Uit Moergestel’s verleden i I Bedevaart Beauraing Scouting Moergestel Nieuw kursusaanbod Toer Mee 1990: 2e lustrum Strand- en rekreatiebad ’Staalbergven’ Stichting voor Volwassenen Eduaktie Openstelling zwembad ’De Leye’ gedurende de zomervakantie Vrouwen Jongeren Ouderen Algemeen "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 4 JULI 1990 PAGINA 5 Corné en P.P. Sprookjeskamp in Arabië Help, de toverlantaarn van Aladin is in verkeer de handen terecht gekomen. Ali Ben Zoef Zoef tovert de ene natuurramp na de andere in Arabië. Scouting Moergestel gaat er weer op uit om te gaan helpen. Van 3 tot 13 juli gaan we naar Ara bië. Hopelijk lukt het ons allemaal. De afloop krijgt u nog van ons te horen. De kabouter- en welpenleiding dementeren. Eenvoudige administratie thuis. Nooit gedaan en misschien moet het er ooit van komen. Zaken als betalingsverkeer, erfrecht, verzekeringen en dergelijke komen aan de rode. Informatika. Komputer voor beginners. Inlichtingen en/of aanmeldingen: Stichting voor Volwassenen Edukatie Son- nevanck George Perklaan 3 5061 VN Oisterwijk 04242-82491 013-342540 maandag t/m donderdag: 9.00-17.00 uur vrijdag: 9.00-13.00 uur Laatste verkenners-gidsen Afgelopen vrijdag hebben de verkenners-gidsen de laatste avond van dit seizoen op een prachti ge manier afgesloten. We zijn met z’n allen kanoën. Het weer was pri ma, goed warm. We hadden wel wat meer zon gewenst, maar alia. Kanoën doe je met peddels in een kano. Als het goed is blijf je droog, op wat spetters na. Maar velen onder ons wilden persé de kano van de on derkant zien. De ’Reusel’ is gelukkig niet zo diep, maar wel zo nat. Op het laatst leek het wel een zwembad. Al met al een leuke afsluiting van dit le seizoen verkenners-gidsen. Nu is het klaarmaken voor het kamp. Dan is het hele spul weer bij elkaar en maken we er een knallend leuk en mooi (hopelijk droog) kamp van. Tot dan en intussen een prettige vakantie. De verkenners-gidsen leiding. Van 25 tot en met 28 augustus 1990 gaat de zie kenbedevaart naar Beauraing. Dit is een zeer aantrekkelijke reis, niet alleen van wege het verblijf te Beauraing, het ligt tegen de Franse grens en de mooie busreis heen en terug, door de Belgische Ardennen. Deze bedevaart wordt gehouden ter ere van Onze Lieve Vrouw, die 33 maal verscheen tussen 29 november 1932 en 3 januari 1933 aan vijf kinde ren uit het dorp Beauraing. Sindsdien is een afzienbare stroom bedevaartgan gers naar dit oord getrokken. Familieleden en vrienden kunnen op zondag 26 augustus aan de 1-daagse bedevaart deelnemen en dan de zieken bezoeken. De prijs is voor 1 dag 30,- voor volwassenen en 27.50 voor kinde ren onder de 12 jaar. De kosten voor de ziekenreis 4 dagen bedraagt 275,-. Aanmelden of informatie (ziekenbedevaart zo snel mogelijk; dagtocht tot 1 aug.) bij Mevr. Roo sen, Raamackerstraat 8, Moergestel, tel. 2527. I Hallo jongelui. Belofte maakt schuld, vandaar draaiden wij, Cor né en P.P. uit Oirschot, groep in Moergestel. Als programma hadden we een soort ganzenbord met opdrachten. Een worp telde alleen als de op dracht goed werd uitgevoerd. Deze opdrachten bestonden o.a. uit: spijkerslaan, namen noemen, touwtje springen en verkleed estafette. Daarna hebben we nog diverse spelletjes gedaan, zoals krantemep. Wij vonden het een leuke middag. Het kursusaanbod van de Stichting voor Volwas senen Edukatie Sonnevanck 1990/1991 is gereed. Geïnteresseerden kunnen het uitgebreide pro grammaboekje van Sonnevanck verkrijgen bij de bibliotheek in Berkel-Enschot, Goirle, Haaren, Hilvarenbeek, Moergestel, Oisterwijk en Uden- hout. Een verkorte weergave van het programma volgt hieronder: Leer lezen en schrijven Er zijn in ons land nog vele mensen die niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven. Voor diegenen die dit artikeltje lezen is dit mis schien onvoorstelbaar. Iedereen is toch naar school geweest? Toch zijn er in Nederland naar schatting 800.000 mensen voor wie letters een groot probleem zijn. Om verschillende redenen hebben ze vroeger niet de kans gekregen om zich deze, in onze maatschappij zo belangrijke vaar digheden, eigen te maken. Lees- en schrijfgroepen, heel anders dan op school In Nederland zijn er al vanaf de zeventiger jaren groepen waarin volwassenen kunnen leren lezen en schrijven. Zo ook bij de Stichting Sonnevanck. In kleine groepen wordt er gewerkt aan het lezen en schrij ven. Een hele opluchting betekent het vaak wan neer mensen van anderen horen dat ze met het zelfde probleem zitten. Je bent niet de enige, dat lucht aardig op. Bovendien wordt er veel aan dacht besteed aan de moeilijkheden die je daar bij allemaal tegenkomt. Dat het zweet je bv. in de handen staat als je plotseling iets moet op schrijven en je weet er geen raad mee, of dat je niet meer buiten durft te komen omdat je je schaamt. Heel anders dan vroeger op school dus. Meer informatie Het blijkt dat mensen het zo wél kunnen leren, terwijl ze altijd gedacht hadden dat het toch niet zou lukken. Wilt u hierover meer informatie of kent u men sen die met lees- en schrijfmoeilijkheden zitten, bel dan 04242-82491 van de Stichting voor Vol wassenen Edukatie Sonnevanck, George Perk laan 3 in Oisterwijk. Het zwembad ’De Leye’ is in verband met on- derhouds- en schoonmaakwerkzaamheden GESLOTEN VAN ZONDAG 8 JULI T/M ZONDAG 15 JULI. Daarna is het zwembad de gehele vakantie geo pend op maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur en bij slecht weer ook op zondag van 10.00-17.00 uur. Indien u een seizoenkaart heeft van het ’Staal bergven’ kunt u in ’De Leye’ terecht tegen be taling van ƒ1,- voor kinderen en 2,- voor vol wassenen, dit geldt t/m 31 augustus 1990. Waar in de buurt kan dat allemaal? Op het Strand- en Rekreatiebad ’Staalbergven’ in Oisterwijk. Daar is alles wat de zon- en water- liefhebber wenst aanweig. Een royaal zandstrand met volop natuurlijk zwemwater in het ven. Vei lig zwemwater wat aan alle eisen voldoet. Grote zonneweiden bij de grote zwembassins met gezuiverd water. Royale zwembassins voor de echte zwemmer, maar ook veilige zwembassins voor de kinderen die nog maar net of zelfs hele maal niet kunnen zwemmen. Een super-moderne familie-waterglijbaan. Een restaurant waar u terecht kunt voor een hap je en een drankje, voor een ijsje of snoepgoed in allerlei variëteiten. Genieten van een lekker drankje op het terras. Wilt u niet op uw handdoek in het zand of op het gras liggen dan zijn er ligbedden of ligstoelen be schikbaar. Een tochtje met uw kinderen op een waterfiets, in een kano of in een roeiboot? Ook dat kan op het ’Staalbergven’. En mocht het weer wat minder mooi zijn, ook dan biedt het ’Staalbergven’ zijn bezoekers vol op mogelijkheden. Tafeltennis, speeltuin, jeu de boules, volleybal en ga zo maar door. Alle sport- materialen worden u - tegen betaling van een borgsom - gratis beschikbaar gesteld. Waarom zou u ver gaan reizen als het strandple- zier ook dicht bij huis te beleven is? Informeer bij de VW in uw woonplaats of bij de VW Oisterwijk, de Lind 57, Tel. 04242-82345. Het Strand- en Rekreatiebad ’Staalbergven’, Vennelaan 8 in Oisterwijk, tel. 04242-82196 of bij de Afdeling Sport, Rekreatie en Toerisme van de gemeente Oisterwijk, de Lind 44, tel. 04242-91311. Op zondag 26 augustus a.s. is het voor de tien de maal Toer Mee! Harry Smolders en Ad van de Meijdenberg heb ben weer een tocht uitgezet, die u door en rond Moergestel voert. De opbrengst van deze gesponsorde fietstocht gaat naar het project in India, waar Theo Raaij- makers ruim tien jaar heeft gewerkt t.b.v. op vang straatjeugd. Vanwege het 2e lustrum zal Toer Mee opge luisterd worden met groot spektakel. Houdt dus deze datum vrij Werkgroep M.O.V. Moergestel (Misie-, Ontwikkelings- en Vredeswerk) Met de stralende zomer van 1989 nog vers in het geheugen hebben we alle hoop gevestigd op de komende vakantieweken. Als de zon dan stralend aan de hemel staat zoekt iedereen verkoeling bij het water. De volhouders willen heerlijk ontspan nen genieten van de zon en hun lichaam een lek ker gezond bruin kleurtje laten krijgen. De altijd bezige kinderschaar wil naar hartelust kunnen glijen op een moderne waterglijbaan, ra votten in dieper of ondiep water, of gewoon lek ker spelen in een speeltuin. Hoe zeg je wat je denkt? Leren beter voor jezelf op te komen. Specifiek leren om gevoelens en ge dachten onder woorden te brengen en het inzicht krijgen in maatschappelijke verbanden. Klussen voor vrouwen. Praktische kennis voor vrouwen op het terrein van dagelijks voorkomen de klussen. Technica 30. Een kursus oriëntatie op techniek en technische beroepen voor vrouwen, met de mogelijkheid het geleerde door te geven aan jon ge meisjes (samenwerking met de Leest). Vrouw en komputer. Specifiek voor vrouwen (kennismaking). 60+ Vrouwen. Naaldvakken en koken voor meisjes met spe ciaal onderwijs. Samen werken om zelfstandig een eindprodukt tot stand te brengen. Alfabetisering Arabisch voor vrouwen. Het le ren lezen en schrijven in de eigen taal (Gekom- bineerd met de Nederlandse taal). Oriëntatie op scholing en werk. Speciaal voor vrouwen die lang niet aan het arbeidsproces heb ben deelgenomen en daar opnieuw aan denken. Autobiografie schrijven. Schrijf je eigen levens verhaal en maak keuzes voor de toekomst. Naaivaardigheid I en II. 2 Diploma’s op het ge bied van naaivaardigheid met onder andere pa- troontekenen. Kleding maken. Koken door jongeren. Zelf leren koken van een voedzame, gezonde maaltijd. Kunstgeschiedenis/Tekenen en schilderen. Le ren van kultuuruitingen in het verleden en zelf bezig zijn. Politieke vorming. Inzicht in de 'ver-van-mijn- bed-show’. Kreatief met allerlei materialen. Sociale vaardigheden/zelfstandigheidstraining. Politiek, vrije tijd, relaties, wonen, werken. Omgaan met vergeetachtigheid. Informatie en vaardigheden aanbieden en doorgeven met het doel het zelfvertrouwen van de deelnemers te ver groten en de deelnemers aktief te houden. Studiekring ouderen. Behandelen en bespreken van onderwerpen en thema’s welke door de deel nemers worden voorgesteld. Omgaan met dementerende partner. Informa tie over dementie, schijndementie, andere geheu genstoornissen en hoe om te gaan met mensen die Deze groep jongedames deed hun Plechtige Communie rond de jaren 1944-1945. De foto kregen we van Mevrouw Tiebosch- Mutsaars die woonachtig is op Stokske 9. U kunt deze foto daar ook eventueel bijbestellen. Telefoon 1617. Kennismaking met de computer. Het leren van de instrukties die nodig zijn voor het werken met de komputer en het praktisch beoefenen. Informatika vervolg. Vervolg op kennismaking met onder andere: het maken van programma’s, uitbreiden van programma-statements, het wer ken met stroomdiagrammen en het aanpassen van bestaande programma’s. Tekstverwerking. Het leren van geautomatiseer de tekstverwerking gericht op het gebruik in kan toren en bedrijven (doorstroming naar P.B.V.E.). Ambi. Vooropleiding op het officiële diploma. Typen. Blind tienvingersysteem met afsluitend examen (aansluiting op onder andere tekstver werking, eventueel gelijktijdig). Algemene beroepenoriëntatie. Maatwerk voor langdurige werklozen met het doel plaatsing in werk of opleiding (inklusief beroepskeuzetest). Voortrajekt voor alle P.B.V.E./Sonnevanck ak- tiviteiten. Gelijktijdig Nederlands in basiseduka- tie indien wenselijk en nodig. Boekhouden. Basiskennis boekhouden voor mensen zonder vooropleiding. Sluit aan op kan- toorassistent, Middenstand en enkele P.B.V.E.- aktiviteiten. W.A.O. timmergroep. Kantoorassistent(e). Vakken Nederlandse han- delskorrespondentie, boekhouden, handelsreke- nen, kantoorpraktijk en rechts- en wetskennis voor mensen zonder vooropleiding: na 5 deelcer- tifikaten volgt diploma. Aansluiting op Basiso pleiding Administratief Medewerker of andere. Sollicitatietraining. Stap voor stap wordt het he le sollicitatieproces doorgenomen en uitgebreid behandeld. Oriëntatie voor starters. Informatie over de start van een eigen bedrijf als voortrajekt in verdere stappen naar Kamer van Koophandel, Instituut Midden- en Kleinbedrijf. Besturenkursus. Korte kursus voor bestuurders en aspirant bestuurders van verenigingen. Frans, Duits, Engels, Grieks, Spaans. Kennis van eikaars talen wordt in een toekomstig vere nigd Europa steeds belangrijker. Sonnevanck probeert zoveel mogelijk talen aan te bieden, zo wel voor beginners als gevorderden. Tekenen en schilderen. Kreativiteit.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 5