Sfeerverlichting voor uw tuin Bloeiende Prunustakken halen de lente in huis I 4 1| Verticuteren wat is dat? N jlg I p 'J I k - Ig Tips Zomergeurders Stik lights Step lights wl Bijgoedgewasjes Heesters f i A. 'A A 'AU lb i I YA 8 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 27 MAART 1991 PAGINA 9 Zorg voor geur in de tuin Voor de meeste tuinliefhebber spreken hyacinten - waar het om de geur gaat - het meeste aan. Alle cultivars, van welke kleur dan ook. geuren verrukke lijk en zoals zo vaak bij geurende bloemen het sterkst bij wat ho gere temperaturen. Van de nar cissen kennen we vooral de geur van de zogenoemde ’Paperwhi- te’. onder andere grasanjers, lupi nen, Phlox paniculata-cultivars en Monarda er in positieve zin uit. De Geisha verlichting is van ori gine een Amerikaans verlich- tingssysteem. In het assortiment zijn veel opvallende mogelijk heden. Twee ervan zetten wij kort op een rijtje. Prunus behoort tot de familie van de Rosaceae. Veel tuinhees ters behoren tot dit uitgebreide geslacht. De al genoemde trilo ba heeft gevulde, rose bloemen, die op kleine roosjes lijken. De bloemen zijn kortgesteeld over de takken verdeeld. zijn langer houdbaar. De Pru nus neemt veel water op, zodat de vaas regelmatig moet worden bijgevuld. Het water echter niet verversen. naaldhakken of een grasmachi ne geen schade kunnen aan brengen. Prijsindicatie 90,-. claampjes, waarvan de geur van de bloemetjes niet te versmaden is. Wie Prunus koopt, moet erop letten dat de rose kleur al te zien is. Driekwart van de knoppen moet al min of meer rose zijn om het gewenste resultaat - uitbun dig rose-bloeiende takken - te bereiken. Om lang plezier te hebben van deze decoratieve takken is het Van de bol- en knolgewassen die zomers bloeien en lekker geu ren, moeten natuurlijk op de eerste plaats de lelies worden genoemd. Hun geur is - zeker in huis - vaak erg zwaar. Buiten is dat uiteraard alleen maar een voordeel. Goudbandlelie, de Ja panse lelie, de koningslelie, de Madonnalelie en Lilium specio- sum zijn de bekendste geurende lelies. Opvallend mooi en heerlijk van geur is de zogenoemde Abessijn- se gladiool. Gladiolen kunnen in mei nog geplant worden. Freesia’s worden niet zo vaak meer in de tuin toegepast. Het weer speelt bij deze tere bloem vaak parten, maar als het om de geur te doen is, mag hij zeker niet worden overgeslagen. Lichtstaafjes van polycarbo- naat. De lichtstaafjes zijn be stand tegen UV-stralen en le verbaar in lengten van 30, 60 en 90 centimeter. Elk lichtstaafje heeft 6 kleine zeer heldere lamp jes. Prijsindicatie vanaf 30,- tot 50,-. Geisha sfeerverlichting werkt op zwakstroom (24 volt) en is via een transformator veilig op het lichtnet binnenshuis aan te slui ten. Een sfeerverlichting met 20 ’lichtpunten’ gebruikt minder elektriciteit dan één 60 Watt peertje. Dat de makers van dit systeem in eigen kunnen gelo ven, blijkt uit het feit dat op het hele systeem twee jaar garantie wordt gegeven. Informatie: Van Beek Heijermans, tel. 01718 - 60420. De meest bijzondere en in het ooglopende toepassing is de ver werking in tuintegels. 40 cm ronde betontegels met inge bouwde miniatuurlampjes, die een feeërieke lichtkrans vor men. Ze zijn zo sterk dat zelfs In de tuin laat het Prunus boompje het nog even afweten, maar binnen kunnen we in deze tijd al volop genieten van haar bloeiende takken. En wie houdt er niet van deze teerrose schoon heid in huis? Buiten kunnen stormen woeden, maar wie dan wat sierlijke Prunustakken in de vaas zet, haalt in gedachten de lente al wat dichterbij. Het zijn vooral de takken van de Prunus triloba, die momenteel volop verkrijgbaar zijn. ^x:. Maak van uw tuin een geürhof. Dat is gemakkelijker dan u denkt. Onder de in het voorjaar bloeiende bolgewassen, maar ook bij de soorten die in de zomer bloeien, komen heerlijk geurende bloemen voor. Jammer dat juist deze eigenschap zo weinig naar voren komt wanneer we het hebben over knol- en bolgewassen. Verticuteren is niets anders dan loodrecht (vertical) snijden (cut). Deze methode werd ontwikkeld om het ga zon van de de schadelijke viltlaag te ontdoen, terwijl gebruik van heestertakken- voedsel in de halve dosering aan te bevelen. De takken met een scherp mes schuin afsnijden; de takken lopen dan mooier uit en Veel van de tot nu toe verkrijg bare tuinverlichting is vaak veel te sterk met als effect dat de tuin ophoudt, waar de verlichting begint. Wanneer u uw planten, bomen, vijver, patio, border of gazon, kortom alles waar de ware tuinliefhebber trots op is, ondersteunend wilt verlichten, is de aanschaf van Geisha sfeer verlichting het overwegen meer dan waard. De geur van het lelietje van da len is in mei al sterk te onder scheiden. Ook het blauwe druif je verspreidt een aangename geur en dan zijn er nog wilde cy- Er zijn nogal wat heesters die een verrukkelijke geur versprei den. Dat begint al met de tover- hazelaar in december en janua ri. Maar ook boerejasmijn, pe perboompje, lavendel, sering, kamperfoelie, verschillende Vi- burnumsoorten en niet te verge ten talloze rozen hebben veel van hun faam te danken aan de geur die de bloemen versprei den. Bij de vaste planten springen een worteldiepe beluchting mogelijk wordt. Verticuteerharken maar ook machines hebben rech te dubbele messen die het vilt uit het gazon snijden. O AA

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 9