dankzij Anjerfonds en Fonds Zomerzegels i~| Bouwhistorisch onderzoek molen ZOEKERTJES Wie ben ik? r J s Velen drukten Miny Selten de hand Oud-IJzer-Actie geslaagd Beekse Bergen Loop NOUWENS VERHUIZINGEN Ineke Swinkels Jan Rombouts organiseert een ’OPSTAPDAG’ 1MFOF3MAT1E ■".'omroep brabarrt Getrouwd 8 mei 1991 ki De Moergestelse standerdmolen is een bijzonder exemplaar. Omtrent de geschiedenis van deze molen bestaan nog vele onduidelijkheden. Ben je 18 jaar of ouder, en nog niet in het bezit van een motorrijbewijs, maar heb je wel interesse, dan kun je je opgeven om op 2e Pinksterdag een proefrit te komen maken. Opgeven voor uiterlijk 16 mei Kriekenakker 40 5066 MK Moergestel MOT©H^MSCHOOL CVBi 8%. Edithe Smolders. Kerckackerstraat II BANK J| 13. Kasuren: ma.-do. 19.00-20.00 u. en natel, afspr. tel. 3753. Kasuren: 1832 Omroep Brabant herhaalt programma over Duitse inval in ons land. In het eeuwenoude houtskelet is de grootste bijzonderheid van deze molen gelegen. Helaas is deze in zijn soort zeldzame constructie, na enkele eeuwen in weer en wind zijn taak te hebben verricht, volkomen versleten en vergaan. SR C 1 VIOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 8 MEI 1991 PAGINA 5 IA 4 a postbus 108 - 5600 ac eindhoven riaal. Echter, alleen door een dergelijke ingreep zal het mogelijk zijn de rnplen voor het dorp te behouden. INTERNATIONALE VERHUISONDERNEMING EN OPSLAG VAN INBOEDELS VERPAKKINGEN OVERZEE RIJKSVERHUIZERS Hoofdstraat 47B-5091 AB's-Gravenmoer Telefoon 013 - 670526 - 674796 Te koop: babybobz.g a.n. voor de eerste 9 mnd. voor in de auto f 125, kinderwagen blauw zit je 2e kindje (nieuw), dekbedje 2overtr, f 100,-; hoofdbeschermer voor ledikantje f 10, wipstoel- tje grijs/wit/rood f 15,-, Tel. 3670. Rijschool ’Kenteken': heel hartelijk bedankt dat ik door uitstekende rijlessen voor de eerste keer slaagde voor mijn rijbewijs. Mildred Jansen. Te koop HondaMTX f 700.-. Tel. 04243-1961 Wie heeft zaterdag 4 mei mijn Pulsar sporthor- loge gevonden? Omgeving Griete Veldeke. Jeroen Meeuwis, tel. 1103, b.g.g. 1641Ik wil hem erg graag terug! Fier met de handen in de zakken dit keer weer ’n jongeman. Wie is het? Vorige week was het Hendrik Jansen, destijds wonende in de ’Bokkenhoek’, nu woont hij aan de Pr. Irenestraat. Ook hij was goed te kennen en leverde voor de meeste van onze lezers geen problemen op. De op zaterdag 27 april jl. gehouden oud-ijzer- actie mag bijzonder geslaagd genoemd worden. Die actie, die elk jaar door de Landelijke Rijve- reniging F.E.V.I.O.R. en Ponyclub F.E.V.I.O.R. met name in het buitengebied wordt gehouden, leverde ook dit jaar weer een flink aantal containers met ijzer op. Een en an der betekent voor vermelde verenigingen een be langrijke financiële steun in de rug. De Rijvere- niging en de Ponyclub danken dan ook eenieder die oud ijzer ter beschikking heeft gesteld en na tuurlijk ook degenen, die het ijzer onder leiding van Piet Ketelaars hebben opgehaald en gesor teerd. Het is overigens mogelijk het gehele jaar oud-ijzer af te leveren op ons verzameladres te weten genoemde Piet Ketelaars, Heiligenboom 8, tel. 1698 Op zondag 12 mei organiseert atletiekvereniging Achil uit Hilvarenbeek haar 3e Beekse Bergen Loop. Programma: 10.30 uur jeugd; 11.00 uur 5.5 en 10 km prestatieloop; 12.00 uur halve ma rathon wedstrijd en prestatieloop. Alle wedstrijden vinden plaats op het strandpark van de Beekse Bergen. Evenals voorgaande jaren zet de organisatie op de halve marathon hazen in voor de niveaus die lopen van 1.20 tot 1.55. De hazen vormen samen met het unieke parcours een prima garantie voor een snelle tijd. Inlichtingen: 04255 - 3711. De molen heeft in zijn lange leven de nodige ver anderingen ondergaan. Veel van de oorspronke lijke constructie is echter nog aanwezig. De vrij willige molenaars Moergesteï-Oisterwijk hebben daarom D.J.K. Zweers, bouwhistoricus te Am sterdam, gevraagd een bouwhistorisch onderzoek te verrichten. Dit onderzoek omvat het opmeten en documenter an het monument. Bouwhistorisch onderzoek houdt in, het bestu deren van historische gegevens die aan het ge bouw zelf kunnen worden afgelezen. In die zin is bouwhistorie te vergelijken met archeologie. Immers een bouw is, door de sporen van wijzi gingen die het toont het archief van zijn eigen ge schiedenis. De bouwhistoricus tracht dit archief te lezen, en zo tot het vaststellen van vroegere verschijningsvormen en dateringen te komen. Alles wat door restauratie onherroepelijk ver dwijnt kan door dit onderzoek worden vastge legd, terwijl de restauratie aanvullende gegevens zal kunnen opleveren. De resultaten van het on derzoek hebben een praktische betekenis; ze kunnen aan de restauratie ten goede komen. En een wetenschappelijke betekenis; ze kunnen een bijdrage zijn aan de nog zo beperkte kennis om trent de historische ontwikkeling van standerd- molens in Nederland. De bekostiging van het bouwhistorisch onder zoek is mogelijk vanuit de opbrengst van rrieel- verkopen en door subsidies van het Anjerfonds en van het Fonds Zomerpostzegels. Mevrouw Th. Blommesteijn van het comité Zomerpostze gels Hilvarenbeek heeft daarom op maandag 6 mei jl. in de Moergestelse molen symbolisch de bijdrage overhandigd aan molenaar Victor Theeuwes. Met betrekking tot de restauratie van de molen is van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg telefonisch bericht ontvangen dat naar verwach ting binnen twee weken de definitieve subsidie- beschikking aan de gemeente zal worden toege zonden. Daarna zullen burgemeester en wethou-. ders aan de molenmaker opdracht geven voor het uitvoeren van de restauratie. alléén geplaatst bij kontante betaling! Tip voor Moederdag: maak ze blij met een ge- schenkbon van Schepens Tweewielers. Degelijk schoorsteen vegen; riool ontstop pen met hogedruk en alle voorkomende werk zaamheden: 'De Klusjesman', Langvennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937. Voor campingplaatsen aan het Balatonmeer: Golden Lake Camping, Siofok Ook vakantiewo ningen in Siofok en Boedapest. Resmi Travel K.F.T. tel. 04243-4040. Bodystocking in diverse kleuren. Passen altijd f 12,95. Schoonheidssalon Trés Bien, St. Jansplein 3a, Moergestel, Tel. 04243-3709. Moederdagtip: nu een rieten mand met mand- beugel en een koplampsteun, compleet met monta ge voor f25,—. Natuurlijk bij Schepens Tweewielers. Voor 'n massief eiken eetkamertafel, salon tafel, etc. F. Roozen Massief Eiken Meubelen, Pr. Irenestraat 7, Moergestel, tel. 04243-1785. Wilt u een fiets of bromfiets kopen? Dan eerst bij Schepens Tweewielers binnenlopen! De zaak met de vele aanbiedingen en z'n nét iets betere service! Mei-aktie: Spaarbewijzen, gem. Zuster Wilhelmien (bij ons beter bekend als Mi ny Selten) beleefde woensdag 1 mei jl. ’n dag die zij niet licht zal vergeten. Vanwege het feit dat het die dag 25 jaar geleden was dat zij toetrad tot de Congregatie van de Missiezusters van de H. Familie te Tilburg, werd haar in Tapperij ’De Schouw’ een ’persoonlijke ontmoeting’ aangebo den. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om haar de hand te schudden en te bedanken voor haar al jarenlange inzet voor onze gemeen schap. (foto Chris van de Bijgaart) Zonnebankkuur bestaande uit 10zonnehalfuren f 65,—. Voor meer informatie: Schoonheidssalon Très Bien, St. Jansplein3a, Moergestel, Tel. 04243- 3709. Tip voor de Luik-Bastenaken-Luik fietsers: nu verkoop van Extran Sportvoeding. Bij Schepens Tweewielers. Zonnehemel verkoop en verhuur ’Tropical’ de goedkoopste in de regio. Ook kunt u bij ons 's avonds terecht. Tel. 04254-2222, b.g.g. 2050. Idee voor de Luik-Bastenaken-Luik fietsers: voor bandenpech onderweg een berg klasse kado: 1 tube tasje, 1 binnenbandje en 1. reparatiesetje. Nor maal f 26, nu bij Schepens Tweewielers voor een bergklasse prijs van f 19,15. Zomer(strand)tassen in diverse kleuren f 12,95 2 maten en afwasbaar; met ritssluiting. Schoonheids salon Trés Bien, St. Jansplein 3a, Moergestel, Tel. 04243-3709. Op vrijdag 10 mei tussen 15.00 en 16.00 uur zal Omroep Brabant het programma herhalen dat precies een jaar geleden werd uitgezonden op de dag dat het 50 jaar geleden was dat de Duitse troepen het neutrale Nederland binnenvielen. Een groot aantal inwoners van Midden-Brabant komt in dit programma aan het woord. Zij ver tellen over hun persoonlijke ervaringen en her inneringen aan 10 mei 1940. Ook 50 jaar later staat de dag dat de Duitse legers Nederland binnenvielen iedereen die het mee maakte nog helder voor ogen, zo merkten ver slaggevers van Omroep Brabant die deze oogge tuigen opzochten begin 1990. Het onverwachte en het brute van de inval destijds maakten een diepe ihdruk, zo bleek elke keer weer uit de ver halen van de geïnterviewden. Sommige streekgenoten maakten de inval mee als soldaat aan de grens of in het gebombardeerde Rotterdam. Anderen waren burger en thuis in de stad of op de boerderijEn gingen gewoon door met het dagelijkse werk voor zover dat mogelijk was. Maar allemaal vertelden ze hun verhaal, kalm of nog altijd boos, emotioneel of juist heel rustig. Het programma dat Omroep Brabant vrijdag 10 mei zal herhalen is geen historisch verantwoord overzicht van militaire en technische feiten en da ta. Het zijn wel een groot aantal getuigenissen van gewone Middenbrabanders over hun woede en hun verdriet. En over hun grote of kleine avonturen en belevenissen in mei 1940. En juist daardoor wordt de Duitse inval van destijds te ruggebracht tot ervaringen die ook de naoorlog se generaties kunnen delen. (Omroep Brabant, vrijdag 10 mei 15.00-16.00 uur, alleen Midden-Brabant). Maandagmorgen kreeg Victor Theeuwes symbolisch het bedrag overhandigd waarmee het bouwhisto- risch onderzoek wordt bekostigd. Links bouwhistoricus D. Zweers. (foto Chris van de Bijgaart) Bij de aanstaande restauratie zal dan ook veel ver- vangen moeten worden. Dit betekent een onher- I roepelijk verlies aan zeldzaam historisch mate- VtRHUIS O BtDAU»

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 5