en ooqaaZc Jeugdcircus ’II Grigio met jubileumshow 1 PARTY- EN VERGADERCENTRUM L Hé, jij daar!! Wil je voor even disc-jockey zijn? Van 27 juli t/m 11 augustus Dertig jaar uniek jeugdwerk 4 4 Con Amore naar Stanislaus P 3 v e Kom naar de open disco-middag bij ’Den Boogaard’ op zondag 30 juni. Tel: 04243-1665 Fax: 04243-3860 St. Jansplein 5 Moergestel 3 is \u Jeugdcircus ’II Grigio’ uit Haaren bestaat dertig jaar. Vanaf 27 juli t/m 11 augustus heeft het circus elke middag om 15.00 uur een jubileum- voorstelling in het vaste circusgebouw aan de Bossebaan te Haaren. Op dinsdag 6 en donderdag 8 augustus wordt er ’s morgens om 11.00 uur bovendien een extra voorstelling gegeven. Op zondag 11 augustus is er, behalve de middagvoorstelling van 15.00 uur, ’s avonds om 20.00 uur de slotvoorstelling. Het feestelijk circusprogramma van ’II Grigio’ duurt ruim twee uur. Gezellig circus Artiesten gezocht Donkere wolk Circusfeest Gouden tijden Jaarvergadering PAGINA 11 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 26 JUN11991 IA 10 Bestuur en leden o 47 Circus *11 Grigio’ speelt in manége ’Het Edele Ros’, Bossebaan te Haaren (bij Oisterwijk). Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Parkeren gratis. Prijzen: kinderen stalles 5,50; overige rangen 4,-; volwassenen stalles 9,50; overige ran gen 6,50. Groepen van 25 personen en meer ontvangen re- duktie. Reserveren is dan noodzakelijk. Telefoon circuskassa: 04117-1215/2619. Ss Het is natuurlijk geweldig boffen en tevens een hele eer om als artiest op te mogen treden in een circus dat jubileert. De ruim zestig jeugdige ar tiesten van circus ’II Grigio’ uit Haaren hebben dit jaar zo’n buitenkansje. Het circus bestaat maar liefst dertig jaar. In de wereld van zand en zaagsel is zo’n periode niet gering. Veel circus sen moesten het helaas met een veel korter be staan doen en menig circusvakman vraagt zich wel eens af hoe zo’n kindercircus het klaarspeelt om telkens van start te gaan. Het voortbestaan van een circusbedrijf hangt van veel faktoren af. Hier kan men zeggen dat de inzet van de Haaren- se bevolking voor het circus en de gezelligheid in de grote club van artiesten en medewerkenden ongetwijfeld de twee hoofdmasten zijn die het ’II Grigio’-chapiteau (tentdak) al dertig jaar hebben gedragen. De masten van ’II Grigio' werden in 1962 voor zichtig omhooggetakeld door de toenmalige dorpspastoor van Haaren: Pastoor J. Verrijt. Lang had hij gezocht naar een originele vorm van vrijetijdsbesteding waarin de jeugd zich geheel en al uit zou kunnen leven. Hij koos voor een circus. In die wonderlijke wereld zou elk kind op zijn eigen manier bezig kunnen zijn. Het ene houdt van acrobatiek, het andere weer van dieren en er zijn er ook altijd bij die er van dromen om als clown in de piste op te treden. Dat pastoor Verrijt met zijn circusplannen mid den in de roos had geschoten bleek spoedig. Op dezelfde dag dat in het plaatselijk hüis-aan- huisblad de oproep: ’Artiesten gezocht’ stond, kwamen na schooltijd al ruim honderd bengels solliciteren. Met kunstenmakers alleen heb je natuurlijk nog géén circus. Een tent of circusgebouw, tribunes, een pisterand, kostuums, geluidsapparatuur en verlichting, het is allemaal nodig om de show te "Ikunnen laten draaien. Ouders die blij waren dat er voor hun kroost eindelijk eens iets gedaan werd, kwamen te hulp. Moeders ontwierpen en maakten fraaie kostuums. Vaders die het vak van timmeren, lassen, schilderen of elektra verston den, zag men na werktijd druk bezig met het ver vaardigen van circusattributen. De dirigent van de plaatselijke fanfare bestudeerde alvast de mu ziek van de ’Einzug der Gladiatoren’. Gymlera ren en ruitervereniging richtten hun oefeningen en dressures meer op het circusgebeuren en op de speelplaats van de school werd een staalkabel gespannen zodat de jeugd die interesse had voor het koorddansen, daar naar hartelust kon oefe nen. Kortom, het circus was geboren en men noemde het ’II Grigio’. Het betekent ’de grijze’: eens de naam van de hond van Don Bosco (1815- 1888), een bekende opvoeder en jeugdvriend die zich in Italië heeft ingezet voor de verwaarloos de jeugd. De eerste reeks van voorstellingen, die direkt al 7.500 toeschouwers trok, werd gegeven in een gehuurde circustent. Later werd overgegaan tot de aankoop van een vast circusgebouw. Het was een oude noodkerk, die van Veghel naar Haaren werd versleept en daar nog 25 jaar dienst deed als circus en tevens als sporthal. Tegenwoordig speelt ’II Grigio’ in de plaatselijke manege ’Het Edele Ros’. Als dank voor de vele keren dat wij op Stanislaus terecht konden voor onze ingelaste repetities, hebben wij donderdag 13 juni de Banditenstrei- che nogmaals uitgevoerd. Voor een volle zaal zusters hebben wij met zeer veel plezier voornamelijk het muzikale deel van onze uitvoering gebracht. De stukken, die gespeeld werden vielen extra in de smaak, voor al de capriolen van Berry Rijnen, die duidelijk zijn stem weer helemaal terug had. Als een volleerd cameraman zorgde zuster Jacht te, dat ook de bedlegerige zusters via het inter ne net de uitvoering konden meemaken. De zusters zijn altijd een aandachtig en enthou siast publiek en wij zijn blij hen op deze wijze te kunnen bedanken. Oprichter J. Verrijt heeft hard aan en voor het circus gewerkt. In 1981 vond hij het welletjes en hij gaf de chambrière (dressuurzweep) over aan J. van Lieshout, toen hoofd van de basisschool in Haaren. De nieuwe leider, die naast rekenen en taal nu ook circuseducatie op zijn overvolle les rooster kreeg staan, heeft niet bepaald de mak kelijkste periode in de ’II Grigio’-geschiedenis meegemaakt. Enkele jaren na zijn benoeming kwam het voortbestaan van het circus aan een zij den draadje te hangen. Juist rond de viering van het 25-jarig bestaan werd bekend dat in verband met bouwplannen van de gemeente het oude ver trouwde circusgebouw gesloopt diende te wor- 30 JAAR CIRCUS llCRlGI° den. Dit was bepaald geen jubileumgeschenk waar je later nog eens met plezier aan denkt. Het circus kwam op straat te staan. Waar zou men el ke avond de repetities kunnen houden en tijdens de vakantieweken de voorstellingen kunnen ge ven? Grote zorgen voor Van Lieshout en zijn 40 me dewerkers en verslagenheid onder de jeugdige ar tiesten. Ook nu weer stond de bevolking en het vereni gingsleven van ’De Tuin van Brabant’, zoals Haaren zich noemt, als één blok achter het cir cus. Vele mogelijkheden voor een oplossing wer den bekeken. Uiteindelijk werd besloten dat het circus in de plaatselijke manege ’Het Edele Ros’ alle activiteiten voort zou kunnen zetten. ’Paard en circus horen immers bij elkaar’, zo redeneer de de rij vereniging. Een zucht van verlichting ging door Haaren. het circus was gered. In de toekomst zou men toch nog kunnen zeggen: ’Piste vrij, het circus speelt!’ Speciaal wegens het dertigjarig jubileum heeft ’II Grigio’ zijn uiterste best gedaan om een aantrek kelijk feestprogramma samen te stellen. Vanaf vorig jaar september zijn zo’n zestig artiesten in de leeftijd van 4 t/m 15 jaar en een dertigtal lei ders en leidsters avond aan avond bezig geweest met het uitdenken, bespreken en inoefenen van mooie circusnummers. Acrobaten, mooie paarden, slangemeisjes, draa- dartiesten, trapezewerkers, jongleurs, bokjes, duiven, trampolinespringers, antipodisten en bal letmeisjes staan dit jaar weer borg voor een gezel lig familieprogramma. Natuurlijk zijn ook weer de ’II Grigio’-clowns ’De Rigoletto’s’ van de par tij. Dit jaar doen die grapjassen wel heel erg ge vaarlijk. Het hooggeërd publiek zal ongetwijfeld de handen voor de ogen slaan als de domme Au gust in de loop van een kanon kruipt met de be doeling om afgeschoten te worden. Een nieuw komer bij ’II Grigio’ is het mooie paardje Stroc- co dat dit jaar door het circus werd aangekocht. Als aankomend artiest moet het dier natuurlijk nog veel leren, maar toch mag het ook meedoen in die grote jubileumshow die binnenkort gaat beginnen. Voor een van deze shows zijn ook al le oud-medewerkers van het circus uitgenodigd. Het zijn er maar liefst twaalfhonderd. Dat het circus feest viert is al direkt te zien als men Haaren binnenkomt. Tien grote luchtbal lonnen komen boven het circus te hangen. Uiter aard hoopt men bij ’II Grigio’ dat weer duizen den circusliefhebbers de weg naar het gebouw dit jaar zullen vinden. Elke goede circusdirecteur probeert steeds weer mooier, grootser en indrukwekkender ‘voor de dag te komen. Ook de nu rustende circuspastoor J. Verrijt (82) probeerde elk jaar een noviteit aan zijn circus toe te voegen. Dan weer kocht hij de prachtige pony Silvan van de bekende circusfa milie van Bever, een andere keer kwam hij thuis met de circusinventaris van het privé-circus ’Het Hoefke’ van de familie Van Doorne (DAF). De mooie 9-meterpiste van dat circus wordt door ’II Grigio’ nog steeds gebruikt en er zijn daarin zo’n 1200 jeugdige artiesten opgetreden. Ook nodigde de ’II Grigio’-direkteur graag vak mensen bij hem thuis uit om zo op de hoogte te blijven van de gang van zaken in de professionele .circuswereld. Een graag geziene gast was wijlen circusdirekteur Jos Mullens. Hij getuigde ooit van Verrijt: Die geestelijke heeft goede ideeën, mooie idealen en... goede wijn. Het grootste ideaal van de circusleider was: ’Met heel het circus een keer op de televisie komen’. Niet één keer, maar zeven maal in de geschiede nis van het jeugdcircus reden zend- en regiewa- gens naar Haaren om het circusprogramma of ge deelten daarvan uit te zenden. Vooral door die uitzendingen kreeg het circus grote bekendheid en veel uitnodigingen om op te komen treden. In het ’ll Grigio’-archiefkan men de invitaties nog vinden van een grote firma uit Japan, van de Europese Gemeenschap uit Brussel, van Kerst- circus Billy Smart uit Engeland, de Messehalle in München en een verzoek om deel te nemen aan een internationale wedstrijd voor paardenum- mers te Innsbruck. Vooral aan dat laatste optre den heeft men bij ’II Grigio’ nog mooie herinne ringen. Met een prachtig voltigenummer behaal de men op dat concours de gouden medaille. Tij dens de prijsuitreiking sprak de voorzitter van de jury: ’Met uw prestatie en uistraling hebt u van daag aan 35.000 toeschouwers laten zien waartoe de jeugd van tegenwoordig in staat is. Het goud hebt u waarlijk verdiend. Wij hopen dan ook dat voor uw circus gouden tijden mogen aanbreken en dat het lang in staat zal zijn om aan duizenden en duizenden circusliefhebbers te tonen hoe mooi de klassieke circuskunst is’. Die laatste wens werd door ’II Grigio’ waarge maakt. In de afgelopen dertig jaar heeft het cir cus bijna aan miljoen toeschouwers van die kunst laten genieten. Woensdag 19 juni hield Con Amore haar jaarver gadering. Achtereenvolgens kwamen onder meer de volgende zaken aan de orde: Terugblik op de twee uitvoeringen in ’Den Boo gaard’. De voorzitter begon ermee om iedereen te bedanken voor de prima en dit jaar langduri ge inzet. Van diverse kanten zijn complimenten ontvangen over de totale uitvoering en voor de bijdrage van het koor in het bijzonder. Een ex tra compliment werd gegeven aan de eigen so listen, de gastsolisten en de decormakers. Het heeft heel wat inspanning gekost om dit op de planken te krijgen, zowel wat de muziek als het spel betreft. Dat wij een (te) moeilijk stuk heb ben gekozen om de 15e Wtense Avond extra te onderstrepen moge blijken uit de verschuiving van de uitvoeringen van april naar mei. Dit heeft ook onze regisseur heel wat extra uurtjes gekost. Wij zijn zeer blij met de deelname van een zestal blazers van onze harmonie aan het orkest, waar mee Ad Verbakel het geheel op een voortreffelij ke wijze heeft begeleid. Wij stellen een verdere samenwerking met onze harmonie ten zeerste op prijs. Ook het ballet ’Trend’ van Moergestelse bodem heeft een voortreffelijke bijdrage geleverd. De ze groep wil ook graag volgend jaar weer van de partij zijn. Voor wat ons betreft is dat dan af gesproken. Al bij al een uitvoering om trots op te zijn. Financiële uitkomst. Zoals aan elk evenement hangt ook aan ’Die Banditenstreiche’ een prijs kaartje. Het is elk jaar weer een hele opgave om de kosten in de hand te houden en er voldoende inkomsten tegenover te zetten. Daar zijn we dit jaar niet volledig in geslaagd. Onder meer de ho ge kosten voor de muziekhuur hebben een klein nadelig saldo veroorzaakt. Echter in het totale plaatje gezien, kunnen we nog steeds van een ook financieel gezonde vereniging spreken. Jubilarissen. Dit punt stond niet op de agenda om de betrokkenen niet te alarmeren. Des te gro ter was de verrassing, toen de voorzitter hen met een fles (wijn?) bestak vanwege hun 12-jarig lid- maatschap. Cor Willems, Peter Verheijen en Frans Hurkmans waren duidelijk verrast, toen ze merkten dat het hen betrof. Frans werd nog eens extra bedankt voor zijn vele mooie decors, die hij in de afgelopen jaren had gemaakt. Bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkies baar was Frans Janssens. Aftredend en herkies baar was Marijanne van de Goor. Marijanne is is herkozen en Jan van Zon is als nieuw bestuurslid gekozen (de nieuwe samenstelling van het besuur staat aan het eind van dit artikel). Repertoire en konserten. Doordat bijna alle re- petitietijd opging aan de nieuwe muziek, zijn wij de laatste jaren minder aan konserten geven toe gekomen. Hierin willen zij verandering brengen en wij gaan dan ook een gedeelte van het vroegere repertoire weer opfrissen. Wij willen ook graag samen met een ander koor een koffiekonsert ver zorgen, hetzij binnen hetzij buiten Moergestel. Volgende Weense Avond. De wens om ook meer konserten te geven, heeft tot gevolg, dat de Weense Avond voor het koor minder ’zwaar’ moet zijn dan het afgelopen jaar. Met de keuze van ’de bloemen van Hawai’ van Paul Abraham, denken we daaraan te kunnen voldoen. De mu ziek is inmiddels besteld en we denken nog voor de zomervakantie de eerste noten te kunnen kra ken. Dit leidt automatisch naar het volgende punt... Nieuwe leden. Wij zijn zeker niet de enige ver eniging die er graag nieuwe leden bij wil. Het be gin van een nieuw seizoen is bij uitstek geschikt om u aan te sluiten. Geïnteresseerden moeten beslist niet denken, dat al onze leden noten lezen of zangles hebben. Een goed muzikaal gehoor is natuurlijk gewenst. Wanneer u belangstelling c- hebt voor ons genre muziek en graag zingt, dan bent u degene, die wij zoeken. Op de woensdag avond van acht tot half elf treft u ons aan in de voorzaal van ’Den Boogaard’. Vakantietijd. 15 Juli laatste repetitie; 28 augus tus eerste repetitie nieuw seizoen. Rondvraag. We moeten duidelijk laten weten, dat een groot aantal leden van ons koor van bui ten Moergestel is, om ook niet-Moergestelnaren voor ons koor te interesseren. Dit zou middels een 'reklamekampagne’ in streekbladen kunnen gebeuren. Sluiting. Om ongeveer half elf bedankte de voor zitter ieder voor zijn bijdrage aan de vergadering en werd overgegaan tot het gebruikelijke uurtje nakaarten. Bestuur in de nieuwe samenstelling: Gerard Berman, voorzitter04118 - 1853 Jan Pijnenborg, secretaris04243 - 1952 Jan van Zon, penningmeester... 04243 - 1769 Marijanne van der Goor013 - 554369 Koos van Velthoven04243 - 1342

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 11