Verrassende zelfmaakmode F I I Voorjaarsmode 1990 Spelen met stof Snuffelen Monogram Rokken Gehaakt band Complimentjes Pagina 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 MAART 1990 6 en de conditie van de originele Geef gedragen kleding een mooi tweede leven Bij het veranderen ligt het ge heim van succes in ruim denken. Maar al te vaak bedenkt men achteraf dat door de timide hal ve maatregelen - een smal rand je om een japon te verlengen - het geheel er nog precies hetzelf de uitziet. Om een totaal ver nieuwde aanblik aan een kle dingstuk te geven zijn drasti scher ingrepen op zijn plaats. we of te korte, kunt u goed ver anderen in kuitbroeken, wijde Een rechte zoomlijn van een zes- baansrok kan volledig veran derd worden door een zigzag- strook in te zetten. Of u kunt er nieuwe geplooide banen in zet ten. Voor de zigzagrand kunt u het beste een zelfde soort stof ge bruiken als die van de rok. Voor de geplooide inzetstukken is het beter om een lichtere stof ge bruiken, anders wordt het ge heel te dik. We gebruiken ze in kleuren die een Victoriaans oog zouden ver warren, levendige oranjes naast roden, groenen naast felle blau wen, rozes naast citroengelen. Zoekt u een nieuwe stof bij een oud kledingstuk, neem dat~dan mee naar de winkel. Daar kunt u bij daglicht beoordelen hoe.de twee stoffen samengaan. Neem er de tijd voor, want de kleur van een stof kan met andere structu ren en weefsels opvallend ver anderen. Besteed er wat tijd aan - en heel wat plezier - en u geeft uw kledingstukken opnieuw de kans om een nieuwe, actieve rol in uw modeleven te spelen. WA In de huidige open modewereld betwist niemand een ander het recht op vrije keuze van materi aal - qua structuur, kleur en weefsel - en de toepassing in een voor haar prettige stijl. We kun nen kiezen uit een reeks stoffen die onze grootouders beduusd zou hebben doen staan. Niet al leen de tijdloze stoffen als lin nen en katoen, maar een over vloed van acetaat, nylon, poly ester en acrylsoorten en ver schillende mengingen. Nauwe broekspijpen worden bijvoorbeeld verwijd en ver lengd door het inknippen van de zijnaden en het aanbrengen van een felgekleurde spie en rand. Een andere, maar uiterst effec tieve wijze om uw persoonlijke stijl te demonstreren, is het ont werpen van uw eigen monogram of uw eigen embleem. U kunt uw initialen aanbrengen op kle dingstukken, badhanddoeken, en kussenslopen. Als u uw eigen dessins ontwerpt, zult u zien dat de verschillende stijlen van mo nogramletters elk een eigen per soonlijkheid uitdrukken. Som mige zijn zo lang en dus als een puriteinse oude man, terwijl an dere zo weelderig zijn als Roco co engeltjes. Lettertypes kunt u ovememen uit tijdschriften, boeken en kranten. Het letterty pe dat u kiest zal zeker uw smaak en stijl verraden. Zelfs de technieken die u gebruikt, de steken, dragen bij aan de indivi dualiteit van uw werk - en zo ook de keuze van garen en stof. De enige pyamas, ondergoed en zelfs japonnen die jongelui die op het platteland woonden toen hadden, waren gemaakt uit oude meel- en aardappelzak ken. In de welvarende jaren zestig begonnen jonge mensen die nooit moeilijke tijden hadden meegemaakt de armoedige stijl van oude afdankertjes en ruwe werkkleren te waarderen. Ze begonnen tweedehandszaken en dumpzaken af te schuimen naar kleding die meer karakter en individualiteit had - of nog beter, kleding die hip was - en daardoor prettiger om te dragen was dan de gloednieuwe, alle daagse stof, die zó van de fabriek kwam. Een minirok knipt u slim nog korter en schuin af, waarna bre de, schuine repen stof worden aangestikt tot elke gewenste lengte. Of u nu deze suggesties volgt of zelf nieuwe bedenkt, overtuig u er eerst van, voor dat u begint, dat de kleren die u wilt veranderen de tijd en de moeite tintje geven, bijvoorbeeld door waard zijn. Rokken hebben met kapsels ge meen dat ze gemakkelijk korter te knippen zijn, maar dat het heel wat tijd kost om ze op een aantrekkelijke manier langer te maken. Maar zelfs een super mini-rok kan door nieuw mate riaal toe te voegen in vorm en ka rakter veranderd worden tot zeer gevarieerde stijlen. De rok eerst schuin afknippen en ver volgens verlengen met schuine stroken van een andere stof. Veel eenvoudiger is het om er stroken aan te naaien. Deze stroken zijn het beste te maken van een lichte stof, om aan elke strook bij de naad een gerimpeld effect te geven. De enige beperking is iemands eigen idee over wat voor hem of haar juist is. Stoffen hebben merkwaardige visuele eigenschappen. Leg twee stoffen met een contrasterende structuur tegen elkaar en er ontstaat een totaal nieuw effect. Zelfs de twee kanten van dezelfde stof geven, als u de goede kant naast de verkeerde kant legt, een volkomen nieuw aanzien. De verandering kan subtiel zijn zoals bij een smalgestreepte, gebreide acryl waar bij de stof diagonaal overdwars tegen elkaar aan is gezet. De meest opvallende veranderingen krijgt u door de combinatie van totaal verschillende stoffen, zoals wollen flanel en glan zend satijn of canvas en een soepel breisel van wol met synthe tische vezels. Probeert u zelf eens een leuke combinatie te ma ken. U zult er veel plezier mee en aan beleven! Het geven van nieuw leven aan afgedankte kledingstukken werd een manie onder de jongere generaties. Zij waren het die als eersten oude versleten kleding modieus maakten - tot schrik van hun tra ditie gebonden ouders, die, afgezien van hun voorkeur voor het conventionele, zich nog al te goed hun jeugd tijdens de crisisjaren herinnerden, waarin ze niets anders dan afdankertjes hadden om te dragen. pantalon. Van een uitgezakte broek, of van één van extra zwa re stof, kunt u onmogelijk een goed gesneden kuitbroek ma ken. Van een broek waarvan de knieën zijn versleten kunt u het beste een short maken. De opge stikte zakken kunnen dan uit de pijpen geknipt worden. In tegenstelling tot kant-en- klaar gekocht band en lint, zal zelfgehaakt band een exclusief, uniek accent zijn. U kunt het in uw favoriete kleuren maken, aan uw fantasie aanpassen, de afmetingen van een dessin ver anderen door de dikte van garen en haaknaald te variëren. Gehaakt band, in naden of aan zomen en randen gezet, geeft het meest alledaagse ontwerp een individueel karakter. Een klas siek prinsessemodel bijvoor beeld, wordt echt chic, als de na den met gehaakt band worden geaccentueerd. Een gewone om- slagrok wordt met gehaakte randen veel eleganter. De schoonheid van een pastelkleu- rige japon wordt verhoogd door een tailleband in een breed vlamsteekpatroon. Voor de echte doorgewinterde doe-het-zelver op zelfmaakmo- de-gebied is er een uitdaging om een oorspronkelijk naaipatroon te breien. Deze mogelijkheid geeft prachtige effecten. Met het verdwijnen van de strin gente klassestructuren van het verleden, verdween ook de hele farce van kledingwetten waar bij materiaal, kleur en accessoi res aan bepaalde klasse werd voorgeschreven. Tegenwoordig kan je op straat lopen in een clownspak, een jutezak of in een badpak van konijnebont, zon der dat iemand daar aanstoot aan neemt. Met de nu verkrijg bare stoffen, met hun veelzijdig heid en kleuren en structuren, zijn de mogelijkheden voor het komen tot een unieke, persoon lijke stijl onbegrensd. Door de stoffen van uw eigen keuze te ge bruiken, kunt u uw garderobe eindeloos variëren. Sindsdien is de wens om in dit soort kleding te verschijnen zo sterk geworden dan veel mensen splinternieuwe kleren een oud spijkerbroeken in bleekwater te dompelen om ze een zachte tint te geven. Maar de namaak-oudjes hebben niet de eigenschappen van de echte, vooral niet van die we zelf jarenlang gedragen hebben. Het is net als met oude vrienden, bij wie we ons het meest op ons ge mak voelen en die het goede in ons naar boven brengen. Zo kunt u een kwaliteitsbloes heb ben met een warme, flatterende kleur, die altijd complimentjes uitlokt. Of de stof van een rok kan bijzonder aardig of soepel zijn, of misschien op een zeer unieke en persoonlijke manier Broeken geknipt. Deze kledingstukken Oude pantalons, vooral te nau- lenen zich uitstekend voor sub tiele veranderingen; ze weer gaan dragen kan veel meer be- pantalons of shorts. De vorm die vrediging geven dan het kopen u kiest is afhankelijk van de stijl van een gloednieuwe creatie.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 7