Uit Moergestel’s verleden Vereniging voor bijenteelt St. Ambrosius Politiek VERVOLG PGB IA 16 MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 16 JANUARI 1991 Tijdens deze avond werd de uitslag van de be- M-,., Deze foto kregen we van Francine Kaal-van Elderen aan de Oisterwijkseweg 16. Vermoedelijk betreft het hier ’n foto die gemaakt werd bij gelegenheid van de priesterwijding van priester van lersel, destijds wonende aan de ’molenwiel’, het huis waarin nu Jan Dijker woont. We zien van links naar rechts: Christine Schilders, Ans van de Wouw, Lia Wolfs, Trees Hoosemans en Francine van Elderen. De man op de foto, die dateert van 1958, betreft Piet van lersel, de vader van de neomist. ven van ten we- ?en In het licht van Sociale Vernieuwing ver wachten wij voorstellen op herbezinning van besteding van gelden ten behoeve van uitga ven die liggen in de sfeer van het onderwijs, de ouderenzorg, de bestrijding van de werkloos heid, het jeugd- en jongerenwerk, de verbete ring c.q. verhoging van de veiligheid in woon wijken en de aanpak van de kleine criminaliteit. De recente nota 'Ouderen in tel' van het Mini sterie van W.V.C. stelt de vraag aan de orde: Wat willen de ouderen zelf, wat kunnen ze zelf en wat hebben wij hun te bieden? De politiek meer een geslaagde avond in de kantine van Cam ping ’De Boskant’ waar wij als vereniging jaar lijks te gast mogen zijn. zal de financiële gevolgen van deze nieuwe opstelling onder ogen moeten zien. De organi saties van ouderen zullen over meer geld moe ten kunnen beschikken dan ze nu doen om de vergrijzingsproblematiek in al zijn facetten te kunnen aanpakken en om zich goed van hun taak te kunnen kwijten. Ouderen zullen meer inspraak moeten krijgen bij projekten die te hunnen behoeve opgezet worden. 'Het gaat er niet om wat ouder worden doet met mensen, maar wat mensen doen met ouder worden.' De verkeersveiligheid is door het College van B&W niet in beeld gebracht. Wij verwachten, dat er gelden vrijgemaakt worden ten behoe ve van vergroting van de verkeersveiligheid in de kom. In woonwijken met grote rechtstan den wordt' nog steeds onverantwoord hard ge reden. Wij opteren derhalve binnen de post voor onderhoud en aanleg van kwartaire en tertiaire wegen voor herschikking van projek ten. De verlichting van het fietspad Moergestel- Oisterwijk geeft niet dét rendement, dat wij er van voorstonden. Er zijn nog steeds plaatsen, die niet of onvoldoende aangestraald Worden en na 23.00 uur valt gedeeltelijk de verlichting uit. De fraktie van de P.C.B. vindt, dat het College van B&W zich verloren heeft in het hanteren van de zogenaamde 'stofkam-methode' en daarmee nagelaten heeft een beleid te ontwik kelen met betrekking tot o.a het milieu de kom (Spar, Prymarkt, Rabo-bank, lokatie Schoolstraat) het bedrijventerrein de werkgelegenheid. De milieunota wordt aangekondigd, her-aan gekondigd en we moeten het onderkennen, de spanning wordt erin gehouden. Een bedrag ad f 19.000,- struktureel is opge nomen in de begroting ten behoeve van een te voeren milieubeleid, aldus meldt de toelich ting op de begroting, wélk beleid?? Voorals nog is het niet meer dan ongemotiveerd een bedrag noemen zonder daarin aan te geven wat men voor plannen heeft. De chemobox is er en wordt als een groot goed ervaren. Het gescheiden verzamelen en opha len van afval van groente, fruit en tuin zal ook in een soort container dienen te gebeuren. Teneinde te voorkomen dat de gebruiker op gezadeld wordt met een veelheid aan inzame- lingsboxen of -containers, zou de P.G.B.-fraktie graag geïnformeerd worden over de termijn waarop en de wijze waarop dit gaat gebeu ren. volkshuisvesting. Zo er al sprake zou zijn van privatisering van het Gemeentelijk Woningbe drijf, dat in Moergestel over een zeer gezonde financiële basis beschikt, dan zou toch eerst vastgesteld moeten worden, dat de reserves ook daadwerkelijk aangewend worden voor achterstallig onderhoud van het eigen ge meentelijk woningbezit. Wat daarvoor eerst opgezet moet worden is een inventarisatie van het woningentotaal met een daarop afgestem de onderhoudsplanning. Een gestructureerd huurdersoverleg om tijdig en adekwaat te kun nen inspelen op klachten, moet met spoed op gestart worden. In zijn algemeenheid zouden wij als P.G.B. de vraag willen voorleggen of het College van B&W kan toezeggen, dat er in 1991 een alge mene procedure komt voor de behandeling van klachten die mensen indienen over het rei len en zeilen bij de gemeente. Dit komt de rechtsbescherming van burgers ten goede. Ten aanzien van de Nota 'Verkoop woningwet woningen' hebben wij als P.C.B. in commissie verband reeds een duidelijk standpunt ingeno men. Ter bevordering van het eigen woningbe zit zijn wij voorstander van verkoop onder de 'gebruikelijke voorwaarden'. De 'honderd dagen', die men in de politiek ge bruikelijk hanteert om een waarde-oordeel af te geven over het college van B&W en de haar ondersteunende frakties achten wij te kort, aangezien wij helaas géén beleid hebben kun nen konstateren noch aanzetten daartoe, op grond waarvan wij een standpunt hebben kun nen innemen. De P.G.B. neemt deze gelegenheid te baat om haar dank uit te spreken aan zovelen in onze gemeenschap die geheel op vrijwillige basis hun bijdrage geleverd hebben aan een gezond verenigingsleven, hetzij in het bestuur, hetzij achter de schermen; aan het commando en le den van de vrijwillige brandweer; aan de amb tenaren van de gemeente van zowel de binnen- als de buitendienst; aan het gemeen tebestuur en aan alle inwoners die hoe be scheiden misschien ook - hun aandeel geleverd hebben aan de leefbaarheid van de gemeen schap, die wij met ons allen vorm geven. her ken, /dA) .ge ven gop lient t de eren sterkere intergemeentelijke samenwerking, dan wordt specialisme van ambtenaren ook beter ingezet, kan op 'overhead' aanzienlijk be zuinigd worden en hoeft een kieine(re) ge meente niet van alles op elk terrein het noodzakelijke in huis te hebben. Bestuurlijke vernieuwing kan alleen gestalte krijgen in een gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid We moeten onderkennen, dat bepaalde taken (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, econo mische ontwikkeling, verkeer en vervoer, mi lieu etc.) het eigen gemeentelijk niveau over stijgen. Het vorenstaande kan uiteindelijk lei den tot een bezuiniging op velerlei terrein. Iedereen weet uit eigen ervaring, dat versnip pering van mankracht, van deskundigheid, van organisatie en van apparatuur kostenverho gend werkt. Wil men bijvoorbeeld tot een daadwerkelijke aanpak komen van de proble men ten aanzien van milieu, dan moet men het probleem op zich serieus nemen De aanpak houdt niet op bij onze eigen gemeen tegrens en niet iedere gemeente moet probe ren op eigen ideeën wat gaan zitten pionieren. De handen ineen slaan en deskundigheid sa menbrengen kan uiteindelijk vaart brengen in het bieden van oplossingen, op velerlei gebied. Laten we nog een paar voorbeelden ter illu stratie aangeven: Banenpools moeten de gemeentelijke werkge- legenheidsgrens overschrijden; Investeringen op automatiseringsgebied moe ten een grotere schaal hebben dan Moergestel zelfstandig kan dragen. Automatisering vraagt een enorme investering aan hardware, software en opleiding. De kosten die daaraan verbonden zijn achten wij als P.G.B. voor onze organisatie dermate hoog' en boven onze maat, dat ook hier in het kader van efficiency gepleit wordt voor een geïntegreerde aanpak met andere gemeenten en uitbesteding van taken. i van t ijk- flexi- trek- eren alen inge- jaar- omt, niet igin- akke- /loer- elke dorp een ubsi- i tot rger. )rge- :een /ere- il de oog- top- ligin- pge- ioda- rvol- euw oog- van ;den t ar- d en Pagina 17 en met december 1990 aangevraagd, verleend en geweigerd zijn en wat de aard en inhoud van die vergunningen in voornoemde periode geweest is? den op een positieve wijze durven te laten beoor delen. Verder nog de uitslag om het brabants kampioen schap bijenhouden welke ook weer aantoont dat wij als vereniging toch zeer verdienstelijke leden in huis hebben. Op de derde plaats eindigde onze voorzitter J. Verhoeven uit Oisterwijk. Op de eerste plaats M. v/d Sande uit Haaren en H. Joo- sen uit Teteringen werd derde. Tot slot: voor beginnende imkers start er op kor te termijn een basiscursus bijenteelt, welke beslist een goede aanzet zal zijn voor ’succesvol, bloeiend’ bijenhouden. Voor meer informatie hierover kunt u telefonisch kontakt opnemen met G. van den Aker, tel. 013-33228. Green werdt steeds belangrijker, vocral met het oog op het milieu. Welke initiatieven liggen er met betrekking tot het groenbeheersplan? Het centrale thema van het huidige afvalstof fenbeleid is het beperken van de afvalstof- fenstroom door bevordering van herge bruik van afvalstoffen Voor groenafval (snoeihout, slootveegsel, plantsoenvuil, ber- menmaaisel etc.) is de juiste verwerkingsme thode reeds uitgeprobeerd en met sukses toe gepast. Versnippering van alle groenafval en kompostering van het eindprodukt is een doel matige, eenvoudige en milieuvriendelijke ver werkingswijze, waarbij het eindprodukt zeer goed bruikbaar is als teelaarde of bodemver- beteraar, maar daarnaast ook als onkruid- bestrijder in de plantsoenen. Het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen kan nagenoeg geheel achterwege blijven als men overgaat op toepassing van infrarood onkruidbranders op bestratingen en halfverhardingen. Inspelen op plaatselijke initiatieven geeft hier een milieu-positief effekt en leidt op termijn tot kostenbesparing. Het College van B&W stelt zich uitermate passief op ten aanzien van partikulier initiatief. In de toelichting op de be groting komt het college terzake de sportzaal niet verder dan dat 'wij ontvankelijk blijven voor eventuele partikuliere initiatieven'. Wat wij als P.C.B. voorstaan is een aktlef be leid, vooral daar waar signalen vanuit de ge meenschap tenderen in die richting. Dat geldt overigens evenzeer voor initiatieven met be trekking tot een aanpak terzake de milieupro blematiek. Welke ondersteuning is er van de zij de van het College van B&W gegeven c.q. te verwachten ten aanzien van een plaatselijk ini tiatief voor kompostering van groenafval? Op de overheid, ook de lokale overheid, rust de plicht trendbreuken te bevorderen in alle sec toren van het maatschappelijk leven. Onder de bevolking is er zo voldoende bereidheid aanwe zig om in het belang van het milieu een an dere koers in te slaan. De kosten hoeven op zich daarbij geen beletsel te vormen. Tegen over de uitgaven voor een echt milieubeleid staat het voordeel, dat later geen 'reinigingsak- tie' ondernomen hoeft te worden. Bekend is, dat momenteel ongelimiteerd drijfmest ge dumpt wordt op tijden, dat dit verboden is. Hoe valt dit te rijmen met een te voeren ak- tief milieubeleid, waarin controle een essen tieel onderdeel is? Kan het College van B&W aanreiken hoeveel hinderwetvergunningen vanaf mei 1990 tot Op de tweede plaats eindigde de heer D. Mulders uit Moergestel en op de derde plaats mevr. Rij nen uit Oisterwijk. Met dank aan de keurings- kommissie de heren A. Witlox, M. v/d Sande en L. Opsteeg. Voor alle deelnemers aan de bedrijfs- wedstrijd was er een leuk aandenken, beschik- dat baar gesteld door pottenbakkerij Potters. Uiter- een aard hopen wij dat er het komende jaar nog meer het imkers zullen zijn die hun manier van bijenhou- be- sa- ;pp en :erk I op tun stuk Sleid Op 15 december werd het bijenjaar 1989/1990 ■rne binnen de vereniging afgesloten met de viering Iden van het jaarlijkse St. Ambrosiusfeest. Zonder elijk- p de ver aten len. drijfswedstrijd bijenhouden 1989/1990 bekend gemaakt. Een competitie waarin ’n tiental leden van de vereniging hun ’imkeren’ liet beoordelen door een bekeuringskommissie van hoog niveau die naast een persoonlijke beoordeling voor iede re deelnemer tot de volgende konklusie kwam. Op de eerste plaats de heer W. Hendriks uit Moergestel, winnaar van de wisselbokaal en de ti tel kampioen 1990. Hij zal het komende seizoen de vereniging Oisterwijk/Moergestel vertegenwoordigen in de strijd om het Brabants Kampioenschap bijenhou- ken den, georganiseerd door de bijenhoudersbond an- N.C.B. van aen- isal qnt- ;en- niet Mtl A

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 17