J. WILLEMS 1 ’Tropenjaren tellen dubbel’ van de hand van Petra Spaninks d? s HM Cursus ’Beter leren omgaan met rugklachten’ Pastorale Dag Dekenaat Oisterwijk St. Elisabeth Ziekenhuis geeft kunst en cultuur meer kans LAMEL-BREEDTEN Thuis inschrijven voor kraamzorg Introductie J ongerenpastoraat Cursus ’Vrouw en politiek’ I WONINGINRICHTING Rootven 36, Moergestel, Telefoon 04243 -1219 Inbrekers doen het via de achterzijde Sunway ’Select’ is leverbaar in 4 lamel-breedten: ’Slim Line’ 16 mm, ’Minor’ 25 mm, ’Midway’ 35 mm en ’Major' 50 mm. VOOR ELCK WAT WILS, VAN ZEER DEKORATIEF TOT ZEER PRAKTISCH. ■Maa 35 PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 6 Haar professionele aanpak maakt het document werkelijk tot een document: ’n stuk geschiede nis dat niet in de boeken staat werd op die ma nier toch voor het nageslacht vastgelegd. Ook zal er een bezoek gebracht worden aan het Provinciehuis op 12 oktober van 10.00-12.00 uur voor excursie en eventueel een vergadering van Provinciale Staten. De onderwerpen in deze cursus zijn: Provinciale Staten en verkiezingen in 1991; Sociale vernieuwingen in onze gemeente. Docente is mevr. M. van der Sanden uit Gel- drop. Als gastdocente mevr, van der Leegte en even tueel de plaatselijke wethouders. Deze cursus is toegankelijk voor ALLE VROU WEN van Moergestel. U hoeft niet georgani seerd te zijn. Alle inlichtingen, de cursusverantwoordelijke, C. van de Loo, tel. 1492. Lilac 27, lamelbreedte 16 mm. Wederom beginnen fysiotherapeut Hans Wevers en leraar lichamelijke opvoeding Jaap de Groot met de cursus ’Beter leren omgaan met rug klachten’. Dat is het motto waaronder in het St. Elisabeth Ziekenhuis een aantal evenementen georgani seerd worden. In het ziekenhuis komen dagelijks een paar duizend mensen, zowel patiënten en hun bezoekers als medewerkenden. De centrale gang van het ziekenhuis is het be langrijkste ontmoetingspunt. Dus bij uitstek een gelegenheid om aandacht te geven aan uitingen van kunst en cultuur. Voor 1990 is een viertal exposities voorzien. De 3e expositie in deze reeks is die van Frans Roymans. Van 1 oktober tot 10 november toont deze beel dend kunstenaar sculpturen in het St. Elisabeth Ziekenhuis. De cursus is bedoeld voor mensen die preventie ve maatregelen willen nemen om rugpijn te voor komen, en voor mensen die rugpijn hebben, le ren omgaan met hun rugproblemen. De cursus van 12 weken zal vooral gericht zijn op informatie, oefeningen en voorbeelden uit het da gelijks leven (dus werkhoudingen, zitten, staan, tillen, lichaamsbewegingen en sport). Ook zal deze cursus ondersteund worden door een complete videoserie die speciaal voor dit doel is ontwikkeld. De cursus wordt gegeven in de oefenzaal van de praktijk voor fysiotherapie, Pr. Beatrixstraat 23a te Moergestel. Tijden: dinsdagavond van 19.00 tot 19.50 uur voor dames; dinsdagavond van 20.00 tot 20.50 uur voor heren. Voor informatie kunt u bellen: 04243-1624. Helaas is ook voor het inbrekersgilde de vakan tie voorbij. De eerste woninginbraken hebben in Moergestel reeds plaatsgevonden. Ook nu blijkt de werkwijze van de inbrekers niet veranderd te zijn. Via de achterzijde van de woning vindt men de weg naar binnen. De oorzaak is hiervan dat het hang- en sluitwerk aldaar, de zwakste plek is van de woning. Dit jaar hebben wij ons als politie Oisterwijk ten doel gesteld, om het aantal woninginbraken in de gemeente Moergestel te verminderen. De reali teit geeft echter aan, dat we dit als politie niet al leen kunnen. Uw hulp is hierbij noodzakelijk. In de maand oktober en november van dit jaar, wil len we ook de inwoners van Moergestel over dit probleem informeren. Middels een voorlichting savond per wijk, willen wij duidelijk maken aan de burger dat het voorkomen van een woningin braak, verrassend eenvoudig is. We hopen dat we ook u kunnen overtuigen van de noodzaak hiervan. Samen zouden we een hoop ellende kunnen voorkomen. Deze aktie is opge zet samen met de wijkcentra. Ook de verkoopa dressen van hang- en sluitwerk in Oisterwijk en Moergestel zijn bereid een financiële ondersteu ning te geven aan deze aktie. De komende weken zullen we deze aktie, middels de media, nader toelichten. Ons doel is op deze wijze de wonin ginbraken preventief en struktureel aan te pak ken. Zonder uw hulp is dit echter niet mogelijk. Wij rekenen op uw medewerking! Vanaf 1 oktober a.s gaat de inschrijving op een andere wijze gebeuren. De nieuwe telefonische procedure van kraaminschrijving ziet er als volgt uit: i 30^/IW Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie TVN’ bestaat dit jaar 30 jaar. Dat zal overal in het land gevierd worden op za terdag 6 en zondag 7 oktober. In het hele land zullen de 170 plaatselijke afdelingen in dat week end aktiviteiten organiseren in het teken van kringlopen. De herfst is hiervoor het seizoen bij uitstek. De bosbodem b.v. is dan rijk voorzien van takken, bladeren, beukenootjes, eikels, enz. Het is de tijd voor de paddestoelen (schimmels), bodemdiertjes die als natuurlijke opruimers aan de slag kunnen om alles te verteren tot vruchtba re humus. Hiervan kunnen weer bomen en plan ten groeien. Er zijn nog veel meer kringlopen dan deze kring loop van het blad: planten worden gegeten door dieren en de mest van die dieren wordt verteerd tot voedsel voor de planten. Ook de dieren wor den gegeten door vleeseters die, als zij sterven, ontbinden tot voedsel voor planten, die weer ge geten worden door dieren. Zo is de kring weer rond. In de natuur gaat dus niets verloren. Alles wordt gebruikt als bouwstof voor nieuw. Zo moest het in onze mensenmaatschappij ook zijn. Dat is niet zo, en dat is een van de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van ons natuurlijk milieu. In het aktiviteiten-weekend wordt u dat door IVN-ers uitgelegd. Aktiviteiten afdeling Oisterwijk. Zaterdag 6 oktober 14.00 uur: Bezoekerscentrum Natuurmonumenten. Gezins-doe-aktiviteit vooral voor kinderen. Bezig zijn met en kijken naar beestjes en pad destoelen. Zaterdag 6 oktober van 9.30 tot 17.00 uur: Iedereen kan dan terecht in het kringloopcen trum ’Spul Genoeg’, Burg. Verwielstraat 27a, Oisterwijk. Daar wordt u verteld en kunt u zien dat ook uw afgedankte spullen best nog gebruikt kun nen worden. Zondag 7 oktober 14.00 uur: Wandeling in het Lindepark. Vertrekpunt: de oude linde naast het oude gemeentehuis. De natuurgids zal u laten zien dat dit park met zijn vele in- en uitheemse bomen een be zoek meer dan waard is. Op zaterdag 27 oktober zal door de Dekenale Vereniging Oisterwijk voor de derde maal een pastorale dag worden georganiseerd, bedoeld voor allen, die zich in de parochies inzetten als vrijwilliger alsmede voor iedere belangstellende. Het thema van die dag is’ ’Hebben wij de kerk nodig? Heeft de kerk ons nodig?’ De inleiding over dit thema zal worden gehouden door Abt A. Baeten van de Norbertijnen-abdij te Heeswijk. Na die inleiding wordt dit thema door de deelne mers zelf uitgewerkt in een aantal z.g. ’works hops’, waarna in een plenaire bijeenkomst de in de workshops opgedane ervaringen worden uit gewisseld, waarop de inleider Abt Baeten in het kort zijn gedachten zal weergeven. Na een ongedwongen lunch zal deze ontmoe tingsdag worden besloten met een gebedsdienst. Voor deelname aan deze dag kan men zich tot uiterlijk 15 oktober schriftelijk opgeven bij het Dekenaal Centrum, Scheepersdijk 69, 5062 EB te Oisterwijk. De dag wordt gehouden in de Levenskerk te Oisterwijk en begint om 9.30 uur. Als tegemoet koming in de kosten zal aan de deelnemers een bijdrage van 7.50 worden gevraagd. De inschrijving voor kraamzorg vindt op dit mo ment plaats tijdens de kraamspreekuren in de verschillende wijkgebouwen in de regio. Als de zwangerschap ongeveer drie maanden gevorderd is en de aanstaande ouders wensen kraamzorg van de kruisvereniging, dan bezoeken zij zo’n kraamspreekuur om zich in te schrijven. De be nodigde administratieve handelingen worden dan afgewerkt door de wijkverpleegkundige. De aan staande ouders krijgen schriftelijke en mondelin ge informatie over zwangerschap en kraamzorg en zij kunnen zelf de nodige vragen stellen. Voor de jongens en meisjes die in het afgelopen voorjaar het Vormsel hebben ontvangen, is er vrijdag 5 oktober een introductieavond georga niseerd door de Werkgroep Jongerenpastoraat. Om 19.00 uur komen we samen in het parochie centrum voor nadere kennismaking met het jon gerenpastoraat. Daarna gaan we naar Oisterwijk naar Bowlingcentrum ’Duinven’. Nu iedereen op verschillende scholen terecht ge komen is, is het ook belangrijk dat er een plaat selijke groep van leeftijdgenoten ontstaat waar jongeren zich thuis kunnen voelen en waar plaats is voor vormende aktiviteiten. Het Jongerenpastoraat is er (tiet voor heilige boontjes of voor halve zachten. Integendeel, het is juist voor jongens en meisjes die ECHT willen zijn. Die niet met alle winden mee willen waai en; die zichzelf willen zijn. Voor jullie willen wij ons graag inzetten. Sjannie Rooijakkers Bert-Jan van Gestel Anton Smits De K.V.O. heeft haar traditie, jaarlijks een cur sus voor vrouwen, weer gestalte gegeven. Dit jaar zal de cursus beataan uit vier lesavonden en wel op 9, 16, 23 oktober en 6 november a.s., telkens om 20.00 uur in de bovenzaal van de Boeren bond. Waarom het juist Petra Spaninks is geweest die deproduktie van ’Tropenjaren tellen dubbel’ter hand heeft genomen is niet zo vreemd als we haar ’levensloop’ volgen. Geboren in 1957 (dochter van Kees en Cor Spa ninks) gaat Petra na de basisschool naar de HA VO. Vervolgens doet ze de opleiding op de Sociale Academie en gaat 'n jaar werken in de hulpverlening bij jongeren. Zij solliciteert naar 'n baan bij de stadsredaktie van ’Het Nieuwsblad’ en wordt er aangenomen als verslaggeefster binnenland. Ook doet ze nog 'n tijdje de jeugdpagina ’Ninix Op zoek naar verdere journalistieke mogelijkhe den komt ze terecht op de bureau-redaktie van het NOS-journaal. Ze zou voor deze omroep ruim 100 items maken in drie jaar tijd. Toen de commerciële omroep opgang maakte besloot ze te solliciteren bij TV 10. Door de pro blemen die daarna ontstonden rond deze omroep liet Petra zich echter niet uit het veld slaan. Ze ging tijdelijk aan de slag bij de VARA en nu zit ze al enige tijd bij TROS Aktua. Regelmatig kunt u in dit aktualiteitenprogram- ma van de TROS bijdragen van Petra zien. Het is dus niet zo verwonderlijk dat zij op het idee kwam om de documantaire ’Tropenjaren tellen dubbel’ te gaan maken. 1Bij het eerste bezoek aan de huisarts of verlos kundige krijgt de aanstaande moeder middels een kaartje het telefoonnummer van de kruis vereniging, dienst kraamzorg. 2. De aanstaande moeder belt (dagelijks) tijdens kantooruren de kruisvereniging en geeft aan prijs te stellen op kraamzorg. 3. De administratieve kracht noteert naam, adres, telefoonnummer, spreektaal en ver moedelijke bevallingsdatum. 4. De administratieve kracht verstuurt vervol gens een informatiepakket naar de aanstaan de ouder(s). Dit informatiepakket bestaat uit: - het aanmeldingsformulier voor kraamzorg; - een begeleidend schrijven met o.a. de tarie ven voor kraamzorg; - het zwangerschapsboek, een landelijke uit gave met informatie over de zwangerschap en de bevalling; - de informatiebrochure kraamzorg waarin specifieke informatie staat over de werkwij ze van de dienst kraamzorg. Het informatiepakket is beschikbaar in een Nederlandse, een Turkse en een Arabische versie. 5. De aanstaande ouder stuurt binnen twee we ken het aanmeldingsformulier terug danwel ontvangt na afloop van deze termijn een her innering. 6. Binnen enkele weken krijgt de ingeschrevene een bevestiging en een acceptirokaart. Voor eventuele vragen kan kontakt worden op genomen met de dienst kraamzorg van de kruis vereniging (013-635708). De kruisverenigging verwacht dat deze nieuwe eenvoudige procedure voor de kliënt weer een ex tra service toevoegt aan haar dienstenpakket.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 7