Uit Moergestel’s verleden ii Subsidieregeling voor energiebesparende voorzieningen in bestaande woningen "MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 13 MAART 1991 10 PAGINA 11 1 er- ige ■'eg Re type maatregel P"'" af- Redaktie Moergestel-Nieuws’. 14. klimaatregeling/luchtbehandeling i ge- club Is 1- woningen individueel verwarmd i, zo- zijn. and :n- 30 te n ^va at je n 16 el. Ie n ISOLATIE/BOUWMATERIAAL 1. muur 2. dak 3. vloer 4. glas 5. isolatie van apparaten, leidingen, aan- en voerkanalen n de eren :1 en ken, 'orig kap- t een :1de- 1 ge- odig euke woningen collectief verwarmd Energie is de motor van ons bestaan. Zonder I energie kunnen we niet leven, maar het wordt I steeds duidelijker dat het gebruik van energie na delig is voor ons milieu. Bij het produceren van energie komen namelijk stoffen vrij, die een bij drage leveren aan het ontstaan van zure regen en het broeikaseffect. Om de natuur en ons milieu duurzaam te handhaven, is het dan ook noodza kelijk, dat er minder energie verbruikt wordt. De beperking van het energiegebruik begint thuis en door te investeren in energiebesparende voorzieningen draagt u daadwerkelijk bij aan een beter milieu. Bovendien scheelt het ieder jaar in uw stook kosten! Daarnaast verbeteren energiebesparende voorzie ningen uw woning, aangezien zowel het woon comfort als de waarde van uw bezit erdoor zul len toenemen. Door het Ministerie van Economische Zaken worden investeringen in energiebesparende maatregelen met subsidie gestimuleerd, waarover u onderstaand enige informatie aantreft. Subsidie voor wie? De subsidieregeling is bedoeld voor: - eigenaar-bewoners, wel subsidiabel - niet subsidiabel - particuliere verhuurders, - eigenaars van gebouwen met bijzondere woon vormen zoals bejaardenoorden en studentenflats. Gesubsidieerde maatregelen In onderstaande tabel staan de energiebesparende maatregelen aangegeven, waarvoor u subsidie kunt krijgen. Opgemerkt wordt daarbij, dat voor een klein aantal maatregelen alleen subsidie te verkrijgen is als het om collectief verwarmde wo ningen gaat. sidie over maximaal 2.000,— aan dubbel glas. Meer investeren dan 2.000,— in dubbel glas is uiteraard toegestaan, maar deze meerinvestering wordt volgens dit voorbeeld niet gesubsidieerd. Subsidievoorwaarden Om subsidie-voor energiebesparende maatrege len te krijgen moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De belangrijkste zijn: 1Het gebouw, waarop de subsidieaanvraag van toepassing is, moet gereedgekomen zijn voor 1 januari 1989; 2. De werkzaamheden moeten door een onder nemer worden uitgevoerd. Energiebesparen de maatregelen die door de aanvrager zelf wor den uitgevoerd, worden niet gesubsidieerd. U krijgt uitsluitend subsidie voor de kosten die door derden in rekening zijn gebracht, zoals de kosten voor materiaal, arbeidsuren, machine-uren en eventuele overige kosten. 3. U mag geen opdracht geven om de werkzaam heden uit te laten voeren voordat u subsidie heeft aangevraagd. 4. Binnen twee jaar na de subsidietoezegging moeten de werkzaamheden zijn uitgevoerd, alle kosten zijn betaald en de einddeclaratie zijn ingediend. 5. U dient een duidelijke administratie voor de gemaakte kosten bij te houden. Het is moge lijk dat uw administratie wordt gecontroleerd. 6. U moet tenminste 1.000 per woning investe ren in energiebesparende maatregelen. 7. De maatregelen moeten aan een aantal kwali teitseisen voldoen. - Dubbel glas moet onder KOMO-certificaat zijn geleverd en geplaatst volgens de normen NEN 3576 en NPR 3577; - HR-toestellen met een belasting van 35 kW of minder moeten het GIVEG-HR-merk hebben. Als aan een of meer van bovengenoemde voor waarden niet is voldaan, wordt geen of slechts ge deeltelijk subsidie verleend. Het verdient daar om aanbeveling een ervaren en terzake kundig bedrijf de werkzaamheden te laten uitvoeren. Wanneer zich de noodzaak voordoet een nieuw verwarmingstoestel aan te schaffen, zult u graag snel willen handelen. Voorwaarde 3 is dan van belang. Kiest u voor de vervanging voor een HR- toestel, dan moet u eerst subsidie aanvragen, Hoeveel subsidie? Voor investeringen in energiebesparende maat regelen in bestaande woningen krijgt u 30% sub sidie. Een uitzondering hierop is het Hoog Ren- dementstoestel (HR). Voor de vervanging van een verwarmingstoestel door een HR, met een belasting van 35 kW of minder, krijgt u 350,— subsidie. Een dergelijk HR-toestel is voldoende voor de verwarming van de meeste woningen. Een HR-toestel is te herkennen aan het GIVEG- HR-merk. Voor een HR-toestel met een be lasting van meer dan 45 kW ontvangt u 10,— subsidie per kW. Dubbel glas wordt alleen gesubsidieerd in com binatie met andere maatregelen, zoals bijvoor beeld een HR-toestel, muurisolatie of vloerisola- tie. Uitsluitend dubbel glas wordt niet gesubsi dieerd! De investering voor dubbel glas waarover subsi die kan worden verkregen, bedraagt maximaal het dubbele van het bedrag dat aan andere maat regelen wordt besteed. Een voorbeeld: wanneer u voor 1.000,— in vesteert in andere maatregelen krijgt u 30% sub- voordat u de opdracht tot plaatsing verstrekt aan een installateur. Hoe subsidie aanvragen? U vraagt subsidie aan met een speciaal aanvraag formulier. Dit formulier is verkrijgbaar bij: In tergas NV, Warandelaan 2, Postbus 17, 4900 AA Oosterhout, tel. 01620-81200. Wanneer u dit formulier heeft ingevuld, zendt u dit, vergezeld van een offerte voor de uit te voe ren werkzaamheden terug aan Intergas. Zodra u de aanvraag om subsidie hebt ingezon den mag u de werkzaamheden laten uitvoeren. U hoeft dtis niet te wachten op subsidietoezegging. Wel neemt u daarmee het risico, dat u geen of slechts gedeeltelijk subsidie krijgt. Dat laatste is om drie redenen mogelijk, te weten: 1Uw aanvraag voldoet niet aan de voorwaarden als eerder in deze publicatie genoemd. 2. U hebt het aanvraagformulier onjuist of onvol ledig ingevuld. 3. Door eerdere subsidietoezeggingen aan andere projecten is het beschikbare subsidiebudget uitgeput. Subsidietoezegging U krijgt binnen drie maanden schriftelijk bericht van Intergas of uw subsidieaanvraag wordt toe gekend. Die termijn kan een keer met twee maanden worden verlengd. Daarvan krijgt u schriftelijk bericht. Het kan dus uiterlijk vijf maanden duren voordat u weet of u wel of geen subsidie krijgt. Ontvangen van subsidie Bij Intergas is een speciaal declaratieformulier verkrijgbaar. Nadat de werkzaamheden zijn uit gevoerd en u de rekeningen heeft betaald per bank of giro, stuurt u het volledig ingevulde de claratieformulier aan Intergas. Daarbij voegt u rekeningen en bank- of giro-afschriften als bewijs van de uitgevoerde werkzaamheden. Andere betalingsbewijzen zijn niet geldig!! Binnen zes maanden na indiening van de eindde claratie wordt hierover de beslissing genomen. U krijgt daarvan schriftelijk bericht. Deze periode van zes maanden kan een keer met twee maan den worden verlengd. Mocht dit gebeuren, dan wordt u dit schriftelijk medegedeeld. Moergestel, 14 februari 1991. Dienst Openbare Werken. INSTALLATIE 6. HR-ketel met nominale belasting minder dan 35 kW 7. HR-ketel met nominale belasting meer dan 35 kW 8. warmteterugwinning 9. rendementsverbetering verwarmingstoestel 10. automatische regelapparatuur klimaatre geling en warm tapwater 11individuele bemetering 12. beperking ventilatieverliezen 13. direct aardgas gestookt infra-rood stra lingstoestel Niet alle voornamen waren ons bekend, maar tijdgenoten van deze jongelui zullen ze ongetwijfeld kennen. O.a. Ton Hoffmans, Wim van Elderen, Jan Picokrie,van de Wouw, Vissers,Pape, Ries(ke) op ’t Hoog, ...Rijnen, Piet van den Broek, van Beers, Berrie Smolders en Jan van de Loo. Deze foto’s (en ook voor de rubriek ’Wie ben ik’) zijn altijd welkom op ons redaktie-adres. Op woensdag 27 maart verschijnt weer onze speciale ’Lente-uitgave’ met daarin ve- Ie praktische tips op tuingebied, mode, enz. Zoals te doen gebruikelijk doen wij voor deze speciale uitgave (die drie dagen voor Pasen verschijnt) een bijzondere aanbieding aan onze adverteerders. Een dezer da gen krijgt u daarvoor een brief in de bus. J

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 11