o LAAT HET BROEIKASEFFECT U NOG STEEDS KOUD? Het broeikaseffect Meer informatie d 9e Wandelavond- vierdaagse al weer voorbij Koningsvissen HSV ’De Rietvoorn’ Een beter milieu begint bij jezelf Broeikasgassen Wat is de weers verwachting voor de volgende eeuw? Zomeravondcompetitie Maatregelen O 11 - 17 11 - 13 11 - 12 12 - 12 11 - 10 11 - 8 11 - 17 3-1 3-5 5-0 PAGINA 15 r* H.S. Het gaat broeien op aarde. Steeds meer gassen worden de dampkring in gestuurd. Van auto’s, elektriciteits centrales, fabriekspijpen, afvalver brandingen, mesthopen en ga zo maar door. Hierdoor wordt de dampkring steeds dikker en kan niet meer goed ’’ademen”. De dampkring gaat als een broeikas werken en het wordt lang zamerhand steeds warmer op aarde het broeikaseffect. Stand na 13 speeldagen: 1. Boerenbond II 2. De Veerkes 3. Boerenbond I 4. ’t Draaiboompje 5. ’t Centrum 6. De Schouw 7. Den Boogaard Boerenbond II kampioen. De Stichting Wandel- avondvierdaagse Moergestel Niet alleen overheid en industrie kunnen maatregelen nemen om het broeikaseffect te bestrijden. Gelukkig staan we zelf ook niet machteloos. Een beter milieu begint immers bij jezelf. Er valt wat aan te doen! We kunnen er voor zorgen dat minder broeikas-gas- - sen de dampkring in gestuurd wor den. Dat betekent minder energie verbruiken, minder autorijden en minder CFK’s laten ’’ontsnappen”. De grootste veroorzaker van het broeikaseffect is kooldioxide (CO2). Dit gas ontstaat in grote .hoeveel heden bij het opwekken van energie door verbranding van stoffen als aard gas, steenkool en aardolie. Dit gebeurt niet alleen in elektriciteitscentrales en de industrie, maar ook bij het auto rijden en in het huishouden. Andere broeikasgassen zijn CFK- gassen (bekend van koelkasten en tot voor kort van spuitbussen), ozon en gassen afkomstig van landbouw en veeteelt (methaan). Het kappen van bomen verergert de toestand nog eensdoor de afname van het bosareaal wereldwijd wordt minder kooldioxide opgenomen. Het wordt warmer op aarde. ”Nou, lekker toch”, zult u misschien wel denken. Maar zo zit het niet in elkaar. Door een hogere temperatuur op aarde kan het oceaanwater uitzet ten, het poolijs gaan smelten en zal de zeespiegel gaan stijgen. Hierdoor kun nen sommige gebieden gewoonweg onder water verdwijnen. Bijvoorbeeld het Waddengebied. Bovendien raakt het weer behoor lijk van slag. Hittegolven, orkanen en periodes van droogte kunnen vaker gaan voorkomen. De klimaatverandering heeft ook gevolgen voor dieren en planten: sommigen zullen uitsterven, anderen zullen zich juist enorm gaan ver menigvuldigen. Uitslagen: ’t Draaiboompje - Boerenbond II Boerenbond I - De Veerkes De Schouw - ’t Centrum Den Boogaard vrij Als u meer wilt welen over het broeikaseffect, ga dan naar postkan toor of bibliotheek om de Postbus-51 folder "Het Broeikaseffect - oorzaken en oplossingen” te halen. Een uitge breide brochure over klimaatverande ring kunt u opvragen bij Ministerie van VROM p/a DOP Antwoordnummer 11004 2509 VE Den Haag (geen postzegel nodig). De Postbus-51 folder ”Je bespaart meer dan energie alleen” met veel in formatie over energiebesparing en subsidies kunt u krijgen bij postkan toor, bibliotheek en energiebedrijf. Verder staat uw energiebedrijf voor u klaar met praktische tips over het zui nig omgaan met energie. Scheelt nog in de portemonnaie ook! Ondanks de vele onzekerheden die er zijn over de precieze gevolgen van het broeikaseffect weten we - genoeg om te besluiten dat we geen risico's moeten nemen, maar maat regelen. Daarom is de overheid druk bezig met het bestrijden van het broeikaseffect. De meeste maatrege len betreffen de industrie, het verkeer en ook de inwoners van Nederland. Belangrijkste doel is de groei van de hoeveelheid kooldioxide in de damp kring te verminderen. Dit kan gedaan worden door veel zuiniger met ener gie om te gaan, minder auto te rijden en door andere vormen van energie te ontwikkelen zonne-en windenergie. Bovendien moeten er weer meer bo men komen om kooldioxide in de na tuur op te nemen en de produktie en het gebruik van CFK-gassen worden verboden. Terugkijkend op de Avond vierdaagse mogen we weer zeg gen dat deze weer meer als geslaagd genoemd mag wor den. In vergelijking met ande re jaren was het fantastisch wandelweer en alle wandelaars hebben weer heerlijk van de mooie natuur rond om Moergestel kunnen genieten. De belangstel ling voor deze vierdaagse was 100 wandelaars meer dan in 1990. In totaal waren er 440 wande laars waarvan er 319 voor de 5 km, 116 voor de 10 km en 5 voor de 15 km routes, en deze wer den weer onderverdeeld in 125 voor de le, 49 voor de 2e, 40 voor de 3e, 43 voor de 4e, 52 voor de 5e, 48 voor de 6e, 32 voor de 7e, 25 voor de 8e en 26 voor de 9e maal. Omdat in 1992 voor de 10e maal de Avondvier daagse in Moergestel georganiseerd zal worden Je hoort er de laatste tijd veel overhet broeikaseffect. Maar wat is dat nou precies? Dit artikel legt uit hoe het allemaal in elkaar zit; hoe dit "nieuwe” milieuprobleem veroorzaakt wordt, wat voor gevolgen het kan hebben en wat we er zelf aan kunnen doen. JINAt’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 26 JUNI 1991 zal daar ook een feestelijk tintje aan gegeven wor den. De Stichting Wandelavond vierdaagse is zeer te vreden nu blijkt dat elk jaar zoveel mensen aan dit sportieve gebeuren deelnemen. De Stichting wil daarom iedereen hartelijk dan ken die door hun toedoen deze wandelingen weer tot een succes hebben kunnen maken. Een spe ciaal woord van dank aan de vrijwilligers die ge post of gebrigadierd hebben of een andere taak hebben gedaan. Het volgend jaar hopen wij weer op jullie medewerking. Ook hartelijk dank aan het klooster St. Stanislaus en speciaal de kok, de heer Wouters, voor de lek kere traktatie; aan Slagerij Ketelaars; aan de bloe misten Willems en van Raak; en aan de heer Rommen voor elke avond weer een frietje, een ijsje of iets anders. Ook een speciaal woord van dank aan ’Den Boo gaard’; de mensen van de gemeente; de harmo nie en de Drumfanfare; de mensen van de E.H.B.O.; de firma’s Kouwenberg en Meurs; de Rabobank; de mensen van MTV en ’Moergestel- Nieuws’ (en zeer bedankt voor de mooie fotore portage). De Avondvierdaagse voor 1992 is reeds vast gesteld en wel van dinsdag 19 mei t/m vrijdag 22 mei 1992. Wij wensen ieder een prettige zomer en een fij ne vakantie toe. In 1990 werd, al was het slechts met 2 vissen, Toon de Bakker tot Koning van 'De Rietvoorn’ gekroond. Vrijwel iedereen was ervan overtuigd dat dit een toevalstreffer was en dat de ’GROTEN’ en wel voor zouden zorgen dat dit niet meer zou kunnen gebeuren. Toon lachte daar eens om en ging op zijn manier aan de slag. Tot de vele werkzaamheden die hij in zijn leven verricht heeft, behoort ook het ambt ’kok’. Een kok experimenteert graag met aller lei gerechten en stelt na lang zoeken een menu sa men. ’Dit moet toch bij vissen ook lukken’ dacht Toon en hij begon met het verzamelen van allerlei re cepten van grote voorgangers. Aan de hand hier van stelde hij diverse menu’s samen, die hij in de loop van 1990 samen met zijn zoon in het geheim uitprobeerde. Terwijl zijn zoon enkele weken geleden reeds, via het Koningschap bij de jeugd, bewees dat hij op de goede weg was, moest voor Toon 16 juni de grote dag worden. Nu moest hij laten zien dat 1990 geen toevalstreffer was. En hij liet het zien! Met bleke gezichten (het kan van de kou geweest zijn natuurlijk) zagen zijn concurrenten, dat hij in zeer korte tijd een vrij wel onoverkomelijke bres sloeg. Maar liefst 19 stuks met een lengte van 300 cm waren zijn deel, ruim voldoende voor een twee de Koningschap. Toon: proficiat! Ofschoon op grote afstand, werd toch met 12 stuks en 238 cm, Cor van den Berg een zeer goe de tweede. Jan Rokven, die in 1991 via een vier de Koningschap een volgende stap wilde zetten naar het Keizerschap, moest met lede ogen toe zien hoe zijn zwager hem wederom de baas was. Desondanks werd hij met 10 stuks en 236 cm een goede derde. Vierde werd met 10 stuks en 142 cm Goris Kogels en vijfde met 6 stuks en 130 cm. A. Rokven. Dat ook onze voorzitter er plezier in begint te krijgen bewees hij door voor de tweede wedstrijd op een rij, een visje te verschalken. Zelfs in zijn stoutste dromen zal hij dit wel nooit voor moge lijk hebben gehouden. Gerenommeerde vissers als Jo Nouwens en schoonzoon K. van de Ven en Jan Klijssen met schoonzoon P. Meeuwese, enz. enz. het hij daar bij ruim achter zich. Jacques van harte proficiat. Mocht je nog eens een lekker voertje nodig heb ben, laat het me dan gerust weten. De volgende wedstrijd wordt vervist op 30 juni a.s. op de Zandput. Wij heten u hier weer van harte welkom. y

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 15