n Beantwoording Algemene Beschouwingen 1991 ■««l i s: - uü n cl HOOFDFUNKTIE 7: VOLKSGEZONDHEID HOOFDFUNKTIE 6: SOCIALE VOORZIENINGEN EN MAATSCHAPPELIJK WERK Bfcli |s«| k» PAGINA 9 V AU- zie volgende pagina ns.v. illege ierop nodi- tod ra voor- Onderhoud plantsoenen/onkruid bestrijding De laatste jaren vindt onkruid- en ziekte bestrij ding zeer selektief plaats. Het merendeel van de onkruidbestrijding gebeurt reeds sedert 1976 op mechanische wijze (schoffelen, maai- heidsbeleid wordt het tijdens de vorige raads periode ingezette beleid voortgezet. Zoals be kend zijn de aantallen werkzoekenden in onze gemeente te gering om zelfstandige projekten op te zetten. Zoveel als mogelijk participeren wij in regionale samenwerkingsverbanden. Voorbeelden hiervan zijn het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening, het heroriënte- ringsprojekt voor langdurig werklozen 'Meer- werk', de regionale werkgelegenheidskommis- sie en deelname aan projekten te Oisterwijk. Momenteel vindt in regionaal verband overleg plaats over de oprichting van een stichting Ba- nenpool/JWC. Voor de ene toegewezen banen- poolplaats is overigens samenwerking in regi overband noodzaak. Het belangrijkste onderdeel van ons werkgele genheidsbeleid is echter om samen met de uit keringsgerechtigden te zoeken naar arbeids mogelijkheden en hen te stimuleren en te be geleiden. Gelet op de grote uitstroom kan gesteld worden dat dit beleid sukses heeft. Ter informatie kunnen wij U mededelen dat eind november 1990 nog slechts 35 mannen en 47 vrouwen uit onze gemeente als werkzoe kende waren ingeschreven bij het Cewestelijk arbeidsbureau te Tilburg. Dit houdt een daling in van ruim 30% ten opzichte van voorgaande jaren. en, wieden e.d.). Op beperkte schaal wordt nog gebruik gemaakt van chemische bestrijdings middelen. Daarnaast vinden voortdurend onderzoekin gen en proeven plaats m.b.t. alternatieve mo gelijkheden voor onkruidbestrijding in zijn alge meenheid en voor het met chemische midde len te bestrijden gedeelte daarvan in het bij zonder. Om zowel technische als financile redenen heeft dit tot op heden nog niet tot de ge wenste resultaten geleid. Wij blijven alert op nieuwe ontwikkelingen. Emancipatie Reeds in het Kollegeprogramma hebben wij aangegeven, dat het gemeentelijk emancipa tie beleid in een op te stellen notitie zou die nen te worden vastgelegd. Hierbij zou gestreefd worden naar instelling van een plaat selijk vrouwenberaad. Wij zijn evenwel nadrukkelijk van oordeel dat reeds bij de totstandkoming van een emanci patienota een belangrijke plaats ingeruimd moet worden voor een in te stellen plaatselijk vrouwenberaad. Wij zullen de nodige aktiviteiten ondernemen om te komen tot de instelling van een derge lijk beraad. Wij stellen ons daarbij voor in ieder geval het KVO, VNKV en de plaatselijke politie ke partijen in te schakelen terwijl daarnaast in dividuele vrouwen uit onze gemeenshap bena derd zullen worden. Aan dit vrouwenberaad dient dan naar ons oordeel overgelaten te worden op welke wijze en op welk tijdstip met een emancipatienota wordt gekomen. In overleg met dit in te stellen vrouwenberaad zullen wij bezien of en op welke wijze wij bij het opstellen van een emancipatienota behulp zaam kunnen zijn. Na het gereedkomen van een emancipatienota zal door Uw raad en ons kollege nader bezien dienen te worden of en op welke wijze de in deze nota te formuleren aanbevelingen in het totale gemeentelijke be leid moeten en kunnen worden geïntegreerd. Sociale vernieuwing In de vergadering van de komissie Algemeen Bestuurlijke Zaken van 9 januari jl. is een noti tie aan de orde geweest, waarin onze voorne mens met betrekking tot de procedure om te onderzoeken op welke wijze dit onderwerp in onze gemeente gestalte kan krijgen. Aan de in de vergadering van deze kommissie gemaakte opmerkingen m.b.t. mogelijke aksentverschui- vingen in het gemeentelijk beleid zal de nodi ge aandacht worden geschonken. Duidelijk zal zijn dat dit zich vooral zal mani festeren in de aanstaande algehele herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. De vraag of een bedrag van f 19.000,- zoals in de begroting opgenomen ten behoeve van ak tiviteiten op het terrein van het milieu zonder dat de milieunota en de op basis daarvan even tueel vast te stellen beleidsmaatregelen be kend zijn, toereikend of ontoereikend zal zijn, zal inderdaad eerst kunnen blijken op het mo ment dat de milieunota en de op basis daarvan te treffen beleidsmaatregelen bekend zijn. Wij wijzen U erop, dat dit bedrag slechts een fraktie is van de kosten die binnen onze orga nisatie daadwerkelijk aan milieu-aktiviteiten worden besteed. In dit verband wijzen wij U met name op de personeelskosten verbonden aan de uitvoering van de diverse milieuwetten en de hinderwet in het bijzonder. Bij een ver dere uitwerking van de begroting naar output- niveau zullen deze kosten beter in beeld ge bracht worden. b. hinderwet Wij mogen onder uw aandacht brengen dat in verband met uw besluit d.d. 27 april 1990 tot uitbreiding van de ecologische richtlijn en dan m.n. de legalisatiebepaling het aantal aanvra gen om vergunning/meldingen zodanig is toe genomen dat dét in kombinatie met de lange en arbeidsintensieve procedures veel ekstra werk met zich heeft gebracht t.o.v. andere jaren. Sedert 1 mei 1990 zijn in totaliteit 65 vergun ningen aangevraagd Hiervan zijn 11 vergun ningen verleend en 2 vergunningen (deels) ge weigerd. Op dit moment zijn van dit aantal aanvragen om een vergunning ingevolge de hinterwet er nog 52 in behandeling. Daarnaast moeten wij u erop wijzen dat in deze periode ook een aantal vergunningen zijn afgegeven die betrekking hadden op aanvragen die date ren van voor 1 mei 1990. Volledigheidshalve merken wij op, dat de aanvragen om een ver- guning zich met name in de laatste 3 maanden van het jaar hebben gekoncentreerd. In de pe riode oktober t/m december zijn nl. 44 aanvra gen ingediend. De aanvragen betroffen zowel het oprichten, uitbreiden of wijzigen van een inrichting als mede aanvragen om een nieuwe de gehele in richting omvattende vergunning. c. GFT-afval Bij raadsbesluit van 24 november 1989 is de in tentie uitgesproken, dat getracht zal worden medio 1991 het gescheiden inzamelen van groenten-, fruit- en tuinafval te realiseren. Het Samenwerkingsverband Midden-Brabant ver vult hierbij een koördinerende rol. Omtrent de verdere uitwerking heeft inmiddels een eerste overleg plaats gevonden met de gemeenten Oisterwijk en Udenhout, met welke gemeenten wij een gemeenschappelijke regeling hebben gesloten inzake het inzamelen van huishoude lijke afvalstoffen. In het verdere overleg zal niet alleen de wijze van inzameling maar, in aansluiting op hetgeen eerder is besproken in de Kommissie Financiën en Openbere Werken, ook het kostenaspekt aan de orde komen. Ten behoeve van de voor dit taakveld te plegen voorlichting wordt in SMB-verband een plan ontwikkeld. d. komposteerinrlchting Plaatselijk initiatief om in onze gemeente te eding gvan Stok- Baarmoederhalskanker Sedert 1990 wordt door de GGD jaarlijks een onderzoek naar baarmoederhalskanker in gesteld. Riolering Uit het rationeel onderhoudsprogramma voor de riolering blijkt, dat van een uitzonderlijk snel verslechterende riolering in onze gemeente geen sprake is. Met de middels dit programma berekende onderhoudskosten is in de begro ting rekening gehouden. Daarnaast zal in 1991 een a§nvang worden gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden die moeten leiden tot een aanpassing van ons rioolstelsel met na me voor wat betreft de bergingskapaciteit. Hiervoor is in de investeringsplanning voor 1991 een bedrag opgenomen van f 50.000,-. De kosten van de uitvoering van de te verrich ten werkzaamheden zijn op dit moment niet nauwkeurig in te schatten. Rekening houden de met een bijdrage van Waterschap in de kosten, indien de werkzaamheden voor 1 ja nuari 1995 worden uitgevoerd, is in 1993 voor zien in een gemeentelijke investering van f 450.000,-. Zoals reeds meerdere malen uiteengezet, mer ken wij op, dat bij de uitvoering van de nood zakelijke rioleringswerken een duidelijke relatie gelegd moet worden met de wegbeheerspro- gramma's en daar waar mogelijk eveneens met de gedachten omtrent Stads- en dorps vernieuwing. tdat I >n i c.l gaan.'l 2kon-l gmg| nmo-,1 jongerenwerk. ;n die :t ten sning, gvan in on tsteld Werkgelegenheid Voor wat betreft het te voeren werkgelegen- t ont- vervolg uiden van de subsidies een noodzakelijke bezuiniger s een aangekondigd van f 25.000,-. Zodra Bij deze operatie zullen alle subsidies worden en wij heroverwogen. Hierbij zal tot de uitgangspun- relijke ten behoren het streven naar behoud van het irover huidige voorzieningenniveau en verschuiving van subsidies naar meer noodzakelijk geachte aktiviteiten. In dit verband mogen wij U al ver wijzen naar de door ons voorgestane verho ging van de subsidie voor het peuterspeelzaal- werk en de subsidie voor het open jeugd en jongerenwerk. Vanzelfsprekend zal bij deze heroverweging ook aandacht worden geschonken aan de ouderen in onze gemeenschap. Omtrent de toekomstige subsidiëring van het ouderen werk heeft reeds een eerste overleg plaatsge vonden met de Raad Welzijn Ouderen. De kommissies Welzijn en Financiën zullen bij deze bezuinigingsoperatie worden betrokken. Milieu a. milieunota De al meermalen aangekondigde milieunota zal voor 1 april 1991 aan de kommissie Ruim telijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieu ter bespreking worden aangeboden. Duidelijk is overigens dat een belangrijk milieu-aspekt in de vorm van de ecologische richtlijn reeds door u is vastgesteld. Na advies van de kommissie zal ons kollege de nota zo spoedig mogelijk aan u voorleggen. Aan de hand van de te bepalen prioriteiten en mogelijkheden binnen andere randvoorwaar den waarbij o.a. ook een financiële afweging zal horen - kan voor zover dit nog niet is ge beurd verder gestalte/uitvoering aan het als dan vastgelegde en nader geformuleerde be leid worden gegeven. In zijn algemeenheid merken wij, zoals u ook bekend is uit de overlegnota Brabant op Streek, op, dat m.n. het milieu in de bestem mingsplannen meer en meer een rol gaat spe len bij de totale beleidsafweging. ^8 "MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 30 JANUAR11991 al De rdeel Jeugd- en jongerenwerk i par- Ten aanzien van dit onderwerp zien wij slechts eren taken voor onze gemeente in de voorwaarden- et al- scheppende sfeer, zoals bieden van of bemid- wor-1delen voor huisvesting en het verstrekken van il ook subsidies. Zoals bekend funktioneert het ver- :age- enigingsleven nl. het beste door eigen initia tief. Ons beleid is erop gericht dit laatste te sti- lirek- Imuleren en zeker geen taken in uitvoerende idels zin ter hand te nemen. Om zelf uitvoerende ak- og is tiviteiten ter hand te nemen zijn overigens ook deze geen financiële en personele middelen aanwe- elijk. zig. rootDe suggestie om ten behoeve van het waar- n wij I borgen van kontinuïteit in het open jeugd en in in- jongerenwerk contacten te leggen met op dit Dara- terrein werkzame instanties nemen wij over. ;n er jden Onderhoud plantsoenen/Dienst sociale jlien werkvoorziening Het onderhoud van het openbaar groen in on- jllen ze gemeente wordt tot volle tevredenheid uit- i on.gevoerd door de DSW. Tot op heden werd hier- dige bü een onderhoudsniveau nagestreefd dat uit stijgt boven het landelijk gemiddelde. Voort zetting van dit onderhoudsniveau zou als ge volg van hoger door te berekenen kosten een n deverzwaring van ons budget betekenen van izien f41.500,-. Binnen de bezuinigingsoperatie hebben wij de gina door te voeren verhoging van het budget te ruggebracht tot een bedrag van f 32.500,-. Dit betekent alsdan wel een verlaging van het on- I derhoudsniveau. Daarnaast wordt op onder- I houd en beplantingsmateriaal nog een bedrag bezuinigd van f 2.750,-. I In aansluiting op de opmerkingen die wij in de I inleiding reeds hebben gemaakt ten aanzien 1M van de Dienst Sociale Werkvoorziening moeten Hfl wij wijzen op artikel 7 van de Wet Sociale Werk- IH voorziening. Hierin wordt aan gemeentebestu- ren de bevorderingsplicht opgelegd voor het 1 bieden van aangepaste arbeid aan personen I die op de reguliere arbeidsmarkt geen baan I kunnen krijgen. Op dit moment zijn vanuit onze gemeente een I dertigtal mensen in WSW-verband geplaatst via de Dienst Sociale Werkvoorziening te Til- burg. Deze vorm van werkgelegenheid wensen wij te handhaven.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 9