PPELFLAPPEN 25 J 2 3“ Nieuwbouw benzinestation aan T31 Ml 25 BROODJES BROOD- EN BANKETBAKKERIJ S=L KAUWENBERG I Zoekertjes... KLONTJESMIKJE Matthaus-Passion Expositie Zo vers vindt u het alleen nog maar bij de Warme Bakker! 6 halen - 5 betalen! Brief van Theo Raaijmakers Verblijfstoerisme in Parkland Brabant sterk gestegen Houten beelden en aquarellen 1 0 stuks \K voor Opmerkelijke expositie in Oisterwijk Hoe Zoekertjes insturen? ■INA 6 ’MOERGESTEL-NIEUWS” - WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 7 ’t Heike op 06.03.91 Theo Raaijmakers Telefoon 013-424177 Hoevenseweg 55 I 1 lat op af- en Stichting PET Udenhout presenteert expositie van Ad van Bokhoven. De expositie omvat landschappen in pastel, aqua rel en inkt, en grafiek en etsen. Datum: 23-24 maart 1991. Plaats: gemeentehuis, Slimstraat 2, Udenhout. Tijd: zaterdag 23 maart: 12.00-17.00 uur zondag 24 maart: 14.00-17.00 uur Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Dringende boodschappen kunt u inspreken op de telefoonbeantwoorder. in ie- )e- ïld Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! in- ij- iak iet Iet ins De :rd an s.’ .I Aandacht Parkland Brabant lijkt hiermee serieus op weg haar doelstellingen te bereiken. Immers, een be tere spreiding van de toename in de verblijfsre- creatie over de drie seizoenen is een speerpunt van het beleid van Parkland Brabant. Dit draagt ertoe bij dat de aantasting van milieu en land- schap wordt beperkt. Speciale aandacht zal de komende tijd uitgaan naar de zogenaamde schou- derperiodes, die liggen in de maand mei tot half juni en van half augustus tot en met september. Het aantal overnachtingen bij de logies- verstrekkende bedrijven van Parldand Brabant is vorig jaar sterk toegenomen. De aangesloten campings, bungalowparken en hotels zagen hun bezettingscijfer flink stijgen ten opzichte van 1989. De mooie zomer van 1990 en de trend om vaker een korte tussendoorvakantie te boeken zijn hiervan belangrijke oorzaken. Maar de gezamenlijke promotie-inspanningen van het bedrijfsleven en Parkland Brabant lij ken toch ook een niet te verwaarlozen effect ge had te hebben. Boekingspiek De campings, bungalowparken en hotels in Park land Brabant zijn ook komende zomer goed be zet. Daarnaast is voor 1991 sprake van een ver vroegde boekingspiek. Rondvraag bij de betrok ken bedrijven leert, dat in de zomer nog enige ruimte bestaat en in voor- en naseizoen nog vol doende aanbod aanwezig is. Bayswater, Beste mensen van Moergestel, Eindelijk komt er dan eens een berichtje van mij! Het is erg lang geleden, maar ik moet ook zeggen dat ik een beetje met opzet heb gewacht tot ik een beetje meer duidelijkheid had over mijn toekomstplannen, en dat is wat meer uit gelopen dan ik verwachtte, maar daarover zo dadelijk meer. Laat ik eerst beginnen met iedereen heel harte lijk te danken voor de opbrengst van het Driekoningen-zingen! Ik heb het deze keer zelf kunnen zien, en ik weet nu hoeveel werk er in gaat zitten, ik heb gezien met hoeveel enthousias me er door de jeugd geld werd opgehaald voor de Derde Wereld; de M.O. V.-groep heeft zich weer geweldig ingezet; en er waren weer de nodige vrijwilligers voor de jury, voor de chocolademelk en voor al het andere werk dat er op zo’n dag moet gebeuren! Heel erg veel dank, vooral aan de M.O.V.-groep en aan alle zangers en zangeres sen! Ik heb het geld inmiddels ontvangen en heb het een paar dagen geleden kunnen versturen naar India waar ze er weer heel blij mee zijn. Ik maak van deze gelegenheid ook graag gebruik om alle andere mensen te bedanken die steeds weer het werk in de Derde Wereld blijven steunen; dankzij uw gulheid hebben we nog steeds onze jeugd in India regelmatig kunnen helpen! Heel veel dank aan iedereen! Ik hoop dat we ook in de toekomst zullen kunnen blijven rekenen op uw steun op wat voor manier dan ook! Intussen zit ik al weer een aantal maanden in deze parochie in de binnenstad van Londen. Het was eigenlijk mijn bedoeling geweest om hier tot na de Kerst te blijven en dan langza merhand eens te gaan vertrekken naar Chili. We hebben nu in onderling overleg besloten om dat uit te stellen tot de herfst. Onze men sen in Chili zijn een beetje bezig met reorgani satie en de toekomstplannen zijn nog niet zo heel duidelijk; er zijn een paar mensen afgeval len en niet erg veel bijgekomen, en ze moeten daarom alles eerst eens op een rijtje zetten; het leek ons daarom niet zo zinvol voor mij om daar naar toe te gaan voordat die reorganisatie vol tooid is. De plannen voor het najaar liggen nu wel defini tief vast en ik sta al ingeschreven voor een kur- sus Spaans in Bolivia. Daarvoor zal ik al een paar weken in Chili doorbrengen; de kursus zal een twee of drie maanden duren, en daarna ga ik weer terug naar Chili, en dan echt om met het werk daar te beginnen. Het was wel een te leurstelling voor mij om m’n vertrek nu weer uit te stellen, maar het lijkt ons toch het beste, en ik ben nu in elk geval blij dat er zekerheid is over het najaar. Dat lange wachten is niet leuk ge weest, en het is ook niet fijn om steeds maar on zeker te blijven over wanneer je zult kunnen ver trekken. Maar ik moet zeggen dat er ook goede dingn zijn geweest: ik heb de kans gehad en nog om een beetje bij te lezen en een beetje te stude ren, en dat was na die jaren in India wel weer eens nodig; in India kwamen we niet veel aan le zen toe, en het is goed om daar weer eens een keer tijd voor te hebben; bovendien heb ik ook de kans om al het een en ander aan m’n Spaans te doen; ik krijg een paar keer in de week les van iemand uit Peru, zodat ik straks in elk geval al vast een begin heb. Behalve het bijlezen en het studeren heb ik hier de afgelopen maanden niet bepaald stilgezeten. Het is een grote parochie, zo ongeveer 6000 mensen, waarvan er 2000 in de kerk komen in het weekend. Er zijn elke weekdag minstens drie Missen en elke zondag vijf of zes. We zijn met vier priesters en een zuster in het parochie team, maar er is werk genoeg voor iedereen. Er zijn grote problemen hier in de buurt met mensen die op straat wonen; twee keer per dag geven wij hier thee en sandwiches en op zondag middag een volledige maaltijd; door de week zijn er meestal zo’n man of dertig en ’s zondags twee maal zoveel; verder delen we ook nog eten uit aan mensen die aan de deur komen en dat zijn er be hoorlijk wat; we proberen onderdak te vinden, delen kleren uit, sturen mensen naar ziekenhui zen, schakelen de sociale dienst in, etc. Het lijkt in veel opzichten op een derde-wereld-Iand! Naast dit werk heb ik een behoorlijk aantal men sen te bezoeken elke week, veelal zieken en ouden-van-dagen thuis of in het ziekenhuis; bin nenkort ga ik werk beginnen op een meisjes school, waar ik een keer per week een eucharis tie zal hebben en verder een middag per week aanwezig moet zijn en verder zoveel godsdienst lessen kan geven als ik wil; er zijn daar wel gods dienstleraren en -leraressen, maar die willen met plezier een aantal lessen kwijt aan mij! We zijn net begonnen met een Derde-Wereldgroep en daar zal ik in het begin de leiding over hebben. Daarnaast is er een paar keer in de week kateche- se hier in de parochie; alles bij elkaar een stuk of tien groepen die ik een beetje moet zien te orga niseren. Ik heb ook nog wat kontakt met een tachtig Amerikaanse studenten die hier in de stad studeren voor een half jaar; zij helpen met de ka- techese, wij hebben met hen meestal een keer in de week een eucharistieviering, ze helpen met huisbezoeken, enz. Ze helpen ook met de jeugd club die we een paar maanden geleden begonnen zijn, en die nu volop draait; ik heb daar samen met iemand anders de leiding over. Er zijn nog volop andere dingen: ik had voor af gelopen maandag een vredesdienst in elkaar ge zet samen met een paar anderen, en met zoiets heb je altijd volop werk; voor het parochie- nieuwsblad van de afgelopen week had ik een ar tikel geschreven over muslims, voornamelijk i.v.m. de oorlog in de Golf en ook i.v.m. het feit dat we hier erg veel muslims in de buurt hebben; het is een heel gevarieerde bevolking hier, voor al erg veel mensen van Portugees, Spaanse, Zuid- amerikaanse, Westindische, Ierse en Italiaanse afkomst; niet zoveel Engelse mensen! We hebben gebedsgroepen, bijbelgroepen, discussiegroepen, een gezinsdienstgroep, katechese voor volwasse nen, een milieugroep, voorbereidingsgroepen voor huwelijken en doop, we zijn nu bezig met voorbereidingen voor de Goede Week, etc. Zo zou ik nog wel even door kunnen gaan, want er zijn elke week nog een aantal andere veranderin gen en bijeenkomsten. Er is echt volop werk voor ons allemaal, voor al ook omdat de pastor hier vooral bezig is met het geven van lezingen en retraites, het schrij ven van boeken, artikels voor tijdschriften en meer van die dingen; hij houdt in elk geval niet erg veel tijd over voor het alledaagse werk in de parochie. Zo, nu weten jullie weer een beetje over hoe het hier gaat. Nogmaals erg veel dank aan iedereen! De beste wensen en tot een volgen de keer! Bezettingsgraad Dit resultaat valt op te maken uit de onlangs ver schenen evaluatie 1990 van Parkland Brabant. De cijfers zijn gebaseerd op de bezettingsgege- vens verstrekt door 14 aangesloten bedrijven en dienen als indicatie voor de totale groep. De cam pings en bungalowparken en hotels uit het onder zoek boekten in 1990 opmerkelijke resultaten. Zo steeg de bezettingsgraad bij de campings en bun galowparken in het voorseizoen van 3,2% naar 12% en in het naseizoen zelfs van 4,8% naar 32%. Ook de hotels zagen in deze periode hun beddenbezetting stijgen van zo’n 35% naar 76%. Ook in het hoogseizoen nam de bezettingsgraad toe ten opzichte van het voorgaande jaar, zij het minder dan in voor- en naseizoen. Op woensdag 27 maart 1991 voert het Tilburgs Vocaal Ensemble Matthaus-Passion van J.S. Bach uit. Het concert vindt plaats in de Kerk van ’t Heike aan de Oude Markt te Tilburg en begint om 19.00 uur. Het betreft hier een unieke ge beurtenis: de eerste authentieke uitvoering van de Matthaus-Passion van J.S. Bach op authentie ke instrumenten in Noord-Brabant. Het Tilburgs Vocaal Ensemble laat zich in het concert bijstaan door een drietal gerenommeer de muziekgezelschappen, te weten het Eindho- vens Vocaal Ensemble, de St. Jozefzangertjes uit Helmond en het barokorkest Florilegium Musi- cum. Solisten van naam verlenen eveneens me dewerking: John Vredeveldt, die de belangrijke Evangelistenrol voor zijn rekening neemt en Henk van Heijnsbergen, die Christus speelt. De overige vocale solisten zijn Hanneke Kaasschie- ter, sopraan; Klaus Haffke, altus; Paul Goddé, tenor en Gérard Bernts, bas. Ad van Sleuwen en Ruud Huijbrechts brengen ongetwijfeld een overtuigend continuo. De verwachting is dat de Kerk van ’t Heike op 27 maart zal uitpuilen als de Matthaus-Passion wordt uitgevoerd. Belangstellenden wordt aangeraden tijdig kaar ten te reserveren. De toegangskaarten kosten 25,— en zijn telefonisch of schriftelijk te reser veren bij het secretariaat: J. Bogaers, Beunin- genstraat 20, 5043 XM Tilburg, telefoon 013- 700043. Daarnaast is er directe verkoop bij Mu ziekhandel Spiero, Willem Il-straat 4 en Adagio Klassieke Muziek, Heuvel 44, beide zaken te Til burg. Op de avond zelf is er verkoop aan de zaal. Eerste authentieke uitvoering Matthaus- Passion in Noord-Brabant - Tilburgs Vocaal Ensemble sluit Bachproject af Sinds enkele weken is men bezig met de bouw van benzinestation van Esch aan de T31. Het bedrijf, dat nu nog gevestigd is aan de Schoolstraat, zal terzijnertijd verhuizen naar dit punt aan de Akkerweg. (foto: Chris van de Bijgaart) Een kombinatie van aquarellen en houten beel den is geen alledaagse museale bezienswaardig heid. Rinus Verhoeven en Kees Weltevrede, bei den Brabantse kunstenaars, tonen in het heern- centrum ’In de Drye Swaentjes’ te Oisterwijk van 7 tot en met 17 maart aanstaande hun recente creatieve figuraties in hout en op papier. ’Het werken in hout zoals ik dat doe’, aldus de in Wijk en Aalburg wonende Rinus Verhoeven, ’is eigenlijk niet van deze tijd, zeker niet als het gaat om houten beelden die uit één stuk met ha mer en guts hun vorm krijgen. De moderne tijd dwingt ons tot een moordend tempo. Juist in de hedendaagse kunst vindt dit zijn uitwerking. Ik wens daar niet aan toe te geven. Per jaar maak ik een stuk of wat grotere en kleinere houtsculptu- ren waarin gemiddeld zo’n400 manuren gaan zit ten. Ik verkoop ze aan mensen die affiniteit heb ben met dit natuurlijke materiaal. De verschij ningsvorm van de mens is het uitgangspunt voor mijn beelden. In verschillende houdingen geven de figuren uitdrukking aan hun gevoelens’. An ders is het gesteld met de aquarellen van Kees Weltevrede uit Riel. Zij vertonen juist wel de nerveuze tekenen van deze tijd. Zij zijn kleurrijk, vluchtig en sfeervol maar ook soms agressief. Weltevrede maakt moderne aquarellen. ’Mo dern’, aldus Weltevreden, ’wil in mijn vocabu laire zeggen dat ik wars ben van al het zoetige en pastelachtige dat veel aquarellen kenmerkt. Mijn aquarellen zijn geen tafereeltjes, ze vertellen wei nig, maar verbeelden - hoop ik - des te meer. Hoewel ik als zoveel aquarelhsten ook stillevens, bloemen en landschappen als motief opvoer, wil len mijn aquarellen iets uitzeggen over het be staan als ’struggle for life’ en dan past geen zoet sappigheid...’. Het zijn de weloverwogen vormgeving van de houtsculpturen en de emotionele geladenheid van de aquarellen die deze tentoonstelling een span nende innerlijke tegenstelling geven. De combi natie van hout en aquarel en het contrast in hun beider kunstopvatting maakt deze expositie tot een opmerkelijke. De expositie ’Aquarellen en houtsculpturen’ wordt gehouden in het heemcentrum ’In de Drye Swaentjes’, de Lind 42 te Oisterwijk van 7 tot en met 17 maart aanstaande. De tentoonstelling is geopend elke donderdag-, vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. De en tree bedraagt slechts 1,50 en kinderen tot twaalf jaar hebben gratis toegang. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij: Rinus Verhoeven te Wijk en Aalburg, tel. 04164-1709; Kees Weltevrede te Riel, tel. 04248-1310; Anton van Dorp te Berkel-Enschot, tel. 013-334278.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7