Wandelen door de natuur V l Wie ben iH? Fotograaf van ’Moergestel-Nieuws’... K Wildbeheer Moergestel en omstreken Jeugd mag in herfstvakantie haar slag slaan in Autotron Succesvol vissen op Beekse Bergen OKIDO: centrum voor kinderopvang Paddestoelen tentoonstelling bezoekerscentrum Oisterwijk MTV-Uitzending V IK MOET NU AL DE GLASBAK IN EN IK HEB NOG NIETS VAN DE WERELD GEZIEN. MOET JE VRAGEN OF ZE BRU1EGLAZEN VAN JE MAKEN. Foto’s in opdracht van ’Moergestel- Nieuws' gemaakt zijn foto’s van Chris van de Bijgaart Fotografie Dokumentaire ’Tropenjaren tellen dubbel’ DE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS De Loonse en Drunense duinen 35 ■Mi Dit zou de eerste foto moeten worden in onze nieuwe rubriek ’Wie ben ik?’ die we ’n tijdje ge leden al aankondigden. Omdat we tot nu toe heel weinig reaktie kregen op onze oproep om foto’s met daarop één of twee personen (foto’h die al wat ouder zijn van personen die in Moergestel bij vrijwel iedereen bekend zijn) daarom nogmaals deze vraag. Help ons aan foto’s voor deze ru briek en wij weten zeker dat alle lezers, dus ook daaraan veel plezier beleven. De ene week plaatsen we de foto en een week later maken we bekend wie bedoelde perso(o)n(en) is (zijn). Uw foto in ’n envelop in de bus op ons redaktie- adres (wel graag voorzien van ’n briefje met wat informatie en het adres van de inzender). U mag de foto enkele dagen later weer (onbeschadigd) ophalen. I ■MM MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 PAGINA 5 1 Johan van Oosterhoud (Petra Spaninks en Theo Verbakel) De Loonse en Drunense Duinen? Een uniek stukje Nederland. Een wandel-, resp. fietskaart kunt u in het Bezoekerscentrum kopen. Veel ple zier als u er heengaat. Secretariaat: Oirschotsebaan 8a, 5062 TE Oisterwijk, tel. 04242-82059. Bent u geïnteresseerd en wilt u meer informatie over dagopvang of gastouderopvang, bel dan op maandag- of donderdagochtend met Kindercen trum OKIDO. tel. 04242-86452. GLASBAK Is er in uw buurt, vereniging of dergelijke ’n eve nement, huldiging, of wat dan ook waarvan u denkt: dat is de moeite waard om daar ’Moerges- tel-Nieuws’ voor te vragen, schroom u dan niet. Eventueel brengen we de fotograaf mee. Foto’s bestemd voor ’Moergestel-Nieuws’ worden door ons altijd GRATIS gemaakt. Er zijn dus voor uw vereniging geen kosten aan verbonden. Alleen eventuele bijbestellingen bij de fotograaf achteraf dient u wel normaal te betalen (de originele foto voor de krant blijft namelijk in ons archief). Enige voorbehoud dat we moeten maken is: de redaktie beslist over het wel of niet komen van de fotograaf. Ga voor ’n foto in ’Moergestel-Nieuws’ dus nooit zelf rechtstreeks naar de fotograaf, want indien u de fotograaf bestelt zijn ook de kosten voor u. Ongeveer 300 eeuwen geleden, toen de laatste ijstijd er was, heerste in ons land een poolklimaat. Niet alleen de grote rivieren maar ook de Noord zee waren droog. Over de kale vlakten waaiden winden vanuit het noord-westen naar het zuiden en voerden zand aan, dat o.a. in Brabant neer kwam. 12.000 Jaar geleden werd het warmer in onze contreien met het gevolg dat er bos kwam. Wan neer je via geasfalteerde fietspaden door de Loon se en Drunense Duinen kruist (te voet is nóg be ter want dan zie je meer) dan is heel goed te zien wat de natuur in het verleden voor ons heeft ge daan. Veel prachtige duinen waarvan het zand eeuwen geleden door de wind hierheen is gebla zen. De mens plantte later veel bossen aan waar van wij nu kunnen genieten. De Loonse en Drunense duinen is een gebied, dat in 1922 door Natuurmonumenten is gekocht. Buiten het toeristenseizoen ben je er alleen. Al leen met de stilte, omringd door vogelzang wan neer je er in het voorjaar bent. Heerlijk; ik geniet er altijd van en snuif de geuren van bomen en planten op. Ik zag er wel eens een korhoen, een zeldzaam voorkomende vogel in dit duinen gebied. En als u wilt uitrusten, wel, vat een pilske in de herberg ’De Drie Linden’. Je zou deze herberg ook ’De Drie Berken’ kunnen noemen want aan de zijkant van deze uitspanning staan drie van de ze mooie bomen. Als u ’n eindje doorloopt ziet u een paar heel oude boerderijtjes. Giersbergen heet dat hier. Je waant je even in de tijd van we leer. Eens was er hei. Het scheelde overigens niet veel of Giersbergen was in de 17e eeuw door het vele zand ondergestoven. Dat was met Venloon wel het geval. Dit dorpje ligt begraven onder het zand. De wildbeheerbaarheid Moergestel en omstreken is op 7 september 1990 officieel bekrachtigd. Gezien de centrale rol van de jachthouders bij de uitvoering van faunabeheer wordt aanvaardt dat de jachthouder een dienende taak heeft bij het voorkomen en bestrijden van wildschade bij land-, tuin- en bosbouw enerzijds en - met het oog op herstel en handhaving van de redelijke wildstand - bij evenwichtige regulering van de wildstand anderzijds. Hierbij wordt onder voor waarden uit natuurlijke overschotten geoogst als beloning voor de door de vereniging en haar le den geleverde inspanningen. Het doel van deze vereniging is een wildbeheer- plan te verwezenlijken en streeft door het voeren van regelmatig overleg met natuurbescherming- sinstanties, overheden en andere daarvoor in aan merking komende organisaties te komen tot een afgewogen wildbeheerplan. Ook de nauwe samenwerking met organisaties op het gebied van land-, tuin- en bosbouw én met eigenaren en gebruikers van gronden, wordt op prijs gesteld om te streven naar de verbetering van het biotoop voor flora en faune én gelijktij dig herstel en/of handhaving van landschappelij ke waarden in diens werkgebied. In het Natuurbeleidsplan is het hoofddoel voor het rijksbeleid ten aanzien van natuur en land- schap verwoord. Het hoofddoel is duurzame in standhouding, herstel en ontwikkeling van na tuurlijke en landschappelijke waarden. Het bereiken van dit hoofddoel is geen eenvou dige opgave. Daarvoor zal erg veel werk moeten worden verzet. Van velen wordt een bijdrage ver wacht, zo ook van de wildbeheereenheden. Wildbeheereenheden hebben belang bij een goe de natuurkwaliteit en kunnen door hun optreden hierop invloed hebben. Daarom is in het Natuur beleidsplan een rol aan de WBE’s toegekend on dermeer ten behoeve van het beheer van de pa trijs, het korhoen, de weide- en watervogels. Daarom hebben jachthouders in het werkgebied van de WBE Moergestel en omstreken besloten tot het oprichten van deze vereniging. Het werk gebied omvat circa 7500 ha en wordt begrensd door de spoorlijn Tilburg-Boxtel, het riviertje De Beerze, het Wilhelminakanaal, Biest-Houtakker, langs de Beekse Bergen tot de spoorlijn voor- noemd. In de herfstvakantie - van dinsdag 16 tot en met zondag 21 oktober - mag de Nederlandse jeugd haar slag slaan in Autotron Rosmalen. De ingre diënten van dit spannende spel worden pas bij aankomst bekend gemaakt, zodat de attractie een complete verrassing blijft. Het hele Autotron wordt op zijn kop gezet om jong en oud tijdens de Sla-je-slag-week te amu seren. Spanning en spektakel. Fascinerend amu sement voor alle leeftijden. Voor doeners en dur- vers, voor kijkers en proevers. Iedereen kan zijn eigen ’gewichtloosheid’ ervaren door drie kardo- nische, manshoge ringen in beweging te brengen. Een simpele beweging leidt al tot een geweldige salto of roll-over. Wel eens meegereden in een heuse antieke auto? Klokslag twee uur rijden da gelijks een aantal oldtimers voor. Instappen maar! Over auto’s gesproken: in het museum staan de mooiste bolides uit de Autotron-collectie op gesteld. Auto’s om van te watertanden. In het familie-speelpark vinden de gasten bikeboats. Maken zij liever een rondvaart, dan kan dit ook. Verder: een paardetram, verkeerstuin, oldtimer- baan, parkexpress, een klim- en klauterstad en een speeldorp. Er is een luchtkussen van heb-ik- jou-daar om de overtollige energie op weg te wer ken. In de Koepelhal kan het binnenwerk van niet-gerestaureerde auto’s bekeken worden. Autotron Rosmalen is alle dagen open van tien tot vijf uur. Een hele dag pret voor slechts een tientje. Ouders betalen een riks meer. Kleintjes tot vier jaar mogen voor noppes naar binnen. De Sla-je-slag-week is de regelrechte opvolger van de grote Jukebox-manifestatie die in het wee keinde van 13 en 14 oktoner Autotron op zijn kop zet. Zodra de laatste jukeboxen ’het veld hebben geruimd’ worden museum en speelpark ingericht voor de vakantievierende jeugd. Nog steeds bestaat er onduidelijkheid over het maken van foto’s voor ’Moergestel-Nieuws’. Sportvissers die niet één, maar alle Nederlandse vissoorten aan de haak willen slaan zonder voort durend van stek te moeten veranderen, kunnen vanaf 1 oktober fantastisch aan hun trekken ko men op de plas van Beekse Bergen. Voor slechts 31 gulden per persoon kunnen zij met vijf visma ten een midweek onder de pannen zijn. Drie dagen hebben zij aan een fraai gelegen vis water een riante zespersoons bungalow op het park van Hilvarenberg tot hun beschikking. In de tussenliggende tijd mogen zij van alle facilitei ten op het park gebruik maken. Om te beginnen met het viswater: het neusje van de zalm voor echte sportvissers. Een fraai gele gen plas, 75 hectare groot, met oevers aflopend van 50 cm tot 15 m en een open verbinding met het Wilhelminakanaal. Zittend op het eigen ter ras, aan een van de oevers of vanuit een roeiboot de hengel uitgooien in schoon, helder water met kanjers van karpers, snoeken en baarzen, polstokken van palingen en knoerten van ruis voorns, snoekbaarzen en blankvoorns. Ter afwisseling kunnen ze in het overdekte zwembad baantjes trekken (gratis), de korte lat ten onderbinden en van de skiberg afroetsjen of een reis door de jungle maken in het aangrenzen de Safaripark Beekse Bergen (beide twintig pro cent korting). Sportief in de buitenlucht bezig zijn maakt hongerig. Het restaurant staat klaar om antwoord te geven op hun culinaire wensen. Op het videocircuit in de bungalows wordt elke dag een visfilm gedraaid. Verrassing Drie mogelijkheden met als "uitgangspunt een luxe zespersoons bungalow. Een midweek komt voor zes personen op 186 gulden; als verrassing een hengelfoudraal per boeking cadeau. Een lang weekend kost 248 gulden en levert een viskoffer op. Voor 413 gulden is een groep van maximaal zes personen een hele week onder de pannen en komt tevens in het bezit van een reuze handige vistas. De eigen tent of caravan meenemen mag ook. Het visarrangement is niet alleen een uitdaging voor de echte sportvissers. Voor zakenrelaties, collega’s en verenigingsmensen kan het een fij ne manier zijn om elkaar eens op een heel ande re manier te leren kermen. Uiteraard kunnen ook gezinnen er gebruik van maken: pa met zoonlief aan de waterkant, ma en de dochter op de skiberg en met z’n allen op het einde van een sportieve dag het zwembad of Safaripark in. In 1989 was het eerste visarrangement een groot succes. Vijfhonderd sportvissers maakten er ge bruik van. Aflevering twee duurt van 1 oktober tot 1 mei met uitzondering van de schoolvakan ties. De telefoon op Hilvarenberg - 013-360032 - staat nu al roodgloeiend. Op het nummer wordt ook informatie gegeven over de cursus vliegvis sen die binnenkort op Beekse Bergen wordt ge geven. Maar liefst zeven procent van de Neder landse bevolkingg doet regelmatig aan sportvis sen. Met deze cursus en het visarrangement speelt Beekse Bergen op deze ontwikkeling in. Het is u wellicht bekend dat de Stichting Kinder opvang Humanitas sinds kort kinderopvang rea liseert voor inwoners van de gemeenten Oister wijk, Haaren en Moergestel. Op 3 september jl. is de dagopvang voor kinde ren van 0-4 jaar van start gegaan, en nu al zit het dagverblijf bijna vol: enkel voor inwoners van Haaren en Moergestel zijn nog wat dagdelen vrij, - voor Oisterwijk zijn alle plaatsen al ingevuld! Voor wie de komende tijd opvang zoekt, is het dus zaak zich snel op de wachtlijst te plaatsen. Naast de dagopvang verzorgt OKIDO ook GASTOUDEROPVANG Daarbij wordt in het huis van de gastouder op vang geboden aan kinderen van 0-12 jaar. Inclu sief de eigen kinderen mogen dit maximaal 4 kin deren zijn. Hoe vaak en hoe lang die opvang ver zorgd wordt, is afhankelijk van wat de gastouder wil bieden en wat de vraagouders zoeken. Het ene kind wordt maar een halve dag per week naar de gastouder gebracht, een ander drie hele dagen en een derde komt op wisselende tijden omdat de ouders onregelmatig of op oproepbasis werken. Ook zijn er gastouders die tussen de middag en na schooltijd schoolgaande kinderen opvangen. Vaak is dan ook opvang in de schoolvakanties mogelijk. De motivaties ten aanzien van gastouderopvang zijn over en weer heel verschillend: een aantal gastouders zoekt een speelkameraadje voor hun eigen kinderen, anderen hebben zelf al grotere, kinderen en vinden het leuk om weer een kleintje te verzorgen. De vraagouders van hun kant kie zen vaak voor gastouderopvang omdat het een heel persoonlijke, kleinschalige vorm van kinder opvang is, omdat het opvang in de eigen woon omgeving van het kind is, of omdat variabele op vang mogelijk is. r& Van 13 oktober 1990 t/m 6 januari 1991 is in het bezoekerscentrum Oisterwijk een bijzondere ten toonstelling over paddestoelen te zien. Wat zijn paddestoelen precies? Hoe zijn ze ge bouwd? Hoe planten ze zich voort? Is plukken schadelijk? De tentoonstelling geeft er een ant woord op. Bovendien vindt men op de panelen veel soorten paddestoelen, achtergrondinforma tie, foto’s en verduidelijkende illustraties. De toelichting is er in teksten voor volwassenen en aparte kinderteksten. Tevens wordt er een dia- klankbeeld vertoond en is er voor de jongere kij kers een speurtocht uitgestippeld. Wie zelf wil gaan experimenteren kan een kweekpakket ko pen van champignons of inktzwammen. Over paddestoelen kunt u ook een dialezing of excursie bijwonen. De dialezing vindt plaats op donderdag 1 november 1990 om 20.00 uur in het bezoekerscentrum. De excursie is gepland op zondag 4 november 1990 van 11.00-13.00 uur. Vertrek vanaf het bezoekerscentrum. Tenslotte hebben we nog een berichtje voor de allerkleinsten: in het poppentheater ’De Witte Lelie’ zijn er, om in dezelfde sfeer te blijven, twee voorstellingen van ’De reuzegrote padde stoel’, voor kinderen vanaf vier jaar. Op donderdag 18 oktober en zaterdag 20 oktober beide om 14.30 uur. Het poppentheater is ge vestigd op het terrein van het Natuurtheater aan de Gemullehoekenweg te Oisterwijk. Openingstijden: Het bezoekerscentrum is geopend op zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur en woensdagmiddag van 13.00-17.00 uur. In de herfst- en kerstvakantie dagelijks open van 10.00-17.00 uur, met uitzondering van: - Oudejaarsdag (31 december), gesloten; - Eerste, Tweede Kerstdag en Nieuwjaarsdag: geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Donderdag 11 oktober 20.30 uur Zondag 14 oktober 13.00 uur

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 5