V c Donornieren doen leven Donor Codicil zuiver, omdat t moet Resultaten PATRICIA: PATRICIA nationale collecte 24-30 september NIERSTICHTING zuiver omdat 't moet Jaarlijkse collecte t.b.v. nierpatiënt steeds belangrijker niertransplantatie na 512 dialysebehandelingen 1990: tien miljoen van Nierstichting voor wetenschappelijk onderzoek nierziekten! in 0 Nier Stichting Nederland Nierpatiënt vaak ook maatschappelijk in de knel Postbus 2020, 1400 DA Bussum. Telefoon: 02159-1 5057 Vraag een informatiefolder met donorcodicil aan bij de "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1990 PAGINA 10 "M Giro 1 Wat is het belang van weten schappelijk onderzoek? Wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nierziekten is essen tieel voor de verbetering van de be handeling en voor het vroegtijdig opsporen van nierziekten. Wat we uiteindelijk proberen te be reiken is dat nierziekten zijn te voor komen. Daarnaast is van belang dat, als ze toch ontstaan, de ziekte zo snel mogelijk wordt opgespoord. Dan is van belang de achteruitgang van de nierfunctie zoveel mogelijk af te remmen. Wanneer de nierfunctie toch verlo ren gegaan is, ligt de nadruk op kwalitatieve verbetering van de dia- lyse-behandeling en van de moge- lijkheden van niertransplantatie. Óm deze doelstellingen te verwe zenlijken is wetenschappelijk on derzoek de enige mogelijkheid. Ongeveer 60.000 vrijwilligers zul len op pad gaan om huis aan huis, in winkelcentra, op pleinen en in straten te collecteren ten behoeve van het werk van de Nierstichting. Zij doen dit uit verbondenheid met de mens die aan nierziekte lijdt en voor wie zij zich inzetten om de leef omstandigheden zo veel mogelijk te verlichten. Voor de motivatie en het élan van deze vrijwilligers bestaat grote be wondering. Gezondheid wordt in Nederland als uiterst belangrijk beschouwd. Vele jaren is het gezondheidsbeleid in Nederland in discussie geweest. Dat heeft tot nieuwe inzichten ge leid. Met waardering kan worden vastgesteld dat de regering aan een hechte relatie met het veld in de gezondheidszorg grote waarde gaat hechten. De indruk bestaat dat in de ko mende jaren de kwalitatieve aspec ten van de zorg voorop zullen wor den gesteld. Dat zou een belang rijke wending in het volksgezond heidsbeleid kunnen inhouden. Niettemin blijft er een belangrijk Waarom is de bijdrage van de Nier stichting zo omvangrijk? Het wetenschappelijk onderzoek in Nederland op het gebied van nier ziekten is van oudsher altijd belang rijk en vooraanstaand geweest. In dat verband kunnen we noemen de ontwikkeling van de kunstnier Hoe groot is het aandeel van de Nierstichting op het totale onder zoek op dit terrein in Nederland? Het aandeel van de Nierstichting kan - en dat is dan aan de voorzich tige kant - toch wel op zo’n 60% worden gesteld. Patricia is negen als zij aan de dia lyse komt omdat haar nieren niet meer functioneren. Dialyseren is geen pretje, ook al wordt er door de verpleegkundigen en andere me dewerkers op de dialyse-afdeling van alles aan gedaan om de tijd zo goed mogelijk door te komen. ‘Op het eind van de behandeling raak je stoffen kwijt, afvalstoffen maar ook andere, waardoor je hoofdpijn krijgt, je je misselijk voelt. Maar toch ben ik natuurlijk wel blij dat de dialyse mogelijk is, anders was ik al lang dood geweest.’ Kunt u enige voorbeelden noemen van de uitkomsten van weten schappelijk onderzoek waarvan het publiek en/of nierpatiënten nu al resultaten kunnen merken? Enkele voorbeelden: - Inmiddels is het mogelijk bij be paalde erfelijke nieraandoenin gen vroegtijdig vast te stellen of iemand een bepaalde nieraan- doening heeft overgeërfd of kan doorgeven aan zijn kinderen. Van je negende tot je dertiende wachten op een donornier. In de tussentijd ziet Patricia op de dialyse- afdeling mede-patiëntjes gaan en komen. ‘Je treft tijdens het dialyseren vaak dezelfde kinderen. Maar als ie mand getransplanteerd is, komt hij natuurlijk niet meer’. Sommige worden eerder getrans planteerd dan zij. ‘Je staat op de wachtlijst, maar dat wil niet zeggen dat je op volgorde aan de beurt bent. De volgorde wordt bepaald door de kenmerken van de donor- - Inmiddels weten we dat met be paalde medicamenten en diëten de achteruitgang van een ge stoorde nierfunctie in een aantal gevallen kan worden afgeremd. - Bij bepaalde nierziekten (bijv, de ziekte van Wegener), die vroeger bijna altijd tot dialyse-behande- ling leidden, kunnen we door vroegtijdige diagnostiek vaak de nierfunctie redden en dialyse- behandeling voorkomen. - Gebleken is dat door verhoogde bloeddruk effectief te behande len nieraandoeningen worden voorkomen. - Bij patiënten met suikerziekte, die in 40% van de gevallen leidt tot nieraandoeningen, kan het beloop van de aandoening wor den afgeremd met medicijnen. - Door het beschikbaar komen van EPO (erythropoëtine) als me dicijn, is het mogelijk het bloed- gehalte van dialysepatiënten aanzienlijk te verbeteren. Hier door hebben zij minder last van bloedarmoede; het voortduren de gevoel van moeheid bij bloed armoede wordt hierdoor in be langrijke mate opgeheven en is dus een belangrijk winstpunt voor de conditie van de nierpa tiënt. - Door de ontwikkeling van de buikspoeling is een belangrijke uitbreiding van de dialyse-capa- citeit mogelijk geworden. Be paalde groepen patiënten die vroeger niet konden behandeld, de Nierstichting regelmatig inge speeld op wijzigende situaties. Om haar doelstelling te kunnen blijven verwezenlijken wordt de jaarlijkse collecte als financiële basis steeds belangrijker. Daarom blijven we toekomstgericht. Wij vertrouwen erop dat de Neder landse bevolking het werk van de Nierstichting ten behoeve van de nierpatiënt door middel van de col lecte weer mogelijk zal maken. Dit vertrouwen geeft ons moed de hand weer aan de ploeg te slaan. H. Lammers, voorzitter Vereniging tot Steun nier die beschikbaar komt. Als de kenmerken zo goed mogelijk bij je passen kom je in aanmerking, anders niet.’ Twee keer in die jaren is er voor Patricia een oproep om naar het ziekenhuis te komen voor een trans plantatie. In beide gevallen krijgt ze na lang wachten in het ziekenhuis te horen dat de niertransplantatie toch niet door kan gaan. Ook wordt nagegaan of het mogelijk is een nier van haar ouders te transplanteren. Dat blijkt niet mogelijk. De derde oproep komt heel onver- Worden alle verzoeken om finan ciële steun voor wetenschappelijk onderzoek door de Nierstichting gehonoreerd? Bij de beoordeling van een verzoek wordt door de Wetenschappelijke Raad vooral gekeken naar de we tenschappelijke kwaliteit van het onderzoek, of het nieuwe ontwikke lingen kan opleveren en of het in het wacht. Op Nieuwjaarsdag 1989 om half vijf ’s middags. Niemand rekent er op. Om zes uur-’s middags komt ze in het ziekenhuis aan. Daar zeg gen ze: ga maar slapen, dan ben je in elk geval goed uitgerust als de transplantatie doorgaat, ’s Nachts om kwart over twee hoort ze dat het dit keer zal doorgaan. Nu, anderhalf jaar na de transplan tatie- Patricia is inmiddels 14 jaar - kijkt zij terug op de dialyse-periode en vergelijkt die met hoe ze zich nu voelt. ‘Dat ik dat heb volgehouden, denk ik nu. Het voornaamste verschil met toen is dat ik me nu niet meer altijd moe voel. Vroeger voelde ik me altijd moe. Daardoor wilde of kon ik haast niets ondernemen. Nu is dat anders. Als dialyse-patiënt knutselde ik maar wat als hobby. Al lemaal heel rustig. Nu kan ik ook paardrijden. Paardrijden is best een inspannende hobby, het is niet alleen rijden maar ook de verzor ging van het paard. Daarvoor moet je je behoorlijk kunnen inspannen.' Iedere zaterdagmiddag is ze in de manege te vinden, want ze wil haar ruiterbewijs halen. Een belangrijk verschil is ook dat ze In Nederland wachten momen teel meer dan 1.300 nierpatiën ten op een donornier. Sommige wachten nog maar kort, som mige vele jaren; de gemiddelde wachttijd is ruim drie jaar. Door bekendheid te geven aan het donorcodicil en het stimule ren van onderzoek en activitei ten om de transplantatiemoge lijkheden te vergroten hoopt de Nierstichting te bereiken dat voor iedere nierpatiënt die dat nodig heeft een donornier be schikbaar komt. Alleen een niertransplantatie biedt de kans op weer een enigszins normaal leven. belang is voor de behandeling van de patiënt. Op dit moment wordt ongeveer 50% van de aanvragen gehono reerd. De Wetenschappelijke Raad houdt uiteraard wel toezicht op de voortgang van het onderzoek. De onderzoeker moet de Nierstichting tussentijds en aan het eind informe ren over de resultaten. Zeker is dat zonder hulp van de Nierstichting het wetenschappe lijk onderzoek naar de behande ling en het voorkomen van nier ziekten belangrijk minder ver gevorderd zou zijn. Voortzetting van het onderzoek is van essen tieel belang. De Nierstichting hoopt dan ook dat zij in haar nationale collecte week - van 24 t/m 30 september - weer met succes een beroep mag doen op de financiële steun van het Nederlandse volk. Patricia is heel blij met haar nieuwe nier, maar ze is ztch ervan bewust dat dit alleen kon omdat iemand anders bereid was na overlijden or ganen af te staan. door de Nederlandse professor Kolff in de veertiger jaren. Ook bij de ontwikkeling van de buikvlies- spoeling ih het begin van de jaren ‘60 hebben Nederlandse onder zoekers een belangrijke rol ge speeld. Op het terrein van de (nier)transplantatie-wetenschap is prof. Van Rood in Leiden een van de pioniers. Het wetenschappelijk onderzoek in Nederland berust op een goede basis en neemt steeds een voor aanstaande plaats in. Willen we die plaats, die enorm sti mulerend is voor onderzoekers èn behandelaars, behouden, dan zul len we daar financiële middelen voor nodig hebben. Bij een krimpende overheidsfinan ciering is de betekenis van de Nier stichting voor de voortgang van het wetenschappelijk onderzoek steeds belangrijker geworden. gen van een toekomstig gezond heidsbeleid een permanente be dreiging kan vormen. Het gaat om de vraag of de beschikbare geld middelen voldoende zullen zijn om de gewenste doelen te realiseren. Het stemt tot dankbaarheid dat het Nederlandse publiek de nierpatiënt in de afgelopen jaren - gezien de gunstige opbrengsten van de jaar lijkse collecten - bepaald niet in de kou heeft laten staan. Met de ver kregen financiële middelen is een actief beleid gevoerd ten aanzien van de terreinen waarop de Nier stichting ondersteuning verleent, zoals: - hulp aan individuele patiënten die als gevolg van chronische nierziekte in financiële moeilijk heden zijn gekomen; - verbetering van de mogelijkhe den voor dialysebehandeling en verruiming van de patiënten-be- geleiding; - bevordering van het aantal nier transplantaties onder meer door middel van donorwerving; - subsidiëring van wetenschappe lijk onderzoek. zich nu niet meer hoeft te houden aan een streng dieet en een stevige vochtbeperking. ‘Dat dieet was toch wel het aller moeilijkste’, herinnert ze zich. ‘Din gen die je lekker vindt en niet mag eten of waarvoor je onmiddellijk wordt gestraft als je het toch doet omdat je dan misselijk wordt en je je nog slechter gaat voelen'. Een teleurstelling is wel dat na de niertransplantatie haar groei niet sterk is vooruitgegaan. ‘Door de nierziekte ben ik in een tijd waarin andere kinderen gemiddeld zo’n 22 cm groeien nauwelijks gegroeid. Ik hoopte dat na de transplantatie de groei weer zou beginnen. Natuurlijk kun je 22 cm niet meer inhalen. Ik ben nu maar 1,49 m. Daarom word ik behandeld met groeihormoon. Mijn moeder geeft me iedere dag een injectie.’ Chronische nierpatiënten lijden niet alleen onder de lichame lijke gevolgen van de nierziekte. Naast de lichamelijke en psy chische problemen die samenhangen met het chronisch ziek zijn, het vaak strenge dieet, de steeds terugkerende vermoeid heid, doen maatschappelijke problemen een aanval op het toch al beperkte levensgenot. ‘Nierpatiënten stuiten al gauw op onaangename sociale en fi nanciële consequenties yan de ziekte die hun beperkt in de beoefening van werk, hobby, sport en recreatie. De Nierstich ting biedt ook hier de helpende hand’, aldus mevrouw dr E.W. Boeschoten, voorzitter van de Sociale Commissie van de Nier stichting. De Nierstichting beschikt over een film opgenomen in de tijd dat Patricia nog dialyseerde. Deze film is aangevuld met een interview na de niertransplantatie. De ca. 23 min. durende film wordt door medewerkers van de Nierstichting op aanvraag ver toond tijdens voorlichtingsbijeenkomsten voor verenigingen en scholen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Voor inlichtingen: Nierstichting, Postbus 220, 1400 DA Bussum (telefoon 02159-15057). Op 26 september a.s. wordt op Nedederland 3, om 20.20 uur, een Socutera-film uitgezonden met gedeelten uit deze film. Zor clov Het stee Inl acts De schi den bed Bek wijl Ht is De noi vn De jes en De der tui bei De jaarlijkse landelijke collecte van de Nierstichting staat weer voor de deur. Wij hopen dat in de week van 24 t/m 30 september a.s. zeer vele deuren zullen open gaan en dat de bereidheid van onze bevolking om een bijdrage te geven groot zal zijn. Kort na de niertransplantatie wordt haar gevraagd hoe ze zich voelt. Zij is nog erg aangedaan door de operatie de dag tevoren maar vertelt met schorre stem na hoe lang zij dan eindelijke de nieuwe nier heeft gekregen: ‘na 512 dialyse behandelingen. 512 behandelingen.dat betekent evenzoveel keren ’s ochtends of ’s middags per taxi van Arnhem naar het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen om daar, drie ëneenhalf jaar lang, driemaal per week je bloed te laten zuiveren met een kunst nier. En iedere behandeling duurt zo’n vier tot vijf uur. De Nierstichting hecht veel be lang aan de maatschappelijke hulp aan de nierpatiënten. Me vrouw Boeschoten zegt; ‘Vorig jaar hebben we voor dit doel ruim drie miljoen gulden uitge geven, verdeeld over 1. indivi duele subsidies en individuele ondersteuning; 2. vakantie- en recreatie-projecten; 3. onder steuning van de dialysecentra en 4. losse projecten zoals dag tochten, symposia, feestavon den en de uitgave van een spe ciaal kookboek’. Ca. 3000 chronische nierpa tiënten in ons land zijn afhanke lijk van dialysebehandeling. De meesten van hen moeten twee a drie keer per week in een dialy- secentrum een vier a vijf uur du rende behandeling met de kunstnier ondergaan. De nood zakelijke bloedspoeling kan ook plaatsvinden met twee liter spoelvloeistof in de buikholte. Het buikvlies heeft dan de kunstnierfunctie overgenomen. Deze dialyse-behandelingen zijn niet bepaald bevorderlijk voor de normale invulling van een baan. Dat heeft weer finan ciële gevolgen en zo belandt de patiënt al gauw in een neer waartse spiraal. De Sociale Commissie heeft de moeilijke taak passende oplossingen aan te dragen. Alle nierpatiënten kunnen bij de Nierstichting aan kloppen. Individuele subsidies worden verleend afhankelijk van de financiële draagkracht en de samenstelling van het ge zin van de patiënt. Daarnaast kunnen de patiënten adviezen vragen op verschillend gebied. kunnen nu wel worden behan deld. - De transplantatie-resultaten zijn de laatste jaren aanzienlijk ver beterd. Het slagingspercentage stijgt nog steeds. Dit onder meer door toepassing van nieuwe me dicijnen die de afstoting tegen gaan, maar ook doordat steeds nauwkeuriger bepaling van de weefselkenmerken mogelijk wordt, zodat donororganen steeds beter op de ontvanger kunnen worden afgestemd. Jaarlijks geeft de Nierstichting veel geld uit ter ondersteuning van het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nierziekten. In 1988 en 1989 was dit negen miljoen gulden; in 1990 wordt gerekend op tien miljoen gulden. Over de besteding van deze gelden wordt het Bestuur van de Nierstichting geadviseerd door een Wetenschappelijke Raad. Hierin hebben deskundigen op het terrein van nierziekten zitting. Aan de voorzitter van deze Raad, prof. dr. J. H. M. Berden, legden we een aantal vragen voor. ^3*5**’’ l<**r - *0^0»»’”“ -- «3

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 10