Uit het gemeentehuis ’Veel ouderen kunnen combinatie werk en huishouding niet aan’ B Mies van der Heyden: Openbare besluitenlijst vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders SPORT OVERDAG Kommissievergaderingen Sinds begin 1990 bestaat een tegemoetkomingsregeling Beleidslijn ten aanzien van standplaats- en ventvergunningen in de gemeente Moergestel: Beleidsnotitie ten aanzien van standplaats- en ventvergunningen in de gemeente Moergestel MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 .10 In de vergadering van het College van burge meester en wethouders van 28 augustus 1990 is overeenkomstig het Collegeprogramma 1990- 1994 besloten de besluiten van het College van burgemeester en wethouders, met uitzondering van die zaken waarvan openbaarheid o.a. vanwe ge schending van privacy niet wenselijk is, te pu bliceren in ’Moergestel-Nieuws’. Op basis van dit besluit zal wekelijks in dit blad een overzicht worden gegeven van de door het College van burgemeester en wethouders geno men besluiten. In de vergadering van 28 augustus zijn o.a. de volgende besluiten genomen: Programma dinsdag 18 september 1990: - warming-up - rekoefeningen - circuit waarbij men 1 min. werkt en 1 min. rust. De oefeningen zijn zodanig samen gesteld dat het hele lichaam aan bod komt. - ontspannende stretchoefeningen Plaats: Sportzaal ’De Vonder’ Tijd: van 9.45 - 11.00 uur. Kosten: 3,— per persoon. Voor meer informatie kunt u terecht bij P. Wolfs, telefoon 2210. Ingekomen stukken Een aantal ingekomen stukken wordt voor ken nisgeving aangenomen. Dit betreft o.a.: - het Provinciaal ontwerp-jaarprogramma Wel zijnswerk 1991; - het concept-ontwerp-jaarprogramma volwas- sen-educatie Noord-Brabant 1991; - een verslag van een symposium m.b.t. lokaal meisjesbeleid; - de mogelijkheden tot verwerving van een bij- volgende kalenderjaar, waarbij: a. voorrang van behandeling gegeven wordt aan aanvragen die een kontinuering inhouden van een voorgaande vergunning; b. bij gebreke van onder a. genoemde aanvragen, worden de aanvragen behandeld die voorzien in een verandering van branche/dagdeel; c. bij gebreke van onder a. en b. genoemde aan vragen worden de overige aanvragen behandeld op volgorde van binnenkomst; 2. aanvragen om vergunning voor een gedeelte van een kalenderjaar, worden behandeld op volg orde van binnenkomst. Vergunningen Een vergunning wordt voor maximaal de tijds duur van 1 kalenderjaar verleend. Onderscheid wordt gemaakt in: - tijdelijke vergunning: dit betreft een vergun ning voor de tijdsduur van minder dan 1 kalen derjaar; - vaste vergunning: dit betreft een vergunning voor de tijdsduur van 1 kalenderjaar. Dagdelen de dag wordt ingedeeld in 3 dagdelen, te weten: - de morgen: van 06.00 uur tot 12.00 uur; - de middag: van 12.30 tot 18.00 uur; - de avond: van 18.00 uur tot 24.00 uur. Standplaatsen 1het Sint Jansplein is geschikt voor het innemen van maximaal 2 standplaatsen. Deze plaatsen worden zowel bij een bij de vergunning behoren de situering als door middel van fysieke maatre gelen kenbaar gemaakt. Levering van electrici- teit is in beginsel mogelijk. Standplaatsvergunningen 1een vergunning kan worden verleend voor de morgen en/of middag. Omvat een vergunning zo wel de morgen als de middag dan vervalt het overgangs-halfuur; 2. een vergunning kan worden verleend voor al le dagen van de week, met uitzondering van de zondag, de dag waarop de weekmarkt gehouden wordt en hetgeen onder 3. is bepaald; 3. uitsluitend ten behoeve van een cafetaria kan voor elke avond van de week en voor de zondag middag vergunning worden verleend. Ventvergunningen 1vergunning tot het venten wordt verleend voor de morgen en/of de middag. Omvat de vergun ning zowel de morgen als de middag vervalt het overgangs-halfuur; 2. geen vergunning kan worden verleend voor de avond, voor de zondag alsmede de dag dat de weekmarkt gehouden wordt; 3. het maximaal aantal te verlenen vergunningen bedraagt per dagdeel 2. Algemene bepaling 1zowel ten aanzien van hetgeen is bepaald ter zake standplaatsvergunningen als ten aanzien van ventvergunningen, kunnen burgemeester en wet houders afwijken, indien sprake is van bijzonde re, tijdelijke, aangelegenheden. Openbaarheid/bekendmaking 1. de beleidsnotitie alsmede deze beleidslijn zul len aan de gemeenteraad ter kennisname worden aangeboden; 2. jaarlijks omstreeks 1 oktober zal publikatie plaatsvinden van de beleidslijn in het in Moer gestel verschijnend weekblad. Zonodig zal deze publikatie worden herhaald; 3. jaarlijks zullen vergunninghouders door mid del van het verstrekken van een exemplaar van de beleidsnota en de beleidslijn, in kennis gesteld worden van het door burgemeester en wethou ders gevoerde beleid; 4. de beleidsnotitie en de daarin vervatte be leidslijn is tegen betaling der kosten voor een ieder verkrijgbaar. Inwerkingtreding 1deze beleidsnotitie en beleidslijn treden in wer king op de dag van publikatie ervan. Moergestel, 12 september 1990. Burgemeester en wethouders van Moergestel, de burgemeester, J.B.S. ter Veer, de secretaris, A.W.G.J. van Kessel. Volgens het vergaderschema is de eerstvolgende vergadering van de kommissie Ruimtelijke Or dening, Volkshuisvesting en Milieu op woensdag 12 september. In verband met het ontbreken van voldoende agendapunten zal deze vergadering geen door gang vinden. De volgende vergadering zal be houdens bijzondere omstandigheden worden ge houden op 10 oktober a.s. De kommissie Financiën en Openbare Werken houdt vergadering op donderdag 13 september om 19.30 uur in het gemeentehuis. Agenda: 1. Verslag vorige vergadering 2. Voortgang 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Fietspad T-31 5. Rekening 1989 en begroting 1991 Sonnevanck 6. Budgetinformatie 7. Begrotingsproblematiek 1991 8. Rondvraag. De kommissie Algemeen Bestuurlijke Zaken houdt vergadering op maandag 17 september om 19.30 uur in het gemeentehuis. Agenda: 1. Opening 2. Verslag van de vergadering van 20 augustus 1990 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Evaluatie van het Halt-projekt 5. Vaststelling van het Informatieplan 6. Rondvraag 7. Sluiting PAGINA 11 drage uit het provinciaal Stads- en dorpsver- nieuwingsfonds; - het arbeidsmarktoverzicht juli 1990 van het Ar beidsbureau; - de toekenning van een subsidie van 2.000,- t.b.v. een historische inventarisatie van de molen. Vergunningen ingevolge de algemeen plaatselijke verordening In verband met het ontbreken van een geschikt terrein wordt geen medewerking verleend aan een circusvoorstelling. Mede naar aanleiding van uitspraken van de Voorzitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State wordt een nieuwe beleidslijn m.b.t. de toewijzing van standplaatsen vast gesteld. Hinderwet Vergunningen ingevolge de Hinderwet worden verleend aan: - J. en W. Hendriks, Heizenschedijk 9 te Moer gestel; - F. Burgers, Reedijk 6 te Moergestel. een overzicht van de in behandeling zijnde aan vragen om een vergunning ingevolge de Hinder wet wordt voor kennisgeving aangenomen. aanvragen om een vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor de datum waarop het raadsbesluit m.b.t. de ecologische richtlijn is ge nomen d.w.z. 23 februari 1990 zullen op basis van dit raadsbesluit worden afgewikkeld. in beginsel wordt medewerking verleend aan de samenvoeging van een tweetal bedrijven. Bouwvergunningen een inwoner wordt aangeschreven wegens het verrichten van bouwaktiviteiten zonder vergun ning en hij wordt in de gelegenheid gesteld als nog een vergunning aan te vragen. Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting het College van Gedeputeerde Staten wordt be richt dat de ingediende bezwaarschriften tegen het door de raad vastgestelde bestemmingsplan Bungalowpark Herziening I geen aanleiding ge ven hierop nader in te gaan. de uitgifte van bouwpercelen zal geschieden overeenkomstig de woonruimte-verordening en het daarop gebaseerde puntensysteem. het pakket van eisen wordt vastgesteld t.b.v. een woningaanpassing op grond van de Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandicapten. Welzijn het verificatiebureau wordt opdracht gegeven op basis van de subsidieverordening de financiële administratie van een vereniging te controleren. de jaarrekening 1989 en de begroting en jaar programma 1991 m.b.t. de basiseducatie worden aan de commissies voorgelegd. Wie alleen woont en een baan heeft, leidt over het algemeen een druk bestaan. Dagelijkse huishou delijke klussen als boodschappen doen, eten ko ken en afwassen, nemen na de werkdag nog een groot deel van de vrije tijd in beslag. Schoonmaakwerkzaamheden moeten vaak wach ten tot het weekend of worden opgespaard tot een vrije dag. Als je jong bent en nog veel ener gie hebt, is dat allemaal geen probleem. Maar zo dra de jaren gaan tellen, kunnen die twee taken een zware belasting gaan vormen. Te zwaar, zo blijkt uit onderzoek, want het gebeurt nogal eens dat mensen de laatste jaren voor de pensionering blijvend arbeidsongeschikt worden. Vanaf begin 1990 bestaat een regeling die in dit soort situaties de helpende hand biedt: de Taak verlichting Alleenstaande (oudere) Werkenden. We spraken hierover met mevrouw Mies van der Heyden, een gedreven vrouw die jarenlang voor een dergelijke regeling heeft gevochten. Zij weet uit ervaring hoe zwaar het is om werk en huis houding te combineren. Zelf belandde ze daar door op haar 59e in de WAO. Een leven lang werken Vanaf haar 27e levensjaar heeft Mies van der Heyden hard gewerkt. Ze begon in de huishou delijke dienst van een grote instelling waar ze ge leidelijk opklom tot hoofd van de afdeling. In die tijd woonde zij nog samen met haar moeder en broer. Aan haar carrière komt tijdelijk een ein de als haar moeder ziek wordt. Mies van der Heyden: ’Tussen mijn dertigste en veertigste had ik een dagtaak aan de verzorging van mijn moe der. Toen die in een bejaardentehuis werd opge nomen moest ik opnieuw aan de slag. Dat viel niet mee op die leeftijd. Na een jaar solliciteren vond ik werk bij een grote onderneming in Oss, waar ik hoofd werd van de kantine en de schoon maakdienst.’ Het bleek een leuke maar zware baan. Naast haar gewone dagelijkse arbeid werd nogal eens een beroep op mevrouw van der Hey den gedaan voor extra recepties en excursies. Hoewel ze van haar werk genoot, merkte ze toch dat het haar steeds zwaarder viel. Op haar 59e laat ze aan de bedrijfsarts weten dat het echt niet meer gaat. De eisen die het werk aan haar stelt zijn te zwaar. ’Al vanaf mijn vijftigste was ik steeds vaker vermoeid en regelmatig ziek. Ik kwam ook minder snel bij van die vermoeidheid. Toch ben ik nog vrij lang doorgegaan met wer ken, waarschijnlijk te lang. Ik heb eens gelezen dat het niet verstandig is om pas met werken te stoppen als je echt niet meer kunt. Bovendien herstel je niet meer zo makkelijk op die leeftijd’, zegt mevrouw van der Heyden. ’Ikzelf ben in elk geval nooit meer de oude geworden. Gelukkig hadden mijn huisarts en de keuringsarts veel be grip toen ik het niet meer aankon. En in miin omgeving snapte iedereen het ook wel. Veel men sen vinden het eigenlijk raar als een vrouw boven de zestig nog moet werken. In bijna alle Europese landen gaan vrouwen voor hun zestigste al met pensioen. In Nederland bestond tot voor kort geen enkele regeling waar men op terug kon val len, behalve dan misschien de VUT, maar in veel kleinere bedrijven is ook op dat gebied niets ge regeld. Met de TAW regeling is nu een eerste stap gezet’. Arbeidstijdverkorting of huishoudelijke hulp? De TAW regeling die sinds 1990 van kracht is biedt een vergoeding voor arbeidsduurverkorting óf voor huishoudelijke hulp. De regeling geldt voor alleen wonenden tussen de 55 en 65, die on gehuwd zijn of duurzaam gescheiden en die meer dan 30 uur per week werken bij een particulier bedrijf of als zelfstandige. Ze mogen maximaal eenderde méér verdienen dan het minimumloon. Mensen die tot deze groep behoren kunnen kie zen voor een van de 2 mogelijkheden die de re geling biedt. Wie kiest voor arbeidstijdverkorting tot 30 uur ontvangt een vergoeding om de ach teruitgang in salaris op te vangen. Voor deze vorm van arbeidstijdverkorting moet de werkge ver natuurlijk wel meewerken. De andere moge lijkheid is een vergoeding van werkelijke kosten voor huishoudelijke hulp. Deze vergoeding is echter aan miximum gebonden: nooit meer dan 105 gulden per week. En, naarmate men meer verdient wordt de vergoeding lager. Iedereen die voor de regeling in aanmerking wil komen moet een medische keuring ondergaan. Voornamelijk vrouwen ’Waarschijnlijk zullen voornamelijk vrouwen van de regeling gebruik maken’, oppert mevrouw van der Heyden. ’Bij vrouwen neemt de moge lijkheid om fysiek grote prestaties te leveren im mers eerder af dan bij mannen. Daarom telt de dubbele belasting bij hen ook zwaarder. Mannen worden ook makkelijker bijgestaan door familie of vrienden als ze er alleen voor komen te staan. Zeker de ongehuwde alleenstaande vrouw wordt toch nog vaak gezien als een buitenbeentje’. Daarom heeft mevrouw van der Heyden jaren lang gevochten voor een verbetering van de po sitie van de ongehuwde vrouw. Toen ze zelf in de WAO belandde, richtte ze de actiewerkgroep De Werkbijen op, met de toenmalige landelijke Om budsvrouw uit Den Haag, Annelies van Over- beek. Sinds 1981 is ze adviseur van het Platform van Organisaties voor Alleenstaanden. Het PLOA komt op voor de belangen van de al leenstaanden in ons land en vecht tegen hun dis criminatie. ’Ik probeer nu dingen voor anderen te bereiken’, zegt mevrouw van der Heyden. ’Hoewel ik blij ben dat er eindelijk een regeling is, ben ik er niet helemaal tevreden over. Zo vind ik die medische keuring overbodig. Die zou tot willekeur kunnen leiden. Daarnaast moet de re geling op zijn minst gelden voor alle inkomens tot aan de ziekenfondsgrens en mag ze geen schade toebrengen een de pensioenopbouw. Zo zijn er nog wel een paar dingen, bijvoorbeeld dat de re geling nu niet geldt voor werkende ouderen die thuis iemand verplegen. Die worden niet als al leenstaand beschouwd. We zullen dan ook pro beren de TAW regeling op die manier te verbe teren. Zeker staatssecrearis Elske Ter Veld moet zich onze kritiek voor kunnen stellen. Zij heeft zich altijd sterk gemaakt voor de positie van de alleenstaanden. Ik hoop wel dat de regeling zo als hij nu is voor veel mensen uitkomst zal bieden.’ Voor meer informatie over de TAW regeling kan men terecht bij: Ministerie van Sociale Zaken en W erkgelegenheid Postbus 20801 2500 EV Den Haag tel. 070 - 3715812 of bij Platform van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) Walpoort 14 5211 DK ’s-Hertogenbosch tel. 073 - 134357 Indienen van aanvragen 1. een aanvrage wordt, overeenkomstig artikel 1.2, leden 1 en 2 van de Algemeen Plaatselijke verordening, schriftelijk ingediend, waarbij zo veel als mogelijk de ter beoordeling benodigde gegevens en bescheiden worden overlegd. Van el ke ontvangen aanvrage moet binnen de 14 dagen de ontvangst worden bevestigd. 2. overeenkomstig artikel 1.2, lid 3 van de A.P.V. wordt als nadere eis gesteld dat: a. aanvragen, die betrekking hebben op een ver gunning voor het volgend kalenderjaar moeten worden ingediend in de periode 1 oktober en 1 december; b. bij aanvragen, die betrekking hebben op een vergunning voor het volgend kalenderjaar maar die zijn ingediend voor 1 oktober, wordt aanvra ger, overeenkomstig artikel 1.3 van de A.P.V. in de gelegenheid gesteld te voldoen aan de terzake geldende eisen. Bij gebreke daaraan zal de aan vrage niet-ontvankelijk verklaard worden; c. aanvragen, die betrekking hebben op een ver gunning voor het volgend kalenderjaar maar die zijn ingediend na 1 december, worden be schouwd als nieuwe aanvragen; d. aanvragen, die betrekking hebben op een ver gunning voor het lopend kalenderjaar kunnen het gehele jaar worden ingediend. Behandeling van aanvragen. Ingediende aanvragen om vergunning worden als volgt behandeld: 1ten eerste worden aanvragen om vergunning behandeld die betrekking hebben op het gehele In de Algemeen Plaatselijke Verordening, ge meente Moergestel 1988 (A.P.V., in werking ge treden 1 juni 1988), zijn in de artikelen 5.2.2 en 5.2.3 verboden opgenomen met betrekking tot het zonder vergunning venten e.d. met goederen resp. het innemen van een standplaats. Op 21 december 1988 hebben wij een zgn. No titie inzake te voeren beleid ten aanzien van standplaats- en ventvergunningen in de gemeente Moergestel, vastgesteld. In deze notitie is met na me nadere invulling gegeven aan de begrippen Openbare Orde en verkeersveiligheid, welke be grippen kunnen dienen als weigeringsgrond voor gevraagde vergunningen. Ofschoon het bestaande beleid in zijn algemeen heid voldeed, is uit uitspraken van de Voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State gebleken dat aanpassing van genoemde be leidslijn noodzakelijk was. Wij hebben dan ook op 28 augustus jl. besloten een nieuwe beleidslijn vast te stellen, welke on derstaand wordt weergegeven.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 11