Chris van Raak Even pissig maar verder mak i li Bedankt voor het in ons gestelde vertrouwen in 1990. Bloemsierkunst Prettige Kerstdagen en een gezegend 1991 Brochure ’Gemeentebegroting in één oogopslag’ Geslaagde verkoop kerststukjes IVN winter- wandelingen BEGROTING 1991 r I HHN Raadsvergadering van donderdag 13 december I 11 Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 gs Bandjes Oogopslag Zwangerschapstests Open eind Vriendschapsband vind Uw antwoord nogal pissig’, sprak hij. De nasleep van de Heikant 5-affaire vormde de enige oplaaiing van verbaal geweld in een makke ver gadering waarin verder afscheid werd genomen van Jan Vriens. ’Even terugpakken’, moet het college gedacht hebben. Aan het adres van PGB-fractievoorzitter Noud Smits werd in bedekte termen te verstaan gegeven dat hij zich de vorige vergadering schuldig had gemaakt aan ’een onjuiste weergave van de feiten’. Nu wordt een raadslid niet vaak voor leugenaar uitgemaakt, en dus reageerde Smits fel op de aantijging. ’Ik Een gulden Vaarwelspeech Pagina 15 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 gemeente moergestel TT NOUD SMITS: banden gewist. Ook dit jaar is de verkoop van onze kerststukjes dankzij u weer zeer geslaagd. Daarom zeggen wij, de aktiviteitenkommissie Jeugd van Auda- cia: hartelijk dank aan u allen die ons steunden. Ook een hartelijk woord van dank aan alle dames die de kerststukjes mee maakten, en de mannen die een paar avonden takken mee knipten. Ook dank aan degenen die hun auto beschikbaar stel den: Jan Janssen, Jack van de Wouw, Dion van Gorp en Fa. Bertens. Dion ook bedankt voor de inkoop; voor alle mensen die groen leverden, een speciaal woord van dank aan de gemeente in de persoon van dhr. Koenraadt. Dank ook aan Henk Tromp (SparMart) en Groentehal Crisje voor de plastic bakken die wij mochten lenen. Ook bedankt leiders en pupillen die de straat op zijn gegaan, ook bedankt ’Moergestel-Nieuws’ voor de goede berichtgeving. Hopelijk niemand vergeten, maar nogmaals allemaal, medewerkers en kopers hartelijk dank! De aktiviteitenkommissie: Corry, Frans, Willy, Harry en Nico PAUL GERLACH: open-eind karakter. De vorige vergadering werd een brief van de PGB-fraktie behandeld waarin deze het college verweet nalatig te zijn geweest in het tegengaan van de sloop van een boerderij aan de Heikant 5. BenW stelden bij die gelegenheid dat ze niet an ders konden omdat op het moment van sloopaan- vraag het nieuwe, anti-sloopbeleid nog niet van kracht was. Niet waar, zei Smits toen en hij ver wees daarbij naar de notulen van de vergadering van 26 januari 1990 waarin dat anti-sloopbeleid werd afgekondigd. BenW waren niet in staat ge weest om de woorden van Smits tijdens de vori ge vergadering te ontzenuwen maar meenden na de notulen van die bewuste januarivergadering gelezen te hebben dat nu wel te kunnen. Vandaar dat BenW aan de vergadering van afgelopen don derdag een agendapunt toevoegden waarin Smits heel subtiel onder de neus werd gewreven niet meer te liegen. Hij had de notulen verkeerd ge lezen. Maar de geroutineerde PGB-er was niet voor één gat te vangen. De inhoud van de notu len kwam niet overeen met wat zijn geheugen hem ingaf en dus leek het hem verstandig de band van de vergadering nog eens na te luisteren. ’Kan dat?’, vroeg hij aan voorzitter ter Veer. ’Nee’, zei die, ’de band is uitgewist’. Tja, dan houdt alles op. Fraai staaltje van politieke behen digheid. Zoveel bandjes hebben ze niet op het ge meentehuis, dat weet iedereen. ’De begroting in één oogopslag’, zo heet het boekje dat U, gelijktijdig met deze ’Moergestel- Nieuws’ als onze informatie juist is, in Uw brie venbus heeft aangetroffen. Veel cijferwerk, teveel misschien en weinig uitleg, te weinig misschien. Maar wethouder Op ’t Hoog (SPM) was zo trots als een hond met zeven staarten (speciaal voor ’Moergestel-Nieuws’ gekuiste versie van dit tref fende spreekwoord) toen hij zijn geesteskind al vast aan de raadsleden uitreikte. De inwoners van ons dorp moeten zich, zoals een spitse tekening in het twaalf pagina’s tellende boekje te zien geeft, zo langzamerhand in Dokkum wanen in plaats van Moergestel. Tijd dus voor de politiek om ons uit te leggen waarom we nu wel zoveel moeten dokken. En, voelt U zich overtuigd? Op ’t Hoog zei ook in de komende jaren de bevol king op een beknopte versie van de gemeentebe groting te willen trakteren. Een soort van alter natief kerstpakket? En nu neemt U dan de ’Begroting in één oogop slag’ voor U en slaat bladzijde 3 open. Hebt U het? Goed. Bovenaan: Sociale structuur, aantal inwoners. Totaal: 5820, op de man af. Maar dan wel in 1991! En het is pas 1990! Al te ijverige be- grotingsdwang van de wethouder Op ’t Hoog moet inzicht hebben gehad in de resultaten van uitgevoerde zwangerschapstests bij de heren van Delft en Terwindt om de om vang van ons allen tezamen in het volgende jaar nu al tot op de laat ste grijsaard en boreling te kunnen schatten. Dit saillant detail werd niet ontdekt door ondergete kende, en dat spijt ’m. De eer komt toe aan PGB- er Jan Vriens die het in één oogopslag zag. At tent. Vriens nam afscheid van de gemeenteraad waarin hij acht jaar lang als fractievoorzitter van de PGB zitting had. le akte kwam men daar achter. Volgens de bur gemeester zullen noch de kopers noch de ge meente hiervan financiële consequenties onder vinden. Hoogstens kan, wanneer het school bestuur ’moeilijk doet’, de procedure vertraagd worden met enkele maanden. Maar, zo zei ter Veer, het schoolbestuur was waarschijnlijk wel bereid om alsnog de grond voor een symbolische prijs van één gulden aan de gemeente te verko pen. Dan kan alles gewoon doorgaan. Een aktiever gemeentelijk monumentenbeleid, dat heeft het college voor met de door de raad aangenomen monumentennotitie en - verordening. Zoals U allen ongetwijfeld weet, ligt er een inventarisatie van zo’n ruim honderd Moergestelse panden die door een geleerde me neer uit Nijmegen zijn aangemerkt als ’monu mentaal’. Daarmee zijn die panden nog geen ge meentelijk monument. Dat worden ze pas wan neer een monumentenkommissie ze ook als zo danig betitelt. Ook die kommissie werd donder dag ingesteld. Er zitten vijf deskundigen (van buiten de Moergestelse politiek) op het gebied van monumentenbeleid in. Wanneer je huis op die lijst van gemeentelijke monumenten terecht komt heeft dat gevolgen. Bijvoorbeeld in geval van verbouwingen en natuurlijk sloop. Wanneer een bewoner meent door deze beperkingen in het gebruik van zijn huis schade op te lopen kan hij daarvoor vergoeding aanvragen. U voelt het al, dat kan me nog wat worden in de toekomst. Bur gemeester ter Veer zei niet te kunnen overzien wat dit beleid allemaal gaat losmaken. ’Een open eind-karakter zit eraan vast’, zei Paul Gerlach (WD) die altijd wel de juiste bestuurskundige term in petto heeft. Maar iedereen in de raad on dersteunt het gemeentelijk monumentenbeleid, zij het met bevend hart. ’Prinses Juliana’, onze harmonie, vroeg een een malige subsidie aan bij de gemeente. Reden: de tienjarige vriendschapsband met de Duitse Mu- sikkapelle Heiden. Het college wilde er niks van weten: ’...wij vinden een uitwisseling met een Duitse muziekvereniging geen direkt plaatselijk belang, dat daardoor een subsidie is te rechtvaar digen’. In de wandelgangen vernamen wij wel dat enkele leden uit de raad bereid zijn hun door de jaren heen opgebouwd dossier van gemeente lijke nota’s, notities en A-4tjes in het algemeen als oud papier langs de kant van de weg te zetten. Dat moet aan waarde het bedrag van 3.025,-, dat de harmonie vroeg, in veelvoud kunnen over treffen, zo beweerden kenners. Om tussen de feestdagen door lekker uit te waai en of rustig te genieten van de stilte in de natuur organiseert het IVN Oisterwijk twee winterwan- delingen. Op 26 december vertrekt uw gids om 14.00 uur vanaf het Bezoekerscentrum aan de Van Tienho- venlaan in Oisterwijk. Er wordt dan gewandeld door het bos- en vennengebied van Natuurmonu menten. Op zondag 6 januari om 14.00 uur vanaf Café ’t Stokske, kan er gelopen worden naar het land goed ’De Oude Hondsberg’, eigendom van de Stichting Brabants Landschap. Dit gebied wordt doorsneden door het riviertje de Reusel. Ooste lijk hiervan liggen de landbouwgronden en hout wallen. Westelijk vindt u het lager gelegen Riet- ven met moerasbos. Op het ven kunnen waarge nomen worden: tafeleend, kuifeend, wilde eens en dodaars. Tegelijk met het verschijnen van deze ’Moergestel-Nieuws’ hebt u de informatie brochure ’Gemeentebegroting in een oogopslag’ in de bus gekregen. Het boekje geeft een inzicht in de huishoudpor temonnee van de gemeente. Helaas zijn er enkele kleine foutjes in de brochu re gemaakt die we, om het overzicht zo kompleet en waarheidsgetrouw mogelijk te maken, ver melden. Op pagina 3 (onder 2. Wonen en verblijven) zijn de jaartallen bij de woonruimten verwisseld. 1990 moet 1991 zijn en andersom. Op pagina 11 (onder 17. Risico’s 3. Verloop so ciale uitkeringen) gelieve u als volgt te lezen: Toename met 10% kost f 10.000,-. Burgemeester ter Veer deelde de raad aan het be gin van de vergadering mee dat bij de verkoop aan twee particulieren van de grond waarop de oude bibliotheek stond (Kloosterlaan) een fout je is gemaakt. Tot ieders verbazing bleek de grond niet van de gemeente maar van het school bestuur te zijn. Bij het passeren van de notarië- - I Noud Smits, huidig fractievoorzitter van de PGB, begon in zijn vaarwelspeech aan een sterkte-zwakte-analyse van Jan Vriens. Veel ster ke punten noemde hij op maar toen hij het zwak ke deel ging behandelen hield hij het bij: ’Jan heeft voor veel zaken een zwak’. Lof ook van de zijde van burgemeester ter Veer: ’U was een le vendige persoonlijkheid die veel invloed op on dermeer de vergaderwijze in deze gemeente heeft gehad’. Vriens zelf zei in de raad een hoop ge leerd te hebben. Het was hem zwaargevallen om op te stappen maar gezien zijn toenemende werk zaamheden (hij heeft een adviesbureau inzake ruimtelijke ordening) kon hij niet anders. Chris de Veer neemt de plaats van Vriens in de raad in. De Veer zal ook zitting nemen in de Kommissie Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Mi lieu. Totnutoe zat daar Noud Smits voor de PGB in.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 15