is Ei 1 Aan de slag met schop en folie LENTE 1990 De charme van hout Tips voor het succesvol planten van bomen I u ‘V 'I? o I r.1 UI w VIJVER GEEFT DE TUIN EEN SPRANKELEND GEZICHT mij» Ml Begroeiing Vijverfolie Vullen Graafwerk Waar komt de vijver? H,’ Si Pagina 17 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 21 MAART 1990 6 L kV I Water brengt leven in de brou werij. Beweging door de wind, het geluid van een fonteintje of door een heel klein beekje dat langs een paar stenen naar bene den sijpelt. met het planten van waterplan ten. Koop er niet te veel en vraag bij uw tuincentrum hoe snel de planten groeien. Zo voorkomt u dat al na de eerste warme zomer de vijver tot een dichte brij is dichtgegroeid. 2. Het is aan te bevelen om aan de windkant een steunpaal in de grond te slaan op 10 cm afstand van de stam. Hout is op veel manieren te ver werken. Sierhekken, pergola’s, carports, windschermen en pa lissaden zijn maar enkele voor beelden, gevolgd door speel toestellen, bloemen troggen en vogelhuisjes in uiteenlopende maten en soorten. 3Maak de grond uit het gat goed los en vermeng deze met goed verteerde compost. Strooi een deel van het mengsel onder in het gat. 4. Snoei de beschadigde en dode wortels weg. Dompel de kluit in een emmer water. 5. Zet de kluit in het gat en vul dat met de losgemaakte grond. 6. Trap de grond aan en giet er water over. Strooi weer grond over de kluit en trap die ook aan. Wanneer het erg droog is, maakt u een walletje om het plantgat, waarin u water laat lopen. I Schud de kluit steeds licht heen en weer om de grond tussen de wortels te laten zakken. Menig tuinbezitter ontdekte al de charme van tuinhout. De ver koop van dit natuurprodukt stijgt jaarlijks met zo’n vijf pro cent. In het afgelopen jaar werd er voor maar liefst tweehonderd aan hout ver- Een vijver in de tuin is een rijk bezit en boeit iedereen. Water dè sfeermaker voor iedere tuin. Iedere natuurliefhebber valt voor een waterpartij in eigen tuin. Terecht, want in, rond en ook boven zo’n zelf aangelegde waterpartij is een flora en fauna die de 'droogtui- nier’ zich ontzegt. Voor de verdere ontwikkeling van de vijver is vervolgens al leen nog geduld nodig. Vul het water niet te vaak bij. Rege nachtige dagen telt ons land vol doende om voor een regelmatige verversing te zorgen. Het is van zelfsprekend belangrijk aan dacht te besteden aan de overbe- groeiing. Overhangende plan ten staan bijvoorbeeld erg mooi. Een mini-moerasje maakt u met behulp van wat laag ingegraven folie en wat broodjes turf. Uw tuincentrum heeft volop plan ten die geschikt zijn voor uw ’moeras’. Tot slot nog een heel belangrijk advies: zorg ervoor dat uw vijver veilig is voor peu ters en kleuters van uzelf èn van anderen! Wanneer de vijver in het midden tot zo’n 80 cm diep is uitgegra ven en zo’n 40 cm diep aan de randen, wordt de vijverfolie aangebracht. Bij het uitspreiden van de folie is het oppassen voor beschadigingen. De folie hoeft niet strak als een beddelaken over de vijverbodem te liggen. Straks zal de waterdruk het per fect plat drukken. Zorg ervoor dat de folie nooit door de water druk onder spanning komt te staan, want dan scheurt het meteen. Wanneer de folie op zijn plaats ligt kan het water erin. Blijf daar wel bij en let op eventuele span- ningsgebieden van de folie. Als het water in de vijver op peil is, kan met de afwerking worden begonnen. Het is raadzaam om een paar kruiwagens aarde in het water te storten. De vijver bodem zal dan voorlopig on zichtbaar zijn, maar dat zal zich zeker herstellen. 1Graaf een gat waar de wortels, zonder ze te buigen, goed inpas sen. Het gat moet ongeveer een decimeter dieper zijn dan het gat waarin de door u gekochte boom bij de kwekerij stond. Wanneer u de juiste plek hebt gevonden, moet er eerst hard ge- In en rond een vijver is altijd wat te bekijken. Daarom moet een vijver of zichtbaar zijn vanuit de woning of grenzend aan een zit- plek, bijvoorbeeld het terras worden gesitueerd. De vijver moet voldoende licht en zonnig gelegen zijn, maar de hele dag zon is niet noodzakelijk en voor kleine vijvers zelfs niet gewenst. Door een struik of een kleinblij- vend boompje in de nabije om geving te planten, kan op heel zonnige plaatsen voor een beetje schaduw worden gezorgd. In de zomer is zo’n open water- plek een plekje waar zo nu en dan een vis valt waar te nemen, want deze waterbewoners horen in elke vijver. Wat denkt u van het brecle assortiment water planten en misschien ook wat riet langs de vijverranden? Zo’n helder spiegelend watertje met gevarieerde begroeiing en scha duwrijke plekjes maken we na tuurlijk zelf. Met goed geïmpregneerd hout kunt u de tuin op tientallen ma nieren duurzaam verfraaien (foto: Hillhout). werkt worden voor u kunt ge nieten van uw eigenhandig aan gelegde vijver. Het graven van een vijver lukt meestal niet op een vrije middag. Tenminste, als u wilt dat de waterpartij vol doende groot is. Het graafwerk alleen al is een pittige klus. De uitgegraven aarde kunt u goed gebruiken voor de aanleg van een ’heuvellandschap’, dat glooiend verloopt naar de oevers van uw vijver. Begin zo vroeg mogelijk in het voorjaar, zodat er nog tijd overblijft om de be planting te laten ’aanslaan’. In een goede vijver heerst een zo- genoemd biologisch evenwicht. Hiermee wordt bedoeld dat er een evenwicht bestaat tussen alle levende wezens, planten en dieren, die in dat water leven. Zo’n vijver is altijd mooi fris en helder. Een emmer slootwater is ruim voldoende om het leven in de vijver op gang te brengen. Moeder Natuur zorgt voor de rest. Een snelle vermeerdering van luizen en bloedzuigers en misschien ook wel kikkervisjes, is het gevolg. Voordat het biologischeven wicht in de vijver tot stand is ge komen, bent u wel een jaartje verder. Vóór het water weer kraakhelder is (en dat wordt het zeker) moet u denken aan een periode van twee of drie maan den. Daarna kunt u beginnen miljoen gulden kocht. Voor een b(l)oeiende vijver hoeft uw tuin niet zo groot te zijn als op de foto. Een kleine vijver geeft evenveel plezier, (foto Ho veniers Informatiecentrum Lei den) De leveranciers van tuinhout besteden veel aandacht aan de verduurzaming. Zo werd de le vensduur van het produkt min stens vier- tot vijfmaal ver lengd. Om de kwaliteit van tuin hout te beheersen, worden strenge normen gesteld aan het verduurzamingsproces. De Stichting Keuringsbureau Hout controleert het proces en ver leent het zogenoemde Komo- keur, de kwaliteitsgarantie voor hout. r

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 17