Terugblik op 50 jaar E.H.B.O. Stomerij Palthe voor nóg betere service! L Nederlands kampioen rock and roll r w® EHBO-nieuws V olkstuindersvereniging ’Reuseldal’ b - 1 f. De Persoonlijke Signatuur van Exclusieve Modebrillen De geschiedenis te schrijven over het 50-jarig bestaan van de E.H.B.O. bleek geen gemakkelijke taak. 50 Jaar is een lange periode. De mensen die we benaderd hebben moesten wel erg diep in hun herinnering teruggaan. In de afgelopen 50 jaar zijn er veel mensen geweest die hun bijdrage hebben geleverd aan de E.H.B.O.- vereniging. DE WARME BAKKER JOHN MENSINK Bij van Dijk Stoffen in Moergestel Annie v/d Wouw-van Rooy Toon Klomp Zuster Huberta Brillen Contact lenzen De Lind 35a, Oisterwijk 04242-84899. Vrijdag koopavond 15e Jaargang - Nr. 626 2 WOENSDAG 20 JUNI 1990 verspreid in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Toon Klomp: als instructeur strenge leermeester Huidverzorgingsinstituut Op donderdag 21 juni werkt de EHBO zich uit de naad Nu eens niet met verband en pleisters, maar met naald en draad. Dan wordt er een ’naaikransje georganiseerd, en een grote opkomst van zowel mannen als vrouwen wordt zeer gewaardeerd. De bedoeling is om zelf een aantal gele vestjes te maken om zodoende geld uit te kunnen sparen voor an dere zaken. Deze vestjes zullen gebruikt worden bij het posten met z’n allen moet dat ons toch niet zo veel moei te kosten. Voor deze stof is een tricotnaald nodig en een goede schaar is ook niet overbodig. Hebt u deze avond tijd en zin licht dan Annie v/d Wouw (tel. 1277) even in! EHBO-vereniging Moergestel KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 x MOERGESTEL In september gaat onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel haar 50-jarig bestaan vieren. In ’n serie artikelen, geschreven door leden van de E.H.B.O. zelf, gaan we aandacht besteden aan dat gouden jubileum. De ze week het eerste artikel in de serie. Zuster Huberta: E.H.B.O.-ster van het eerste uur. Hij vertelde ons dat hij een strenge leermeester was. Dit heeft echter veel vruchten afgeworpen. De wedstrijdploeg onder zijn leiding was zeer ac tief en sleepte dan ook menige prijs in de wacht die nu nog in onze prijzenkast te bewonderen zijn. Er werden niet alleen wedstrijden georganiseerd om het onderlinge contact te bevorderen. Ook andere activiteiten vonden plaats. We denken bij voorbeeld terug aan de St. Nicolaasavonden, de quiza vonden voor de Mevr. Poort trofee etc. De goede band onderling was en is nog steeds erg be langrijk. We denken hierbij bijvoorbeeld aan het samen posten bij evenementen waar heel wat vrije tijd in kan gaan zitten. Dit gebeurt op vrij willige basis, dus een goede sfeer is erg belang rijk. Door de jaren heen is gebleken dat een belang rijke taak is weggelegd voor het bestuur. Mede dankzij hun inzet en betrokkenheid kunnen wij nu ons 50-jarig jubileum gaan vieren. Al blade rend door de ons nog resterende notulen (een aantal oude notulen is helaas verloren gegaan om dat de muizen ze beschouwden als culinaire hoogstandjes) komen wij de naarn van mevrouw van de Wouw-van Rooy herhaaldelijk tegen. Zij heeft dan ook diverse bestuursfuncties bekleed. Dit vormde voor ons een aanleiding om eens bij haar op de koffie te gaan. Al babbelend kwam naar voren dat met name de huisvesting van de E.H.B.O.-vereniging vaak een heet hangijzer was. Op zeer veel verschillende lokaties heeft men derhalve les moeten geven, tot o.abij de le den aan huis. Omdat er ook geen vaste accommo datie was, konden de lesmaterialen ook niet ver- Schoolstraat 5 Moergestel Tel. 04243 - 1474 zekerd worden. In 1965 werd dit probleem op gelost. Toen namen we onze intrek in het kruis verenigingsgebouw, alwaar we hedentendage nog steeds onze oefenavonden houden. Wij zijn de kruisvereniging hier zeer erkentelijk voor. Op onze vraag of Annie van de Wouw-van Rooy nog suggesties had voor onze E.H.B.O.-vereniging, antwoordde ze dat we ons gelukkig mogen prij zen met zo’n actieve leden. Dit beschouwen we als een aansporing om ook na ons jubileum op de ingeslagen weg verder te gaan. Wij voelen ons hierbij gesteund door de vele blijken van waar dering die u ons in de afgelopen jaren heeft ge geven, en we hopen dit ook in de komende jaren waar te kunnen blijven maken. E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel Om wat meer te weten te komen over de technie ken en de manier van lesgeven gingen we op be zoek bij Toon Klomp. Hij had in 1966 zijn diplo ma voor instructeur gehaald, maar was al sinds 1959 gediplomeerd lid van onze vereniging. Ook had hij al het nodige bijgedragen om de E.H.B.O.-vereniging die toen een moeilijke pe riode doormaakte, nieuw leven in te blazen. En dat was hem ook wel toevertrouwd, getuige de enthousiaste uitspraken van diverse leden over met name zijn spectaculair opgezette rampoefe- ningen. Hij schrok er zelfs niet voor terug om zijn kinderen in te schakelen en ongelukken na te spelen zonder dat er verder iemand van op de hoogte was. Zo werd menig E.H.B.O.-er getest op paniekbestendigheid. Van links naar rechts: Tweede prijs-winnaars Vincie van Gils (Amsterdam) en Rens van Vught (Oisterwijk) en de kampioenen Wilco Heessels en Jessica Jansen. Zondag 10 juni jl. werd in Den Bosch in de Maaspoort het 10e Nederlands kampioenschap acrobatisch rock and roll-dansen gehouden. 7 Formatieteams en 150 paren, verdeeld over 8 klassen, namen hieraan deel. U zult begrijpen dat dit een geweldig spektakel was. De internationale juryleden stonden dan ook voor een moeilijke taak. Een van de deelnemende dansparen was onze dorpsgenote Jessica Jansen en haar partner Wilco Evenals vorige jaren is het weer open dag op het volkstuinencomplex ’Reuseldal’ aan de Bos straat. U bent van harte welkom op zondag 24 ju ni. Openingstijden van 10.00 tot 16.00 uur. Wij nodigen iedereen uit er een bezoek te brengen. Tot ziens a.s. zondag op ’Reuseldal’. In dit stuk is het voor ons onmogelijk om hen al lemaal met name te noemen, maar wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om iedereen die zijn/haar steentje heeft bijgedragen hiervoor nog maals hartelijk te danken. Vele data en namen vervagen in de loop van de tijd. Wat vaststaat is dat de Moergestelse E.H.B.O. in 1940 opgericht werd. Dat deze datum samenviel met het begin van de oorlog is geen toeval. In de onzekere ja ren van de oorlog kon men voor onaangename verrassingen komen te staan. Een E.H.B.O.- vereniging was derhalve bittere noodzaak. De oprichting gebeurde op initiatief van burge meester Bardoel en dokter Van Delft sr. Ook dokter Schrader was hierbij betrokken. Enkele fanatieke E.H.B.O.-ers hadden al in Oisterwijk hun diploma gehaald. Als er zich een ongeval voordeed, trokken de E.H.B.O.-ers er per fiets op uit. Hoewel er in oorlogstijd weinig of geen fietsen waren hadden onze E.H.B.O.-ers wel een dergelijk vervoermiddel. Om te voorkomen dat deze in beslag genomen zouden worden droegen de fietsen van deze mensen een zogenaamd ’dok- tersplaatje’. Een E.H.B.O.-ster van de eerste dag is zuster Huberta. Zij volgde de cursus op aanraden van burgemeester Bardoel. Deze was van mening dat dit goed van pas zou kunnen komen bij haar werk als wijkverpleegkundige. Ze vond het zelf erg leuk om te doen. Dat moet wel, want anders houd je het niet zo lang vol. Zuster Huberta is ons oudste lid, en de onderscheidingen die zij ons het zien waren indrukwekkend. De eerste lessen op Moergestels grondgebied werden dan ook ge geven bij zuster Huberta ’thuis’, n.l. op het An- toniushuis. In 1940 begon de E.H.B.O. met 40 cursisten. Dat de tijden veranderd zijn blijkt uit het feit dat de mannen en vrouwen toen geschei den les kregen. Ook op het E.H.B.O.-vlak is met name wat be treft technieken veel veranderd. Er ging een hardnekkig gerucht de ronde dat in vroeger tij den de bewusteloze slachtoffers een veilig heidsspeld in de tong kregen om te voorkomen dat de tond terug zou zakken en hierdoor de luchtpijp af zou sluiten. Uit navraag bleek dat de toen gehanteerde methode minder bloederig en barbaars was; in plaats van een veiligheiddspeld werd een wasknijper gebruikt. Gelukkig maar voor het slachtoffer! Uitgave en redaktie: Buro '76 - Oisterwijkseweg 43 - 5066 XC Moergestel - Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmorgen 10.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. Heessels. Zij kwamen uit in de C-klasse. In de ze klasse werd gestart met 26 dansparen. Jessica en Wilco wisten zich na een spannende dag te plaatsen bij de beste 6 paren. Groot was dan ook de vreugde toen op het eind bleek dat zij de nieu we Nederlands kampioen in de C-klasse waren geworden. Door deze prestatie zijn zij nu gepro moveerd naar de B-klasse, de op één na hoogste klasse van Nederland. Wij wensen hen van har te proficiat en veel sukses in deze nieuwe klasse.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 1