f 7 x 24 uur bereikbaar onstelefoomummervindtu ookachterop detelefoongids SOS-TELEFONISCHE HULPDIENST ’s-Hertogenbosch e.o. Kan ik soms helpen? iinfo lijn 070-614614 Triathlongroep Moergestel in outfit... Audacia nieuws Fotogroep Raad Welzijn Ouderen Moergestel 1 olTIo SPO GEZONDHEIDSCENTRUM. nrrnro Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet bereikbaar... S.V. Roef! Honkbal Softbal Peanut In september gaat onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel haar 50-jarig bestaan vieren. In ’n serie artikelen, geschreven door leden van de E.H.B.O. zelf, besteden we aan dacht aan dat gouden jubileum. Deze week het derde artikel in de serie dat komt van de hand van kaderinstructeur E.H.B.O. Moergestel, de heer W. van Rooy. Dat is meestal één van de vragen die een E.H.B.O.-lid stelt, na zich voorgesteld te hebben als zijnde E.H.B.O.-lid. Wat is er gebeurd? Als het slachtoffer hierop een antwoord kan geven dan heeft de E.H.B.O.-er geluk. Hoe dikwijls zal hij of zij geen antwoord krijgen op die vraag. Door kennis van zaken zal hij op onderzoek uitgaan, naar de aard van het letsel. Audacia pupillen 4 PAGINA 5 073-140048 Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Wedstrijden donderdag 23 augustus: Hb jun. 19.00: Roef! - Stealers Zaterdag 26 augustus: Peanuts 14.00: All In - Roef! Hb pup C 11.00: D.V.S. - Roef! HB pup B 10.00: Roef! - Boosters Hb asp 11.00: Roef! - Batters Hb 1 18.00: Roef! - Kickers Sb asp 13.30: Jeka - Roef! Sb asp 15.00: Jeka - Roef! Zondag 26 augustus: Sb 1 11.00: Roef! - Twins Woensdag 29 augustus: Sb asp 19.00: Ducks - Roef! Sb asp 20.15: Ducks - Roef! Recreanten 19.00: All In - Roef! MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 tember), duathlon Drunen (23 september) en stratenloop van Moergestel (30 september). De triathlongroep heeft een rekreatief karakter. We hebben een kleine, gezellige groep, waarin diverse niveau’s vertegenwoordigd zijn. Informatie kunt u krijgen bij Rob van Elderen: 05254-2679 (na 18.00 uur). z A\n»derlandM hartstichting •A \J/ vnenden van de hartstichting De cursus ’Beter omgaan met het geheugen’ die georganiseerd is in samenwerking met K.B.O., R.W.O. en de Kruisvereniging gaat op maandag 3 september van start. In verband met de grote belangstelling voor de ze cursus, vinden er ’s-middags twee cursussen plaats en ’s-avonds twee. Iedereen die zich hiervoor heeft opgegeven ont vangt persoonlijk bericht. Namens de aktiviteitencommissie Om die kennis te krijgen moet een E.H.B.O.- eenheidscursus gevolgd worden van plm. 12 les sen. In die lessen gaat men in op de anatomie van het menselijk lichaam, en, wat zeker zo belang rijk is, de praktijk komt ruimschoots aan de or de. De levensreddende handelingen worden tel kenmale op diverse manieren beoefend. Het slachtoffer met ademnood, door welke oorzaak dan ook, zal dankbaar zijn als hij weer lucht krijgt. Het slachtoffer met een ernstige bloeding zal blij zijn als de bloeding wordt stopgezet. De adem van een E.H.B.O.-er kan van vitaal belang zijn als het slachtoffer zelf niet meer kan ademen. Door de hersenen van zuurstof te voorzien kan een blijvend letsel mogelijk worden voorkomen. Het slachtoffer dat getroffen wordt door een hartstilstand kan de eerste minuten geholpen worden door een E.H.B.O.-er die de reanimatie machtig is. Een geoefende E.H.B.O.-er hoeft niet te zeggen: ’Ik stond erbij en ik keer ernaar’ zonder iets te doen. Hij of zij weet gericht te han delen totdat de professionele hulp aanwezig is. Tijdens de opleiding leert de E. H. B. O. -er te ob serveren, om zodoende het verloop van de toestand van het slachtoffer door te geven aan de deskundige die de verdere behandeling daarop kan afstemmen. Ook wordt tijdens de opleiding het E. H. B. O. -lid vertrouwd gemaakt met de ver schillende letsels die de slachtoffers kunnen heb ben. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van de L. O. T. U. S. -slachtoffers die bij een E. H. B. O. - opleiding niet meer zijn weg te denken. Zij zijn het die het E. H. B. O. -lid leren de juiste diagno se te stellen. De kaderinstructeur zal dan de juiste handgrepen aanleren, en waar nodig instructies geven hoe een verband aangelegd moet worden. De arts zal door middel van de theorie de nodi ge achtergrondinformatie geven. Maar net zo be langrijk is dat hij weet wat hij niet mag doen. De E. H. B. O. houdt de doelstelling hoog om te pro beren het letsel niet te verergeren en het slacht offer zo min mogelijk pijn te laten lijden. De pijn helemaal wegnemen zal vaak moeilijk danwel ón mogelijk zijn. E.H.B.O. is eigenlijk een hele rare hobby. Je leert op te treden bij allerlei voorkomende onge vallen, maar als je zelf iets overkomt en je ligt daar, dan kom je met die kennis niet ver. Je hoopt dan maar dat er meer van die medemen sen zijn die de E.H.B.O.-kennis machtig zijn. Waanneer het felbegeerde diploma na een cursus is behaald, dan begint pas eigenlijk de grote prak tijk. U kunt van mij aannemen dat zonder bij scholing je zelfvertrouwen en vaardigheden snel afnemen. De E.H.B.O.-er zal dan ook regelma tig bijscholing moeten hebben, om op de hoog te te blijven en zodoende te kunnen blijven hel pen. Na de eenheidscursus waarin de elementaire beginselen van de eerste hulpverlening worden onderwezen, kunnen er verschillende aanvullin gen worden gevolgd. Ik denk hierbij onder ande re aan de L.O.T.U.S.-opleiding, om door mid del van realistische nabootsingen van een onge val de E.H.B.O.-ers vertrouwd te maken met on gevallen. Ze zijn dan ook een onmisbare schakel in de E.H.B.O.-opleiding. De reanimatie-opleiding leert ons om bij een harstilstand snel de juiste diagnose te stellen en de handelingen te verrichten om te trachten de bloedsomloop weer op gang te brengen. Elke se conde is dan kostbaar! De opleiding verbandleer leert ons een goed functioneel verband aan te leggen wanneer dit nodig mocht blijken. Verder is er nog de opleiding voor sportletsels. De E.H.B.O.-er zal dan moeten kunnen inschat ten wanneer verder sporten op dat moment niet gewenst is. De praktijk leert echter dat veel men sen in het vuur van het spel weer mee willen doen. Men mag echter niet te lang wachten om hulp te vragen. De E.H.B.O.-er wordt dikwijls nog te laat om hulp gevraagd, zoals het on derstaande zal illustreren. Mijn buurman wordt gevraagd om op zaterdag morgen mee te voetballen voor het cafévoetbal. In de tweede helft vertrapt hij zich en kan slechts moeizaam lopen. Hij kreeg het advies van zijn medevoetballers om alvast maar te gaan douchen en zich vervolgens richting de kantine c.q. de tap te begeven. Na de nodige glaasjes strompelt hij naar huis. Zijn vrouw staat te wachten om samen bood schappen te gaan doen. Hij durft dit niet te wei geren, ook al vergaat hij van dejtijn. ’s-Avonds legt hij zijn voeten op de bank,Tuks vreemd, dat doet hij altijd. De pijn komt echter opzetten en hij heeft een flinke zwelling. Dan mag de E.H. B. O. -er op komen draven. De ze verbindt de voet maar al gauw wordt de pijn ondraaglijk en het verband wordt eraf gehaald. De E.H.B.O.-er snapt er ook niks meer van. Op een dergelijk moment bestaat de hulp uit rust. Had de persoon in kwestie echter meteen om hulp gevraagd dan had hij veel pijn en ongemak kunnen voorkomen. Hieraan wordt bij de E.H.B.O.-opleiding de no dige aandacht geschonken, naast de ongevalspre- ventie natuurlijk. Donderdag 23 augustus hebben we weer onze eerste bijeenkomst in D’n Donk. Aanvang 20.00 uur. Op deze eerste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen hebben we de volgende punten op de agen da staan: - napraten over de vakantie - samenstellen agenda nieuwe seizoen - bespreking foto’s gemaakt op ons vorige uit stapje en van de foto’s gemaakt op vakantie. Het wordt voor de fotogroep een belangrijk jaar, omdat ze op 23, 24 en 25 november weer een ex positie gaan houden. Nader bericht hierover zal zeker volgen in ’Moergestel-Nieuws’. Tot donderdag. Sinds kort is triathlongroep Moergestel voorzien van uniforme kleding. Herberg ’De Veerkes’, Sportschool ’Physique’ en Haarmode ’Sylvia’ uit Diessen schonken de triathleten een kobaltblau- ~we triathlon-outfit. Diverse leden nemen deel aan zowel triathlons als duathlons. Maar er wordt ook deelgenomen aan wielerevenementen en hardloopwedstrijden, waaronder de marathon van Rotterdam. Binnenkort zijn wij aanwezig bij de triathlon in Hilvarenbeek (25 augustus), Oisterwijk (9 sep- De E.H.B.O.-er moet altijd bedacht zijn op het mogelijk nog aanwezige gevaar voor zichzelf, voor omstanders en het slachtoffer. Hierop zal de E.H.B.O.-opleiding in de toekomst steeds meer gericht worden. De huis-, tuin- en keukenonge- vallen worden zeker ook niet vergeten alsmede het sportgebeuren. De E.H.B.O.-er kan ook bij rampen ingezet wor den. Op het rampterrein zelf zal hij weinig kun nen doen, dat is werk voor o.a. de brandweer die de slachtoffers op een veilige plaats zullen bren gen, alwaar de E.H.B.O. ze verder kan behande len in afwachting van vervoer naar het zieken huis. Een E.H.B.O.-er is zeer zeker geen arts, en hij/zij zal zeer zeker niet op diens stoel willen gaan zitten. De E.H.B.O.-er kan hooguit funge ren als de voorpost van de dokter. Bent u nieuwsgierig geworden, kom dan eens praten met de plaatselijke E.H.B.O.-vereniging die graag met u kennis maakt. Kaderinstrcteur W. van Rooy Op 27 september a.s. gaat ’n nieuwe E.H.B.O.- cursus van start. Deze wordt gegeven door on ze arts-docent dr. P. Terwindt en kaderinstruc teur W. van Rooy. De lessen worden gegeven op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw. De kosten bedra gen 125,-, lesboeken en examengeld inbe grepen. Indien u medio januari 1991 16 jaar bent of ouder, dan kunt u zich aanmelden bij mevr. G. van Gisbergen, Raamackerstraat 18, tel. 3329. Gelieve uw naam, adres, postcode en geboor tedatum op te geven, zodat wij u uit kunnen no digen voor de eerste lesavond. Graag tot dan! Programma zaterdag 25 augustus: RKDSV CD comb. - Audacia CD comb. vertrek 10.15 Audacia Dl - Nemelaer Dl aanvang 10.00 Audacia DE comb. - RKDSV DE-comb. aanvang 11.00 Nemelaer El - Audacia Elvertrek 10.30 RKDSV E2 - Audacia E2 vertrek 9.15 Audacia F1 - Nemelaer F1 aanvang 11.15 Op zaterdag 1 september begint de competitie. 17

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 5