695 uality ravel 100 Jaar kleuteronderwijs in Moergestel Canada, Toronto REISBURO Profiteer nu van de super lage aanbiedingen naar Amerika en het Verre Oosten CLEANING TEVENS GESPECIALISEERD IN ZAKENREIZEN! r r OOK AANHANGER- VERHUUR jn - Bel ons even of kom langs voor meer informatie. II bent van harte welkom! k BREDA 04243-2836/2710 Prinses Irenestraat .115066 BD Moergestel Schoolstraat 11 5066 EC Moergestel Tel.: 04243 - 2020 Fax: 04243 - 2629 GEOPEND: maandag t/m donderdag van 9.00-18.00 uur; vrijdag van 9.00-20.00 uur; óók op zaterdag van 10.00-16.00 uur. Nieuwe kleuterschool De zusters van de kleuterschool Op 1 mei 1991 was het precies honderd jaar geleden dat het kleuteron derwijs in Moergestel van start ging. Ter gelegenheid daarvan is op de Graaf van Urselschool een brochure uitgegeven met daarin de z.g. ’Kro niek van St. Stanislaus’; gegevens over het kleuteronderwijs in Moer gestel, die we hierna letterlijk zullen weergeven. IA 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGINA 7 l PASTOOR VAN DEN BOOGAARD: Verrichtte op 13 november 1962 de officiële opening van de Maria-kleuterschool. beeldje verplaatst naar de basisschool.’ ’Stanneke’ staat nu als voor de Graaf van Ursel- school als een blijvend aandenken. Tot zover deze kroniek, in vogelvlucht en hoofd lijnen een schets van het kleuteronderwijs in Moergestel. 54435 afscheid van de school. Zo komt er een eind aan het geven van onderwijs door de zusters van Lief de in Moergestel.’ T9 maart 1978: wordt het beeldje onthuld bij de kleuterschool, dat de gemeente de zusters aan bood als dankbare herinnering aan de 135 jaar, dat de zusters zich inzetten voor het onderwijs aan de jeugd van Moergestel. Toen de kleuter school bij de basisschool werd ingevoegd en de kleuterschool zou worden afgebroken, werd het Zuster José en zuster Hélène onthulden op zondag 19 maart 1978 het beeldje van ’Stanneke’, dat de zusters van Liefde kregen aangeboden bij hun afscheid na 125 jaar onderwijs in Moergestel. Zuster Agnatine, later Hélène ’s-Gravendijk. Geboren in den Haag, behaalde in 1940 haar frö- belakte en werkte in Leiden en Den Haag. Ze kwam in 1959 naar Moergestel. Ook deze zuster heeft in 1976 afscheid genomen van het onderwijs in ons dorp. Ze voelt zich nog steeds verbonden met de school en volgt de ontwikkelingen op de voet. Vele jaren heeft ze samen met zuster José voor de kleuters gezorgd. Ook zij woont nu op St. Stanislaus. T959: Plannen gemaakt door het schoolbestuur voor een nieuwe kleuterschool. In februari wor den besprekingen gevoerd met pastoor van den Boogaard en de gemeente. Besloten werd tot het bouwen van een nieuwe kleuterschool op het ter rein achter de dienstwoning (aan de Klooster- laan). De twee bestaande lokalen kunnen voor di verse doeleinden gebruikt worden.’ (werden la ter dus gemeentewerf). ’2 mei 1959: de kleuterschool krijgt tijdelijk twee lokalen in het verenigingsgebouw aan de Postel- straat tot de nieuwe school klaar is.’ T3 november 1961 wordt met de bouw van de kleuterschool aan de Kloosterlaan begonnen. ’4 april 1962: vandaag is de vlag gehesen op het dak van de nieuwe kleuterschool.’ Tn augustus 1962 hadden de kleuterleidsters het druk met het verhuizen uit de twee lokalen van het verenigingsgebouww, dat als noodlokaal dienst deed, naar de leeg gekomen lokalen van de VGLO, tot de nieuwe school klaar is.’ Op de Graaf (toen nog Maria-Goretti) werd aan het eind van het schooljaar 1961-1962 de VGLO-afdeling opgeheven wegens gebrek aan leerlingen. Hier door kwamen twee lokalen vrij.’ T oktober 1962 zijn de zusters en de leidsters met hun klassen naar de nieuwe kleuterschool ge gaan. T3 november 1962: op de feestdag van St. Sta nislaus had de inzegening van de kleuterschool plaats. Zuster Verkuyl van het provinciaal bestuur kwam de plechtigheid bijwonen. Om 9.00 uur was in de parochiekerk een mis, waar bij alle kleuters aanwezig waren. Daarna gingen zuster Cordulia en zuster Agnatina en de twee leidsters naar de school, waar van elk paviljoen de driekleur wapperde. Pastoor van den Boo gaard verrichtte de inzegening, waarbij burge meester Poort, de wethouders en verschillende raadsleden aanwezig waren. Ook de inspecteur van het kleuteronderwijs en schoolarts Ferket uit Boxtel namen aan de plechtigheid deel. Na de in zegening sprak de pastoor een kort woordje tot de kinderen. Daarna hielden de burgemeester, de inspecteur en zuster Verkuyl hun toespraak. De kinderen zongen nu een lied en deden een klein voordrachtje. Met het bezichtigen van de school was de plechtigheid afgelopen.’ T januari 1971: op deze dag wordt het bestuur van de kleuterschool overgedragen aan het Ka tholieke Schoolbestuur van Moergestel.’ ’24 juni 1976: de laatste twee zusters, zuster Jo sé Smits en zuster Hélène ’s-Gravendijk, nemen De zusters van St. Stanislaus hebben voor zover bekend voor het eerst kleuteronder wijs in ons dorp ter hand genomen. Vorig jaar, bij het 40-jarig bestaan van de Graaf van Urselschool is men al op zoek geweest naar informatie over dit kleuteronderwijs, er bleek echter maar weinig opgetekend. De betreffende informatie willen we u ech ter niet onthouden. In elk geval was de gestarte bewaarschool een gemengde school: jongens en meisjes zaten bij elkaar in de kleuterklas en werden daarna naar de jongens- of meisjesschool gestuurd voor de eerste klas. Dan nu de gegevens uit de kroniek. In maart 1840 werd het kasteel Nieuwenhof door pastoor Zwijsen gekocht om als noviciaat voor de zusters te dienen. Op 21 juni 1840 kwamen de eerste vier zusters. ’De opzet was, gelijk bij alle stichtingen in het midden van de vorige eeuw, om vanuit het klooster de onderwijsbelangen te dienen’. ’Gewoonlijk werd gelijktijdig met een bewaar school begonnen, maar uit de gegevens van de le den der Congregatie blijkt, dat dit in Moergestel niet het geval is geweest.’ Er is wel eens geopperd, dat de oorzaak zou ge legen zijn in het feit, dat Moergestel een agrari sche gemeente was en dat de verspreid wonende boerenbevolking het kleuteronderwijs nog niet zo zag zitten. De loopafstand voor veel kinderen was tamelijk groot, de wegen slecht, de gezinnen groot, naar school brengen was er niet bij. Voor de duidelijkheid: het lager onderwijs (in die dagen ’taalschool’ genoemd) was gestart in 1842. Beperken we ons nu verder tot de bewaarschool. T mei 1891: Opening van de bewaarschool door de zusters.’ T juni 1891: Plechtige inwijding van de nieuwe school door Pastoor de Louw. De school werd onder bescherming gesteld van de H. Vincenti- us (in een van de buitenmuren was ’n nis gemet seld waarin jarenlang ’n beeltenis van de heilige stond, red.). Daarna ging men in processie naar de kerk om de H. Mis der Kindsheid bij te wo nen.’ Tn 1897 werd een bruggetje gelegd over de gracht ten behoeve van de schoolzusters.’ De zusters konden dan rechtstreeks van het klooster over het bruggetje naar de school. Dit brugget je gebruikten de zusters ook als ze met de kleu ters een wandelingetje gingen maken in de kloostertuin. ’Voor het jaar 1892 werden 68 kleuters aange meld; in 1900 waren het er 70; in 1910 ook 70. Daarna stijgt het aantal geleidelijk tot 90 in 1903 en 103 in 1940. In 1955, toen de Kleuteronder- wijswet tot stand kwam, werd een aantal van 100 kleuters opgegeven.’ Tot deze tijd was het onderwijs aan de kleuters door de zusters zelf bekostigd. ’Kort daarop ging met de uitbreiding van het dorp natuurlijk ook de snelle groei van het aan tal kleuters gepaard. De kleuterschool groeide van twee tot vier klassen met een maximale be zetting van 160 kinderen (40 kinderen per klas!), welk aantal in de jaren 1961 tot en met 1968 re gelmatig werd bereikt. Het was zelfs zo, dat bij de aan vang van een nieuw schooljaar de school al vol was. Er werd dan meteen een wachtlijst van kleuters aangelegd en een kind werd geplaatst als bijvoorbeeld iemand verhuisde. ’26 oktober 1951: bezoek van Mej. Voss, inspec- trice van het kleuteronderwijs. De kleuterschool heeft na het in gebruik nemen van de nieuwe la gere school (de tegenwoordige Graaf van Ursel aan de Kloosterlaan) de twee nog bruikbare lo- Er is niet precies bekend hoeveel zusters in al die jaren in het kleuteronderwijs werkzaam zijn ge weest. Een drietal is lang in Moergestel aan de school verbonden geweest. Dat waren: Zuster Alexine Benne. Ze was in Moergestel werkzaam van 1923 tot 1952. Heel veel kleuters heeft ze in de klas gehad in al die jaren. Ze overleed op 4 december 1972 na het bijwonen van de Sinterklaasmiddag bij de bejaarden. Ze woonde veel aktiviteiten bij van de bejaarden in ons dorp. Nadat ze van de school af scheid had genomen bleef ze met veel mensen in het dorp contact houden. Zuster Cordulia, later zuster José Smits. e behaalde in 1937 haar fröbelakte en was werk zaam in het onderwijs in Tilburg (haar geboor teplaats), Delft en Haarlem. Ze kwam in 1951 naar Moergestel om zuster Alexine op te volgen als hoofd van de kleuterschool. Ze heeft de Ma- riakleuterschool mee gebouwd. Ze bleef daar werkzaam totdat de zusters in 1976 afscheid na men van het Moergestelse onderwijs. Ze woont nu op St. Stanislaus. kalen gekregen (nu gemeentewerf). Die zijn doel matig ingericht, zodat het een modelkleuter- school is geworden met nieuwbouwtje voor de wc’s en een flinke, afgezette speelplaats. Een mooi geheel en er hoeft niet meer op de min of meer gevaarlijke dreef gespeeld te worden. ’3 november 1951: In de oude bewaarschool, wordt op verzoek van de burgemeester een gezin ondergebracht, dat tijdelijk geen woning heeft: man, vrouw en twee kindjes. Op 16 december vertrekken ze weer.’ ’20 oktober 1952: voor een 14-tal kleuters is een schooltje ingericht in het studeerkamertje van de zusters, zeer primitief. T september 1953: het hulpklasje van de kleu terschool, gelegen naast de recreatiezaal in het klooster, mag niet meer gebruikt worden. Het is te klein en te donker. We hopen dat de nieuwe school gauw mag gebouwd worden.’

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7