Li Hulp Nierstichting onmisbaar Uit Moergestel’s verleden.... Wetenschappelijk onderzoek nierziekten I G INI SI E o ui •G.L.E voor t Open van d borde gestel Verleen 1 Bouw Weliswaar nog niet uit zo’n ver verleden, maar toch... De foto’s betreffen enkele klassen van de Hertog Janschool in het bungalowpark. •MOI PAGINA 10 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 Wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nierziekten heeft ge leid tot verbetering van de behan deling en het vroegtijdig opsporen van nierziekten. Uiteindelijk doel is te bereiken dat nierziekten zijn te voorkomen. Daar naast is van belang dat, als ze toch ontstaan, de ziekte zo snel mogelijk wordt opgespoord. Dan is van belang de achteruitgang van de nierfunctie zoveel mogelijk af te remmen. Wanneer de nierfunctie toch ver loren gegaan is, ligt de nadruk op kwalitatieve verbetering van de dialyse-behandeling en van de mogelijkheden van niertransplan tatie. Om deze doelstellingen te ver wezenlijken is wetenschappelijk onderzoek de enige mogelijkheid. Enkele voorbeelden: - Inmiddels is het mogelijk bij be paalde erfelijke nieraandoenin- gen vroegtijdig vast te stellen of iemand een bepaalde nieraan- doening heeft overgeërfd of kan doorgeven aan ?ijn kinderen. - Inmiddels weten we dat met bepaalde medicamenten en dië ten de achteruitgang van een gestoorde nierfunctie in een aan tal gevallen kan worden afge remd. - Bij bepaalde nierziekten (bijv, de ziekte van Wegener), die vroeger bijna altijd tot dialyse-behande ling leidden, kunnen we door vroegtijdige diagnostiek vaak de nierfunctie redden en dialyse- behandeling voorkomen. - Gebleken is dat door verhoogde bloeddruk effectief te behande len nieraandoeningen worden voorkomen. - Bij patiënten met suikerziekte, die in 40% van de gevallen leidt tot nieraandoeningen, kan het beloop van de aandoening wor den afgeremd met medicijnen. - Door het beschikbaar komen van EPO (erythropoëtine) als medicijn, is het mogelijk het bloedgehalte van dialysepatiën- ten aanzienlijk te verbeteren. Hierdoor hebben zij minder last van bloedarmoede; het voort durende gevoel van moeheid bij bloedarmoede wordt hierdoor in belangrijke mate opgeheven en is dus een belangrijk winstpunt voor de conditie van de nier- patiënt. Resultaten Het wetenschappelijk onderzoek in Nederland berust op een goede basis en neemt steeds een voor aanstaande plaats in. Hoewel er nog veel vragen zijn waarop een antwoord moet worden gezocht, zijn er toch in de afgelopen jaren heel wat resultaten geboekt. Vo na hu De De re Bi na Van het totale wetenschappelijk onderzoek in Nederland op het terrein van nierziekten wordt het aandeel van de Nierstichting toch wel op zo’n 60% gesteld. In 1989 was deze bijdrage negen miljoen gulden, in 1990 bijna acht, en voor 1991 is een bedrag van tien miljoen gulden begroot. Bij een krimpende overheidsfinanciering is de betekenis van de Nierstichting voor de voortgang van het wetenschappelijk onderzoek steeds belangrijker geworden. Zeker is dat zonder hulp van de Nierstichting het wetenschappelijk onderzoek naar de behandeling en het voorkomen van nierziekten belangrijk minder ver gevorderd zou zijn. Voortzetting van het onderzoek is van essentieel belang. De Nierstichting hoopt dan ook dat zij in haar nationale collecteweek - van 22 t/m 28 september - weer met succes een beroep mag doen op de financiële steun van het Nederlandse volk. de laatste jaren aanzienlijk ver- 1991- beterd. Het slagingspercentage Dpenba stijgt nog steeds. S Dit onder meer door toepassing Ten j- van nieuwe medicijnen die de afstoting tegengaan, maar ook doordat steeds nauwkeuriger J' bepaling van de weefselkenmer- - Door de ontwikkeling van de van h buikspoeling is een belangrijke burge uitbreiding van de dialyse-capa- in je v citeit mogelijk geworden. meester Bepaalde groepen patiënten die z*in o.a vroeger niet konden worden be- Algeme handeld, kunnen nu wel worden behandeld. stemr - De transplantatie-resultaten zijn bijeer de laatste jaren aanzienlijk ver- ken mogelijk wordt, zodat donor- voor j- organen steeds beter op de ont- Heuvt vanger kunnen worden afge stemd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 10