4 Algemene Beschouwingen CDA 1991 CDA-fraktievoorzitter Mark van velthoven Mijnheer de voorzitter, De begroting 1991 en de meerja renbegroting 1991-1994 staan ge heel in het teken van het gezond maken van de financiële situatie in onze gemeente. Het nieuwe college van Burgemees ter en wethouders werd bij 't aan treden in het voorjaar van 1990 ge confronteerd met de gevolgen van het scheppen van een aantal voor zieningen binnen onze gemeen schap in de voorliggende periode, voorzieningen, waarop eenieder die aan de totstandkoming daarvan heeft bijgedragen trots kan zijn, maar welke tevens hebben geleid tot zware, op de gemeentebegro ting drukkende, kapitaal- en exploi tatielasten, met als gevolg steeds groter wordende begrotingstekor ten. Los van de wettelijke eis, dat de begroting, althans in meerjaren perspectief, sluitend dient te zijn, past het het gemeentebestuur, zo als het ook een goed huisvader be taamt, dat het niet meer uitgeeft dan het ontvangt. Hoofdfunktie 2: verkeer, vervoer en waterstaat Hoofdfunktie 4: Onderwijs Hoofdfunktie 5: Cultuur en recreatie Hoofdfunktie: Algemeen Bestuurlijke zaken Hoofdfunktie 3: Economische Zaken Hoofdfunktie 1: Openbare orde en veiligheid Hoofdfunktie 6: Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening Hoofdfunktie 7: volksgezondheid Hoofdfunktie 9: Financiering en algemene dekkingsmiddelen Hoofdfunktie 8: Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting PAGINA 13 "MOERGESTEL-NIEUWS” WOENSDAG 16 JANUARI 1991 12 ig. U bent er in geslaagd om, financieel gezien, de In de korte periode dat het huidige college aan het bewind is, is reeds een aantal zaken, welke in het collegeprogramma zijn opgenomen, ge realiseerd. Te noemen valt de commissiestruc- tuur, betere informatievoorziening en open baarheid van bestuur. Het geplande personeelsplan zal niet door een externe organisatie ter hand worden geno men. De vraag blijft echter open, of het huidi ge ambtenarenapparaat, met name kwantita tief, in staat zal zijn de toenemende werkdruk te weerstaan. Het C D.A. hecht aan een goede, adequate dienstverlening, ten behoeve van de burger. Maar ook aan goede en gemotiveerde adviezen vanuit het ambtelijk apparaat t.b.v. de bestuursorganen zodat tot een juiste afwe ging bij de besluitvorming kan worden geko men. Gelet op het bovenstaande verdient het aan beveling om in de loop van 1991 actie te on dernemen indien zou blijken dat het takenpak ket niet meer naar behoren kan worden uitge voerd. Zou het S.M.B. in het kader van verlengd lokaal bestuur dan wellicht soulaas kunnen bie den7 Hoe is het overigens gesteld met de in het col legeprogramma genoemde avondsecretarie? Een andere zaak welke ons zorgen baart is de gemeentelijke herindeling en de discussie hier omtrent. Het C.D.A volgt de ontwikkelingen dan ook op de voet, maar is van mening dat de plannen, ideeën en geruchten hieromtrent nog dermate vaag zijn en in een prematuur stadium verkeren dat het geen zin heeft hier bij het nemen van besluiten binnen de ge- De eerste taak waarmee het huidige college zich zag belast was dan ook het financiële her stel van de gemeente Moergestel. Het C.D.A heeft bijzondere waardering voor het college en het ambtelijk apparaat, omdat zij er in zo'n korte tijd in zijn geslaagd een sluitende meer jarenbegroting te presenteren, waarbij het be staande voorzieningenniveau niet wordt aan getast. Dat hiervoor van de gehele Moergestel- se gemeenschap, zowel van individuele bur gers als van instellingen, offers worden ge vraagd valt te betreuren maar is onontkoom baar, gelet op de omvang van de problema tiek. Tevens is duidelijk dat, in het kader van een dergelijke zorgwekkende financiële situatie, voor nieuw beleid, althans voor zover hieraan financiële lasten zijn verbonden, vooralsnog geen ruimte bestaat. Hoewel ook het C.D.A. een aantal zaken op haar verlanglijst heeft staan, welke zij in deze college-periode graag gerealiseerd zou zien binnen onze gemeenschap, gebiedt de finan ciële realiteit ook een reële opstelling van on ze partij. Per hoofdfunktie zullen wij nu nader ingaan op de begroting 1991 en meerjarenbe groting 1991-1994. Met grote belangstelling ziet het C.D.A. de re sultaten van het ond»rzoek, inzake de moge lijkheden van aanleg van industne-terremen langs de A-58, tegemoet. Tevens verzoeken wij het college om een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van’aanleg van carpoolplaatsen binnen onze gemeente. Het C.D.A. streeft naar een gemeenschap waar binnen eenieder zich veilig voelt. Belangrijk in dit streven is het terugdringen van de kleine criminaliteit. Het bedrag van f 2500,—, opge nomen op de begroting, ten behoeve van het HALT-projekt, kunnen wij volledig ondersteu nen. Zoals reeds gesteld in het collegeprogramma 1990-1994 zal hoge prioriteit dienen te wor den gegeven aan realisatie van de gewenste fietspaden tussen Moergestel en Tilburg en tussen Moergestel en Oirschot Niet alleen de veiligheid van onze schoolgaan- meenteraad al rekening mee te houden. Wij zijn nog steeds een zelfstandige gemeen te, met, zoals gezegd, een goed voorzieningen niveau, met een eigen identiteit, met een zeer actief verenigingsleven en met vele sociaal- culturele en maatschappelijke activiteiten. Het gaat niet aan om ons nu reeds gewonnen te geven, terwijl behalve de instelling van een provinciale adviescommissie, niets op het mo gelijke verlies van zelfstandigheid wijst. mogelijkheid te scheppen op de basisscholen de conciërge-funktie te handhaven voor het jaar 1991. Graag vernemen wij van het college op welke wijze in 1992 deze funktie gehand haafd kan blijven. Welzijn en welbevinden. Met deze leuze ging het C.D.A. van start na de gemeenteraadsver kiezingen op 1 mei van het afgelopen jaar. Nog steeds vinden wij dat er de mogelijkheid moet zijn dat een ieder zijn vrije tijd zinvol kan beste den. We hebben een rijk en geschakeerd vereni gingsleven en dit moet zo blijven, zeker in tij den van bezuinigingen. Het C.D.A. kan daarom instemmen met de ho gere subsidie, die u in uw 'nota van aanbieding' in het vooruitzicht hebt gesteld aan Peu terspeelzaal 'Janneke' en het jeugd- en jonge renwerk. Wel zijn wij van oordeel dat er on danks de bezuinigingen gestreefd moet wor den, binnen de financiële mogelijkheden, naar een goed onderkomen voor onze jeugd. Blijkens recente nota's staat de vorming en in standhouding van gemeentelijke fondsen in het kader van minimabeleid landelijk ter dis cussie. De mogelijkheid bestaat dat na invoe ring van de zogenaamde bijzondere bijstand, dergelijke fondsen niet meer zijn toegestaan. De ontwikkelingen terzake nopen wellicht tot bijstelling van het gemeentelijk beleid, waarbij het C.D.A. er voorstander van is dat binnen de wettelijke grenzen toch voorzieningen worden getroffen voor diegenen, om welke reden dan ook, een extra steuntje in de rug behoeven om niet in een maatschappelijk isolement te gera ken. Met grote belangstelling wachten wij de inte grale milieunota van het college af. Het moge duidelijk zijn dat het C.D.A. zeer veel waarde Via het Streekplan zal het milieu-beleid geïnte greerd worden. Wij zijn echter van mening dat bij invulling van het ruimtelijke ordenings beleid het milieu-beleid als randvoorwaarde kan fungeren. Maar het mag niet zo zijn dat het milieubeleid een allesomvattende beper king ten aanzien van de ruimtelijke ordening dicteert. Een gezonde agrarische bedrijfsont wikkeling dient gewaarborgd te blijven Graag vernemen wij van het college of en zo ja welke plannen er bestaan om te komen tot uniformering van de voorschriften in de ver schillende bestemmingsplannen. Het toegewezen bouwcontingent aan Moer gestel baart het C.D.A. grote zorgen. Voor Moergestel komt dit contingent in 1991, wat betreft de sociale sector, neer op 8 te bouwen woningen. Gezien dit aantal lijkt het ons wel haast onmogelijk om nog in de opvang van de eigen bevolking te voorzien. Het lijkt ons dan ook zaak voor het college om, binnen het SMB, hiertegen krachtig stelling te blijven nemen Voor de komende jaren is het van groot belang dat het zogeheten contingent voor Moer gestel vergroot wordt. Het C.D.A. kan niet zondermeer akkoord gaan met het voornemen om niet langer over te gaan tot verkoop van gemeentelijke huurwo ningen. Graag vernemen wij van het college aan welke reële voorwaarden voldaan moet worden om in Moergestel een goed sociaal volkshuisvestingsbeleid te kunnen voeren Graag zouden wij van het college vernemen of de huidige lijst van woningzoekenden een reëel beeld geeft van de daadwerkelijke woningbe hoefte. hecht aan een evenwichtig milieubeleid met oog voor alle betrokken belangen. Op het gebied van Volksgezondheid zouden wij graag zien dat er opnieuw een jaarlijks onder zoek wordt ingesteld naar het voorkomen van baarmoederhalskanker Met betrekking tot de diverse belastingverho gingen, welke deel uitmaken van het gezond maken van onze financiële positie, is reeds op gemerkt dat deze onontkoombaar zijn. Het C.D.A. heeft echter twijfels betreffende de invoering van een hondenbelasting, gelet op de hoge perceptie- en controlekosten en gelet op het gegeven dat de netto opbrengst wordt gestort in de algemene middelen en derhalve niet direct wordt aangewend ter bestrijding van de hondenpoepproblematiek. Ten aanzien van de op de diverse functies betrekking heb bende leges zijn wij voorstander van kosten dekkende tarieven. Wij verzoeken het college dan ook in 1991 een onderzoek in te stellen naar de mate van kostendekkend zijn van di verse leges. Hiermee komen we aan het einde van onze al gemene beschouwingen. Mijnheer de voorzit ter, wij hopen door deze algemene beschou wingen een bijdrage te hebben geleverd voor een goede begrotingsbehandeling en wachten belangstellend uw antwoord af. De C.D.A. fraktie, Mark van Velthoven, Betsy Denissen-Welten, Cees Kouwenberg, Wim Mees. ol- gg =r- g. is sit re 4I- ge- ud :an en iet 3le ;er an- 3e- le de <o- en el- dat ige liet ast na- ien ooi :en /an ele ge ien iar- vat >ok zijn val der Moergestel kent een bijzonder rijk vereni gingsleven. Het C.D.A. is van mening dat de ge meente, uiteraard binnen redelijke grenzen, de materiële en immateriële voorwaarden moet creëren, waarbinnen verenigingen en instellin gen zich conform hun doelstellingen op so ciaal, cultureel of sportief gebied kunnen ont wikkelen. In dit kader past zeer wel een vol waardige plaats voor het open jeugd- en jonge renwerk. De voorgenomen bezuinigingen op de subsi dies zal via een zeer zorgvuldige afweging die nen plaats te vinden, waarbij de mogelijke ge volgen van de bezuinigingen voor de instellin- gen/verenigingen vooraf zullen moeten wor den bezien en/of besproken. Evenzo zal de voorgenomen privatisering van (gedeelten van) het Sportpark aan Roef en Au- dacia in goed overleg dienen te worden gere geld, waarbij tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing gekozen dient te worden. Een volwaardige sporthal blijft voor het C.D.A. van groot belang. Graag zien wij dan ook een aktief beleid van het college, om particulier ini tiatief hierbij de ruimte te geven. de kinderen en de verkeersveiligheid in het al gemeen is hiermee gediend, doch ook in het kader van het milieubeleid (terugdringen auto gebruik ten gunste van de fiets) achten wij aan leg van voornoemde fietspaden gewenst. Wij dringen er bij het college op aan alle mogelijke wegen te bewandelen om tot een financieel sluitende opzet van de aanleg van deze fietspaden te komen. Tevens noodzaak de toenemende verkeersin tensiteit om de verkeerssituatie op en rond de Akkerweg zeer kritisch te beschouwen en aan te pakken. Volgens het C.D.A. zijn er nog te veel onveilige verkeerssituaties binnen de bebouw de kom van Moergestel. Te noemen zijn oza de aansluiting Oistelvoirt/Oirschotseweg en Krij- testraat/Tilburgseweg. Nu grotere reconstructies van wegen (waaron der graskeien) financieel niet meer mogelijk zijn, vragen wij uw bijzondere aandacht voor het onderhoud ervan, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Het snel inspelen op klach ten dienaangaande is dan ook onontbeerlijk. Ook de begaanbaarheid van onverharde we- gen/paadjes (b.v. verbindingspaadje Koren- straat/Kerkstraat) kan vaak met kleine ingre pen worden verbeterd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 13