Oisterwijkse bossen en vennen 95 2 BEPAAL ZELF UW KLEURKEUZE lm Willems CHRYSANTEN ’Trés Bien’ De Zonnebloem f 1 Moergestel Wp- NOUWENS VERHUIZINGEN Op de donderdagen 10 en 17 oktober kunt u kennis komen maken met de make-up van John van G door u GRAB TE LAT.., MAKEN! KPJ-nieuws: U bossen De vennen N atuurmonumenten Ten zuiden van Oisterwijk ligt een uitgestrekt bos-, heide- en vennenge- bied. Al in 1913 wist Natuurmonumenten hier - in nauwe samenwerking met de plaatselijke VW en de gemeente Oisterwijk - de eerste vennen aan te kopen. Daarmee werd voorkomen dat een aantal vennen werd drooggelegd voor woningbouw. Tegenwoordig zijn de Oisterwijkse bos sen en vennen een drukbezocht natuurgebied. Eenvoudige administratie voor 50 Zaken veranderen naarmate men ouder wordt. Bereikt u de pensioengerechtigde leeftijd of komt uw partner te overlijden, dan gaat uw inkomen vaak achteruit. U moet tóch uit zien te komen met minder geld. Attentie Veel bezoekers Een oogje in het zeil De strijd van het bos uit eigen kwekerij per bos 3 se: Natuurlijke bossen Dood hout brengt leven Schoonheidssalon St. Jansplein 3A, 5066 AR Moergestel Tel. 04243 - 3709 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 PAGINA 5 te- nen f en i zo vin- ?ge- een rge- 118 laap eur- mto latie Broer en zus samen op de foto. Wie zijn het? De communicant van afgelopen week was Kees Roosen, Burg. Bardoelstraat 10. De foto weid gemaakt bij gelegenheid van zijn eerste communie in 1957... INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS VERPAKKINGEN OVERZEE RIJKSVERHUIZERS SCHOOLSTRAAT 31a 5066 EC MOERGESTEL TEL: (04243) 1442 dag lec- met gen i de >ark van :ens een nee- da- Hoofdstraat 47B-5091 AB 's-Gravenmoer Telefoon 013 - 670526 - 674796 Mochten wij u 2 weken geleden melden dat we tijdens onze ledenwerfaktie 425 nieuwe leden werfde, dit aantal is ondertussen opgelopen naar 461. Een grandioos succes! Indien bij u wegens omstandigheden het kaart je niet is opgehaald, en u zou nog graag lid wor den, mag u bellen, naar het secretariaat tel 2376. Een van de medewerkers van de Zonnebloem komt dan nog graag even langs. Duizenden jaren geleden ontstonden de vennen doordat stevige zuidwesterstormen zand wegblie- zen. Er bleven langwerpige laagtes achter die zich vulden met regenwater. Dat water zakte niet weg, omdat de bodem vrijwel waterdicht is. Bijna alle vennen krijgen zo hun water. Eeuwenlang was het regenwater schoon: er zaten geen voedings- of zure stoffen in. In zulke voed- selarme omstandigheden ontwikkelt zich een rijk biologisch leven met bijzondere planten als de vleesetende zonnedauw en de waterlobelia. Het. meest opvallende was de rijke schakering aan micro-organismen aan: meer dan 200 soorten sieralgen zijn in het verleden geteld. Voor het oog liggen de vennen er nog steeds prachtig bij. En wie vanaf een van de heuvels uitkijkt over de donkere watervlakken, gekleurd door witte waterlelies en gele plompen, ver moedt niet dat de biologische rijkdom voor een belangrijk deel verleden tijd is. De vennen zijn een hond dicht bij komt. De eieren of de jonge vogels in het nest zijn dan een makkelijke prooi voor andere dieren, zoals eksters en kraaien. Ook zoogdieren zoals hazen slaan op de vlucht als een hond in de buurt komt. Vaak gebeurt het dat een haas zijn jongen kwijtraakt. Reeën raken in pa niek en gaan er blindelings vandoor. Ze lopen zich letterlijk dood tegen een hek of verongeluk ken op de verkeersweg. Naast de Oisterwijkse bossen en vennen beheert en beschermt Natuurmonumenten ruim 60.000 ha natuurgebied, verspreid over zo’n 250 terrei nen. Dit is mogelijk door de steun van vele leden. Word ook lid. Over het werk van Natuurmonumenten en over de Oisterwijkse bossen en vennen kunt u meer informatie krijgen in het bezoekerscentrum. Bezoekerscentrum Oisterwijk Van Tienhovenlaan 5 5062 SK Oisterwijk Telefoon 04242-19209. Het is goed op die veranderingen voorbereid te zijn. Deze kursus wil u hierbij behulpzaam zijn. Op eenvoudige wijze komen soms vrij ingewikkelde zaken op administratief gebied aan de orde. Bo vendien krijgt u allerlei praktische informatie over regelingen die van belang zijn als u een dagje ouder wordt. Als u - aktief wilt zijn - zelfstandig wilt blijven - uw eigen zaken wilt regelen - bij de tijd wilt blijven - uw kennis wilt vergroten is dat een goede reden om in te schrijven. De kursisten kunnen bepalen wat aan de orde komt. Om u een idee te geven, zijn hier enkele onder werpen: - bank/giroverkeer, afschrijvingen etc. - maandelijkse inkomsten/uitgaven - A.O.W. en A.B.W., ziekenfonds, A.W.B.Z., sociale zaken - verzekeringen: onder- of oververzekerd - belastingen: aftrekposten, bezwaarschrift, ver zoek om kwijtschelding - gemeentelijke belastingen: verzoek om kwijt schelding - huursubsidie en woningaanpassingen - 65 pas en seniorenpas - erfenis en schenkingen - testament. De kursus duurt 10 bijeenkomsten en kost totaal ƒ25,-. Dag: in overleg. Plaats: in overleg. Meer informatie of aanmelden? Bel of schrijf dan naar: Sonnevanck, George Perklaan 2, 5061 VN Oisterwijk, tel. 04242- 82491. Hier volgt een berichtgeving van het KPJ-nieuws, dit is voor alle Moergestelse jeugd Hier zijn we dan weer na een drukke week van gein, werken en plezier maken met de KPJ. Afgelopen vrijdag was het weer een drukte in ons clubgebouw d’n Tob. Dit kon ook niet missen omdat er een spetter van barkeepster achter de bar stond, die geweldige muziek draaide, een lek ker glaasje drinken schonk, dus gewoon een ple zierige KPJ-er. In het KPJ-nieuws van vorige week is een klein foutje ontdekt. Het KPJ- uitstapje is niet op 19 oktober maar op 9 novem ber, waarheen is nog steeds een verrassing. Op vrijdag 25 oktober is er weer de jaarlijkse najaarsvergadering. Ook hier moeten jullie ko men want er worden dan belangrijke mededelin gen gedaan. Als er interesse is voor survivaltochten en/of grot- tentochten dan kun je dit doorgeven aan Aron, tel. 2575. Hier volgt de agenda van de komende activitei ten: 18 okt.: Filmavond 3 nov.: Auto-oriëntatietocht 8 nov.: Handboogschieten 9 nov.: Uitstapje 22 nov.: Bowlingen. Heb je interesse in de KPJ, informeer bij Jos (2817) of Wim (3839) en je kunt aan al deze ac tiviteiten meedoen. Groeten en tot volgende week. Jaarlijks bezoeken honderdduizenden mensen de Oisterwijkse bossen en vennen. Voor al die be zoekers zijn voorzieningen gemaakt: parkeer plaatsen, picknickbanken en wandelroutes. Ook beheert Natuurmonumenten een bezoekerscen trum met informatie over de Oisterwijkse bossen en vennen. Vanaf het bezoekerscentrum en van af de parkeerplaatsen starten verschillende wan delroutes die langs de mooiste plekken gaan. Ze staan beschreven in folders die u kunt krijgen in het bezoekerscentrum. Met al die bezoekers hebben dieren en planten wel wat moeite. Op sommige plekken komen te veel bezoekers, waardoor het wild (reeën, hazen, vogels) niet de rust krijgt die het nodig heeft om voedsel te zoeken of om de jongen te verzorgen. Natuurmonumenten probeert de dieren wat meer rust te geven. Door hier en daar wandelpa den af te sluiten, zijn de rustgebieden voor het wild vergroot. Zelf kunt u meewerken om de rust van het wild te bewaren door uw auto op een of ficiële parkeerplaats neer te zetten, door op we gen en paden te blijven en door uw hond aan de lijn te houden. Aanlijnen is nodig, omdat bijna alle dieren bang zijn voor honden. Ook voor hon den die ’niets doen’. Zo verlaten vogels die op de grond of laag in de struiken broeden hun nest, als borstje en nachtegaal. En in die struiken kunnen hazen en reeën zich verschuilen en tot rust ko men. Kortom, in een natuurlijk bos zorgt dood hout ervoor dat de variatie toeneemt. De natuur kan haar eigen gang gaan, maar soms stuurt Natuurmonumenten de natuurlijke on- wikkeling. Zo worden bomen en struiken die er niet thuis horen verwijderd. Voorbeelden zijn de Amerikaanse eik en de Amerikaanse vogelkers. Omgewaaide bomen die gevaar opleveren voor wandelaar of fietser, worden weggehaald. Daar naast grazen er runderen, die het graspakket wegvreten, zodat open plekken ontstaan. Daar kunnen zaden van bomen en struiken ontkie men, waardoor de natuurlijke verjonging van het bos versneld wordt. Het is passen en meten om het juiste aantal dieren uit te zetten. Lopen er te veel, dan vreten ze ook de jonge boompjes weg, zijn er te weinig dan blijft het graspakket te dicht en kan zaad niet ontkiemen. Ook zorgen de koei en ervoor dat restanten heide niet dichtgroeien met bomen. Wandelroutes die bij het bezoeker scentrum beginnen laten op veel plekken het ont staan van een natuurlijk bos zien. Ondanks alle goede zorgen hebben veel bomen het moeilijk. Belangrijke oorzaak is de ’zure re gen’. Je kunt de gevolgen zien aan de kleur van bladeren en naalden. Die verouderen en verkleu ren veel sneller dan normaal. De huidmondjes in blad en naald doen het minder goed en verdam pen veel meer water dan goed is. Bij naaldbomen vallen vooral de oudere naalden sneller af. De kroon van de bomen wordt dan van binnenuit doorzichtig. Bij loofbomen begint het bladverlies aan de buitenkant van de kroon. Door de verzuring verzwakken de bomen. Tegen een te natte of een te droge zomer, een te koude of juist veel te zachte winter zijn ze daardoor veel minder bestand. Een luxe make-up doos waarin u, met behulp van een magneet- systeem, zelf de kleuren kiest voor W uw persoonlijke make-up. 1 Handig en economisch JOHN VAN G biedt u deze mogelijkheid. Een uitgebreid assortiment maakt uw kleurkeuze nog eenvoudiger, en wij al* vakspecialisten helpen u daarbij ft ip- ijk door de jarenlange zure neerslag sterk achter uitgegaan. Zo zijn er van de 200 soorten sieral gen nog maar een stuk of 10 over. Zonnedauw re. en lobelia hebben moeite zich te handhaven. Tegen de verzuring is voorlopig weinig te doen. ats ----- - m. Een mogelijkheid is de vennen uit te baggeren en zo te ontdoen van verzurende en bemestende stoffen. De planten- en dierenwereld kan zich bij dan voor vele jaren herstellen. Echte verbetering komt pas als de uitstoot van zure stoffen door verkeer, industrie en landbouw zeer drastisch wordt teruggebracht. Bossen nemen nu het grootste oppervlak in, maar |M wie een kaart uit het begin van de vorige eeuw V bekijkt, ziet daarop een uitgestrekte heidevlak- |3| te. Daarna is de bebossing langzamerhand op gang gekomen. Er zijn indertijd vooral naaldbo os men als grove den, douglas, fijnspar en lariks aangeplant. Deze bomen groeien sneller dan loof- bomen en kunnen al snel worden geoogst. In zo’n naaldbos met rechte rijen is geen plaats voor kruiden of stuiken. Veel naaldhout is gebruikt am de mijngangen in Limburg te stutten. In het bosbeheer is de laatste jaren veel veran- derd. Natuurmonumenten laat de natuur steeds tneef haar eigen gang gaan en streeft naar een meer natuurlijk bos. In Oisterwijk betekent dit dat de naaldbossen op de lange duur zullen plaatsmaken voor loofbossen. Een natuurlijk oofbos heeft verschillende ’etages’: op de bodem ie kruidlaag, waar bijvoorbeeld bosbessen en Pramen groeien. Wat hoger groeien struiken als Ie vlier. En in de toplaag zijn de kruinen van ei ken, berken en hier en daar een beuk te zien. in een natuurlijk bos ontstaat een hechte levens- [emeenschap, waarin dieren en planten veel met ilkaar te maken hebben. Dood hout speelt daar- ken 6611 belangrijke rol. Op dode stammen en tak- on ten vestigen zich schimmels, paddestoelen en in- ma ekten. Zij zorgen voor een langzame, natuurlijke nj_ ipruiming van het dode hout. De natuur ruimt lo haar eigen ’afval’ op. Op hun beurt trekken nsekten weer vogels als zwarte en bonte specht n verschillende zangvogels aan. Waar bomen ®r" ajn omgevallen of dood gegaan, komt meer licht ip de bosgrond. Daar ontkiemen de zaden van ugd >omen en struiken. Zij bieden weer een schuil- “e ilaats en nestgelegenheid voor vogels als rood- VERKRIJGDAAP. DIJ

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 5