10 Met de video naar de wintersport Ook in het najaar is er genoeg te fotograferen taui De 1991 KLEINE CAMERA’S MET GROTE MOGELIJKHEDEN FLITSENDE OPNAMES IN EEN WIT LANDSCHAP Flitsopnamen zonder kans op rode ogen t’ hor Aoerg lezien e rone Camera-functies Zoeker naast de lens Extra accu Advies Extra’s Op juiste hoogte Eerst kijken Vast objectief L I A. De laatste compactsnufjes Het beginnersklasje op de film. Leuk voor later. Omdat de foto-toestellen van vandaag volledig automatisch zijn (u hoeft niets in te stellen en ook niet scherp te stellen), volgen hier een aantal tips waarmee uw ’plaatjes’ mooier worden. ge wolkenhemel. In zo’n geval plaatst u de horizon laag en krijgt u weinig voorgrond op de foto. Het voordeel van de flitser van de compact kleinbeeld- camera 435 van Kodak is dat door de grotere afstand tus sen objectief en flitsbuis rode ogen door reflectielicht van de flitser op het netvlies be langrijk wordt verminderd. De Kodak 435 is niet alleen mooi vormgegeven, ook het vasthouden van de camera is hierdoor verbeterd. Met deze Landschappen fotograferen is ook lijnen zien. Sloten, wegen en bomenrijen trekken denk beeldige of zichtbare lijnen. Van die lijnen kunt u bij de op bouw van het beeld gebruik maken. Heel mooi is bijvoor beeld een slingerende lijn van keuze uit de vele typen verge makkelijken. Vraag gerust om een demonstratie. een sloot die zich naar het ei genlijke onderwerp van uw foto kronkelt. Nog maar enkele camera types werken met symbolen voor belichting en afstand. Tegen woordig zien we veel autofo cus zichzelf scherpstellen- de) en volautomatische came ra’s. Met zo’n volautomatische camera kan iedereen fotogra feren. Want naast belichting en afstandsinstelling, werken ook de filminleg, -transport en e aktivi s een su eer was m 12.0( irt om, lledige ?gen. Ie eerde t Middag nomdi Et team jdens d Et leuke n de F; tr. De 1 ef een iwezige 1, hosse loterij ngs de; Ike belt iteld. Eind dit tntoons tonstena jouden, bok nu kirgerza ii de vo tippen, lok and< ijn vanz leeft u t lonstelli Iven bij pis (tel. tfst vóó b woen in bijeet hden o' e perse erover urgente Zo ’n herfstfoto kunt u ook ma ken (foto: Gert van de Kamp) MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 25 SEPTEMBER lD Wie deze winter plannen heeft voor een echte sneeuw- vakantie, zou moeten over wegen een videocamera mee te nemen. De wintersport is namelijk een van de dank baarste onderwerpen met re sultaten die het bewaren en bekijken waard zijn. Probeer ook eens of een laag standpunt (door de knieën zakken) wellicht een mooier ’plaatje’ oplevert, want u krijgt dan ondanks de lage ho rizon toch voorgrondvulling van grassprieten of bloempjes en dat geeft de foto extra diep te. Is daarentegen het land- schap erg boeiend, laat dan de horizon hoog in beeld komen. Omdat de zoeker naast de lens zit, is er een heel gering ver schil in wat u door de zoeker ziet en wat de lens ’ziet’ (paral lax). Houdt u zich aan de in structies die in de gebruiks aanwijzing van uw camera staan, dan zult u van parallax geen hinder ondervinden. Het is altijd belangrijk dat u goed door de zoeker kijkt, voordat u de foto maakt. Een accu doet zijn werk pas goed bij temperaturen tussen de 10 en de 40 graden. In de wintersportgebieden zijn tem peraturen onder de nul geen uitzondering. Vanwege die kou geeft de accu minder stroom af en is eerder leeg. Daarom is het verstandig om een extra accu mee te nemen. Ligt er een mooi pak sneeuw en schijnt de zon lekker, dan is het vakantieweer natuurlijk optimaal. Ook de videocamera voelt zich prima thuis in zulke omstandigheden. Als er in deze situatie gebruik gemaakt wordt van de back-lightknop, zullen de skiërs prachtig door het beeld zoeven. Het najaar laat weinig men sen onberoerd. Juist dan zijn er schitterende foto’s te ma ken. Het licht is mild en het is dan ook bij uitstek de tijd om er met de camera op uit te trekken. Stemmige sfeer plaatjes zijn het dankbare resultaat. Om zeker te zijn van een fraai resultaat, is het aan te raden om eerst thuis proef te draaien met de camera. Bovendien zijn er nog heel veel praktische tips waarvan de video-vak- man op de hoogte is. Goede fo- tospeciaalzaken hebben der gelijke kenners in dienst. Zij vertellen u graag meer. Loop eens binnen voor u met vakan tie gaat. De ’compacts’ onderscheiden zich behalve door de lens ook door diverse extra snufjes. Ca mera’s met een tegenlichtcor- rectieknop, invulflits of slow synchro flits kunnen onder slechtere lichtomstandighe den toch goed belichte foto’s vervaardigen. Met een zelfont spanner kan een ’fotograaf zichzelf op de foto zetten. Een battery-check dient voor het meten van de spanning van de batterijen. En een camera met datawand print een datum op het negatief. Tot slot vermel den we een compact in allwea- ther uitvoering; ideaal voor watersportfanaten. Een groot assortiment com pactcamera’s treft u bij de foto- handel aan. Daar kunnen ze u uitstekend adviseren en u uw 10 hebb Ned. tmateui Start en lan het Tevens i listrict i le winn; dassemc lok de p ement i Tijdens iloerges 11 vele ja iastenal jioerges itratenli )it jaar i tratenlo Ihysique ang van Kleine mensen, grote mensen en ook dieren, kunt u het beste op ooghoogte fotograferen. Juist in de lengte zijn land schappen erg fotogeniek. Al leen hoe brengt u ze in beeld? De horizon kunt u natuurlijk gewoon in het midden van het zoekerbeeld nemen, maar misschien is er net een prachti- Kijk of uw foto-onderwerp zich binnen de kaderlijn be vindt, die in de zoeker van uw camera aangegeven staat. Neem daarbij enige marge, want bij het afsnijden van de foto’s valt in het ontwikke- lingslab mogelijk nog een randje van de foto af. Zet het foto-onderwerp dus liever niet te dicht bij de rand. Drukt u de ontspanknop van de camera in om de foto te maken, doe het dan rustig. Anders duwt u be halve de knop, ook de camera Voor een overzichtsfoto ge bruikt u de wide-stand van de zoomlens en voor een close-up is de tele-stand heel geschikt. flitslicht automatisch. En aan de hand van de zogenaamde DX-code wordt de lichtgevoe ligheid van de film (weergege ven in ISO-waarden) afgele zen. Makkelijker kan het haast niet. Met deze camera’s kunt u dan ook eenvoudig mooie foto’s maken. Het objectief dat op een com pactcamera zit is niet verwis selbaar. Maar ’compacts’ zijn in de basisuitvoering wel met verschillende lenzen verkrijg baar. Er zijn camera’s met len zen met een vaste brandpunts afstand (fix-focus) en met een zoomlens. Zoomlenzen zijn met twee instelmogelijkheden verkrijgbaar (meestal een gro te beeldhoek en een tele-af- stand) en in traploze uitvoe ring, waarbij voor alle af- standsinstellingen tussen de laagst en hoogst vermelde brandpuntsafstand gekozen kan worden. Met een zoom lens op uw camera nemen uw fotomogelijkheden toe, want u kunt er een foto-onderwerp handig mee dichterbij halen en groter op de foto zetten. De werking van de zoomlens kunt u vergelijken met die van een verrekijker. camera kunnen kleurennega- tieffilms worden belicht van ISO 100, 200 en 400. De filmge- voeligheid wordt door middel van een knopje op de camera ingesteld. De ingeklapte flitser be schermt het vastingestelde driedelige 35 mm Ektanar ob jectief. Ook het contact met de batterij wordt daarbij verbro ken, waardoor er minder ver lies van batterij-spanning is. PAGINA 8 -- MOERf Vanwege het handige formaat en grote bedieningsge mak, is de compacteamera een zeer geliefde amateur-ca mera. Maar ondanks het bescheiden formaat, kunnen grootse foto-resultaten behaald worden. Want het foto graferen is er alleen maar eenvoudiger op geworden. Die tweede accu kan het best op een warme plek worden be waard, bij voorbeeld in de broekzak. In het vakantiever blijf moet de lege accu op nieuw worden opgeladen. In formeer voor u op vakantie gaat welke stopcontacten men op de plaats van bestemming heeft. Koop anders van te vo ren een ’internationale stek- kerdoos’ die onder meer bij de ANWB te koop is. naar beneden en krijgt u foto’s van bijvoorbeeld mensen waarvan hoofden ontbreken. Compactcamera’s kunnen door het ’compacte’ formaat handig meegenomen worden. Ze hebben een zoeker naast de lens, beschikken over een vast objectief en sluitertijd en be lichting hoeven meestal niet handmatig ingesteld te wor den.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 8