Stankoverlast verdwijnt dankzij mestinjecteur REGIO-DANSAVOND voor ’n gezellig avondje uit O 0 gatlik dtl Huppel - Huppel - Huppel Unicef Nederland verleent medewerking aan de Rabobank Scholenkwis E.H.B.O.-ers met hun hart op de juiste plaats GIROREKENING 5766 t.n.v. DIABETES FONDS NEDERLAND, AMERSFOORT. ’Gieren’ behoort bijna tot het verleden Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. zo doen de paashaasjes op hun feestje. goed op zijn eten letten. Een diabetesdieet niet voor één dag, maar voor de rest van zijn leven! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. I- Wij doen toch liever Quick-Quick-Slow op onze twee-wekelijkse welke gehouden wordt op paaszaterdag 14 april. Onze volgende dansavond is op vrijdag 27 april. Aanvang beide avonden 20.30 uur. ST. JANSPLEIN 5 MOERGESTEL TELEFOON 04243 -1665 Mestinjectie Gebied Injecteur Geurtjes voorbij Het Ministerie van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu) heeft ’n bedrag van totaal 9.000.000,- uitgetrokken voor een 3-jarige proef hoe de ammoniakuitstoot door de landbouw kan worden teruggedrongen. Stankoverlast en verzuring hebben geleid tot dit grootscheepse proefproject dat in onze contreien werd opgezet en waarvan mestinjectie op grasland een onderdeel is, naast het overkappen van silo’s en het aanpassen van stallen. PAGINA 5 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 11 APRIL 1990 A4 DIABETES IS OVERAL mevr. I. Zeegers en mevr. M. Cornelissen. Wist u trouwens dat onze E.H.B.O.-vereniging momenteel 47 leden telt die kunnen reanimeren? Wij zijn hier best trots op. We beseffen dat dit re sultaat nooit bereikt had kunnen worden zonder de uitstekende lessen en begeleiding van onze arts-docent dokter Terwindt, die al sinds jaar en dag zowel de theorie- als reanimatielessen voor ons verzorgt. Op deze plaats willen wij hem hier voor nogmaals hartelijk danken. Wij mogen echter onze kaderinstructeur W. van Rooy niet onvermeld laten. Wij kunnen hem kenschetsen als een man die echt leeft voor de E.H.B.O. Zijn nimmer aflatende enthousiasme en uitstraling zijn kenmerkend voor hem. Wij prijzen onszelf als E.H.B.O.-vereniging ge lukkig met zoveel enthousiaste leden en begelei ding en zien de komende 50 jaar dan ook met vertrouwen tegemoet! Bestuur E.H.B.O.-vereniging St. Christoffel De in/ecteur Twee Moergestelse bedrijven, te weten de Ge broeders van der Zanden en Loonbedrijf H. Bruurs, houden zich met name tijdenz deze we ken bezig met de uitvoering van dit project. De mest wordt daartoe bij de boeren opgehaald uit de mestsilo of mestput en wordt geïnjecteerd in het land. De injecteur maakt daartoe een sleuf je, brengt de mest op die manier tot ’n diepte van 8 tot 12 cm de grond in en niemand heeft op wel ke manier dan ook last van de ’gier’lucht. Het totale bedrag dat deze proefoperatie kost, wordt gefinancierd door het Ministerie van VROM die met het bedrag de boeren financieel ondersteunt. Het proefgebied omvat de gemeente Moergestel tot aan de gemeentegrens van Oirschot, de A-58 en de Campina. In 1991 is deze proef afgerond en wordt het injecteren van mest verplicht voor iedereen. Voordelen zijn o.adat de stankover last en verzuring worden teruggedrongen, maar ook de mest levert een veel hoger rendement om dat die direkt aan de grond wordt toegevoegd, en de totale operatie komt uiteraard ook het milieu zeer ten goede. Project over Ghana mondt uit in feestelijke kwis De Rabobank Scholenkwis bestaat uit een voor ronde in projectvorm op de scholen en vijf feeste lijke eindronden in kwisvorm. De eindronden worden gehouden in de grote theaters in Brabant. UNICEF Nederland heeft speciaal voor de voorronde een project met vra gen over Ghana samengesteld. Na de jurering van deze ronde zullen er 80 scholen geplaatst zijn voor de vijf eindronden in kwisvorm. Hierbij zijn de scholen geografisch ingedeeld, zodat er in iedere - op zichzelf staande - eindronde 16 scho len tegen elkaar zullen uitkomen. De jurering van zowel de voorronde als de eindronden is in handen van de Regionale UNICEF Comité’s. Gebroeders van der Zanden aan de Zandstraat te Moergestel beschikt over een trekker van 246 PK met daarachter ’n 3-assige mestinjecteur op 6 banden die 22.000 liter ineens kan ophalen en daarmee ’n hele hectare land kan bewerken. De banden worden, als de machine het land opkomt, teruggebracht naar een spanning van 0,8 atm. Daardoor ontstaat ’n groter draagvlak van de banden en dat geeft dan weer minder insporing en geen struktuurbeschadiging van de bodem. Alles, zoals de groei van gras en gewas, wordt nauwkeurig gemeten en naar nu al bekend is le vert deze manier van werken 90 tot 95% minder ammoniakuitstoot op. Het eindresultaat van deze proef bepaalt de richtlijnen voor de nieuwe wet geving die in 1991 van kracht wordt. Van half februari tot eind maart wordt er 14 tot 15 uur per dag gewerkt en deze methode wordt nog eens herhaald in mei en juni. Leverde de werkzaamheden in het verleden altijd de bekende ’landelijke’ geurtjes op, over twee jaar is dit allemaal voorbij. Dan zal voor iedereen verplicht zijn om de op zijn bedrijf vervaardigde mest op deze milieu-vriendelijke manier te laten verwerken. UNICEF Nederland zal de komende drie maanden participeren in een regionale scholen kwis. Deze is uitgeschreven voor leerlingen van groep 7 van het basisonderwijs in midden en oost Noord-Brabant. De derde wereld en het werk van UNICEF in die landen vormen het thema van de kwis. Ruim 700 scholen zullen de komende week informatiemateriaal hierover ontvangen. Initiatiefnemers en financiers van dit evenement zijn de Rabobanken in midden en oost Noord-Brabant. Derde wereld wordt dichterbij gebracht De Rabobank Scholenkwis heeft een educatieve doelstelling. Scholieren van het basisonderwijs worden in spelvorm geïnformeerd over de wereld waarin zij leven. Hierbij worden actuele thema’s gehanteerd, zoals natuur, milieu en derde we reld. Bij ieder thema wordt door de Rabobank gezocht naar een deskundige objectieve partij, waarmee in nauwe samenwerking inhoud kan worden gegeven aan de Scholenkwis. In 1988 was dat het Wereld Natuur Fonds. Voor dit jaar is het UNICEF, het Kinderfonds van de Verenig de Naties, die voor de schooljeugd op deze wij ze de derde wereld wat dichterbij hoopt te bren gen. Zo kun je ze wel noemen, onze negen leden die op donderdag 5 april j.l. opgingen voor hun aan tekening reanimatie. Na een tweetal spannende uurtjes, die wat draaglijker gemaakt werden door het gebak van Lenie van de Loo, kwam exami nator dokter Roemeling met de verlossende uit spraak: alle deelnemers hadden het examen met glans doorstaan! Wij willen de geslaagde leden van harte felicite ren met hun prestatie. Deze leden zijn: mej. E. den Otter, dhr. P. Derksen, mevr. M.T. Derk- sen, mej. M. van den Boogaart, mevr. H. Wit- lox, dhr. H. Berendschot, dhr. L. Bekkers, De eindronden vinden plaats op 9 mei in de 'Lie- vekamp’ te Oss, 16 mei in ’De Schalm’ te Veld hoven, 6 juni in ,’t Speelhuis’ te Helmond, 13 ju ni in de ’Schouwburg’ te Tilburg en 20 juni in het ’Casino’ te ’s-Hertogenbosch. De Scholenkwis zal worden gepresenteerd door de zangeres/presentatrice Conny Vink. Als spe ciale gast zal de zanger Oscar Harris optreden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 5