24e Liefdadigheidsfestijn op zondag 1 september cApli/iodite Milieubeleidsplan in gemeenteraad t I I 3 s 3 i Le Changement’ opende haar deuren 1 Bijna vakantie. GEMEENTE MOERGESTEL Gilden: St. Joris St. Catharina St. Sebastiaan Barbara organiseren het ’Liefdadigheidsfestijn 1991’ op 1 september Zonnebloem vakantie WETHOUDERSSPREEKUUR Bedevaart Kevelaer i 3 De redaktie. 3 ...i^ Op 5, 12 en 19 augustus vervalt het wethoudersspreekuur. Na een periode van drie weken rust verschijnt dit weekblad weer op woensdag 21 augustus. Inzenders van kopij en advertenties verzoeken we daarmee rekening te houden. E E E E E E E E Van oudsher zijn de gilden diep in de maatschappij verankerd. Het was dan ook niet zo vreemd dat het Kwartier van Oirschot, de kring waarbij ook onze gildes zijn aangesloten, 24 jaar geleden een gildefeest in de vorm van een liefdadig heidsfestijn op poten zette. Het zijn dit jaar de drie Moergestelse gilden die de organisatie van de vierentwintigste editie naar zich toe hebben getrokken. De opbrengst van het op 1 september te houden gildefeest vloeit naar de ’Vereni ging van Ouders van Geestelijk en Lichamelijk Gehandicapten’ en de missie van dorpsgenoot Pater Theo Raaijmakers. Wie dit initiatief wil steunen kan zijn bijdrage storten op Rabobankrekening 13.45.42.444 t.n.v. Liefdadigheidsfestijn 1991. In haar vergadering van morgen, 18 juli 1991, vinden de raadsleden on- i der andere op hun agenda het vaststellen van het Milieubeleidsplan ge meente Moergestel. Dit plan is op 4 april 1991 aangeboden aan de I raadsleden en aan diverse belanghebbende instanties en voor de burgers heeft het ter inzage gelegen en was er de mogelijkheid het plan van com- I mentaar te voorzien. j Een aantal instanties en een burger hebben daar gebruik van gemaakt. In een drietal vergaderingen van de commissie Ruimtelijke Ordening, I Volkshuisvesting en Milieu is het aan de orde geweest en door de diver- I se frakties rijkelijk met vragen en opmerkingen voorzien. Van al dit ma- I teriaal heeft de redaktie van Moergestel-Nieuws kennis kunnen nemen en zal trachten enig inzicht te geven wat een en ander behelst. WOENSDAG 17 JUL11991 - 16e Jaargang - Nr. 677 Gemeentelijk plan Bodem Volgende week verschijnt de laatste 'Moergestel-Nieuws vóór de vakantie. Aandachtspunten Hoe verder E E E 3INA- De drie Moergestelse gilden Huidverzorgingsinstituut trommen, vendelen, bazuinblazen en gildedan- sen. De wedstrijden beleven rond 18.00 uur hun prijsuitreiking. Naast bovengenoemde evenementen zijn ook de kinderspelen van grootmoeders tijd, bekend van eerdere gildedagen, aan de Oirschotseweg uit gestald. Bovendien en misschien wel bovenal is de gehele dag een grote tent open waar in een ge moedelijke sfeer volop gebuurt en gefeest kan worden. Misschien overbodig om te zeggen, maar toch: eenieder is welkom! De gezamenlij- ke Moergestelse gildes hopen, naast de collega’s uit de verre omtrek, zoveel mogelijk plaatsgeno ten te mogen ontvangen op het Liefdadigheids festijn 1991Het spreekt voor zich dat de entree bij alle onderdelen van het 24e Liefdadigheids festijn gratis is. Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Een en ander betekent dat op zondag 1 septem ber ons dorp overvoerd is met gildebroeders van heinde en verre. De een zal tegen het alomtegen woordige gildevertoon aankijken als nostalgische folklore, een ander weer zal zich erdoor gesterkt weten in het besef dat de gilden tot op de dag van vandaag niets aan kracht en pracht hebben inge boet. In ieder geval zou geen Moergestelnaar de ze gildedag in ons dorp onopgemerkt aan zich voorbij moeten laten gaan. Zoveel komt het nu ook weer niet voor dat wij voor een dag het cen trum van gildeminnend Brabant worden. Het was alweer 1979, de twaalfde keer dat het Lief dadigheidsfestijn georganiseerd werd, dat St. Ca tharina, St. Joris, St. Sebastiaan en Barbara voor de uitvoering van dit jaarlijks terugkerend gilde feest tekenden. Liefst 42 gildes zullen bij ons acte de presen ce geven, waarvan ook een gilde uit het Vlaam se land. In totaal levert dit een aantal van twaalfhonderd gildebroeders op, die ons dorp dus ’n eendaagse bevolkingstoename van zo’n twintig procent zullen doen beleven! De dag begint traditiegetrouw met een Heilige Mis, om 10.00 uur, opgedragen door de Pastores van den Broek en van Elderen. Twee uur later wordt de erewijn, aangeboden door het gemeen tebestuur, geschonken aan genodigden, hoofdlie den, koningen en keizers. De laatste zijn overi gens twaalf in totaal. Om 13.00 uur vertrekt een indrukwekkende gilde-optocht door het dorp, vanaf de centrale lokatie op de weilanden tegen over 't Broothuys aan de Oirschotseweg. De of ficiële opening van het gildefeest geschiedt ech ter pas om 14.00 uur en wel door Burgemeester Ter Veer en de voorzitter van het Kwartier van Oirschot, de heer J. Mes. Direkt daarop aanslui tend vinden de voor gildes zo kenmerkende wedstrijden plaats. De volgende disciplines wor den door de broeders beproefd: standaardrijden, schieten (met handboog, kruisboog en geweer), De regio ’Leidal’ van de Zonnebloem heeft haar jaarlijkse vakantie, voor zieken en gehandicapten doorgebracht in Hoorn. We zijn maandag 1 juli vertrokken vanuit Oisterwijk met 20 gasten en 25 medewerkers. Uit Moergestel waren 2 medewer kers en 3 gasten aanwezig. Het was een gezelli ge week met o.a. spelletjes, een picknick en wan delingen door de omgeving. We hebben een mooie bustocht gemaakt door de kop van Noord- Holland en ook de Broeker Veiling stond op het programma. Het eten was prima verzorgd door de koks. Kortom het was grandioos. Moe maar voldaan zijn we na die week huiswaarts gekeerd. deelnemers Zonneboem vakantieweek Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie: Buro '76, Oisterwijkseweg 43.5066 XC Moergestel, Tel, 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Zaterdag 10 augustus gaat weer de jaarlijkse be devaart naar Kevelaer. Vertrek in Moergestel om 7.30 uur. Buskosten volwassenen 15,-; kinderen t/m 12 jaar 7,50. Opgeven en busgelden afdragen vóór 31 juli a.s. bij C. Copal, Pr. Christinastraat 2. Er bestaat een Nationaal Milieuplan, een NMP en een Provinciaal Milieuplan. Daarnaast kunnen gemeenten eigen plannen maken. Welnu, van di verse zijden heeft de gemeente Moergestel com plimenten gekregen dat zij als een van de eerste kleinere gemeenten hiermee komt. Wat nu ter ta fel ligt laat zich karakteriseren als een inventari- satie van aandachtsvelden en van bestaande en toekomstige instrumenten om adequaat beleid te voeren. Veel moet nog worden onderzocht en konkreet gemaakt worden. Waarschijnlijk door ongeduld en nieuwsgierig heid zijn veel vragen gesteld en opmerkingen ge maakt met betrekking tot die onderzoeken en konkreetheid. Toch zijn nu reeds duidelijk ac centen aan te geven. Het zal niemand verbazen dat het zwaartepunt in het milieubeleid van Moergestel komt te liggen bij de bewaking van een goede kwaliteit van de bodem. Alle voorkomende bodemsoorten (en dat zijn er nogal wat) binnen de gemeentegrenzen van Moergestel zijn gevoelig voor verzuring. De bodem is overwegend kalkarm en zodoende niet gebufferd tegen een verzurende werking. Moer gestel scoort nogal wat deposities (depositie is af wijkend van toelaatbare normen, gemiddelden 3 Op het adres Rootven 7 (voorheen ’Coiffure 13’) openden Ans en Peter Scheffers-Wolfs en Jos Wolfs afgelopen week hun tweede kapsalon in navolging van hun reeds bestaande zaak aan de Tivolistraat te Tilburg. Na een grondige verbouwing die enkele weken duurde werd de kapsalon verleden week donderdag officieel in gebruik genomen. Alleeg op donderdag en vrijdag wordt er op afspraak ge werkt, de rest van de week kan men er zo binnenlopen. We wensen Ans, Peter en Jos (die bij toer beurt in de zaak aanwezig zullen zijn) heel veel sukses in Moergestel.(foto Chris van de Bijgaart) enz.). Instrumenten voor een goede sturing zijn o.a. het vaststellen van een eigen ecologische richtlijn (Moergestel heeft dit gedaan met een strengere richtlijn dan de landelijke) en een Hinderwet-uitvoeringsprogramma (HUP). Dit laatste is in Moergestel nog volop in behandeling. Daarmee is het dan nog niet gebeurd. Ieder daar voor in aanmerking komend bedrijf zal als het ware nog een eigen milieuplan moeten krijgen. In het kader van dit artikel zou het te ver voeren om een exposé te geven over wat er zoal geschre ven is over diverse onderwerpen. We laten het bij een opsomming van aandachtspunten om u een idee te geven over datgene, waarmede het plan zich bezig houdt zonder daarbij volledig te zijn: grondwater, oppervlaktewater, lucht, geluid, na tuur, riolering, huisvuil, verkeer en vervoer, che misch afval, papier, kleding-inzameling, land bouwplastic, handhavingsaspekten, samenwer kingsverbanden en financiering. Het plan belooft zichzelf nadere onderzoeken, konkretisering van het beleid en een uitvoe- ringsprogramma. Vervolgnota’s en/of raads voorstellen zijn in de nabije toekomst zeker te verwachten. jj- E

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 1