I/ o I I Fi llll I H HI Ëi Klassiek behangen I F r 99 AC EE BIJZONDER BOUWPROJECT IN ALMERE PAST HET WEL OF PAST HET NIET? Flexibel Uitwisselen Sheets Verrassend Stijlen Effect Onderhoud iW 1. i V PAGINA 18 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 27 MAART 1991 MOf Bouwen en wonen in de jaren negentig Het projectmotto was ’Customi zed Houses’ en heeft twaalf wo ningen in twee blokken van zes opgeleverd, in de premievervan- gende sector. Bij Rath&Doodheefver hebben ze dat probleem onderkend en gezocht naar een goede oplos sing. Het is een ’doorkijkje’ ge worden. um afdeklijsten en schuiframen brengen onderhoud en veroude ring tot een minimum terug. De binnenzijden van de wanden zijn met brandwerend plaatma teriaal- een nieuwe gipsvezel- plaat- afgewerkt. Het geëmail leerde glas van de gesloten ge- veldelen is onderhoudsvrij. Het totale cocept is milieuvriende lijk, duurzaam en weinig onder houdsgevoelig. en overgebracht dat het moge lijk is om in de hedendaagse wo ningbouw meer en meer in te spelen op de wensen en eisen van of romantisch behang op de wanden. Normaal gesproken kom je er niet toe om zulke ge waagde combinaties te kiezen. Je kunt immers niet inschatten hoe het in de praktijk uitpakt. Met het ’doorkijkje’ van Rath- &Doodheefver kun je tevoren het effect bewonderen of afwij zen. Een praktisch en slim door dacht systeem dat een groot pro bleem uit de weg ruimt. Het vol I zwer wind met rend blau raali hun sche zulle kara hemi Dooi meri tjes, stree pene erop lijke zone zijn smal Bij het ontwerpen van de huizen is men er vanuit gegaan dat voor het wonen in de jaren negentig een huis multifunctioneel ge bruikt moet kunnen worden. Binnen één gezin moet in het huis gewerkt, ontspannen, ge speeld, gestudeerd, gebaad en gerust kunnen worden met de nodige privacy voor elk gezins lid. Daarvoor is het nodig dat de woning voldoende ruimte biedt en dat de koper zelf kan meebe slissen hoe de indeling eruit moet zien. In Amerka bezigt men daarvoor de term ’Customi zed Housing’ en daar dankt het project de naam aan. Een uniek systeem dat Nijhuis nieuw introduceert, is het ’4 Dee 2000’ gevelsysteem. Op syste matische wijze kunnen gevelde- len als (schuif)ramen, vastglas- delen en gesloten geveldelen op essentiële plaatsen worden uit gewisseld. Gecombineerd met de '4 Dee 2000/polynorm’ bin nenwanden wordt een groot aantal indelingsvarianten haal baar. De koper wordt daarom pas in een zeer laat stadium ge confronteerd met een definitie ve keuze omtrent de indeling en krijgt daarmee veel meer vrij heid. Het doorkijksysteem bestaat uit een set doorzichtige sheets met foto’s. Op de foto’s staan ele menten uit interieurs. Een bank, een tafel, een lamp en dergelijke. De wanden zijn, op een schilde rij of poster na, volkomen door zichtig. Die foto’s kunnen over de fotoprints van de collectie Assorti worden gelegd. Dat de sheets juist gemaakt zijn voor de collectie Assorti is niet verwonderlijk. In de collectie r De interieurfoto’s zijn zo geko zen dat verschillende stijlen vertegenwoordigd zijn. Vrijwel iedereen vindt dus zijn persoon lijke woonstijl terug. Op deze manier wordt zichtbaar welk ef fect van een bepaald behang heeft op het totale interieur. Het gebrek aan voorstellingsvermo gen wordt daardoor opgeheven. Het project in Almere is inmid dels bewoond. De dagen van openstelling voor het publiek zijn voorbij. Men heeft woon vormen van morgen laten zien vindt de toekomsige behanger romantische dessins, klassieke bloemmotieven, abstracte the ma’s en ook zeer eigentijdse, bij na grafische dessins. Het is een verrassende ontdekking om met eigen ogen te kunnen zien hoe fraai dè combinatie van een klassiek interieur en een mo dern behang kan zijn. Of hoe ex treem mooi een modern inte rieur verandert met een klassiek Het gevelsysteem van de wonin gen heeft een skelet van onbe- perkt voorradig Scandinavisch vurehout. Glaswol zorgt voor afdoende isolatie. De alumini- toekomstige bewoners. De flexi biliteit van de gerealiseerde concepten is daarvan een over tuigend bewijs. De vakbeurs voor Bouwen en Wonen manifesteerde zich on langs met een huitenexpositie in de Muziekwijk in Almere. Daar werden door vijftien teams van geselecteerde opdrachtgevers en architecten in totaal 225 wo ningen gerealiseerd die alle gangbare financieringscatego- rieën vertegenwoordigen. De buitenexpositie op ware grootte bood de gelegenheid vi sies op volkshuisvesting in de ja ren negentig gestalte te geven. Een van de projecten was het Nijhuis project waar behalve het gelijknamige Apeldoornse bouwbedrijf, ook Sphinx en ar chitectenbureau Klaas van den Berg in participeerden. Stel je voor hoe het staat als het op de muren zit. Met een ’doorkijkje’ is dat mogelijk. RSk- De woningen zijn 6.90 meter breed en hebben drie bouwlagen die volledig benut kunnen wor den omdat afschuining door da ken ontbreekt. Door een centra le plaatsing van de trap kan de woning op veel verschillende manieren worden ingedeeld. Zo kan men zowel op de beneden verdieping als op de begane grond een volledige woonkamer realiseren. Daarbij blijft dan toch voldoende ruimte over voor drie grote slaapkamers. Zo ont staat er een woning die voor ie dere samenlevingsvorm ge schikt is. De totale inhoud van het huis bedraagt 425 m waar van de woonruimte beneden 50 m inneemt. Bij het kiezen van behang is het gebrek aan voorstellingsvermo gen vaak een groot probleem. Zelfs als je het behangboek mee naar huis mag nemen, is het op pervlak nog zo klein dat het las tig is om in te schatten of het ge kozen behang straks echt past bij het interieur. De collectie Symphonie van Rath Doodeheefver is samenge bracht in één themaboek. De serie straalt een klassieke sfeer uit. De medaillon, seringen en andere bloemmotieven laten zich goed combineren met uni-dessins en randen. De kleuren zijn onder andere zeeblauw, olijfgroen, herfstbruin en oker geel. Bij de produktie van het behang is gebruik gemaakt van een milieu-vriendelijke lijmdruktechniek. Een rol behang van 10 m bij 53 cm in uni kost ongeveer 30 gulden en met dessin 33 gulden. De randen kosten afhankelijk van rollengte en breedte rond de 18 gulden (Rath Doodeheefver tel. 01612 - 22651). Doorkijkje bij het kiezen van behang 'Customized Housing’ in de Muziekbuurt in Almere. Eenprachtig bewijs van bouwen met oog voor de toekomst en de wens van bewo ners. Ee. g Qg

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 18