Onvermoeibaar traditioneel Kers(t)vers uit het Limburgse bos Tip voor rond de kerstboom I I t KERST DE GESCHIEDENIS VAN DE KAARS IN NOTEDOP DRIEPOOT EN KERST ONVERBREKELIJK VERBONDEN fr Onzin Wijnvlekken Romantiek Bijenwas Promenade Kaarsvetresten Veerpont Nieuwe grondstoffen Pagina 27 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 ■j Kerstfeest, kaarsjesfeest i vervoerskosten extra aantrek kelijk. Ook voor een flink uit de kluiten gewassen boom waarin zeker tien jaar kwekersgeduld werd geïnvesteerd. De Nederlandse' sparreboom behoudt bij een goede behande ling lang zijn fraaie naalden, (foto Gert van de Kamp) ma-olie. Vanaf 1880 verdrong de paraffine de stearine. Nog steeds verzorgt het Leger des Heils kerstbijeenkomsten voor eenzame of noodlijdende mensen. En die zijn er ook anno 1990. Al zien wij datnietmeerzo direct. Onvermoeibaar zet de heilsoldaat de traditie voort. Een vertrouwd gegeven in de drukte rond de feestdagen. Deze Nederlandse bomen wor den dus speciaal voor de kerst viering gekweekt. Van lukrake kaalslag in de bossen is beslist geen sprake. Het is maar een weet, net zo goed als het kerst liedje ’oh denneboom’ u op het verkeerde spoor brengt. Onze boom waarbij wij ons flonke rende feestvieren is namelijk een sparreboom. Op vlekken van rode wijn zout strooien. Als u er echter eerst wat witte wijn opgiet, dan de plek droogbet en pas daarna met zout bestrooit, zult u merken dat het nog beter gaat. Na de laatste wereldoorlog heeft het gebruik van kaarsen in de zogenoemde ’profane’ sector, dat wil zeggen buiten de kerken, zich stormachtig ontwikkeld. De achtergrond van de toene mende vraag is te verklaren uit een verlangen van de moderne mensen naar meer romantiek in Een vast punt in de drukke win kelstraat. Herkenbaar en ver trouwd. De heilsoldaat bij de kerstpot. Mensen passeren vaak gejaagd. Op zoek naar dat ene koopje of op weg naar huis. De heilsoldaat staat daar maar. In alle rust. Hij hoeft niets te zeg gen om de aandacht op zich te vestigen. De driepoot doet zijn werk. Als de heilsoldaat praat, is het om een enkele onwetende uit te leggen wat een kerstpot is en wat een heilsoldaat. Of om voor de gezelligheid en het contact gewoon even een praatje te ma ken. Als grondstof werd bijenwas en verder plantaardige of dierlijke vetten gebruikt. Het beste mate riaal was de bijenwas, wat een gelijkmatige vlam gaf, rustig brandde en het minst droop. Het was ook het duurste materiaal en heeft daarom ook bijna uit- Daardoor kan de kwaliteit van die bomen tegenvallen, hetgeen meestal pas aan het licht komt als ze schitterend opgetuigd in de huiskamer staan: de takken verliezen snel hun naalden. In onder andere de provincie Limburg worden speciaal voor de kerstviering honderdduizen den kerstbomen gekweekt, die pas op het laatste moment wor den omgezaagd en dus gegaran deerd vers zijn. Bovendien zijn de prijzen door de veel lagere Nog steeds zoekt de heilsoldaat een punt op waar veel volk pas seert. Nog steeds boekt de pot succes. De tekst is eigenlijk niet zoveel anders als toen in 1894. De kerstboom... de komende da gen worden er weer honderd duizenden gekocht. De meeste bomen komen uit Luxemburg of uit de Belgische Ardennen, waar ze al weken (soms zelfs maan den) geleden zijn omgezaagd om vervolgens dicht samengepakt op vrachtauto’s hun reis naar de Nederlandse consument te be ginnen. Kaarsenmakerij Zaka in Driel maakt kaarsen op ambachtelij ke wijze naar eigen ontwerp. onze steeds harder en zakelijker wordende samenleving. Kaarsenmakers hebben deze vraag onderkend door kaarsen te maken in allerlei vormen, kleuren en decoraties, waardoor de kaars uit de-traditionele sfeer van huis- en/of kerstartikel is gestapt en nu het gehele jaar door een gewild artikel is ge worden. Wijn hoort onverbrekelijk bij feest. Wijnvlekken vaak ook. Verwijder ze goed en grondig. Van textiel: eerst afkrabben, dan uitstrijken, linnen en ka toen vervolgens in de wasma chine doen. Van tapijt: eerst afkrabben, dan onder vloeipapier strijken. Heeft u echte kaarsjes in de kerstboom, leg dan onder de boom plastic neer die u afdekt met dunne takken. Dit houdt de vloerbedekking echt schoon! Van meubels: niet afkrabben, maar stevig afwrijven met een in olie gedrenkt stuk crêpepapier. Hij sjouwde wat af in die dagen. Deur na deur vroeg hij om een bijdrage. Het succes was be droevend. Vlak voor kerst kwam hij langs de etalage van een han delaar in scheepsartikelen. Daar stond een driepoot waar een grote zwarte pot in hing. Van zijn laatste geld kocht hij de het hele spul en trok ermee naar de oprit van de veerboot tussen Oakland en Almeda. Op dit drukke punt verzamelde hij veel geld. Alleen door er te staan. De driepoot met de pot, voorzien van een tekst met daarop het doel van de actie, was voldoen de. Kerstmis zonder kaarsjes is niet echt. Kaarsen zorgen voor een beetje mystiek, die herinnert aan de oorspronkelijke betekenis van de winterfeesten. De dansende kaarsvlammetjes zijn het symbool van licht, van de goede dingen des levens en van vrolijkheid. In deze tijd, waarin het elektrische licht overal als een vanzelfsprekend heid wordt ervaren, zijn kaarsen een artikel geworden die sfeer en romantiek moet oproepen. Vroeger werden kaarsen ontstoken om dat zij nagenoeg de enige lichtbron waren, als de duisternis was in gevallen. sluitend een toepassing gevon den als verheven lichtbron bij erediensten. Reeds in de 12e eeuw was het ge bruik van waskaarsen in kloos ters en kerken omvangrijk. In de huishoudens bleef het gebruik van kaarsen tot de 15e eeuw ge ring. Men was aangewezen op resten vet, waarmee men met eenvoudige werktuigen zelf smeerkaarsen maakte. Deze kaarsen waren slecht, gaven weinig licht, walmden, dropen verschrikkelijk en de pitten ver koolden. brandend lont hebben we te danken aan de Franse ingenieur Cambacères, die rond 1825 de pit van gevlochten katoendra- den propageerde. In 1826 slaag de de - eveneens Franse - schei kundige Chevreuil erin om stea rine uit dierlijk vet te halen, waardoor er betaalbare, reuklo ze kaarsen kwamen. In 1830 werd de paraffine als grondstof voor kaarsen ontdekt. Al in 1855 kon paraffine uit aardolie ge wonnen worden en wel uit Bur- Het begon in 1894. De stad San Fransisco in de Verenigde Sta ten had zwaar te leiden onder een economische crisis. De scheepvaart lag vrijwel stil. Duizenden zeelieden en haven arbeiders waren werkloos. Ka pitein Joseph McFee was gezag voerder op een groot zeeschip voor hij heilsoldaat werd. Hij voelde het als zijn plicht iets aan de nood te doen. Zijn bevelvoe rend officier had hem een klein bedrag gegeven om een soep- keuken en een klein logement te openen. Maar hij moest zelf zor gen dat hij de zaak draaiend kon houden. Wanneer de eerste kaarsen ge maakt zijn, is moeilijk aan te ge ven. De voorlopers van de kaars waren de olielampjes en de toortsen, waarbij olie, vet en pit al een rol speelden. De Romei nen leerden het kaarsenmaken van de Etrusken en voerden het in Griekenland, het Nabije Oos ten en West-Europa in. Pas in de 19e eeuw kwam hierin verbetering. Het regelmatig

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 27