’Het zal voor de parochianen en mij wel even wennen zijn’ '•lil Drukbezochte expositie FoMo E.H.B.O.-nieuws Patiëntenserviceburo en het thema ’kanker’ I' ’ZOEKERTJES’ SCHRIFTELIJK OPGEVEN! BON Op donderdag 1 november werd Dominique van de Loo (47 jaar geleden in Moergestel geboren als dochter van Kees en Sjaan van de Loo, Oir- schotseweg) aangesteld als pastoraal werkster in Barger-Compascuum, onder de rook van Emmen. Met welwillende toestemming nam ’Moer- gestel-Nieuws’ een artikel over van René Greven dat hij schreef voor de ’Emmer Courant’. Moergestelse Dominique van de Loo neemt als pastoraal werkster in Barger-Compascuum taken van priestej over Herhalingsles reanimatie, van HART(e) aanbevolen! Voorkomen Lotgenoten PAGINA 7 6 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 ri Naam Straat Woonplaats Telefoon Fotogroep Moergestel hield afgelopen weekend een expositie in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Louis van den Meijdenberg opende vrijdagavond de expositie. De fotogroep was zondagavond uiter mate tevreden over het bezoekersaantal. Velen kwamen een kijkje nemen en op die manier kregen alle exposanten waardering voor hun werk. ’Moergestel’Nieuws’ feliciteert Dominique van harte met deze benoeming en wenst haar graag alle sukses in deze nieuwe uitdaging. Op de Tilburgseweg werd op 21 november een autogordelcontrole gehouden. Vier personen werden bekeurd wegens het niet dragen van de gordel. Er werden twee aanrijdingen zonder gewon den gemeld. Beiden vonden plaats op 25 novem ber. De eerste op de Looyakker betrof een kop- staartbotsing. De tweede op de Raadhuisstraat ontstond doordat een automobilist linksaf sloeg op het moment dat hij werd ingehaald. t/m 10 regels f 7,50 t/m 6 regels f5- I Dominique van de Loo. Maandagavond 19 november werd ingebroken in een woning aan de Pr. Beatrixstraat te Moer gestel. Men kwam binnen door het slot van de achterdeur te forceren. -Gestolen werden twee an tieke porceleinen beeldjes. In de nacht van 22 op 23 november vond een inbraak plaats in een bouwbedrijf aan de Oisterwijkseweg. Met behulp van een ladder en door het vernielen van een raam kwam men binnen waarna de gehele kan toorruimte werd doorzocht. Of de dieven iets van hun gading gevonden hebben is niet bekend. Dinsdagmiddag 20 november werden om streeks 17.00 uur uit een rek voor een winkel aan de Raadhuisstraat vijf jacks gestolen. De vermoe delijke daders, twee jongemannen met lang don ker haar, gingen er met een auto vandoor. in Tilburg. Tk werd allereerst lid van de klooste rorde ’Dochter Van Onze Lieve Vrouw ’t Heilig Hart’ en ging het klooster in. De studie theolo gie die ik koos, was voor mij heel duidelijk. Ik wilde pastoraal werkster worden en een eigen pa rochie hebben. Midden tussen de mensen kun je elkaar stimuleren en aan elkaar optrekken’. Na zeven jaar was ze afgestudeerd (’Dat wilde ik persé’). De Brabantse ging vervolgens werken voor een parochie in Sint Oedenrode en later in Den Bosch. Het pastorale werk heeft ze tien jaar gedaan. Dominique: Tk kwam na verloop van tijd in een sleur terecht. Dat werkte niet prettig en ik wilde iets anders. Ik had zin in een uitda ging om er weer fris tegenaan te gaan. Geheel toe vallig kwam ik deze vacature tegen.’ In de regio Zuidoost-Drenthe is Dominique van de Loo nog niet erg bekend. Ze is weliswaar aan gesteld in Barger-Compascuum maar heeft ook deeltaken in Zwartemeer, Emmer-Compascuum en Klazienaveen, welke parochies nauw samen werken. ’De komende tijd ben ik veel tijd zoet met gewoon rondrijden. Als ik ’s-avonds een ver gadering in Klazienaveen heb, mag ik eerst van tevoren overdag wel eens minimaal twee keer gaan kijken waar dat is. Want het lijkt daar wel een doolhof Uw 'Zoekertjes’ kunt u uitsluitend tegen kontante betaling opgeven bij ons redaktie-adres: Oisterwijkseweg 43, Moergestel. Ook kunt u gebruik maken van onderstaande bon (gewoon stukje papier mag ook). Wilt u de bon duidelijk invullen? Achter elk woord een hokje openlaten; elke punt of komma is ook een hokje. Voor brieven onder nr. betaalt u f 2,50 extra. De opgave moet uiterlijk de zondagavond vóór plaatsing in ons bezit zijn. (Bon geld in envelop in de bus stoppen s.v.p.!) Het tekort aan rooms-katholieke priesters wordt steeds schrijnender. 'Op steeds meer plaatsen worden ze vervangen door pastoraal werk(st)ers. In de gemeente Emmen is op dit moment nog maar één pastoraal werkster aktiefDe tweede is aangesteld in Barger-Compascuum. Daar begon op donderdag 1 november Dominique van de Loo (47) officieel met haar werkzaamheden. Zij volgt pastor P.G. van der Pol uit Zwartemeer op, die met inagng van volgend jaar terugkeert naar Gelderland. De parochianen konden zater dagavond 3 november met Dominique van de Loo kennismaken. Een groot verschil tussen priesters en pastoraal werkers is er niet. De laatstgenoemde is echter niet gewijd en mag het werk niet verrichten waar voor dat noodzakelijk is. Zoals bijvoorbeeld een Eucharistieviering. 'Maar we mogen wel gewo ne kerkdiensten doen. In het geval van dopen, trouwen en meer van dat soort diensten moet een priester de dienst leiden’, vertelt Dominique. Zij erkent dat er voor de parochianen wel het een en ander verandert. ’De mensen zijn een mannelijk priester gewend en nu komt een vrouwelijk pastoraal werkster opdraven. Als je elkaar echter de ruimte geeft om mekaar te leren kennen, heb ik best vertrouwen dat het hier zal lukken’. De Brabantse Dominique van de Loo heeft eni ge tijd in de gezinszorg gewerkt. In het contact met priesters ergerde ze zich soms omdat die zich niet in de huiselijke situatie konden inleven. Heel doelgericht begon ze toen haar studie theologie Op donderdag 29 november a.s. wordt er een herhalingsles reanimatie gegeven. Tijdens deze avond zal onze nieuwe computergestuurde pop in gebruik worden genomen. De E.H.B.O.-ers die in het bezit zijn van een aantekening reanima tie worden om 20.00 uur verwacht bij Riet Jans sen aan de Pr. Margrietstraat 17. De cursisten krijgen die avond les in het Kruis gebouw. Zij krijgen les over hersenletsel en ver giftigingen. niet over heeft. Wanneer bij iemand de diagno se kanker gesteld wordt betekent dit voor de pa tiënt en zijn omgeving angst, verdriet, onzeker heid. De geestelijke en lichamelijke belasting kan erg groot zijn, zowel voor de patiënt als zijn om geving. Het kan voor een patiënt veel betekenen contact te hebben met een lotgenoot, iemand die hetzelfde heeft meegemaakt. Die maar een half woord nodig heeft om je te begrijpen. In Neder land zijn er 8 patiëntenverenigingen voor deze patiënten: (ex)borstkankerpatiënten, voor vrou wen met gynaecologische kanker, voor mensen met de ziekte van Hodgkin, voor patiënten met een stoma, voor mensen met stembandkanker, voor mensen met de ziekte van Kahler, voor jon geren met kanker en voor ouders van kinderen met kanker. Patiëntenverenigingen geven infor matie over de ziekte en men kan er terecht met vragen en problemen. Door het lotgenotencon tact vinden patiënten steun en bemoediging. De folders en adressen van deze verenigingen Eg gen voor u op het patiëntenserviceburo. Verder is er een folder over de gratis hulp- en informa tielijn en gespreksgroepen voor kankerpatiënten en hun familieleden. Als u meer wilt weten over preventie of herken ning van kanker of u zoekt het adres van een patiëntenvereniging, kom dan langs op het pa tiëntenserviceburo. Het is geopend van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur. Het buro is gevestigd in de hal van het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Tilburg. In de maand december staat het thema ’kanker’ centraal op het Patiëntenserviceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Er wordt door mid del van folders aandacht besteed aan preven tie en nazorg van kanker. Jaarlijks wordt bij ongeveer 50.000 mensen kan ker vastgesteld. Bij het ontstaan van kanker gaat men ervan uit dat er niet een maar meerdere oor zaken kunnen zijn. In principe kan iedereen kan ker krijgen. Toch kunnen bepaalde leefgewoon ten ertoe leiden dat iemand een groter risico loopt om een bepaalde vorm van kanker te krijgen. De ze worden ’risicofactoren’ genoemd. Enkele be kende risicofactoren zijn: roken, overmatig alco holgebruik, bepaalde voedingsmiddelen, stra ling, enz. In de folder ’wat is kanker’ worden de ze factoren uitgebreid beschreven. Om de gene- zingskansen van kanker te vergroten is vroege opsporing erg belangrijk. Daarom heeft het Voorlichtingscentrum Nederlandse Kanker bestrijding hierover ook folders geschreven. Kanker is een woord dat bij vele mensen onpret tige gevoelens oproept en waar men het liever

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 7