1 Lotus: de bloem van onze EHBO-vereniging cXpkodite R. v/d Geijn i 3 3 3 3 3 3 Stomerij Palthe voor nóg betere service! 'I ’Moergestel-Nieuws met vakantie... in E.J. van Delft gesloten van 23 juli tot 6 augustus afwezig van 12 juli t/m 29 juli êr Moergestel a.s. zondag in Streekspel Geslaagd! Kinderkomedie in Natuurtheater Oisterwijk omroep brabant HUISARTS Kriekenakker 16, 5066 MK Moergestel, Tel. 04243 -1809 Zoals sommigen van u wellicht weten, is de lotus een bijzondere bloem. In het verre Oosten wordt deze prachtige bloem gezien als de heilige bloem van Boeddha. In Moergestel hebben we ook een Lotus, maar dat betekent hier wel iets anders. Lotus staat voor Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers. Sinds 1975 zijn wij in het bezit van enkele leden die het Lotus-diploma hebben gehaald. PODOTHERAPEUT/PEDICURE Leverancier elastische kousen Nog één week en dan gaat ’Moergestel-Nieuws’ drie weken met vakantie. Op de woensdagen 25 juli, 1 en 8 augustus zal deze krant NIET verschijnen. Volgende week verschijnt dus het laatste nummer vóór de vakantie! sE EE E E E EÊ E: E: SE SE SE SE: 3 3 Waarneming: P. TERWINDT Oirschotseweg 2 Telefoon 1204 DE WARME BAKKER JOHN MENSINK Bij van Dijk Stoffen in Moergestel Niet alleen bij E.H.B.O. ’Oorlog in de achtertuin’ Verkenners Ensceneren Naar de basisscholen SE EE '•’«ÏW *12 15e Jaargang - Nr. 629 Ï5- Huidverzorgingsinstituut De redaktie. In september gaat onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel haar 50-jarig bestaan vieren. In ’n serie artikelen, geschreven door leden van de E.H.B.O. zelf, besteden we aan dacht aan dat gouden jubileum. Deze week het tweede artikel in de serie: de L.O.T.U.S.-slachtoffers. ::E Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst 3 3 3 Eu Eu Ei: ::U Eu Omroep Brabant, zondag 15 juli, 12.05-13.00 uur. KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL >5 Li' In de vierde ronde van het Streekspel van Om roep Brabant komt a.s. zondag het team van Moergestel aan de beurt. Ze krijgen vijfendertig vragen voorgelegd over uiteenlopende onderwerpen in de provincie Noord-Brabant. Het Moergestelse team bestaat uit: wethouder Theo op ’t Hoog, Niek op ’t Hoog, Jacques Stroucken, Ad de Beer en correspondent Tom Tacken. Jongens: zet ’m op! Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 Niet alleen onze vereniging maakt gebruik van de diensten van de Lotus, ook andere E.H.B.O.- verenigingen, het Rode Kruis en zelfs de mili tairen. De Lotus-mensen vertelden dat het er niet altijd even zachtzinnig aan toe gaat. Het vergt ook nog al wat moed, als je zogenaamd bewusteloos vast gebonden wordt op een brancard die via een lad der steil naar beneden moet worden gebracht. Je mag niet uit je rol vallen, dus ogen stijf dicht en duimen maar (oh nee, dat mag je als bewustelo ze dus ook niet doen). We zien Leentje vriendschap sluiten met de die ren en een zomer, een herfst en een winter met ze leven en spelen rond die appelboom. Maar we >etal Tal HADA'i 1 »Oq Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmorgen 10.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. Aan de H.E.A.O. te ’s-Hertogenbosch slaagde René Smits (De Hoefkens 21) voor de studierich ting Bedrijfseconomie en aan de Katholieke Uni- versiteit Brabant slaagde Arno Smits (eveneens De Hoefkens 21) voor het doctoraal examen Ju ridische Bestuurswetenschappen en tegelijkertijd voor het doctoraal examen Nederlands Recht, Staats- en Administratierechtelijke afstudeer richting. Aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, facul teit der Geneeskunde en Tandheelkunde, is op 6 juli j.l. als tandarts afgestudeerd onze dorpsge noot Jacques Verhoeven (Ruymheuvel 1). Wij wensen deze geslaagden van harte proficiat! Zondag 15 juli a.s. is het prachtige natuurlijke decor van het Natuurtheater van Oisterwijk de plaats van handeling voor de kinderkomedie ’Oorlog in de achtertuin’. ’Oorlog in de achtertuin’ is vóór alles een echte kinderkomedie. Het stuk gaat over Leentje, een meisje van twaalf, dat bij haar oma komt wonen. Oma heeft een grote tuin, waarin de dieren - twee poezen, een kip en een kraai - tot dan toe vrij spel hadden. Midden in die tuin staat een appelboom. zien ook, hoe die tuin gaandeweg vol komt te lig gen met dingen die er niet thuis horen en die het leven van planten en dieren bedreigen: de oude motor van vader, die sinds hun aankomst geen meter meer gereden heeft en staat te verroesten; restanten van het spelen en feesten in de tuin; af val van de verbouwing van Leentje’s kamer; huisvuil; timmer- en zaagresten van de bouw van een konijnenkooi. Het paradijsje achter oma’s huis zien we veran deren in een vuilnisbelt. En het wordt de beesten te veel, wanneer de appelboom, die de tuin over dekt met haar kruin, niet meer wil bloeien als het weer lente wordt. Vader blijkt een emmer afge werkte motorolie tegen de stam uitgegoten te hebben. De beesten verklaren de mensen de oor log. Leentje’s beroep op hun oude vriendschap haalt niets uit. Mensen zijn de vijanden van de natuur, dus moeten de dieren met hen af rekenen! Hoe het komt dat dit stuk toch eindigt in een feest kun je zien op zondag 15 juli a.s. om 14.30 uur in het Natuurtheater van Oisterwijk. In vroeger tijden gingen de rampoefeningen er heel anders aan toe. Wie van u in vroegere dagen dé E.H.B.O. zag uittrekken voor een oefening, zal zich ongetwijfeld nog herinneren dat zij trouw werden gevolgd en bijgestaan door een groep ver kenners of schoolkinderen. Op het ’rampterrein’ aangekomen werden de kinderen geïnstalleerd met een briefje op de buik of het hoofd, waarop de E.H.B.O.-er dan kon zien wat zijn slachtof fer mankeerde, zoals grote open buikverwon- ding, slagaderlijke bloeding of hersenschudding. De kinderen werden lachend en grinnekend ver bonden aan hun verwonding of behandeld aan hun letsel. Bloed was er helemaal niet te zien, zo dat de ernst, vooral bij de slachtoffertjes, vaak heel ver was te zoeken. Kwam een E.H.B.O.-er bij een echt ongeval, dan stond hij vaak met de handen in het haar om- Ook de schoolkinderen mochten de mond-op-mond beademing op de pop toepassen. Zoals de naam al zegt werden mensen opgeleid om op realistische wijze slachtoffers uit te beel den. Om aan de opleiding deel te kunnen nemen, moet men minimaal twee jaar over een geldig E.H.B.O.-diploma beschikken. Verder behoort tot de toelatingsnormen enig acteertalent, voor stellingsvermogen en organisatietalent. Voordat de E.H.B.O.-er poolshoogte kan gaan nemen bij een ’rampsituatie’, heeft de Lotus al heel wat voorbereidingen moeten treffen. Aller eerst heeft hij de ramp moeten ensceneren, bij voorbeeld de fiets zo onder de wielen van de auto schuiven zodat echt lijkt of er zich een ongeval heeft voorgedaan. Vervolgens gaat hij/zij de wond grimeren. Dit kan variëren van een schaaf wond tot aan een slagaderlijke bloeding toe. Daarnaast moet hij zich ook nog inleven in het ongeval, zodat hij precies zo reageert zoals een echt slachtoffer dat in een dergelijke situatie zou doen. Bovendien moet hun theoretische kennis van dien aard zijn dat zij precies weten welke symptomen bij dit ongeval horen. Om deze vaar digheden op peil te houden, zijn de Lotus mensen verplicht om zes maal per jaar op herha ling te gaan om hun diploma geldig te houden. Wij beseffen dat wij als E.H.B.O.-vereniging veel te danken hebben aan de inzet van onze Lo tusmensen Mevr. B. van Kerkoerle en de heren J. Brekelmans en R. van Elderen. Hiervoor onze hartelijke dank. Wij zien deze Lotusmensen als de bloem die onze vereniging extra kleur en charme geeft. E.H.B.O.-vereniging ’St. Christoffel’ Moergestel dat hij/zij op een dergelijke manier nooit had ge oefend. In het kader van het 50-jarig bestaan zijn onze Lotus-mensen samen met enkele E.H.B.O.-ers naar de Moergestelse basisscholen gegaan om daar aan de hoogste groepen te laten zien wat zij zoal doen. Een impressie van basisschoolkinde ren: De verwondingen: Riet Sebregts legde ons uit wat we moesten doen bij verwondingen. De mensen (Lotuspatiënten) maakten nepverwondingen van Engels deeg en bloed. De eerste wond was een schaafwond. Riet legde ons uit hoe je een schaafwond moest ver zorgen met water en zeep. Toen de brandwon den. Een eerste-, tweede- en derdegraads. Een tweedegraads is een blaar en een derdegraads is een verschroeide (korst) huid. Mond-op-mond beademing Er lag een pop op de grond die voor mond-op- mond beademing gebruikt wordt. Riet deed voor hoe je het moest doen. Een stel kinderen mocht het ook proberen. Met je rechterhand moest je de neus dichtknijpen en meteen het voorhoofd ach terover drukken en je mond moest over de mond van het slachtoffer heen. Je kon controleren of het goed ging. Een lampje sprong dan op groen. Dan was het goed. Als het lampje niets deed dan was het fout. Daarna kregen we allemaal nog een ’echte’ verwonding. Wij willen nogmaals iedereen bedanken voor de leerzame middag en hartelijk bedankt voor het komen. En ook alle E.H.B.O.-ers: ’Op naar de volgende 50 jaren hulpverlenen Groetjes, Martijn, Carla, Bertain en Caroline van de Hertog-Jan. ‘j

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 1