o Tegelzetter, een mooi beroep Pegasus bijna klaar voor Eftelingpubliek Wonen s MEUBELTRENDS VOOR DE JAREN NEGENTIG Eetcultuur Ondergrond Zelfstandig Spannend contrast Advies geven PAGINA 7 *6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 29 ME11991 Meubel steeds persoonlijker KW ir r Het kiezen van een bepaalde stijl is meestal niet het moei- lijkst, want je kent je eigen smaak. Maar als de nieuwe aan schaf ook moet beantwoorden aan de laatste interieurtrends, dan wordt het soms wat lastiger. Want wat zijn de laatste trends? Met welke meubels kun je voor lopig jaren vooruit, zonder uit de toon te vallen? meer glans, het meubel is en oogt degelijker en wordt soms zeer luxueus uitgevoerd. Boven alles is het meubel van de negentiger jaren kleurrijk en straalt een flinke portie persoonlijkheid uit. Ondanks de historische ouder dom van tegels is het beroep te gelzetter in ons land vrij jong. Vóór 1935 bestonden er nog geen tegelzetters. Een wand of een vloer betegelen was het werk van de metselaar. Toen tegels massaal in de wo ningbouw werden toegepast, ontwikkelden sommige metse laars zo’n handigheid in dit daan en worden alleen nog maar teruggevonden in specifieke meubelen, gemaakt uit noten of mahonie. Hoewel de kleurtinten overwe gend licht zijn, horen in de nieu we trend ook zwart gelakte meubels thuis. Deze kunnen een spannend contrast creëren met de andere elementen van de in richting en geven de gebruiker alle vrijheid zijn eigen ideeën te realiseren. Immers, deze vrij heid is een wezenlijk kenmerk van de nieuwste meubeltrend, waarin een individuele benade ring volop de ruimte krijgt. dient hij ondeugdelijke onder gronden geschikt te maken voor tegelwerk. Het werk gebeurt veelal binnen, dus niet in weer en wind zoals sommige andere beroepen in de bouw. Een opleiding is onmisbaar om het vak onder de knie te krijgen. De eethoek gaat een steeds be langrijken rol spelen. Dat heeft te maken met onze langzaam veranderende eetcultuur, waar in uitgebreid tafelen steeds po- De tegelzetter heeft natuurlijk niet alleen te maken met de te gels maar ook met de onder grond waarop die tegels worden aangebracht. Hij dient daarom kennis te hebben van de eigen schappen van de verschillende ondergronden en de invloed van die eigenschappen op de kwali teit van het tegelwerk. Verder Wie door wil leren kan veel be reiken,*ook in het eigen onder nemersschap. Wie geïnteres seerd is in een opleiding tot te gelzetter en van tegelzetter tot patroon kan het beste contact opnemen met de Bovatin, tel. 05490 - 18153. De vaktechni sche opleiding staat in het teken van een verdere uitwerking van de basisvaardigheden, zoals die in de opleiding worden aange leerd. De Bovatin is in Neder land de enige organisatie die zelfstandig de opleiding en het examen mag verzorgen. Ook bij zusterorganisaties in het bui tenland is Bovatin bekend én er kend. werk dat ze vrijwel uitsluitend nog met tegelzetten bezig wa ren. Deze ontwikkeling is van invloed geweest op de huidige inhoud van het tegelzettersvak. MDF laat zich ook uitstekend lakken, hetgeen de uitstraling en duurzaamheid van het meu bel ten goede komt. De hoog- glanzende meubellakken, die enige tijd geleden hun intrede deden, zullen ook in de komende jaren het beeld bepalen. In de nieuwe trend worden de meubelstoffen gekenmerkt door het weloverwogen gebruik van geraffineerde dessins en kleu ren. Vooral veelvormige grafi sche motieven en in wat mindere mate ook florale en fantasiedes- sins vormen daarbij de basis die, ingevuld met overwegend lich tere kleuren, een helder, zonnig, warm en vooral gezellig beeld uitstralen. In z’n algemeenheid kan gesteld worden dat bijna alle meubel- stijlen die figureren in het meu belbeeld van de jaren negentig, gekenmerkt worden door flexi biliteit en gebruiksvriendelijk heid. Anders gezegd: het meubel krijgt meerdere functies en heeft daardoor soms ook meer dere vormen. Er is sprake van pulairder wordt. De eetkamer- stoelen bieden daarom meer comfort, houden veelal het mid den tussen een stoel en een fau teuil en zijn optimaal aangepast aan de menselijke ergonomie. In de eetkamer, maar ook in andere vertrekken, zullen bovendien de ’Moderne Klassiekers’ de ko mende jaren weer een stevig partijtje meeblazen. Vooral bij moderne meubels wordt het plaatmateriaal MDF (Medium Density Fibre board) steeds populairder. Vormgevers maken bij het ontwerpen van kasten, tafels en bedden graag gebruik van dit materiaal, om dat het zich goed laat bewerken en nauwelijks onderhoud vergt. Wie eraan denkt het vak in de toekomst zelfstandig uit te gaan oefenen, krijgt te maken met het berekenen van de prijs voor een bepaald project. Die prijs wordt vastgesteld door calculatie, waarbij rekening wordt gehou den met de prijs van grondstof fen, materialen, gereedschap pen, machines en arbeidsuren. Wat de gebruikte materialen be treft, speelt het lichtgekleurde eikehout een belangrijke rol, hoewel ook essen, kersen, vuren en esdoorn in opmars zijn. Deze houtsoorten lenen zich goed voor een overwegend lichte kleurafwerking. De donker bruine kleuren hebben afge- De eerste tegelzetters ontwik kelden eigen technieken die weer werden overgedragen op leerlingen, maar die niet altijd en overal gelijk waren. Pas na de tweede wereldoorlog ontstaan geleidelijk aan algemeen aan vaarde technieken en gereed schappen die het tegelzetten als afzonderlijk vak inhoud geven. Ook het instellen van een offi ciële opleiding ’Tegelzetter’ door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in Den Haag draagt daaraan bij. Nietemin komen ook nu nog verschillende werkwijzen in de verschillende streken van ons land voor. De term ’tegelzetten’ is inmid dels verouderd. Zetten is een techniek die slaat op gebruik van cementmortel. Tegenwoor dig komen ook andere hecht- middelen voor, zoals lijmen op cementbasis en tweecomponen- tenlijm. Vandaar dat in de tegel- wereld officieel gesproken wordt van ’het aanbrengen van tegelwerken’. Vele bedrijven die in deze sector werkzaam zijn hebben zich verenigd in de Bond van aannemers van tegelwerken in Nederland, afgekort Bovatin. Wie overweegt z’n huis (gedeeltelijk) nieuw in te richten en zich gaat oriënteren, zal in bijna alle interieurzaken een ruim aanbod aantreffen. In de meeste winkels worden meerdere stijlen gepre senteerd: klassiek, modern, progressief, romantisch; je kunt wer kelijk alle kanten op. De toekomstige tegelzetter be gint zijn opleiding, meestal na de lagere technische school of middelbaar algemeen voortge zet onderwijs, op een streek school of bij een tegelzettersbe- drijf. De tegelzetter of zetster (want ook meisjes zijn van harte welkom) plaatst niet alleen een afwerking die in het zicht blijft, maar ook een afwerking die be doeld is om te verfraaien. Vaak ook heeft het tegelwerk zelfs een uitdrukkelijk decoratieve func tie. Dit houdt in dat nauwgezet werken bij tegelzetten van groot belang is. Daarnaast is een ge voel voor verhoudingen, ruimte lijk inzicht en kleuren van be lang. Van een ervaren tegelzet ter wordt verwacht dat hij ad viezen kan geven over het bete gelen van een ruimte. Ervaring maakt het op den duur mogelijk strak en netjes te werken te com bineren met een behoorlijke produktie. Om de badkamer zo persoon lijk mogelijk in te richten, kunt u zich laten inspireren door de veelzijdige tegelseries van Sphinx. U ziet hier de wastafel uit de sanitairserie Palma Nova van Sphinx, gecombineerd met de Canyon granito wandtegels van Sphinx. De Pegasus, het nieuwste paradepaardje onder de achtbanen in Europa, nadert zijn voltooiing. De originele houten ’Roller coaster’ wordt dit jaar als nieuwe attractie in familie-attractiepark de Efte- ling gebouwd. Hij zal per 1 juni gereed zijn. In de maand juni worden er vervolgens allerlei vei- ligheidsproeven gedaan. Vanaf 1 juli staat deze familie-attractie snuivend en trappelend van on geduld gereed voor het publiek. De Pegasus is geheel gemaakt van hout van de Yellow Pine-boom uit Canada, die hiervoor spe ciaal gekweekt wordt. De lengte van de baan wordt zo’n 500 meter en er kunnen per uur 1100 personen een rit maken. De Pegasus wordt een atttractie voor het hele gezin. Er zitten geen loo pings of kurketrekkers in zoals bij zijn grote broer, de Python, die op de foto goedkeurend naar de bouw kijkt.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7