan men met het fijnere graafwerk beginnen. Denk goed na hoe u uw beplantingsniveaus wil ’inrichten’ en pas deze ni veaus hierop aan. Controleer met behulp van een lange lat en een waterpas of alle randen ho rizontaal zijn. Landbouwfolie is voor vijvers niet geschikt. Het is een goed koop materiaal, wortels, stenen of andere omstandigheden ver oorzaken gemakkelijk scheu ren, waardoor de vijver gaat lek ken. Reparatie blijkt geen ge schikte mogelijkheid te zijn om eventuele problemen op te los- sen. Ook de invloed van uren De geplastificeerde metalen buispaal kent een aantal voorde len kan niet rotten, harmonieert met gaas, heeft juiste kleur en is sterk. Bekaert Nederland vereenvoudigde het bestaande as sortiment sterk: het assortiment kent nog slechts twee typen: een paal en een steunpaal, elk in vijf lengtes. Met een Engelse vinding, Met- post geheten, kan nu ook de doe- het-zelver sneller, goedkoper en steviger schuttingen, pergola’s, afdakjes, schuurtjes, rozen prieeltjes, carports en allerhan de hekwerken opzetten. Gaten graven en betonstorten is niet meer nodig en het enige gereed schap, dat men nodig heeft is een moker en een waterpas. houten paaltjes. Op deze manier kunt u ook de eventuele moeras of biorand aangeven. Een natuurvijver heeft verschil lende niveaus, van de oever uit gezien; eerst een vlak moerasge deelte daarop aansluitend of in elkaar overlopend een laagwa- ter gedeelte, dan het wat diepere plantengedeelte (met eventueel verschillende beplantingsni veaus) en tenslotte in het mid den het diepste gedeelte. vier vastgelaste ribben, dat zon der graafwerk met de moker (en een houten stootbalkje) in een wip in de grond wordt geslagen. Boven de grond blijft dan een vierkante koker uitsteken, waarin men muurvast een hou ten paal aanbrengt. Stalen tan den (’wiggrepen’) bijten zich on wrikbaar in het hout vast, waar door een rotsvaste verankering ontstaat, die zelfs de zwaarste stormen trotseert. Aan de houten paal bevestigd men dan twee U-vormige ’Met- Dan kunt u nu beginnen met de folie. Het is raadzaam de graaf werkzaamheden, het bedekken met veiligheidsvlies en folie in één keer te doen, zodat u niet het risico loopt dat bijvoorbeeld door weersomstandigheden be paalde werkzaamheden voor niets zijn geweest. PVC-folie is het prettigst te ver werken als het iets verwarmd is bijvoorbeeld door zonnestralen Hierdoor wordt de folie wat zachter en is daardoor makke lijker op zijn plaats te leggen. De folie wordt in zijn geheel uitge vouwen en over het uitgegrave- ne gelegd. Rondom moet een rand van circa een halve meter overblijven. Probeer de vijver folie zo glad mogelijk te krijgen, met zo weinig mogelijk plooien. clips’, waartussen de houten pa nelen worden vastgeklemd. Ver volgens wordt de volgende Met- post-paal de grond ingedreven en zo verder. Op alle houten paalkoppen wordt een kunst stoffen kapje (Metkap) aange bracht, dat het hout tegen rot beschermt en bovendien het ge heel keurig afwerkt. Het Met- post-systeem is te koop bij bouwmarkten, tuincentra, de bouwmaterialenhandël, doe- het-zelf zaken en ijzerwinkels. Steeds meer mensen hebben aandacht voor het esthtische as pect van hun woonomgeving. De tuin vormt daarop geen uitzon dering. Luxanet is een decoratieve draadomheining van Bekaert die zorgt voor een geometrisch spel van klassieke lijnen en sier- De planten kunnen nu zowel in als rondom de vijver geplant worden, zodat een mooie, na tuurlijke overgang ontstaat. Planten met kleine wortels hechten zich in de mazen van de mat. Voor planten met grotere wortels kunnen de openingen in de mat vergroot worden. In de begroeiingsmat kunnen aarde, kiezelstenen en eventueel turf worden verspreid zodat de planten zich kunnen vasthech ten. Dit ’planttapijt’ zal niet gaan Folievijvers in ieder gewenst model

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 9