l I GEBROEDERS JANSSEN AANNEMERSBEDRIJF B.V. (S7ZJ de kring Poolse folklore in Natuurtheater Oisterwijk Streek muziekschool Oisterwijk e.o. Waarom ver halen als de vakkennis zo dichtbij is...? timmerfabriek interieurbouw I Vertrek recreatiefietsers ’De Vennen’ gewijzigd bungalow- en villabouw fabrieksbouw woningbouw renovatie en nieuwbouw Oisterwijkseweg 32 5066 XD Moergestel Telefoon 04243 - 3604 machinaal houtbewerking verkoop woningen vrijblijvend prijsopgave gratis adviezen Vrouwen Stichting voor Volwassenen Edukatie Nieuw kursusaanbod Sonnevanck Ouderen Kleurwedstrijd Oriëntatiecursus voor jeudigen Conditietraining schaatsers/fietsers Algemeen Jongeren PAGINA 7 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 *6 I school, Schoolstraat 3 te Oisterwijk. Moergestel, Vanwege de vroeger invallende duisternis zal met - Hoe zeg je wat je denkt? Leren beter voor jezelf op te komen. Specifiek leren om gevoelens en gedachten onder woor den te brengen en het inzicht krijgen in maat schappelijke verbanden. - Klussen voor vrouwen Praktische kursus voor vrouwen op het terrein van dagelijkse voorkomende klussen. - Technica 30 Een kursus oriëntatie op techniek en techni sche beroepen voor vrouwen, met de mogelijk heid het geleerde door te geven aan jonge meis jes (samenwerking met de Leest). - Vrouw en komputer Specifiek voor vrouwen (kennismaking). -60+ Vrouwen - Naaldvakken en koken voor meisjes met spe ciaal onderwijs Samen werken om zelfstandig een eindprodukt tot stand te brengen. - Alfabetisering Arabisch voor vrouwen Het leren lezen en schrijven in je eigen taal. (Gekombineerd met de Nederlandse taal). - Oriëntatie op scholing en werk Speciaal voor vrouwen die lang niet aan het ar beidsproces hebben deelgenomen en daar op nieuw aan denken. - Autobiografie schrijven Schrijf je eigen levensverhaal en maak keuzes voor de toekomst. - Naai vaardigheid I en II 2 Diploma’s op. het gebied van naaivaardigheid met o.a. patroontekenen. - Kleding maken ramen - deuren - kozijnen - trappen timmerwerken en interieurbouw. naar uw of ons ontwerp kees heslenfeld werkplaats den oudenhof 2 tel. 04243 - 2500 b.g.g. 3346 moergestel - Omgaan met vergeetachtigheid Informatie en vaardigheden aanbieden en door geven met het doel het zelfvertrouwen van de deelnemers te vergroten en de deelnemers ak- tief te houden. - Studiekring ouderen Behandelen en bespreken van onderwerpen en thema’s welke door de deelnemers worden voorgesteld - Omgaan met dementerende partner Informatie over dementie, schijndementie, an dere geheugenstoornissen en hoe om te gaan met mensen die dementeren. Het Natuurtheater Oisterwijk is vrijdag 31 augustus a.s het dekor voor een optreden van de poolse dans- en muziekgroep ’Wiwaty’. De uit veertig personen bestaande groep is in Ne derland in het kader van de jumelage tussen de gemeente Haaren en de poolse gemeente Pobied- ziska. Het ensemble bestat uit werkende en stu rende jongeren die veel belangstelling hebben in de eigen poolse folklore en volkskunst. Ondersteund door een orkest met o.a. volk- sinstrumenten zoals doedelzak en hoorns wordt een zeer afwisselend programma gebracht in di verse poolse klederdrachten. Vrijdag 31 augustus om 20.30 uur een optreden in het Natuurtheater aan de Gemullehoekenweg. De entree voor volwassenen is 5,-; kinderen 2,50. Bij slecht weer (regen) gaat de voorstelling niet door. Bij twijfel kan men bellen: 04242- 83225 (Natuurtheater Oisterwijk). Breng je gekleurde danser en danseres persoon lijk naar de balletzaal in de Streekmuziekschool te Oisterwijk en maak kans op een mooi ballet boek. (Tot twaalf jaar mag je meedoen). Iedereen mag als beloning zelf dansen in de balletzaal en een echte balletles volgen. Wie weet heb je wel talent! We willen graag je tekening ontvangen op zater dag 1 september om 9.00 uur als je vier, vijf of zes jaar oud bent, om 10.00 uur als je ouder bent. Na het inleveren begint de balletles. Deze les duurt ongeveer 45 minuten. Voor liefhebbers van jazzdans is er ook een gra tis introduktieles. Ben je twaalf jaar of ouder kom dati om elf uur meedoen. Heb je geen kleurplaat ontvangen? Geen nood. Je kunt hem komen halen op de Streekmuziek- Schaatsclub De Vennen.” - Oriëntatie voor starters Informatie over de start van een eigen bedrijf als voortrajekt in verdere stappen naar Kamer van Koophandel, Instituut Midden- en Klein bedrijf. - Besturenkursus Korte kursus voor bestuurders en aspirant bestuurders van verenigingen. - Frans, Duits, Engels, Grieks, Spaans Kennis van eikaars talen wordt in een toe komstig verenigd Europa steeds belangrijker. Sonnevanck probeert zoveel mogelijk talen aan te bieden, zowel voor beginners als gevorder den. - Tekenen en schilderen - Kreativiteit - Eenvoudige administratie thuis Nooit gedaan en misschien moet het er ooit van komen. Zaken als betalingsverkeer, erfrecht, verzekeringen en dergelijke komen aan de orde. - Informatika Komputer voor beginners. Inlichtingen en/of aanmeldingen: Stichting voor Volwassenen Edukatie Sonnevanck George Perklaan 3, 5061 VN Oisterwijk, 04242-82491 013-342540 Maandag t/m donderdag: 9.00-17.00 uur vrijdag 9.00-13.00 uur De start voor elke muziekstudie. Duur: twee jaar, twee lessen per week. Advies leeftijd: 7 jaar (groep vier basisschool). Behandeld worden: noten lezen, maatsoorten, ritme, kennismaking instrumenten, koor- scholing. Gehoor en voorstellingsvermogen worden syste matisch ontwikkeld. Een koorklas vormt daartoe een essentieel onderdeel. Daarbij demonstratie van de diverse instrumenten waarop de leerlin gen mogen spelen. Vakdocenten geven deze in strumentale kennismakingsles zoals de viooldo- cent de viool, de fluitdocent de fluit, etc. etc. De reacties van de leerlingen worden meegeno men in het eindgesprek, bij het bepalen van de instrumentkeuze. Die keuze ligt voor iedereen anders, wat men zelf vindt is belangrijk, maar ook wat men kan. Voor meer informatie en aanmelding: tel. 04242- 82753. Het kursusaanbod van de Stichting voor Volwas senen Edukatie Sonnevanck 1990/1991 is gereed. Geïnteresseerden kunnen het uitgebreide pro gramma van Sonnevanck verkrijgen bij de biblio theek in Moergestel. Een verkorte weergave van het programma volgt hieronder: - BASIS-EDUKATIE Nederlands Een kursus Nederlands voor iedereen die wel meer wil weten over onze taal. Als u zich aan meldt, hebt u een gesprek met een docent(e) om te bespreken in welke groep u het beste kunt beginnen. - Praktisch Engels Voor iedereen die weinig of geen Engels heeft gehad. In het leven van alledag komen steeds meer Engelse woorden voor, b.v. bij het wer ken met de komputer, de reklame, gebruik saanwijzingen bij huishoudelijke apparaten, te levisie en de krant. De kursus is gratis voor deelnemers die een kursus volgen in de Basis- Edukatie (b.v. Nederlands of kantooras- sistent(e). - Eenvoudige administratie 50 Zaken veranderen naarmate men ouder wordt. Bereikt u de pensioengerechtigde leeftijd of komt uw partner te overlijden, dan gaat uw in komen vaak achteruit. U moet tóch zien uit te komen met uw geld. Het is goed op die veran deringen voorbereid te zijn. Deze kursus wil u hierbij behulpzaam zijn. Op donderdag 30 augustus om 19.45 uur start schaatsclub ’de Vennen’ weer met de conditie trainingen in het gebied rondom ’de Pierenberg’. Onder leiding van Jaap de Groot wordt op don derdag van 19.45 tot 20.45 uur gedurende de zo mertijd en van 14.45 tot 15.45 uur gedurende de wintertijd door middel van specifieke trainingen gewerkt aan de conditie van schaatsers en fiet sers. Iedereen, dus ook niet-leden van de schaatsclub, is van harte welkom om zijn of haar conditie op peil te brengen; op peil te houden of eventueel te verbeteren. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met: Mathieu Bruurs, tel. 1888; Jaap de Groot, tel. 2672. Doe mee: het is best leuk! - Opfriskursus Deze kursus biedt u de mogelijkheid om uw la gere schoolkennis op te halen of uit te breiden. In een rustig tempo wordt alle stof behandeld. De kursus is niet gericht op het behalen van een diploma. - Kennismaken met de komputer Kennismaken met de komputer en het leren omgaan met de diverse instrukties die nodig zijn om eenvoudig te leren programmeren. De kursus duurt 10 bijeenkomsten en er is een vervolg-kursus mogelijk. Nederlands/Engels (kombinatie) Binnen de basis-edukatie is het mogelijk een kombinatie-programma te volgen: 2.5 uur; waarvan 1 uur Nederlands en 1.5 uur Engels. - Nederlands/Rekenen/Engels Als opstap naar beroepsopleidingen. Oude schoolkennis ophalen. Opnieuw gaan leren. Daarna een beroepsopleiding gaan volgen. - Nederlands voor buitenlanders Om beter te begrijpen wat er om je heen ge beurt, om kontakten te leggen, om nieuwe kennissen en vrienden te maken en om aan van alles in uw woonplaats mee te kunnen doen, is het nodig om de Nederlandse taal te leren. Deelname aan de intensieve taalkursus is in sommige gevallen ook mogelijk. Er wordt dan 3x per week les gegeven. De les duurt 2.5 uur. - Vormingsgroep Een avond in de week samen over allerlei on derwerpen praten, samen dingen doen, samen ergens naar toe gaan. - Op eigen benen staan Misschien voor binnenkort of voor over een paar jaar. Wat komt er allemaal bij zelfstandig wonen kijken? Een avond in de week gaan we samen aan de slag. - Kennismaking met de komputer Het leren van de instrukties die nodig zijn voor het werken met de komputer en het praktisch beoefenen. - Informatika vervolg Vervolg op kennismaking met o.a.het maken van programma’s, uitbreiden van programma- statements, het werken met stroomdiagram men en het aanpassen van bestaande pro gramma’s. - Tekstverwerking Het leren van geautomatiseerde tekstverwer king gericht op het gebruik in kantoren en be drijven (doorstroming naar P.B.V.E.). - Ambi Vooropleiding op het officiële diploma. - Typen Blind tienvingersysteem met afsluitend examen (aansluiting op o.a. tekstverwerking, eventueel gelijktijdig). - Algemene beroepenoriëntatie Maatwerk voor langdurig werklozen met het doel plaatsing in werk of opleiding (inkl. be- roepskeuzetest). Voortrajekt voor alle P.B.V.E./Sonnevanck aktiviteiten. Gelijktijdig Nederlands in basisedukatie indien wenselijk en nodig. - Boekhouden Basiskennis boekhouden voor mensen zonder voorlopleiding: diplomagreicht. Sluit aan op kantoorassistent, Middenstand en enkele P.B.V.E. aktiviteiten. - W.A.O.-timmergroep - Kantoorassistent(e) Vakken Nederlandse handelskorrespondentie, boekhouden, handelsrekenen, kantoorpraktijk en rechts- en wetskennis voor mensen zonder - Koken door jongeren Zelf leren koken van een voedzame, gezonde maaltijd. - Kunstgeschiedenis/Tekenen en schilderen Leren van kultuuruitingen in het verleden en zelf bezig zijn. - Politieke vorming Inzicht in de ’ver van mijn bed-show’. - Kreatief met allerlei materialen - Sociale vaardigheden zelfstandigheids- training Politiek, vrije tijd, relaties, wonen, werken. vooropleiding: na 5 deelcertificaten volgt diplo ma. Aansluiting op Basisopleiding Administra tief Medewerker of andere. - Sollicitatietraining Stap voor stap wordt het hele sollicitatiepro- gramma doorgenomen en uitgebreid behan deld. ingang van dinsdag 5 september a.s. het vertrek van de recreatiefietsers vanaf het St. Jansplein met een half uur worden vervroegd, dus om 18.30 uur in plaats van 19.00 uur. Ook zal vanaf die avond in twee groepen worden gefietst. Eén groep zal rijden met een snelheid van minimaal 35 km. per uur, de andere groep zal ten hoogste 30 km. per uur rijden. Iedereen kan derhalve aansluiten bij de groep die het best bij hem past. Uiteraard zijn ook niet-leden van schaatsclub ’De Vennen’ van harte welkom. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met L. Vaes, tel. 1872.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 7