Vlooienmarkt- spullen Reanimatie: essentieel onderdeel van het E.H.B.O.-onderricht Wij boften die week enorm... Stomerij Palthe voor nóg betere service! I I Dansles 55 Buurtvereniging ’De Heivelden’ Handboogvereniging ’t Stokske Sport Overdag is: betaalbaar sporten! Open Dag Atelier De Oude Werkplaats Jeugd vakantie week 1990 DE WARME BAKKER JOHN MENSINK Bij van Dijk Stoffen in Moergestel Gevonden voorwerpen: Muziekvereniging ’Prinses Juliana’ Sedert enige jaren verzorgt onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging reanimatiecursussen. In het hieronder volgende artikel zal ik, verantwoordelijk zijnde voor deze cursussen, uiteenzetten waarom reanimatie zo belangrijk is. Wat beoogt de reanimatie? verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst De organisatie voor dinsdag 4 september: Aanmelden kunt u zich bij mevr. G. van Gis bergen, Raamackerstraat 18, tel. 3329. P. Terwindt KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL Er zijn nogal wat jassen achtergebleven op vrij dagavond. Deze zijn terug te bekomen in ’Den Boogaard’. Ook is er in Bosbad Hoeven een kinderhorloge gevonden, terug te bekomen bij C. Kastelijn, Vooskerbos 32. A. Zaterdag 1 september is er weer het jaarlijkse buurtfeest van de vereniging. Zaterdagmiddag start om 14.00 uur het volley baltoernooi. Op het Molenveldje gooien de stra ten zich weer in de strijd tegen elkaar. ’s-Avonds hebben we weer een groot feest in de tent, die opgesteld staat op de groenstrook in het Regenbeemdeke. De avond wordt muzikaal op geluisterd door onze welbekende D.J. Sjefke, met voor elk wat wils. Uiteraard moet de inwendige mens ook verzorgd worden tijdens het feest, en dit gebeurt door een overheerlijk koud en warm buffet, waar voor iedere smaak iets bijzit. Zondag 2 september start om 1130 uur een stra tenloop binnen de Heivelden. Velen zullen zich dan van hun beste kant laten zien en de 1 km, 2.5 km of 5 km lopen. Degene die niet loopt is ook zeker van harte welkom om de lopers aan te moe digen vanuit de tent. Dit onder het genot van een lekker kopje koffie of een ander drankje. Aansluitend aan de stratenloop zal er dan nog voor de jeugd en andere liefhebbers een spellen- marathon zijn. Deze belooft heel leuk te worden. Wij hopen op goed weer om het geheel helemaal af te maken, want met uw inzet zoals andere ja- ren belooft dit feest weer heel leuk te worden. Dus tot zaterdag 1 september en/of zondag 2 sep tember. al iets meer dan komen de moeilijke technieken aan bod. Zijdeschilderen basiscursus In deze cursus leert u de technieken van kleuren mengen, schilderen, stoppen en fixeren, op zij de. Je werkt op een eenvoudig spanraam en zo komen dan o.a. de volgende werkstukken tot stand: broches, kussentjes, sjaals, schilderijen enz. Fantasiepoppen maken Er wordt gewerkt met zelfhardende klei. De techniek wordt volledig aangeleerd en door de cursist zelf uitgewerkt met ieder zijn eigen fan tasie en vormen. Ook komt het beschilderen ruimschoots aan bod, waarna de afwerking be handeld wordt. Engels conversatie beginners Het gaat in deze cursus vooral om u vertrouwd en verstaanbaar te maken met de Engelse taal. Met hulp van een gediplomeerde docente leert u ongedwongen goed Engels lezen en vooral spre ken, temeer omdat aan deze curus nooit meer dan 10 personen deelnemen, zodat iedereen vaak aan bod komt. Kantklossen voor beginners en gevorderden Aan de hand van de eenvoudige patronen leert men de grondbeginselen van het kantklossen. Kent men de basisslagen en enkele variaties daar op dan kan men de cursus voor gevorderden volgen. Afhankelijk van de cursus zal er ten hoogste met 8 of 10 personen aan deelgenomen worden, zo dat succes en gezelligheid hand in hand gaan. Voor meer informatie of aanmeldingen: Betty Nagel, St. Jansplein 1, tel. 2103. De Open Dag is zondag 2 september van 11.00 tot 17.00 uur. De koffie staat klaar! Namelijk: op donderdag 6 en vrijdag 7 septem ber worden alle ’vlooien’ opgehaald. U kunt hiervoor bellen naar de volgende nummers: 2326 en 1713 tot uiterlijk woensdagavond 5 september 18.00 uur. Op de zaterdagen 1 en 8 september worden dus ABSOLUUT GEEN spullen meer meegenomen. Ook blijkt het nog vaak, ondanks onze oproep van een half jaar geleden, dat er nog spullen aan de straat worden gezet die wij, i.v.m. milieutech nische aspecten, niet meer kunnen en mogen ver werken. Wat kunt u NIET bij ons kwijt? Groot meubilair zoals bankstellen en forse kasten, autobanden, tempex en uiteraard geen afval van huis, tuin en keukenwerk (helaas komt dit nog regelmatig voor). Wij hopen dat u begrip heeft voor onze si tuatie en rekenen dan ook op uw medewerking. Bij voorbaat dank! Over ongeveer anderhalve week vindt de jaarlijkse vlooienmarkt weer plaats. Na tuurlijk zou dit niet kunnen zonder uw spullen, die u door het afgelopen jaar heen aan ons heeft gegeven. Nu kunnen wij ons best voorstellen dat u nog het een en ander hebt liggen dat u kwijt wilt vóór de vlooienmarkt. Aangezien veel mensen in de laat ste weken hun vlooienmarktspullen bij het oud papier zetten, levert dit grote tijd- en ruimtepro blemen op voor de oud papier-ophalers. Daarom hebben we nu voor een andere weg gekozen. Op woensdag 19 september start er weer een nieuwe danscursus o.l.v. dansschool ’Nico Kui per’. De dansschool staat garant voor een prima begeleiding van de oudere dansers. De lessen vin den 1 x om de twee weken plaats op de woens dagmiddag in ’Den Boogaard’. Na afloop van de les bestaat er nog de mogelijkheid tot vrij dansen. Dit is ook mogeüjk op de woensdagen dat er geen les gegeven wordt. De cursus is zowel voor beginners als gevor derden. Nog steeds bestaat de mogelijkheid (voor dege nen die zich nog niet hebben opgegeven) om aan deze cursus deel te nemen. Alle ouderen zijn van harte welkom. Men kan ook zonder enige ver plichting gerust eens een kijkje komen nemen. Voor meer informatie kan men te allen tijde con tact opnemen met Mevr. Heijkants-van Elderen, Rootven 16, tel. 1513. Namens de Aktiviteitenkommissie Er viel nauwelijks een spatje regen die da gen. Er deden maar liefst 101 kleuters mee en 236 kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Zij werden degelijk en enthousiast begeleid door 82 leiders en leidsters. Fan tastische leiding! Verder boften wij met de medewerking van 11 enthousiaste ’vossen’ op maandag, die originele acts neerzetten. De hele week werden wij ook bijgestaan door 6 ’manusjes-van-alles’ die alles wilden doen wat nodig was: brigadieren, opruimen, sjouwen, snoep uitdelen enz. Het was een bof dat zij er waren! Verder was het ook een enorme bof dat de heer de Vries pallets voor ons haalde die door Van Gend en Loos Eindhoven beschikbaar waren gesteld en door de Boerenbond weer naar het veld werden vervoerd en vervolgens door de heer van de Wiel werden ’voorbewerkt’ tot hutten. Het bouwen ging daardoor zeer soepel. Scouting St. Jan had weer een fantastisch bivak opgeslagen op een mooi veld van de heer Hof fmans en ook met dat programma boften wij zeer! Tot slot: wij boffen eigenlijk elk jaar met de me dewerking van zeer veel particulieren en instan ties uit Moergestel die wij hierbij onze dank be tuigen: het orkest ’Dinges’, de gemeente Moer gestel, de heer Piet Maas, ’Den Boogaard’, de heer Peter Spieringhs, de vereniging ’Roef!’, de E.H.B.O. in de persoon van Jan Brekelmans, de heer Wim Willems, de heer Rinus Denissen en last but not least; ’Moergestel’Nieuws’ voor hun correcte berichtgeving. Wij rekenen volgend jaar weer op u allen. Org, Jeugdvakantieweek 1990: Jan, Corry, Geesje, Kees, André, Will, Theo Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. Op zaterdag 4 augustus namen onze schutters deel aan de F.I.T.A.-wedstrijden in Schijndel. F.I.T.A.-wedstrijden zijn wedstrijden over 70, 50 en 30 m. waarbij vier series van 36 pijlen ge schoten moeten worden. Hierbij werd door de junioren-schutters Herman Derksen de 1200-ster geschoten en Peter Sebregts de 1100-ster gescho ten, hetgeen een zeer goed resultaat is. Zaterdag 18 augustus namen de schutters deel aan de gewestelijke kampioenschappen Short Matric. Dat zijn wedstrijden over 50 en 30 m. Pe ter Sebregts werd hier kampioen bij de junioren. Door dit resultaat mag Peter meedoen aan het Nederlands kampioenschap Short Matric. Dat sporten gezond is voor iedereen, hoef ik u niet meer te vertellen. Maar is het bekend dat Sport Overdag ook betaalbaar en verantwoord is? Of u nu veel, weinig of nog nooit hebt gesport, wij zorgen er voor dat u op uw nivo aan uw trek ken komt, zonder buiten de groep te vallen. Ons streven is ook dat iedereen op zijn eigen ni vo presteert. Dat is het afgelopen jaar vrij aardig gelukt. Het nivo-verschil was erg groot en de groepssa menstelling gemengd. Uit de reacties is gebleken dat iedereen voldoende aan zijn trekken kwam en het ook nog gezellig vond. Met deze positieve indruk en meer ervaring be ginnen we dinsdag 4 september aan het 2e seizoen. Het fijne van Sport Overdag is dat u alleen be taalt voor de uurtjes die u meedoet. Dus het is voor mij iedere keer weer een verrassing hoeveel personen er komen. Voor de prijs hoeft u het niet te laten, u betaalt per keer per persoon 3,-. Wat er op de desbetreffende ochtend op het pro gramma staat kunt u lezen in ’Moergestel- Nieuws’ of op de aktiviteitenkalender van M.T.V. Als er nog vragen zijn kunt u terecht bij Peter Wolfs, telefoon sportzaal 2210. Of loop op dins dag even binnen. Het programma van dinsdag 4 september: - rustig warm lopen op muziek; - rekoefeningen - lichte spieroefeningen om alles weer wat soepe ler en los te maken; - balspel; - ontspannende stretchoefeningen om tot rust te komen en zoveel mogelijk spierpijn tegen te gaan. Plaats: Sportzaal ’De Vonder’; Tijd: 9.45 tot 11.00 uur. Evenals voorgaande jaren starten er half septem ber weer een aantal korte en langlopende cursus sen. Op de Open Dag 2 september aan het St. Jansplein 1 kunt u een aantal werkstukken be wonderen van diverse enthousiaste cursisten. Te vens zijn docenten aanwezig die u tekst en uitleg willen geven. Het cursusprogramma is als volgt: Bloemschikken algemeen In deze cursus verwerkt men bloemen: van een eenvoudig tafelstukje tot een leuke voorwerpver- siering. Kalligraferen - schoonschrijven beginners en gevorderden. In deze cursus kan men een mooi handschrift aanleren. Diverse handschriften worden behan deld, van zeer eenvoudig tot het meer ingewik kelde handschrift zoals het Gotische. Ook wordt ruime aandacht geschonken aan versieringen en toegepast bij o.a. hoofdletters (oorkonde, menu, kerstkaart, uitnodiging enz.). Breien voor beginners Men leert de diverse steken: het leren begrijpen van een beschrijving van een patroon. Weet men JW Huidverzorgingsinstituut Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 bloedsomloop weer op gang zou komen door een volgens de regelen der kunst uitgevoerde reani matie heeft zo’n slachtoffer een reëele overle vingskans. Bij langdurige stilstand van de bloed somloop meestal niet meer. Het is dus maar gedurende een zeer korte periode dat bij een stilstand van de bloedsomloop levens reddend kan worden opgetreden; deze tijd is zo kort dat professionele hulp zoals artsen en ambu lancepersoneel meestal te laat arriveert. Het zal duidelijk zijn dat, wanneer een groot aan tal personen deze vaardigheid zou bezitten, vele mensen gered kunnen worden. Reanimatiecursussen zijn niet langdurig of moei lijk, het is echter wel zo dat, wilt u de reanima tie in de vingers blijven houden, herhalingslessen c.q. oefenavonden onontbeerlijk zijn. Onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging St. Chrsitoffel organiseert zowel reanimatiecursussen als herha- lingsa vonden. Voor de reanimatiecursus is wel het basis E.H.B.O.-diploma vereist. Met reanimatie wordt bedoeld: hartmassage in combinatie met mond-op-mond beademing. Reanimatie kan levensreddend zijn bij een plot selinge stilstand van de bloedsomloop. Het zal voor de meesten van ons bekend zijn dat de oor zaak hiervan meestal bij het hart gelegen is. Hart- en vaatziekten vormen nog steeds de meest voorkomende doodsoorzaak waarbij vooral het hartinfarct berucht is. Zo’n hartinfarct overvalt iemand vaak volledig onverwacht. Wanneer mensen, die op dat moment in de directe omge ving van zo’n slachtoffer verkeren, in zouden grijpen door een reanimatie, zouden jaarlijks vele honderden levens gered kunnen worden. Een hartinfarct wordt vaak gevolgd door een hartstilstand waardoor de bloedsomloop even eens tot stilstand komt. Iemand die zoiets over komt zal vrijwel direct diep bewusteloos raken. De hersenen zijn hierbij verstoken van zuurstof- toevoer en na zo’n 4 minuten kunnen deze zoda nig beschadigd zijn dat herstel niet meer moge lijk is, ook niet na hervatting van de bloedsom loop. Wanneer binnen deze pakweg 4 minuten de WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 312

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 1