c Beantwoording Algemene Beschouwingen 1991 j s 4 HOOFDFUNKTIE 8: RUIMTELIJKE ORDENING EN VOLKSHUISVESTING B. FINANCIËN ALGEMEEN vervolg 653- hr - 653- 653 Moergestel, 22 januari 1991 Ruimtelijke ordening 1. Nota Brabant op Streek De reaktie van ons kollege op de overlegnota Brabant op Streek (vooroverlegnota m.b.t. voorgenomen streekplanherziening) gaat in op de verschillende onderdelen van het voor gestane provinciale beleid zoals dit nader vast gelegd zal worden in een herziening van het Streekplan. Wij veronderstellen onze reaktie, die vooraf om advies is voorgelegd aan de kommissie Ruimtelijke Ordening, Volkshuisves ting en Milieu, bij u als bekend. Volledigheids halve wijzen wij U erop, dat, zodra deze beleids nota vertaald is een konsept-herziening van Streekplan, door uw raad binnen de wettelijke procedure nog een formele reaktie kenbaar gemaakt zal kunnen worden. 2. Bestemmingsplannen voor het stedelij- ke gebied. a. Aanpassing/herziening bestemmingsplannen In het kader van de ruimtelijke ordening dient het streven er op gericht te zijn om een voort durende inspanning te leveren niet alleen in de ontwikkeling van nieuwe (uitbreidingsplannen, maar ook in het aanpassen van plannen aan de eisen welke in de huidige samenleving m.n. aan de direkte woonomgeving worden gesteld. Niet alleen wordt dan voldaan aan de wettelij ke verplichting om een bestemmingsplan elke 10 jaar te herzien, doch evenzeer wordt dan bereikt dat een eigentijds evenwicht wordt ge vonden tussen individuele wensen/eisen en de bescherming van de belangen van de omge ving. Bovendien worden door verschillende rechten/plichten uit de vele verschillende be stemmingsplannen onrechtvaardigheden er varen die mede aanleiding geven tot kostbare en tijdrovende bezwaar- en beroepprocedures bij vergunningaanvragen. Duidelijk dient te zijn dat de inspanning erop gericht zal zijn om m.n. de oudere bestem mingsplannen te herzien. Binnen de verschillende optieken van bestem mingen zal er naar gestreefd worden - mede gelet op het eerdergenoemde beginsel van ge lijkheid - dat er een bepaalde vorm van unifor mering plaats vindt in m.n. de voorschriften van de diverse bestemmingsplannen. b. Onderzoek nieuwbouw Daarnaast wordt stelselmatig een inspanning gevraagd in het onderzoek naar de mogelijk heid tot ontwikkeling van nieuwe uitbrei- dingslokaties. Uiteraard zullen wij ons uiterste best blijven doen om een voor Moergestel zo redelijk mogelijk aandeel van de woningbouw in regionaal en provinciaal verband te verkrij gen. Wij hebben daarbij echter rekening te komen tot een komposteerinrichting voor zgn. groenafval wordt door ons positief benaderd. Naast de milieu-aspekten dienen hierbij ook planologische aspekten in de overweging te wordenbetrokken en dient ook op dit terrein aandacht te worden geschonken aan de inter gemeentelijke samenwerking. e. drijfmest dumpen Ons hebben geen signalen bereikt waaruit zou blijken dat op enigerlei wijze drijfmest wordt gedumpt. Volkshuisvesting 1Richtcijferproblematiek groei klassebe- leid De richtcijferproblematiek, die u bekend is en onder het onderdeel Ruimtelijke Ordening ook reeds aan de orde kwam, baart ons mede ge let op de bestaande vraag naar woningen gro te zorgen. Duidelijk is dat het provinciaal beleid m.n. de groeikorting van 30% zich steeds duidelijker laat voelen. In het kader van de nota Brabant op Streek hebben wij reeds richting provincie aangegeven dat wij van mening zijn dat de eigen natuurlijke aanwas opgevangen moet kunen worden. Daarop dient het provinciaal beleid naar ons oordeel te worden afgestemd. 2. Woningzoekenden Momenteel vindt de jaarlijkse enquête onder de woningzoekenden plaats. In de begelei dingsbrief hebben wij de aanvragers uitvoerig geïnformeerd over de minder rooskleurige si tuatie op de plaatselijke woningmarkt. Voor 1 februari a.s. moet men via het terugzenden van een formulier melden of men de wonin- gaanvraag wenst te handhaven. Na de verwer king van de formulieren zal de lijst van woning zoekenden zijn geaktualiseerd. Wij nemen aan dat de woningaanvragen serieus zijn en dat de verzoekers op korte of langere termijn een huur- of koopwoning of bouwperceel van on ze gemeente wensen. De kommissie Ruimtelijke Ordening, Volkshuis- houden met het provinciaal beleid, zoals vast gelegd in het Streekplan, en het beleid zoals dat regionaal mede door ons richting wordt gegeven. In dit kader moet - zoals al eerder is medege deeld - helaas worden vastgesteld dat de richt- cijfers voor de komende jaren naar ons oordeel te laag zijn om aan de woningbehoefte voor onze eigen inwoners te kunnen voldoen. Mede in het licht van de woningbouwkontin- gentering zal nagegaan worden op welk mo ment de voorbereiding van een nieuw bestem mingsplan (Papenacker 2) ter hand genomen zal dienen te worden. c. Kom Moergestel I In 1991 zal de aanpassing van het bestem mingsplan aan de uitspraak van de Kroon gestalte dienen te krijgen. Dit betekent op ba sis van deze uitspraak van de Kroon ook een aanpassing van de bebouwingsmogelijheden voor de Boerenbond. Besprekingen vinden plaats en zullen nog plaats vinden terwijl uiter aard inspraak-bezwaar mogelijk zal zijn. Daar waar nodig zal, indien hieromtrent tijdig duide lijkheid bestaat, bekeken worden of op bepaal de ontwikkelingen op andere lokaties kan wor den ingesprongen. 3. Buitengebied Voor de algehele herziening van het bestem mingsplan buitengebied is door uw raad een krediet gevoteerd. De overlegnota Brabant op Streek en met name de mogelijke gevolgen van die nota, indien die zal leiden tot een her ziening van het Streekplan, alsmede de door de provincie opnieuw vast te stellen Nota in richting bestemmingsplannen voor het buiten gebied, hebben ons doen besluiten om in zo verre pas op de plaats te maken dat voorals nog enkel een inventarisatie plaats zal vinden. Wij verwachten evenwel dat wanneer deze in ventarisatie gereed is er meer duidelijkheid zal zijn ten aanzien van het provinciaal beeld. Wij stellen ons voor U via de betreffende kommis sie t.z.t. nader te informeren. 4. woningbedrijf De voorschriften zoals van toepassing op het gemeentelijk woningbedrijf bepalen dat de re serves van een toegelasten instelling rentege- vend dienen te worden belegd. Wij zijn van oor deel, dat met de thans voorgestelde stijging tot 6% een redelijk rendement wordt verkre gen. Wij voelen ons hierbij gesterkt door het volgende: De begroting en jaarrekening van het Woning bedrijf dient jaarlijks te worden ingezonden naar de Direktie van de Volkshuisvesting van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer. Dit is uiteraarcf ook gebeurd met de begrotingen en rekenin gen over de afgelopen jaren waarbij sprake was van rentevergoedingen van 4,41/2 en 5%. Noch bij deze normale inzending, noch bij het periodiek onderzoek ter plaatse dat laatstelijk in 1989 heeft plaatsgevonden is vanuit het Mi nisterie enige opmerking gemaakt ten aanzien van de belegde reserves. Dat met deze reser ves niets gedaan kan worden is door ons Kol lege nimmer beweerd. Wel is nadrukkelijk gesteld dat bij het beschikken over de reserves van het gemeentelijk Woningbedrijf voldaan moet worden aan de regels zoals deze door het Ministerie zijn gesteld. In artikel 21 van het Besluit Toegelaten Instel lingen wordt nadrukkelijk aangegeven dat de Algemene Bedrijfsreserve uitsluitend bestemd mag worden voor doeleinden in het belang van de volkshuisvesting. indien gelden uit de Algemene Bedrijfsreserve worden aangewend heeft ons kollege het afge lopen jaar hiervoor vooraf schriftelijk toestem ming gevraagd aan meergenoemd ministerie. Dit is een gedragslijn die wij ook in de toekomst zullen handhaven. In dit kader hebben wij ook toestemming ge vraagd om ten laste van het woningbedrijf- over te gaan tot rationeel gebouwenbeheer en de aanschaf van een daartoe geëigend geauto matiseerd systeem. Op korte termijn zullen U hiertoe voorstelen bereiken. Op basis hiervan zal U in de loop van 1991 het gevraagde inzicht In de onderhoudstoestand van het gemeentelijk woningbezit kunnen wor den gegeven. In het kader van de Nota Gemeentelijke Wo ningbedrijven, zoals deze in onze nota van aan bieding nader is omschreven, zal nader aan dacht geschonken dienen te worden aan de toekomstige positie van ons woningbedrijf. Hierbij zal ook de positie van de huurders aan de orde komen. Binnen dit kader staan wij ook de instelling van een huurdersoverleg voor. Stads- en dorpsvernieuwing Het ten behoeve van de Stads- en dorpsver nieuwing binnen de begroting opgenomen be drag is het bedrag dat wij van de provincie ter uitvoering van de Stads- en dorpsvernieuwing vesting en Milieu zal een evaluatie van de toe passing van de Woonruimteverordening wor den voorgelegd. 3. verkoop woningwetwoningen Een eerste versie van een nieuwe nota ver koop woningwetwoningen is door ons om ad vies aan de kommissie Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieu voorgelegd. Wij zul len deze nota mede naar aanleiding van de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen opnieuw aan deze kommissie voorleggen, waarna deze in Uw vergadering van februari aan de orde zal worden gesteld. Vooralsnog op teren wij er - om de in de nota genoemde re denen en met name terwille van een even wichtig sociaal volkshuisvestingsbeleid - voor om niet langer over te gaan tot verkoop van woningwetwoningen. Burgemeester en wethouders van Moergestel de burgemeester, J.B.S ter Veer de sekretaris, A.W.G.J. van Kessel E Ni Bi] ten zijr De. te Voi der A. de Voi rie Bij leg de Op ka< De mii Ind Bij ter Vo A. de Vo rie Bij pir uitl B. vei m< de zei lee va Er tre Ee m< Int De hot kei en ker De mir Hel dur voc bij MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 30 JANUARI l£' verse hoofdfunkties al afdoende aangetoorj dat diverse voorstellen om in afwijking van t door ons kollege gepresenteerde begroting d noodzakelijke financiële saneringsoperatie t( een goed einde te brengen geen effektsort ren. Onderstaand zullen wij nog op enige algi mene financiële opmerkingen nader ingaan Belastingmaatregelen In onze nota van aanbieding hebben wij eet tweetal nieuwe belastingen aangekondic d.w.z. de invoering van een hondenbelastin en een toeristenbelasting. Ten aanzien van de hondenbelasting merkel wij op, dat uitgegaan wordt van een netti opbrengst inhoudende dat rekening gehou den is met de kosten van invordering en mt een aantal te treffen maatregelen ter bepei king van de overlast die thans van hondenuil werpselen wordt ondervonden. Overigens zj bij de verdere uitwerking van ons beleidsvool nemen een nadere afweging van de voor- et nadelen van invoering van deze belastingen plaats dienen te vinden. Omzetten dure geldleningen Zoals U uit de staat E had kunnen zien zijn alk leningen van de algemene dienst, behouden die voor woningwetwoningen en woonwagen gesloten tegen een rentepercentage dat lage ligt van 7,75%, hetgeen bij de huidige ren testand geen enkele mogelijkheid biedt om ta konversie van geldleningen over te gaan. Aktief kasgeld en depositiebeleld Door ons wordt getracht het benodigde kor geld op de meest voordelige wijze aan te trek ken. Gelet op de liquide positie van de gemeen te, hetgeen ook af te leiden is uit de begro tingsstukken, rente-omslag, waar immers eer financieringstekort wordt voorzien var f 2.000.000,- zal aan het deposito-beleid geer aandacht behoeven te worden geschonken. Samenvattend stellen wij U voor hetgeen in de Nota van Aanbieding als uitgangspunt van fi nancieel beleid voor de periode 1991-1994 is aangegeven als zodanig over te nemen mid dels vaststelling van: a. de begroting 1991 van het Woningbedrijf overeenkomstig het U aangeboden kon sept; b. de primitieve begroting 1991 van de Alge mene Dienst overeenkomstig het U aange boden konsept; c. de investeringsplanning 1991-1994 over eenkomstig het U aangeboden konsept; d. de meerjarenbegroting 1992-1994 over eenkomstig het U aangeboden konsept; PAGINA 1| -MOE ontvangen. Aangezien dit budgettair neutra verloopt kan hierop geen besparing worde bereikt. Uitvoering van het ontworpen konsept-doro vernieuwingsplan achten wij om financiëlen denen vooralsnog niet mogelijk. Naar ons oo deel dient dit konsept-ontwerp-plan wel i drukkelijk als toetsingskader te worden gem men voor toekomstige ontwikkelingen in 4 kern van ons dorp. Daarnaast zal bij de uitvoering van noodzaki lijke rioleringswerkzaamheden en van het wei beheersprogramma vanzelfsprekend aai dacht geschonken worden aan dit dorpsve nieuwingsplan. In het vorenstaande hebben wij onder de d

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 10