Veel kritiek op begroting en beleid Bliksemactie Were ld vluchtelingen week Begrotingsbehandeling 1991 tijdens openbare zitting gemeenteraad op donderdag 31 januari om 17.00 uur Avondsecretarie: ne beschouwingen van de politieke partijen ten aanzien van de begroting 1991 en het antwoord daarop van het College van Burgemeester en Wet- houders, zou men weleens een interessante raadsvergadering mogen ver wachten. Hoewel er af en toe enig vuurwerk dreigde te ontstaan en betogen doorspekt waren van de nodige kritiek, was de vergadering achteraf be zien vrij vlak. Verkeer: Conciërges D.S.W.: Sportzaal De Vonder: Fietspaden: V.R.O.M.: Nieuwbouw: Bedrijventerrein: Milieu: Emancipatienota Herindeling: Algemene Bestuurlijke Zaken: Beleid: Financiën: ■en Afgaande op de - ook in ’Moergestel-Nieuws’ gepubliceerde - algeme- van 1 Interne organisatie: PAGINA 7 i de ‘g JA 6 MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 De meningen over het verruimen van de ope ningstijden van het secretarie (openstelling in de avonduren) lagen uiteen. Het C.D.A. vond het een goede zaak, terwijl de V.V.D. er niets in zag. De S.P.M. stond achter het idee om daar eerst een enquête over te houden, terwijl de P.G.B. voorstelde een proefperiode van een half jaar in te voeren in het kader van de ’glijdende’ (varia bele) werktijden, zodat het geen extra geld hoef de te kosten. n is BURGEMEESTER TER VEER: ’...er is nog zo veel goeds...’ u P GEMEENTEHUIS: Raadhuisstraat 21, postadres Postbus 90, 5066 ZH Moergestel, telefoon 04243-1235 (alléén tijdens openingsuren); geopend: 9.00-12.30 uur. OPENBARE WERKEN: Kloosterdreef 2, Moergestel. Telefoon: tijdens kantooruren 04243-1235 na kantooruren: - technische storingen zoals riolering, wegen, centrale antenne-inrichting e.d. 04243-1244 (hebt u bij centrale antenne eigen apparatuur gecontroleerd?) Klein chemisch afval: kunt u wekelijks inleveren op de dienst voor open bare werken op vrijdag van 15.00-16.00 uur. Grof huisvuil: wordt elke eerste maandag van de maand opgehaald na melding op het gemeentehuis, tel. 04243-1235. Landbouwplastic kunt u op alle werkdagen na telefonische afspraak inleveren op de dienst voor openbare werken, uit sluitend schoon en handzaam gebundeld. WEEKMARKT: elke vrijdagmiddag van 13.30 - 17.00 uur. SPREEKUREN KOLLEGE VAN B W: Burgemeester: na afspraak Wethouders A.J.G.M. v/d Meijdenberg en Th.N. Op ’t Hoog op maandagavond van 19.00-20.00 uur. •e s) IS Deze bliksemactie zal gehouden worden op vrij dag 22 februari a.s. Hier krijgt u de volgende keer informatie over wat dit allemaal inhoudt. Actiecomité Moergestel tie rooskleuriger wordt voorgeschoteld dan de ze volgens die partij is. Dhr. Smits hekelde het feit, dat raads- en com missieleden tot op deze avond verstoken waren gebleven van zowel mondeling als schriftelijk toe gezegde informatie ten aanzien van financieel- technische zaken. Daarenboven stelde Smits, dat de vergadering van de Cie. Financiën een wan vertoning was, waarbij de voorzitter die avond ’handelingsonbekwaam’ was. Wethouder Op ’t Hoog zei daarop, dat hij daarvoor zijn excuses aangeboden had en dat hij een onjuiste inschat ting had gemaakt met betrekking tot het ver strekken van de toegezegde informatie. Het C.D.A. verzocht om verbetering van het kruispunt Oirschotseweg/Oistelvoirtjes en voorts de nodige aandacht te blijven schenken aan de T-31. Wethouder Op ’t Hoog zei, dat er in het verleden al eens een onderzoek was ingesteld en dat het kruispunt niet als direkt gevaarlijk gezien werd. Hij zou de rijkspolitie verzoeken opnieuw een onderzoek te laten instellen. Ten aanzien van het kruispunt T 31/Tilburgseweg (bijv, rotonde) stelde hij, dat eventuele wijzigingen alleen in een groter verband gezien zouden moeten worden. De uitkomst van de geluidsoverlast was nog niet exact bekend. Ten aanzien van de verkeersveiligheid in de Ko renstraat vroeg de P.G.B. zich af in hoeverre er van een reëel overleg met de bewoners sprake was als een eventuele reconstructie in direkt ver band gebracht moest worden met de slechte toestand van het riool ter plaatse. De Heer Op 't Hoog antwoordde, dat het oorspronkelijke plan, mede in verband met de riolering en uit kosteno verwegingen niet uitvoerbaar is. Hij heeft toege zegd met een eenvoudig plannetje te komen, waarin verkeersremmende maatregelen opgeno men worden. De V.V.D. vroeg om extra aandacht voor de ver keersveiligheid, o.a. de parkeerproblematiek aan het Rootven. groting gereserveerd waren voor personele onder steuning, te benutten om een extern adviesbu reau in te huren om de organisatie door te lich ten. De Heer Gerlach (V.V.D.) had zich destijds al sterk gemaakt voor een sterkte-zwakte-analyse, maar dat hij daarin geen respons kreeg. Hij stel de, dat er géén aktief management te onderken nen valt en kenschetste het geheel als een passief ’horen, zien en zwijgen’. Dhr. N. Smits (P.G.B.) stelde, dat het hier gaat om een dienstverlenend ’bedrijf, waarbij servi ceverlening naar het publiek verbeterd kan wor den door een kritische doorlichting, waarvoor hij een duur extern bureau niet ziet zitten. Ten aanzien van verbeteringen in de organisa tie zaten V.V.D. en P.G.B. op hetzelfde spoor. Van de zijde van deze twee partijen werd uit drukkelijk gesteld, dat het hier niet handelde over personen, maar om wijzigingen, verbete ringen en meer efficiency van het apparaat. De Heer Smits had in het antwoord van B W één lichtpuntje ontdekt, daar waar het college zelf sprak van ’tekortkomingen binnen haar or ganisatie gesignaleerd te hebben’. Burgemeester Ter Veer had zichtbaar moeite met de kritiek op het beleid en de organisatie, temeer, daar die ook nog in de openbaarheid is gebracht. Hij zegde toe het vaste voornemen te hebben er alles aan te doen om alle zaken nog eens tegen het licht te houden. Tevens deelde hij mee een per- soneelsplan op te zetten dat te zijner tijd in de commissie A.B.Z. voor advies voorgelegd zal worden. Het C.D.A. en de S.P.M. zijn verheugd over het aanblijven van de conciërges op de basisscholen dit jaar. De V.V.D. en de P.G.B. delen die vreugde, maar zeggen, dat - gezien het belang van die funktionaris voor de schoolorganisatie - er structurele oplossingen geboden moeten wor den en niet alleen maar voor één jaar. De S.P.M. stelde, dat privatisering van de spor thal in strijd is met het collegeprogramma. De P.G.B. pleitte ervoor, dat dure projekten - zoals de sportzaal er een is - best geprivatiseerd kan worden. Men zal daarbij dan ’horeca’ moeten toelaten teneinde te kunnen komen tot een ge zonde exploitatie. De V.V.D becijferde daarbij wat het voor een ’eerste bezuiniging’ zou opleve ren als men daarbij kon afzien van de reservering van de 200.000,—. Het C.D.A. vroeg zich hardop af wanneer men in Moergestel kan komen tot een volwaardige sporthal. Dat blijft voor de christendemocraten een vurige wens. P.G.B. en V.V.D. zijn van mening, dat men dui delijkheid moet scheppen met betrekking tot de financiële haalbaarheid van realisering van het fietspadenplan. Moergestel kan dergelijke pro jekten niet behappen, hoezeer men de veiligheid van de fietser ook wil voorstaan. Wethouder Van de Meijdenberg antwoordde, dat bekeken wordt in hoeverre men nóg hogere subsidiebedragen kan verkrijgen. Het is nu of nooit en niemand van de deelnemende gemeenten mag afhaken. Gerlach zegt van deze opmerking niets te begrij pen en vraagt zich af of er dan tóch nog financiële ruimte is voor de fietspaden. Ten aanzien van de nieuwbouwplannen in de toe komst stelt de V.V.D., dat niet concreet wordt aangegeven wat men er aan doet, hetgeen - zeker in het kader van discussie rond herindeling - als een doodsteek aangemerkt kan worden. Nu het plan langs de A-58 naar alle waarschijn lijkheid geen doorgang vindt, zijn C.D.A., P.G.B. en V.V.D. van mening, dat zo spoedig mogelijk omgezien moet worden naar een ande re lokatie. De reeds langgeleden aangekondigde milieuno- ta komt vóór 1 april a.s. De S.P.M. kondigde aan, dat hier een eerste confrontatie met de coa litiepartner denkbaar zou kunnen zijn. Hij was blij met de visie in dezen van de P.G.B., die vol gens Goris dicht in de buurt kwam van de S.P.M. De V.V.D. hoopte niet, dat de visie tot nu toe uitgedragen symptomatisch was voor hetgeen naar buiten zou komen in de milieu-nota. Op vragen van de S.P.M. met betrekking tot chemi sche onkruidbestrijding zei wethouder Op ’t Hoog, dat alleen op verharding gespoten wordt als daar door aanwonenden om wordt gevraagd. Smits van de P.G.B. wilde weten hoe men stond tegenover initiatieven als infrarood-verbranden van onkruid. Op ’t Hoog wilde daarvan eerst een kostenplaatje zien, eveneens van behandeling met hogedrukrei- niging. Smits pleitte verder voor een zich aktief opstel len ten aanzien van milieu-positieve projekten als komposteerinrichtingen. Van de zijde van B W werd gesteld, dat hier in groter verband (S.M.B.) over gedacht werd, maar dat er ook planologische aspecten in het geding waren. Ten aanzien van het uitrijden van drijfmest, waarvoor de gemeente regels heeft gesteld op tij den waarop dit verboden is, vroeg wethouder Van de Meijdenberg de signalen door te geven aan bestuur of politie. Smits van de P.G.B. wees de wethouder op zijn verantwoordelijkheid in de zen, uitgerust met een ambtelijk apparaat dat de controle moet verrichten en op naleving van de regels moet toezien. Hij mag als wethouder niet verwachten, dat hijzelf achterover leunt en raadsleden aanzet tot controlerende taken. Ger lach van de V.V.D. maakte dienaangaande de opmerking, dat bij zo’n stellingname van de wet houder zijn ’broek afzakte’. 'Het is maar goed, dat ik goed op mijn stoel zit’. De S.P.M. wilde het opstellen van een emanci- patie-nota aan een op te richten vrouwenberaad laten onder het motto ’ladies first’. Zowel de P.G.B. als de V.V.D. wilden het eman cipatiebeleid in een groter kader geplaatst zien. Aan het eind van deze begrotingsbehandeling waarbij V.V.D. en P.G.B. zich niet konden vin den in de voorgelegde begroting zei Dhr. Ger lach toch nog blij verrast te zijn, dat het colle ge van B W de bereidheid heeft getoond tot het luisteren naar opmerkingen ten aanzien van de organisatie en het management en dat deze vervolgens in de bespreking meegenomen zul len worden. Dhr. Gerlach vond het een droe ve schande, dat het C.D.A. als grootste partij zo weinig had ingebracht en hoopte dat dit in de toekomst zeker meer zou zijn. Rond de klok van negen ging ieder zijns weegs. J.M.O. 1 In eerste termijn kregen alle frakties de gelegen heid hun visie te geven op eerder genoemde on- derwerpen en onderdelen daarvan, waarna B W, na een intern beraad van 1 uur, hun reaktie gaven. Opvallend daarbij was wel de zéér korte tijd, die het C.D.A. nodig had om hun indrukken weer te geven. Waar S.P.M. en vooral V.V.D. en P.G.B. veel tijd nodig hadden en op vele I(hoofd)onderwerpen ingingen, volstond C.D.A. met slechts enkele minuten spreektijd over een handje vol onderwerpen. i Dat ontlokte een wat later binnengekomen toe schouwer vanaf de publieke tribune tot de uit spraak: ’Is het C.D.A. nog niet aan het woord ge weest?’ Voorts was het opmerkelijk, dat coalitie-partnpr S.P.M. op enkele punten kritiek uitte op het ge voerde beleid van haar eigen wethouder. C.D.A. en S.P.M. bekritiseerden de algemene beschouwingen van de V.V.D., daar waar het de kritiek van laatstgenoemde partij betrof op de organisatie met termen als ’niet gepast’ en ’generaliserend’. De fraktievoorzitters van P.G.B. (Smits) en ‘V.V.D. (Gerlach) haakten nog in op de beant woording van de algemene beschouwingen door B W, voor wat betreft de passage ten aanzien ‘van het in mei 1990 opgestelde college-program- ma. P.G.B. en V.V.D. stelden, dat het college-pro- gramma éénzijdig tot stand was gekomen, waar- bij geen ruimte geboden was voor aanpassing, (aanvulling of wijziging en derhalve ook niets an ders overbleef dan het programma ’voor kennis geving aan te nemen’. Met name de oppositie-partijen P.G.B. en V.V.D. hadden vervolgens forse kritiek op het gevoerde en te voeren beleid, op de organisatie en de begroting. De P.G.B. is van mening, dat behoud van de zelfstandigheid van de gemeente de eerste optie is. Maar ook met een eigen identiteit kan er op vele fronten naar bundeling van krachten gestreefd worden: bepaalde zaken samen doen met andere gemeenten, gebruik maken van de know how over en weer en zaken efficiënter en effectiever uitvoeren. Smits noemde daarbij za ken als ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, milieu, openbare werken, werkgelegenheid en automatisering. Bovendien zou intergemeentelij ke samenwerking in de bezuinigingssfeer goed kunnen doorwerken: meer rendement met min der geld. De S.P.M. was van mening, dat er duidelijk heid moest komen over deze materie. Goris ad viseert tot aktie over te gaan en in overleg te treden met de provincie. Intergemeentelijke sa menwerking wordt niet als een alternatief ge zien. De V.V.D. stelde, dat samenwerking met an deren wellicht beter kan zijn en dat daardoor de zelfstandigheid van Moergestel behouden kan blijven. Waarom zou een kleiner apparaat en samenwerking met anderen niet beter kunnen zijn? zo vroeg Gerlach zich af. Burgemeester Ter Veer was van mening, dat we op een kruispunt gekomen zijn van herindeling, intergemeentelijke samenwerking en financiën. Eerst zullen de zaken nog eens goed op een rij ge zet moeten worden. Toegezegd werd daar op zo kort mogelijke termijn op terug te komen. Fraktievoorzitter M. van Velthoven (C.D.A.) was van mening, dat het weliswaar een moeilijk jaar was geweest, maar dat er wel degelijk beleid was gevoerd. De Heer N. Smits (P.G.B.) stelde echter, dat voor de financiële saneringsoperatie de zogenaamde stofkam- of kaasschaafmethode gekozen was, waarbij verzuimd was een be- I leidsplan als basis te kiezen. Hij pleitte ervoor, dat ten aanzien van het takenpakket een overwe ging was gemaakt op welke taken te bezuinigen, welke af te stoten en welke in gezamenlijkheid uit I te voeren. Fraktieleider Gerlach (V.V.D.) stelde zich eveneens uiterst kritisch op ten aanzien van het tot nu toe gevoerde beleid en was van me ning, dat er geen orde op zaken gesteld was. Wethouder Th. op ’t Hoog memoreerde, dat in het college-programma forse bezuinigingen aangekondigd werden en kon de meningen, als was er geen beleid gevoerd, niet delen. De S.P.M. stelde bij monde van dhr. F. Goris, dat het college een tè florissante voorstelling van zaken gaf. Hij betreurde het, dat in de discus sies vaak stappen ter bespreking opgevoerd werden, waarover reeds beslissingen genomen waren. De P.G.B. was van mening, dat een (niet-amb- telijke) boekhouder aan de basis van de begroting had gestaan, waarbij die zich niet gerealiseerd had waar men met overleg tot andere accenten had kunnen komen. Het huis-aan-huis versprei de boekje ’Begroting in één oogopslag’ beant woordt volgens Smits niet aan het uitgangspunt van openheid naar de burger, omdat het moeilijk toegankelijk is. ’Een dure misser in plaats van een schot in de roos!’ Wethouder Op ’t Hoog zei, dat hij voor deze luxe uitgave gekozen had, om dat het anders met zoveel ander foldermateriaal in de prullenbak zou verdwijnen. De V.V.D. had ongezouten kritiek op de nieuw in te voeren be lastingen, waarvan niet duidelijk was hoe de ver houdingen van de perceptiekosten versus de op brengsten lagen. Zonder daar een beleid onder te leggen vond Gerlach dergelijke voorstellen ’on zinnig’. Ook de S.P.M. wilde zaken nog eens helder op een rij gezet zien en verwoordde, dat de situa- i dat rga- ten. Zen- MARK VAN VELTHOVEN (C.D.A.): ’...er is wel degelijk beleid gevoerd...’ S.P.M.-fraktievoorzitter Goris stelde het niet be grepen te hebben, dat de sterkte-zwakte-analyse van de eigen organisatie geen doorgang gevonden had en pleitte ervoor de 20.000,-, die in de be-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7