LU jks B Hij kwam die goede Sint!!! Indrukwekkende documentaire ’Tropenjaren tellen dubbel’ op MTV I I R t Donderdag 11 oktober 20.30 uur - zondag 14 oktober 13.00 uur: Marktkramenverhuiir C. VAN DIJK DE WARME BAKKER JOHN MENSINK Première Raadsvergadering van donderdag 27 september Hij kwam! Hij kwam! ’Voordat Sinterklaas de Zwarte Piet krijgt toegeschoven stel ik voor de grote investeringen op te schorten tot vaststelling van de volgende begroting’. De opmerking in ’Het Nieuwsblad’ van wethouder Financiën, Theo Op ’t Hoog, dat in het verleden voor Sinterklaas gespeeld was trok voormalig wethouder en huidig oppositieleider Noud Smits duidelijk op z’n fatsoen. ’Dat kan dan wel zo zijn’, aldus Smits, ’maar dit dorp beschikt dan ook wel over hoogwaardige voorzieningen waar zorg voor gedragen moet worden’. Op ’t Hoog liet zich zelf niet uit over de ware identiteit van de Sint. Dat hoort trouwens ook zo. ’Wij van de SPM vinden in ieder geval dat niet de schuld bij de ambtenaren ligt’, zo lichtte Frans Goris een tipje van de sluier op. Rooie roos ’t Kwartierke Openbreken Ruim ’n half jaar hebben samenstelster Petra Spaninks en technicus/ cameraman Theo Verbakel nodig gehad om in de vorm van een werkelijk indrukwekkende documentaire ’n ’standbeeld’ op te richten voor onze vierenveertig oud-Indiëgangers. Voor de V.O.I.G. (Vereniging Oud-Indië Gangers) betekent dit anderhalfuur durende dokument ongetwijfeld een van de hoogtepunten in haar 40-jarige geschiedenis. Camerawerk 60 Uur montagewerk Orde en rust! Half jaar - WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 ir i I n I i 15e Jaargang - Nr. 638 Rootven 60, Moergestel, Tel. 04243-2414 Partytenten compleet ingericht, met verwarming voor elk seizoen!!! KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL Toch worden er veel dingen verteld waarvan ’de buitenwereld’ waarschijnlijk geen notie heeft ge had en ook nooit gehoord heeft. De politiek die in het hele gebeuren ’n belan grijke rol speelde is bewust ongeroerd gebleven. Op de vaderlandse t.v. is daar in het verleder al voldoende over verteld. Deze keer zijn de ’hoofdpersonen’ zelf aan het woord. Het is juist daarom dat deze documentaire zc uniek is: ’n prachtig stuk werk waaraan met bij zonder veel aandacht is gewerkt. Verleden week woensdag waren zo’n tachtig per sonen in ’Den Boogaard’ uitgenodigd (ook het Ministerie van Defensie was uitgenodigd, had haar aanwezigheid schriftelijk bevestigd, maar ii J w Huidverzorgingsinstituut Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst liet alsnog verstek gaan) om de première mee te maken van ’Tropenjaren tellen dubbel’, ’n Ti tel die bijzonder goed gekozen is omdat de ge beurtenissen met de oud-Indiëgangers in de periode 1945-1951 hun leven voor ’n groot ge deelte heeft beïnvloed. ’n Serene stilte viel dan ook na afloop van an derhalf uur gespannen kijken.De aanwezigen moesten het allemaal even verwerken... Petra Spaninks en Theo Verbakel werden ver volgens door voorzitter Jan Swinkels terecht ’in het zonnetje’ gezet. Daarna bleven de oud-Indiëgangers nog gezel lig wat bij elkaar om na te praten over de docu mentaire. We kunnen niet anders aanbevelen dan dat u zeker tijd vrij moet maken om dit unieke do cument te bekijken. Volgende week donderdag 11 oktober om 20.30 uur (let op het tijdstip!) zendt MTV de documentaire uit, waarna de ze op zondag 14 oktober om 13.00 uur wordt herhaald. U krijgt ’n stuk gescheidenis voorgeschoteld die voor u naar alle waarschijnlijkheid nieuw is, hoe raar dat ook moge klinken. ’Tropenjaren tellen dubbel’.Onze welgemeen de complimenten aan samenstelster Petra Spa ninks en technicus/camerman Theo Verbakel. Het ’financiële plaatje’ is in alle politieke omge vingen natuurlijk een dooddoener van jewelste. Maar in Moergestel overschaduwen de zorgelij ke financiële randvoorwaarden welhaast ieder te nemen besluit. En, zo verstouten sommigen zich, als de gemeentelijke herindelers aan onze deur komen dan is het omwille van onze krakkemik kige begroting dat ons bestuurlijke zelfstandig heid uit de handen wordt gerukt. Het laatst te dichten gat was ongeveer 100.000,- diep. Rente- en salariskosten bleken in eerste instan tie te laag begroot; bovendien moest voor het we- genonderhoud een andere methode van financie ring gevonden worden. De door de raad donder dagavond aanvaarde opvulling, bestaande uit het leegschudden van enkele potjes, moet eindelijk leiden tot goedkeuring van de begroting door Gedputeerde Staten. Let wel: de begroting voor 1990, het lopende jaar dus. Wethouder Op ’t Hoog, jarig maar met een rooie roos als cadeau waar hij een goed gevulde enveloppe kon gebrui ken, timmert alweer aan de begroting voor het komend jaar. Voor dat die rond is worden grote uitgaven, met name ten behoeve van de verbouw van het gemeentehuis, op verzoek van Smits op geschort. ’U hebt een weinig benijdenswaardige positie’, deelde Smits de wethouder mee. Diens knikje naar de PGB-er was er een van onderlin ge verstandhouding. Een unicum. Financieel mag het dan allemaal wel niet zo best er voor staan, in het collegeprogramma (zeg maar het regeerakkoord van dit CDA-SPM-kabinet) wordt voor twee zaken met evenveel woorden fi nanciële ruimte vrij gehouden: het milieubeleid en totstandkoming van structureel jeugd- en jon gerenwerk. Al geruime tijd is een groep jongeren, zich noemend: ’t Kwartierke, bezig om een jon gerencentrum op poten te zetten. Zowel voor de Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. groep van 12-16 jarigen als voor de 16-25 jarigen wil deze groep in een zelf te beheren lokaal akti- viteiten gaan organiseren. ’Vóór de jeugd maar dan ook dóór de jeugd’, zo luidt de filosofie ach ter het beleidsplan van ’t Kwartierke. ’t Kwar tierke vroeg een startsubsidie van 1800,- aan. De gemeentelijke kaasschaaf ging over dat be drag heen en haalde daar een plakje van 300,- van af. Men wil vooral niet de indruk wekken nog steeds te kwistig met gemeenschapsgeld om te gaan, vandaar. Volgens het College is het na melijk verstandig om subsidie-aanvragen nimmer voor de volle 100 procent tegemoet te komen. Snuggere verenigingsbesturen weten hier wel raad mee. Men diene een iets te ruime aanvraag in om op het gewenste bedrag uit te komen. Met de 1500,- voor ’t Kwartierke was de kous nog niet af. ’Zit hier wel een beleid achter?’ vroeg WD-er Paul Gerlach zich af. ’Nog niet’, zei bur gemeester ter Veer, ’de startsubsidie was voor ons geen aanleiding om met een beleidsnotitie te komen, maar binnenkort komt die er wel aan’. Noud Smits sneed en passant het kardinale punt voor het jeugd- en jongerenwerk aan: gebrek aan huisvesting. Hij attendeerde het college op mo gelijkheden in de Postelstraat (Houtepen). Voor alsnog wacht het college echter de besprekingen tussen de KPJ en ’t Kwartierke af over samen werking in d’n Tob. Morgen ontmoeten de twee elkaar. De gemeente huurt d’n Tob van het pa rochiebestuur en verhuurt op haar beurt de voor malige fabriekskantine aan de KPJ. ’Moeten we niet denken aan openbreken van het huurkon- trakt met de KPJ?’, opperde Smits. Zo ver wil de het college niet gaan. Portefeuillehouder ter Veer: ’Huurkontrakten lopen gedurende enige jaren en kun je niet zomaar ongedaan maken’. Verder niets te melden. Vergadering was zo ge piept. Geen pauze, toch koffie: ’Zit hier wel een beleid achter?’. -pj. Petra schreef het scenario en stelde vragen sa men. Ze nam de gescheidenisboeken ter hand maar moest concluderen dat daarin veelal niets uit die periode was terug te vinden, terwijl het hier toch het grootste troepentransport betrof uit onze vaderlandse gescheidenis. Vervolgens zocht ze kontakt met Moergestel TV om haar te helpen. Onze plaatselijke omroep hapte gretig toe en vond in de persoon van Theo Verbakel ’n cameraman/technicus die zich samen met Petra in het karwei vastbeet. Samen gingen ze op pad en legde alle oud-In- diëgangers op video vast. Er werden gesprekken met hen gevoerd, evenals trouwens met enkele dames die in die tijd ver kering hadden met naar Indië vertrekkende Moergestelse jongens. Resultaat: ruim negen uur filmmateriaal waaruit ’n documentaire zou moeten komen die onge veer ’n uur zou gaan duren. Petra en Theo gingen met het materiaal de stu dio van MTV, toen nog niet beseffend dat hun verblijf achter de montagetafel ruim zestig uur zou gaan duren. Was het oorspronkelijke idee om ’n documentaire van ’n uur te maken, het definitieve werkstuk duurt precies 91 minuten, ruim anderhalf uur dus: boeiend van de eerste tot de laatste minuut. Het hele verhaal komt voorbij: het vertrek, het verblijf, de gedachten van het thuisfront, de te rugkeer van de jongens en de invloed van de ’tro penjaren’ in hun verdere leven. De belevenissen van de Indiëgangers wordt door enkelen van hen uitvoerig verteld, hoewel bij het zien ervan, het geen Petra in haar inleidend woord ook al zei, je moet concluderen dat waarschijnlijk niemand het achterste van zijn tong heeft laten zien. Het Katholieke Thuisfront was ’n groep personen die akties en fancy-fairs organiseerden om geld in te zamelen voor ’onze jongens’ in Indië. Regelmatig kregen zij pakjes toegestuurd (o.a. met Kerst mis). Deze foto werd gemaakt bij de H. Eik te Oirschot. Hier zien we enkele leden van het Katho lieke Thuisfront in gezelschap van ’n aantal personen uit Oirschot. We herkennen: zittend rechts: Broeder Realino (de 'oud-papier’ broeder); links achter hem Annie Willems; zittend Riet Wolfs; uiterst rechts Janus van den Meijdenberg. De derde persoon van links (met pet in de hand) is Pater Lambertus. De documentaire ’Tropenjaren tellen dubbel’ vertelt de ervaringen en belevenissen van de vie renveertig Moergestelse jongens die in de jaren 1945-1951 ’orde en rust’ moesten gaan brengen in Nederlands-Indië. Jongens in de leeftijd van 19, 20 jaar, die nog nooit iets van de wereld had den gezien gingen op die manier 't onbekende tegemoet: niemand wist wat het precies inhield. 29 Dagen duurde de reis naar dat verre land. Het grootste troepentransport uit de Nederlandse ge schiedenis. Hun verblijf daar varieerde door omstandighe den van enkele maanden tot enkele jaren; er was het enige kind uit ’n gezin; de enige zoon uit ’n gezin, maar er was ook ’n gezin waarvan drie zo nen werden uitgezonden. Het thuisfront moest het tijdens het verblijf van ’hun zonen’ doen met de krakkemikkige berichtgeving en vaak nega tieve persberichten. Ook bij terugkeer ondervond men weinig erken ning en waardering. Nog steeds missen velen van hen de pensioenopbouw van de jaren dat zij in de tropen ons land ’dienden’. Het onbegrip is er dan ook de reden van geweest dat velen nooit - of heel weinig - over die tijd spraken. Het is daarom dat deze documentaire is gemaakt. Voor velen echter is deze waarde ring al te laat... Ruim ’n half jaar geleden’, zo vertelde inleidster Petra Spaninks bij de voorvertoning voor de le den van de V.O.I.G. vorige week woensdag in Den Boogaard’, kreeg ik tijdens ’n wandeling met mijn vader (Kees Spaninks red.) het idee om deze documentaire te gaan maken. Uit de verhalen die hij me ooit vertelde werd me duidelijk dat velen best hun verhaal kwijt zou den willen, maar veelal onbegrip weerhield de oud-Indiëgangers ervan over hun tropenjaren te vertellen’. Petra ging aan de slag en overtuigde de 'Moer gestelse jongens’ van haar bedoelingen: ’n do cumentaire waarin de meest elementaire gebeurtenissen uit de jaren 1945-1951 nog eens de revue zouden passeren. Waarom het juist Petra was die aan dit karwei wilde beginnen moge blijken uit ’n artikel elders.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 1