Uit Moergestel’s Zoekertjes... H.S.V. ’De Rietvoorn’ Scoutingdistrict ’t Kwartier van Oisterwijk zoekt voorlichter Scouting- nieuws Speciaalbier Matinee in Oisterwijk :o Hoe Zoekertjes insturen? Bondsbeker Junioren PAGINA 7 GINA MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 JUL11991 H.S. Op de kleine foto hieronder de legendari sche Cees van Haaren, in de volksmond be ter bekend als ’De Klaore’. Naar hem ook is het huidige café aan het Rootven ge noemd, maar ten tijde dat deze foto werd gemaakt was het nog gehuisvest naast de winkel van bakkerij Jos van Hulten. Jos woont nu op de plek wat toen het café was (op de hoek van het ’Van Hulten’s pèdje’). De foto’s kregen we van Jan Janssen uit de Krijtestraat. 67 Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! daaromheen. En in 1995 zal de Wereld Jambo ree een grote inzet van de districtsvoorlichters vragen. Enthousiasme Om de functie van districtsvoorlichter te kunnen vervullen is bekendheid met Scouting Nederland geen must, het biedt echter wel voordelen. De persoon moet vooral enthousiast zijn en goede contactuele eigenschappen bezitten. Scouting Nederland is met 125.000 leden de grootste jeugd- en jongerenorganisatie in ons land. Het district ’t Kwartier van Oisterwijk omvat de plaatsen: Oisterwijk, Oirschot, Haaren, Hilva- renbeek, Biezenmortel, Boxtel, Moergestel, •Udenhout, Middelbeers en Berkel-Enschot. Er zijn 14 groepen, waar 1000 kinderen en jongeren lid van zijn. Voor meer informatie kunt u terecht bij de voor zitter van het district: Nico van der Sprong, telefoon 04116-75390. Het gilde-verleden om precies te zijn. Op de linkse foto zien we gildebroeders aan het werk tijdens het koningschieten. We her kennen mensen als Swinkels en Jan van El- deren. Op zondag 7 juli a.s. organiseert (speciaalbier- vereniging ’Société des Bières Spéciales’ uit Oisterwijk voor de vijfde keer het ’Speciaalbier Matinee’ op de Lind. Dit evenement wordt jaarlijks gehouden en is de afsluiting van de tweewekelijkse proefavonden van de vereniging. Belangrijkste doel van de Ma tinee is het vergroten en het stimuleren van de kennis en de interesse in speciaalbieren in eigen dorp en streek. In Nederland overheerst al sinds de oorlog het bekende pils of pilsener, maar de afgelopen tien jaar komt ook het speciaalbier weer meer in de belangstelling te staan. Belangrijk daarbij is de opkomst van kleine en ambachtelijke brouwerijen. De Speciaalbier Ma tinee in Oisterwijk heeft daarom dit jaar als the ma ’De kleinste bierbrouwerijen van Nederland’. Niet minder dan 18 van hen uit vooral Nederland en in mindere mate uit België zullen zondag 7 juli aanwezig zijn in Oisterwijk. Elke brouwerij is vertegenwoordigd door een brouwmeester of een brouwer, zodat het publiek alle gewenste infor matie kan krijgen. Het Speciaalbier Matinee wordt zondag 7 juli van 11.00 uur tot 18.00 uur gehouden in de open lucht op de Lind-Noord bij Grand Café ’La Belle Epoque’. Bij slecht weer wordt het gehele par cours overdfekt. Korting Jo Scholtze van het Schuttersgilde St. Sebastiaan zal rond 13.00 uur de officiële opening verrichten. Je weet dat je goed gevist hebt. Je weet dat je misschien wel eerste kunt worden. Mag je dan een héél klein beetje nieuwsgierig worden en, door stiekum aan de deur te luisteren, probe ren te weten te komen, hoe het met je kansen staat? Wat vind jij ervan Jeroen? Is toch heel normaal niet? Liefst 19 jeugdige hengelaars togen zondagmor gen 23 juli j.l. richting Blekven, om elkaar te be kampen bij het vervissen van de Bondsbeker. Zij zouden de senioren wel eens laten zien, hoe je daar moet vissen en dat zware bombardementen in dit water onnodig, ja zelfs ongewenst zijn. Re sultaat: met 19 man vingen zij in 2 uur meer dan de senioren met 30 man in 3 uur. Proficiat jon gens! Ja, en dan die onderlinge strijd natuurlijk. Zou Ronnie de Bakker wederom met de hoogste eer gaan strijken? Zijn stek was niet slecht, die bood alle mogelijkheden. Naast zich trof hij Rudi van Tuijl, die via de wij ze lessen van Cor van den Berg, in zeer korte tijd tot een der grote kanshebbers gerekend moet worden. Terwijl deze twee elkaar niets toegaven en om de beurt een visje verschalkten, zat aan de andere kant van het ven Jeroen van Beers ook niet stil. Met stomme verbazing zagen zijn vader en moe der hoe Jeroen het ene na het andere visje aan het water onttrok. Met 16 stuks en 269 cm mocht hij zich na 2 uur de grote winnaar noemen. Jeroen, proficiat! Ronnie de Bakker werd eervol tweede met 15 stuks en 254 cm. Niels Helmer, die in het begin helemaal niets gevangen kon krijgen, werd na de komst van zijn grote voorbeeld Jan Rokven, toch nog derde met 10 stuks en 202 cm. Rudi van Tuijl ving 11 stuks met een lengte van slechts 168 cm (wat waren ze klein) en bezette daarmee de vierde plaats. En die Daan dan, vijfde met 9 stuks en 149 cm. Komt lekker opzétten. Ga zo door jongen. Kees Roozen ving 10 stuks met een lengte van 132 cm en werd zesde. Constant hield hij zijn broer Jan in de gaten. Als hij daar maar van kon winnen. Maarten Hooftman zevende met 9 stuks en 132 cm. Goed gevist natuurlijk in vergelijking met zijn pappie. Moet echter wel eens een keer naar de eerste plaats. Henk Rijnen wordt achtste met 5 stuks en 64 cm. Doet voor de eerste keer mee en nu al bij de eerste 10. Prachtig. Sandra wordt negende en vangt 4 stuks met een lengte van 58 cm. Te weinig natuurlijk, maar ja, altijd nog meer dan haar grote leermeester en vader Theo. G. Waltmans wordt tiende met 6 stuks en 57 cm. Doet blijkbaar eveneens voor de eerste keer mee en behaalt dan toch wel een bijzonder goed resul- laat. Bert de Bakker wil zo spoedig mogelijk behoren tot de Groten der familie de Bakker. Hij doet zijn best. 5 Stuks en een elfde plaats voor de eerste keer is niet slecht. Van de neefjes van Gisbergen, Bas en Frank, had ik wel wat meer verwacht. Zij behoren inmiddels tot de meer geroutineerden en moeten toch normaal bij de eerste 10 kunnen ein digen. Bas echter, zonder zijn leermeester, zoals vader Jan het uitdrukte, eindigt slechts op een twaalfde plaats met 4 stuks en 49 cm en Frank op een dertiende met 3 stuks en 44 cm. Jan Roozen moet dit keer zijn meerdere erkennen in zijn broer Kees. Met 3 stuks en 28 cm eindigt hij op de veertiende plaats. Overigens Jan, nog bedankt voor je stukje over onze ’open dag’. J. van Kor ven eindigt met 3 stuks en 27 cm op de vijftien de plaats. Een beetje beneden zijn stand natuur lijk, maar och, er komen nog meer wedstrijden. Van Henk-Jan Heeffer met 1 stuks en een zestiende plaats is nog weinig te zeggen. Doet voor de eerste keer mee en moet natuurlijk nog leren. En dan Fons van de Wal. Een zeventiende plaats met 1 stuks van 11 cm. Ik heb je nog zo gezegd Fons, dat je meer tegen de vissen moet praten en minder tegen het publiek. Gegarandeerd dat je dan meer vangt. Met 1 stuks en 5 cm eindigt Kees Jansen op de achttiende plaats. Natuurlijk veel te laag, maar ja, je kunt niet altijd bij de eer ste vijf eindigen. En waar een eerste is, moet ook een laatste zijn en laat dat nou Rob Hooftman zijn. Het lukte hem maar niet om een visje aan de haak te slaan. Bemoedigend is overigens wel dat hij, ondanks het feit dat de vis verstek liet gaan, niet aangaf en de gehele concourstijd vol maakte. Ga zo door Rob, de volgende keer vang je gegarandeerd wel. Het volgende concours jongens, is op 1 septem ber. Onthoud deze datum en zorg dat je er bij bent. Tot ziens. regionale media. Door middel van open dagen en presentaties op braderieën, beurzen en dergelij ke laten zij hun gezicht zien. Daarnaast zijn de plaatselijke en regionale overheden belangrijke groepen voor districts- en groepsbesturen. Een districtsvoorlichter onderhoudt deze contacten en adviseert de groepen daarbij. Hij schrijft persin formatie en geeft ondersteuning bij het organise ren van voorlichtingscampagnes. Een districts voorlichter is lid van het districtsbestuur. Professionele ondersteuning De districtsvoorlichters staan niet alleen. De af deling PR en Voorlichting van het landelijk bu reau Scouting Nederland zorgt voor instructie, ondersteuning en begeleiding van alle voorlich ters. Jaarlijks zijn er landelijke cursussen, waar in diverse onderwerpen op het terrein van PR en voorlichting aan bod komen. Er zijn landelijke ontmoetingsdagen, waarbij informatie- en ideeënuitwisseling met collega- districtsvoorlichters centraal staat. Elk kwartaal verschijnt er een Infobulletin met het laatste nieuws uit het land. En een knipselkrant waar in een selectie van alle publiciteit in Nederland te vinden is. In het handboek PR en Voorlichting kan een voorlichter alle achtergrondinformatie terugvin den die belangrijk is voor het uitoefenen van de functie. En een persbestand geeft een overzicht van alle publiciteitsmedia binnen het district. Voorlichtingsmateriaal Het landelijk bureau heeft daarnaast een pakket van materialen ontwikkeld dat in beheer van de districtsvoorlichter is en door de groepen ge bruikt kan worden. Tentoonstellingspanelen, te gebruiken tijdens een open dag of braderie, bevatten veel leuke, grote foto’s die een goed beeld geven van Scou ting. Een videoclip, te gebruiken als aan dachtstrekker voor dezelfde doeleinden, geeft in enkele minuten een dynamisch sfeerbeeld. Verder zijn er diaklankbeelden, diverse informa tiematerialen en folders beschikbaar. Het nieuwste middel is de zojuist gereedgekomen promotiespeelfilm, waarin een groep scouts een spannend avontuur beleeft. Wereld Jamboree Inmiddels zijn in 60 van de 100 districten voor lichters actief en niet zonder succes. De districts voorlichters worden door alle partijen steeds meer gezien als een belangrijke spil in de commu nicatie. Hun inzet heeft in belangrijke mate bij gedragen aan het verstevigen van het imago van Scouting Nederland. Zij zullen een belangrijke rol gaan spelen bij de interne introductie van de vernieuwingen die straks gaan plaatsvinden bin nen Scouting Nederland en de externe publiciteit Scouting is een organisatie voor kinderen, dat spreekt voor zich. Scouting brengt spelenderwijs de kinderen het een en ander bijOntdekken en avontuur zijn twee sleutelwoorden die vaak tot uiting komen. Kortom, Scouting geeft kinderen een leuke tijd. Er zijn op de wereld echter nog vele kinderen die het niet zo leuk hebben. Daarvoor hebben we ge lukkig het Foster Parents Plan. Deze organisatie kent de bekende ’adoptiekinderen’. Met ingeza meld geld worden deze kinderen geholpen, b.v. dat ze naar school kunnen gaan. I Ook Scouting Moergestel doet hieraan mee. Sa men met het distrikt wordt er geld ingezameld voor dit nobele doel. Momenteel ’adopteren’ we Nestali Antonio Kalderan. Hij wordt Tonio ge noemd. Hij woont in El Salvador en gaat nog niet naar school. Hij is 7 jaar en houdt veel van voet ballen. Tonio komt uit een groot gezin en zijn va der is werkarbeider. Het huis waar Tonio en zijn familie in woont is opgetrokken uit hout en de vloer is van zand. Er is geen electriciteit; water wordt uit de gezamenlijke bron gehaald. Met wat het distrikt aan geld bijeen legt wil men het huisje wat meer leefbaar maken. De Scoutingleiding De vrijwilligersfunctie van voorlichter van het Scoutingdistrict 't Kwartier van Oisterwijk is op dit moment vacant. Deze functie vervult een be langrijke rol binnen de interne en externe com- municatie van de vereniging Scouting Neder land. Een districtsvoorlichter is, als contactper- 1 soon, een coördinator en adviseur voor wat be- I treft public relations- en voorlichtingszaken voor de plaatselijke groepen in het district. In ons land zijn 1500 plaatselijke groepen, waar 100.000 kinderen en jongeren lid van zijn. Deze groepen zijn verdeeld over 100 districten. Samen timmeren zij hard aan de weg. Diverse activitei- ten krijgen regelmatig aandacht via de lokale en

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7