0 Moergestel Monumentaal J LApkfiodite.O Gemeentehuis ook ’s avonds open 1 ij’pcckiS Speelgoedbeurs! Tot volgende week! ’Van de koning en de clown’ Proef start maandag 21 oktober WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 - 16e Jaargang - Nr. 686 r Avondopenstelling gemeentehuis: De Persoonlijke Signatuur van Exclusieve Modebrillen Vanaf maandag 21 oktober tot en met maandag 9 december ELKE MAANDAGAVOND van 18.30 tot 19.30 uur. DE WARME BAKKER" JOHN MENSINK Brillen Contact lenzen De Lind 35a, Oisterwijk 04242-84899. Vrijdag koopavond Avondopenstelling V akantie-voorstelling Al vaak is er over gesproken, maar nu krijgen de al lang gekoesterde plan nen werkelijk gestalte door middel van een proefperiode. Vanaf maan dag 21 oktober kent het gemeentehuis bij wijze van proef ’n zgn. ’avon dopenstelling’. Inzet-Kader w Als iemand van buiten aan een willekeurige Moergestelnaar vraagt of er gB in Moergestel ’bezienswaardigheden’ zijn, dan is de laatste meestal gauw uitgepraat. De molen natuurlijk, het Broothuis, de toren, Oud-Stanislaus en misschien nog het Huis van Martina Rijnen en de Oude Pastorie. Maar daar blijft het dan ook wel bij. Allemaal panden die het blauw-witte schild je dragen van een Rijks Monument. Gt°enn Ftüd-e n ïuina"'3' De bruine GFT-container mag dan in heel Moergestel weer op dinsdag aan de straat! IA 12 este Huidverzorgingsinstituut 'TVxSjjr _—w B L telijk monument’ zullen wij in de volgende afle veringen van deze mini-serie uitvoerig te rugkomen. KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL s) De gemeente Moergestel wil daarom de komen de weken gaan onderzoeken of er in onze ge meenschap behoefte bestaat aan een avondopen stelling. Dat zou natuurlijk gekund hebben door middel van een enquête, maar de oplossing die nu gevon den is lijkt veel eenvoudiger... gewoon in de praktijk uitvoeren! Vanaf maandag 21 oktober tot en met maandag brengen in samenwerking met Den Boogaard een fantastische voor de jeugd, getiteld: Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel. Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktieBuro 76, Qisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel. Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond 9 december zal de GEHELE secretarie voor het publiek geopend zijn ELKE MAANDAG AVOND van 18.30 tot 19.30 uur. Als de resultaten van deze proefperiode bekend zijn zal worden besloten of, en zo ja in welke om vang, er een permanente avondsecretarie moet komen. puur vermaak voor jong en oud Vrijdag 18 oktober 19.00 uur en zaterdag 19 ok tober 18.15 uur. ...Koning zijn, dat moet toch het einde wezen, of niet soms? Nou, dat hangt er toch een beetje vanaf waar en hoe je dat bent, want als je bijvoor beeld helemaal onder de knoet zit van je verve lende nicht Eulalia, omdat die nu eenmaal cen ten heeft en jij en je arme landje niet, tja,... dan weet ik het zo net nog niet. Koning Hiëronimo lijkt zich in elk geval niet echt te vermaken tot dat. tegen alle wetten in.een circus neerstrijkt voor de deur van zijn paleis en.enfin, kom zelf maar kijken waar dat allemaal toe leidt, maar dat het spannend en leuk is, dat ben je van Die Naemloose Speelers natuurlijk allang gewend! Reserveer de voor jou geschikte datum en breng ouders en grootouders met een gerust hart mee, want die genieten er vaak evenveel van als jullie! Tot in Den Boogaard dus, de regisseur kenis van: groots, geweldig, kolossaal, maar het Latijnse stamwoord ’monere’ betekent oorspron kelijk: waarschuwen, vermanen. Een monument is in wezen niet anders dan een waarschuwend te ken: wees er zuinig op, heb er respect voor, ga er zorgvuldig mee om. Als we ons daarop bezinnen hoeven we echt geen minderwaardigheidsgevoel te hebben tegenover onze omgeving. Onze geschiedenis is anders, be scheidener, geweest dan die van de ons omrin gende gemeenten. Onze monumenten hebben juist daarom misschien ook wat minder allure, maar zijn daardoor juist zo tekenend voor de sfeer van ons dorp. We hebben nog veel uit het verre en recente verleden van ons dorp dat ons dierbaar is en dat we niet willen missen. Misschien zijn we er een beetje te laat achtergekomen. Misschien hebben we ook al teveel prijsgegeven. Maar het is beter nu bewust stil te staan bij wat we nog hebben. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. In opdracht van de gemeente Moergestel heeft de heer F. Haans uit Nijmegen in de loop van 1990 een uitvoerige inventarisatie gemaakt van panden in Moergestel die op een of andere wijze ’monu mententaai’, dat wil zeggen de moeite van het be houden en beschermen waard zijn uit historisch oogpunt. Een in 1990 in het leven geroepen des kundige ’monumentencommissie’ heeft uit deze inventarisatie van ongeveer 100 panden een selec tie gemaakt van circa 40 panden, die eind okto ber als ’voorlopige monumentenlijst’ aan het ge meentebestuur zal worden aangeboden. Op de samenstelling en werkwijze van deze com missie, de criteria die zij hebben gehanteerd en de consequenties van het wonen in een ’gemeen- Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Op verzoek van de monumentencommissie zal Drs. J. Stroucken, lid van De Kleine Meijerij en van de Moergestelse Heemkundegroep in enkele artikeltjes een informerend voorschot geven op.de officiële aanbieding van de ’ge meentelijke monumentenlijst’ op het einde van de maand. Dat de gemeente er yoor de burgers is is 'n ge dachte die lang niet nieuw is. Steeds meer wil de gemeente ’klantgericht’ gaan werken. Omdat ge meentelijke zaken niet over concurrentie be schikken heeft de burger geen enkele keus dan de gang naar het gemeentehuis te maken. Vaak le vert dat problemen op voor personen die overdag niet kunnen komen en daarom via allerlei kunst grepen moeten proberen toch ’n uurtje vrijaf te maken om aan hun burgerlijke verplichtingen te voldoen. Op inititatief van de Tweede Kamer is door het Rijk het Monumenten Inventarisatie Project (M.LP.) opgezet. Dit houdt in dat in het hele land gebiedsgewijs en in korte tijd wordt geïn ventariseerd. Vanaf 1979 is de Provincie Noord- Brabant al actief op dit gebied. Op dit moment zijn reeds zeventig Brabantse gemeenten geïn ventariseerd. Moergestel is vorig jaar - na de sloop van enkele oude panden - op eigen initiatief aan een inven tarisatie begonnen. Het door de heer F. Haans uitgebrachte inventarisatie-rapport is overigens praktisch geheel overgenomen door de MIP- inventarisatie. Hieronder volgt meer informatie over de speel goedbeurs, die zal worden gehouden op donder dag 24 oktober 1991, in ’Den Boogaard’. Het is de opzet om een echte beurs te houden en geen rommel- of kindermarkt (mede met het oog op 5 dec.) Het dagprogramma ziet er als volgt uit: Van 13.30 uur tot 17.00 uur: Inleveren van het speelgoed. Al het speelgoed dat u wilt verkopen en dat heel en compleet is, kunt u bij ons aanbieden. Het is de bedoeling dat u hiervoor een (niet te hoog) be drag vraagt. Iedere inschrijver betaalt hiervoor een kleine vergoeding aan inschrijfgeld en wel f 2,— per 10 artikelen. Het speelgoed moet goed verkoopbaar ingepakt zijn. (bv. losse onderdelen in een plastic zak). Geen verkoopprijzen beneden de 1,—. Wat kunt u zoal inleveren? Groot speelgoed o.a. fietsen, skelters, schommel, tent, zwembad. Ver der (rol)schaatsen, puzzels, lego, Playmobil, Fi scher Price, poppenartikelen, auto’s, kinderboe ken, gezelschapsspellen, muziekinstrumenten, enz. Van 19.30 uur tot 20.30 uur: Verkoop Uiteraard is iedereen welkom (behalve kinderen). Graag contante betaling, cheques kunnen wij niet accepteren. Voor de koper wordt per 10,— koopwaar, als tegemoetkoming in de kosten, 1extra bere kend. Van 22.00 uur tot 22.30 uur: het niet verkochte speelgoed ophalen en het verkochte afrekenen. Mocht u nog vragen hebben dan kunt u bellen: 04243-2367. »■—■---. - k -■ X a L— B - -1 Mi r H I. IIU r- Q I 1 I 686-1 Vergeleken met ons omringende dorpen als Oisterwijk, Oirschot en Hilvarenbeek voelen we ons in Moergestel zo maar schamel bedeeld. En toch.als we er eens even bij stilstaan zijn er heel wat plekjes in ons dorp, binnen en buiten de kom, waar we aan gehecht zijn, die we niet graag zouden willen missen, waar veel herinneringen aan verbonden zijn. Staan we er eigenlijk wel eens ooit bij stil dat dat op een of andere manier allemaal monumenten zijn? Het ’pastoorspadje’ dat pastoor Van Doo- ren in het midden van de vorige eeuw het aanleg gen om droogvoets van de pastorie naar de kerk te komen, maar dat door de opgroeiende jeugd dankbaar voor veel profanere zaken werd ge bruikt. Maar ook dat jarenlang bijna vergeten ’Jodenkerkhofje’ aan de Industrieweg, dat nu Sh^weer door een poortje wordt gemarkeerd, dat er T^joverigens vroeger waarschijnlijk nooit gestaan 'SÏieeft. Ook dat laatste restantje ’Bokkenhoek’ dat hoogstwaarschijnlijk te wachten staat op de slo pershamer. En ook dat scheefgezakte, op het eer ste gezicht verkommerde boerderijtje aan de Hei kant. We gaan er dikwijls achteloos aan voorbij, totdat we het opeens missen. Maar dan is het te laat. Vaak zijn het mensen van buiten die ons en thousiast attent maken, bijvoorbeeld op de ^prachtige invalswegen naar ons dorp vanuit pirschot, Oisterwijk en Tilburg. Zelfs dat dro merige oude werkpaard achter de gracht van Hoge Huizen lijkt deel uit te maken van dit mo nument, waarvoor toeristen en toevallige pas santen van hun fiets stappen. Het woord ’Monument’ is eigenlijk een ongeluk kig woord dat zijn ware betekenis verbergt ach ter een Latijnse facade. We koppelen het onbe wust aan het begrip ’monumentaal’, in de bete-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 1