De Rode Lelie Zoekertjes... Tot 9 januari... Boscafé KERST koffietafel, buffet, barbecue, pannekoeken Concours te Reek Glas, de twinkelende basis voor het kerstdiner WL - Natuurtheater Oisterwijk UNIEK MUSEUM ’DE POLLEN’ IN EMST Iedere zaterdag en zondag geopend vanaf 11.00 uur (en op afspraak) Tel. 04242-83225 of 84663 (eig. Cees en Sjan Marsé) Muziekvereniging Prinses Juliana Jong en oud Dagtochten Knus karakter Zandkaars Kerstmis Hoe Zoekertjes msturen? ’Moergestel-Nieuws’ zal de komende twee weken niet verschijnen. We rusten ook ’n tijdje uit onder de kerstboom. Woensdag 9 januari mag u ons weer verwachten. Fijne feestdagen... Uitstapje Collectie I I Pagina 14 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 Daar vestigde Bart Nuis, de en thousiaste hobbyist wiens lief hebberij tot meer dan een dag taak uitgroeide, zijn nieuwe kaarsenmakerij en opende hij tevens een voor ons land uniek museum. Glazen van Durobor voor win terse dranken. Niet duur, wel apart. Zo zijn heel veel artikelen van glas de moeite van het op sporen waard. Kaarsenmakerij ’De Veluwe' en kaarsenmuseum 'De Pollen' Oranjeweg 93 Ernst, telefoon 05787-1632 groei niet verdwenen zegt Bart. ’Dat is maar goed ook. Als mijn vrouw en ik managers moeten worden, is voor mij de lol eraf. Het moet naar 'hobby’ blijven ruiken.’ Gezien het enthousias me waarmee de bezoekers aan de Oranjeweg 93 worden ont vangen, hoeft hij daarvoor niet bang te zijn. Dagjesmensen en groepen ko men in de nieuwe kaarsenmake rij kennis maken met het oude ambacht. In de ruime en ver warmde schuur zien kinderen en volwassenen hoe de kaarsen in de grote dompelbakken keer op keer kopje ondergaan. Een techniek die iedereen ook zelf mag uitproberen. De zelf ge maakte kaars mag na afloop mee naar huis worden genomen. Een bezoek aan de kaarsenma kerij past uitstekend in een dag tocht door het boeiende land rond Ernst. Niet voor niets heeft de VVV van Epe de bijzondere attractie opgenomen in haar fietsroutes. De uitgestrekte bos sen, de heidevelden maar ook het schilderachtige landleven in deze regio nodigen uit tot wan delen, fietsen maar ook tot boei- het midden wordt uitgegoten. Zo ontstaat er een prachtig bak je. De bakjes worden geborsteld om overtollig zand te verwijde ren. Voor het bakje kunnen res tanten was gebruikt worden. De vulling moet echter van perfecte witte was zijn. Die wordt er sa men met een lont ingedaan. Na afkoeling kan er dan kleur op worden gebracht. Dat gebeurt met parafine waar pigment door zit. In het oude onderkomen heerste door de kleinschaligheid altijd een knusse sfeer. Die ambach telijke gezelligheid is door de Kaarsenmakerij ’De Veluwe’ is verhuisd. De duizenden mensen die de afgelopen jaren de weg naar de knusse schuur in Ernst wisten te vinden, kijken hun ogen uit. Drie kilometer verder op aan dezelfde Oranjeweg on derging een grote boerenhoeve drastische veranderingen. Bart Nuis maakt, net als de Be doeïenen die duizend jaar gele den door de woestijnen van Noord-Afrika trokken, origine le zandkaarsen. Hij hanteert de oude techniek. Met een kom worden gaten in een grote zand bak gedrukt. De was wordt in een kan verwarmd. Het eerste gietsel moet goed heet zijn. Bij het gieten houdt Bart een ijzer- tje in het gat, dan ontstaat er on der het gietsel een luchtbelletje en kan de vorm er nog uit. De was trekt in het zand. De vorm wordt eruit gehaald, de was in Zoekend naar accessoires van glas kom je voor aardige verras singen te staan. Behalve dat de kandelaars, glazen en schalen vaak beeldschoon van vorm zijn, blijken de prijzen die je er voor moet betalen nest mee te vallen. Kortom, trek er eens een dagje ’glas’ voor uit. Kaarsenmakerij boeit en groeit Voor Bart Nuis is de zomer niet bij uitstek het hoogseizoen. Rond de Kerst is er eveneens sprake van topdrukte. De gehele kaarsenmakerij wordt dan in het teken van dit ’lichtjesfeest’ extra sfeervol aangekleed. Als u tijdens de kerstvakantie een be zoek aan de kaarsenmakerij wilt brengen, doet u er verstandig aan even te informeren naar de openingstijden. I Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadrés, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! Er zijn van die heerlijke mo menten, zo rond kerst en oude jaar, waarop je even stil geniet met z’n tweeën van de feestelijk gedekte tafel voordat de gasten binnenkomen. Die aanblik vult je dan misschien een beetje met trots. En terecht, want die sfeer heb je zelf gemaakt met een zorgvuldig uitgezocht glasser vies dat staat te flonkeren op de schitterend gedekte tafel. Dan gaat de bel.het feest kan begin nen. Afgelopen zaterdag 15 december namen drie le den van onze drumband deel aan het bondscon- cours te Reek. Voor de nog jonge Niels van Dijk was het de eerste keer dat hij aan een concours deelnam. Niels kwam uit in de introductie- afdeling, waar geen punten, maar een juryrap port wordt gegeven. Dit was erg jammer, want Niels had waarschijnlijk in de derde afdeling ho ge punten gescoord. De mars ’Step by Step’ zal hij ook tijdens het oudejaarsconcert uitvoeren. Proficiat Niels met dit mooie resultaat. De tweede vertegenwoordiging van onze vereni ging was het duo gevormd door Sjef Schilders en Mark Janssen. Deze al ervaren slagwerkers gin gen op in de eerste afdeling en behaalden een dik ke tweede prijs. Beide heren hartelijk gefelici teerd en op naar het volgende concours. Door het jaar heen komen per soneelsverenigingen, bejaar denclubs en andere organisaties naar de kaarsenmakerij tijdens een dagje uit. Bovendien wordt de kaars steeds vaker gekozen als welkom relatiegeschenk. ’Mijn werk is een full-time hob by die steeds meer tijd vergt. Het blijft boeien. Ik ben geen stilzit- ter. De poorten van ons nieuwe onderkomen staan wagenwijd open en het verheugt ons dat het nu al drukker is dan in ons oude onderkomen’, aldus Bart. 'Ernst is een prima attractie rijker: de kaarsenmakerij plus museum ’De Pollen’. Een groot deel van de collectie van het in mei 1990 geopende kaarsenmuseum komt uit het Belgische Bokrijk. De eigenaar van het kaarsenmuseum aldaar besloot zijn museum om per soonlijke redenen te sluiten. Bart Nuis bedacht zich geen mo ment. Hij nam de inventaris van dit eerder in Gouda gevestigde museum over. Aangevuld met alles dat hij in de loop der jaren zelf al verzamelde, is er een boei ende collectie ontstaan die voor een zeer vriendelijke toegangs prijs bewonderd kan worden. ende bustochten. De vroegere parkeerproblemen zijn op de nieuwe lokatie opgelost. Voor autobussen, auto’s en fietsen zijn er ruime voorzieningen. Veel kinderen vieren op zater dag of op woensdagmiddag hun verjaardag met vriendjes en vriendinnetjes in de kaarsenma kerij. Zij mogen dan ook zelf een kaars maken.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 14