Uit Moergestel’s verleden I I I Posthuum Kranslegging oud-Indiëgangers f 'i - w Aandacht voor incontinentie in het Elisabeth Ziekenhuis Tilburg te Incontinentie Schaamte SMmSRmmBSB PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 f Oud Indië-ganger. J 8 I Afgelopen zaterdag werd het 40-jarig bestaan van de Vereniging Oud-Indië Gangers (V.O.I.G.) her dacht. Na een plechtige heilige mis, voorgegaan door Pater Koos van Elderen, gingen de oud- Indiëgangers vervolgens naar het kerkhof om er een krans te leggen ter nagedachtenis aan de oor logslachtoffers. Trompettist Adrie Oerlemans bracht tijdens de emotionele gebeurtenis ’The Last Post’ ten gehore. (foto Chris van de Bijgaart) I We blijven volhouden... Hebt u nog leuke prentjes die geschikt zouden zijn voor deze rubriek? Lever ze in op ons redaktie-adres en wij plaatsen ze in ’Moergestel-Nieuws’. Deze foto zal ongeveer 25 jaar oud zijn. Weliswaar nog niet zo oud, maar veel van deze kinderen hebben intussen zelf ook al weer kinderen.... Familienamen? Vermeer, Spaninks, van de Wouw, Ligtvoet, Hommel, de Laat, Moor man, Klomp, Boogaers, van Esch, op ’t Hoog, Jans Habraken, enz. Kent u er nog meer? j- I Gebruind staat ’n solaat voor 't versierde huis. Binnen zet zij, onzichtbaar weer, 'n kaars, terwijl ze knikt naar vensterkruis, als dank bij Ons Lief Vrouwke neer. Voorbij zijn nu haar slapeloze nachten. Dankt voor de steun en de genade... en zie... Buiten brengt de harmonie haar zoon...! ’n serenade!!! Gedurende de maand oktober besteeds het pa- tientenserviceburo extra aandacht aan inconti nentie. Door middel van schriftelijk voorlich tingsmateriaal wordt informatie gegeven over in continentie. De belangrijkste vragen waarop mensen een antwoord krijgen zijn: wat is incon tinentie en wat is er aan te doen. Het schriftelijk materiaal kan gratis meegenomen worden. Ver der geven de medewerksters van het patienten- serviceburo, indien mogelijk, een antwoord op de vragen. Het buro bevindt zich in de centrale hal van het ziekenhuis en is op werkdagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 13.00-16.30 uur. Het niet kunnen ophouden van urine en/of ont lasting is voor veel mensen een groot probleem. Het probleem kan zowel lichamelijke als psychi sche gevolgen hebben. Te denken valt aan natte kleding, huidirritatie maar ook aan de onzeker heid. Wanneer zal het gebeuren, kan men het ruiken, kan men het zien? Een grote groep mensen durft niet over hun pro bleem te praten, schaamt zich tegenover de arts en hun omgevingg. Ze proberen hun problemen te verbergen door zich van anderen te isoleren. Het patientensérviceburo beschikt over informa tiemateriaal van de patiëntenvereniging voor in continente mensen. Ook wordt er tijdens de the- mamaand aandacht geschonken aan diverse hulp middelen. Belangstellenden kunnen vrijblijvend binnenlopen. Zwart staat ’t vensterkruis in ’t avondrood. Buiten in ’n hoge appelboom, kweelt een lijster terwijl zij haar nood klaagt, geknield voor het Mariabeeld. De avond valt, de stilte daalt op haar gebogen silhouet en zij bidt in het schemerlicht, de ogen op het beeld gericht: 'Gebenedijt zijt Gij!’ Die beseft nu tot z’n schande. Veertig jaren na zijn terugkeer uit de Oost, voelt ie weer die zachte handen, ervaart hij weer haar zorg en troost. Hij... was d’n held, een schild van de betrouwen! Maar beschaamd nu, denkt hij: Gebenedijt onder alle vrouwen... Moeder... dat was jij!!! Regen zeurt op ’t hoge bladerdak. Wit staat, in ’t somb’re najaarsbrons, de kapel, waarin zij ’n kaars aanstak en prevelt: ’Weeg gegroet Maria, bid voor ons! Ik smeek U ned’rig Heilige Maagd, om Uw voorspraak aan Gods troon, Uw hulp voor m’n gezin, de vrede... Lieve Moeder, help mijn zoon!’ Grauw staat de kerk in de winternacht. Buiten valt onzichtbaar, stil, de sneeuw terwijl zij bidt om kracht, en vrede voor de mens van goede wil. En zij, die vele kinderen baarde, bidt voor haar jongen in de Oost en... ’Uw wil geschiede Heer in de hemel en op aarde!’ Mild kleurt de voorjaarszon ’t glooiend veld. Over 't prille lentegroen ruist zacht de wind, terwijl zij, door zorg gekweld, opziet tegen weer de lange nacht. Als ze, de handen gevouwen, d’r ogen opslaat, zijn haar gebeden in rotsvast vertrouwen, voor haar kind, die als soldaat, in de tropen, moet vechten voorvrede! Dit gedicht werd ons toegestuurd door een oud-Indiëganger die het maakte na zijn te- nigkeer uit de oost... Het past zeker mooi in deze tijd nu het jubileum van de oud- Indiëgangers onze aandacht vraagt... fate»

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 9