I fl Schilderen van nieuw hout Welk verfprodukt is het meest geschikt? Controle op houtrot Oude verflaag verwijderen 1 1 8 i: i Voorjaar 1990 j II 75 In en om het huis -- K Inspectieronde Vervangen Dekkende beits Verfsysteem Transparante beits Acrylaatverf Kwasten Plamuren Oorzaak achterhalen Ook al lijkt achterstallig onder houd de enige oorzaak van het geconstateerde verval te zijn, onderzoek toch of er geen ande re faktoren in het spel zijn. De ’verf’ die er nu nog op zit, kan weleens niet de meest gunstige afwerking voor uw houtwerk zijn. Vaak is de staat van de be glazing oorzaak van vochtpro- blemen. Kijk ook of de oorzaak gevonden kan worden in de staat van het schilderwerk bin nenshuis. X Ontvetten Alkydharsverf I®' I I* A M jA A|I MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 21 MAART 1990 Pagina 13 I2 Schilderwerk behoudt waarde van het huis sa Goed schilderwerk is het be houd van het hout en dus het be houd van de waarde van uw huis. Een eenvoudige rekensom leert dat zelf schilderen heel wat kan besparen, hoewel steeds Pas als het hout goed ge droogd is, worden eventu eel achtergebleven verfres- meer huiseigenaren toch liever een beroep doen op de vakman. fenheden dienen met een vul- pasta te worden gevuld. Ge bruik hiervoor geen plamuur. Als laatste bewerking voor het afschilderen kan het ge heel worden gladgeschuurd met normaal schuurpapier, korrel 120. Om houtrot op te sporen heeft u een priem nodig. Met de priem prikt u in het hout en dan blijkt al snel of u met gezond of aange tast hout te maken hebt. Bijna altijd rot hout van kozijnen op de plaats waar zich verbindin gen bevinden, vooral bij de ver bindingen aan de onderkant van kozijnen. Het gebeurt maar zel den dat een kozijn aan de boven kant is aangetast. Blaren in schilderwerk duiden vaak op vocht in het hout en op het moge lijk aanwezig zijn van houtrot. De priem verraadt al snel of dat inderdaad het geval is. Ga dan op zoek naar de bron van het vocht. Er zijn vele verschillende afwerkingsprodukten. Verven die niet alleen een duurzame afwerking geven, maar ook een ver fraaiend karakter hebben. We onderscheiden vijf hoofdpro- dukten: transparante beits, dekkende beits, dekverf van al- kydhars, dekverf van acrylaat en blanke lak (vernis). Door elk voor- en najaar een in- Rotte delen moeten worden ver vangen en slechte plekken wor den bijgewerkt. Meestal zal er een timmerman aan te pas moe ten komen. Pas daarna kan met de eigenlijke verf werkzaamhe den worden begonnen. Dekkende beits is een compromis tussen een dekkende verf en een transparantie beits. Dekkende beits bevat meer pigment (kleurstof). Na het aanbrengen van enige lagen is er nog maar weinig te zien van de oorspronkelijke houtstructuur. Omdat de beschrmende werking veel groter is, hoef t er ook minder on derhoud verricht te worden. Ook hebben dekkende beitsen een groter vullend vermogen, zijn duurzaam, gemakkelijk te ver werken, conserverend (schimmelwerend) en goed dampdoor- latend. vergeleken met een dekverf hebben dekkende beitsen het nadeel dat er eerder stof en vuil op de matte laag achter blijft. Bij kaal gemaakt of nieuw hout staat u voor de keus welke verf u zult aanbrengen. Hout ’werkt’ en verf moet daarom min of meer elastisch zijn om die bewegingen te kunnen volgen. Verf moet vocht van buiten weren, maar vocht dat in het hout aan wezig is moet dwars door de verflaag heen kunnen verdampen. Houtrot begint vaak vanuit de kern van het hout. Dat komt om dat vocht aan de oppervlakte van hout het snelst verdampt en de kern dus het langst vochtig blijft. Hout rot dus van binnen naar buiten. Om hout te beschermen moeten altijd meerdere lagen van een produkt worden opgebracht. We spreken dan ook van een verfsysteem. Meestal is hout al met een systeem afgewerkt. Het ligt dan voor de hand om daarmee verder te gaan. Niet alle pro- dukten hebben dezelfde levensduur, vergen hetzelfde onder houd, of zijn even gemakkelijk aan te brengen. Dat kan reden zijn van verfsysteem te veranderen. Daarnaast speelt uw per soonlijke smaak een belangrijke rol. ten met schuurpapier ver wijderd (korrel 120). Na het verwijderen van stof en schuursel beschermt u het gezonde hout met dertig procent verdunde verf. Met een spuitflacon kan dit diep in de naden worden gespo ten. Kaal, nieuw hout komt alleen voor bij nieuwbouw, aanbouw en renovatie. Welke afwerking u ook gaat kiezen, er zullen eerst voorbereidende werkzaamhe den verricht moeten worden. Verwijder zorgvuldig eventueel na de (ver)bouw achtergebleven vuil, kalk- en specieresten. Maak harsgangen in het hout schoon met een oplosmiddel (terpentine of wasbenzine) of krab ze uit met een heet gemaakt metalen voorwerp. Transparante impregnerende beits trekt voor een deel in het hout en heeft daardoor zowel een verduurzamende (als een verduurzamingsmiddel is toegevoegd) als een beschermende werking. Een gevolg van dat impregnerende vermogen is wel dat er maar een geringe laagdikte wordt opgebouwd. Ener zijds is dat vanwege de waterdampdoorlaatbaarheid een voor deel, anderzijds een nadeel omdat een dunne laag een korte le venduur heeft en het systeem veel en regelmatig onderhoud vergt. Dat onderhoud is overigens vrij eenvoudig en zelden zullen oude lagen verwijderd hoeven te worden. Meestal is schoonmaken voldoende waarna een nieuwe laag kan worden aangebracht. Dekverf op basis van acrylaat is de laatste ontwikkeling in de verfwereld. Deze verf, die met water verdund kan worden, heeft betere kwaliteiten dan de alkydharsverf. De kantenaf dekking is elastischer, de verf behoudt beter zijn kleur en glans en is bestand tegen U. V.-straling. Acrylaatverf droogt snel en kan al na vier tot zes uur worden overgeschilderd. Bovendien is het produkt minder belastend voor het milieu. Tegenover deze pluspunten staat dat het opbrengen extra zorg vraagt. Bovendien kan het later moeilijk worden verwijderd. Er is een tamelijk agressief afbijtmiddel voor nodig. Bij de bescherming van hout komt meer kijken dan een kwaliteits- verf en een vaardige hand. Het is belangrijk dat houtwerk afdoende beschermd wordt tegen weersinvloeden, vocht, vuilaanhechting en beschadiging. Het is dan ook zeker niet alleen uit een oogpunt van verfraaiing dat elk voorjaar veel mensen kwast en verfpot ter hand nemen om de ’buitenboel’ een opknapbeurt te geven. Steek vaste kwasten en noesten met een beitel tot onder het op pervlak weg. Verwijder losse kwasten of zet ze vast met con structielijn!. Lijm in grote kwastgaten een houtprop of vul ze op met een uithardende vul- pasta. Ook kleine gaten en onef- Is plamuren noodzakelijk, zet de daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen dan eerst in de grondverf. Zet de plamuur spaarzaam op in verband met Vul gaten, naden en kieren daarna op met een uithar dende vulpasta (bij voor keur geen plamuur). Hier mee kunt u ook grove onef fenheden egaliseren. Schuur na het uitharden van de vulpasta het gerepa reerde deel glad met nor maal schuurpapier (korrel 80). Indien plamuren nood zakelijk blijkt, dan verdient het aanbeveling eerst te gronden. Zet het plamuur spaarzaam op en strijk het met het plamuurmes glad. spectieronde om uw huis te ma ken, kunt u tijdig kritieke pun ten signaleren en voorzorgs maatregelen treffen om verder verval te voorkomen. Let daar bij vooral op zwakke plekken, zoals overgangen tussen liggend (horizontaal) en staand (verti caal) houtwerk, onderkanten van stijlen, houtverbindingen en plekken die veel met vocht in aanraking komen. Als het verfwerk in een slechte conditie verkeert of beschadigingen worden ge signaleerd, dan moeten al lereerst de loszittende af- werklagen worden verwij derd. U gebruikt daarvoor een verfafkrabber of een plamuurmes. Al het houtwerk dat zowel met ’binnen’ als ’buiten’ in contact staat, moet eerst aan de binnen zijde goed worden afgewerkt om vochtinsluiting te voorkomen. Zorg dat de oorzaak van mecha nische beschadigingen in het verfwerk - bijvoorbeeld een klemmend raam - wordt wegge nomen door dat bij te schaven. Kieren en naden moeten tot op het kale hout worden uit gekrabd. Neem eventueel oppervlakkig aangetast hout tot op het gezonde hout weg. Aangetaste verflagen kunnen met een brander of een schildersföhn week ge maakt worden, waarna ze met een verfafkrabber of plamuurmes zijn te verwij deren. Breng op de overige lagen met de kwast afbijt aan, waarna de verf met een plamuurmes kan worden weggestoken. Spoel het hout daarna overvloedig met water schoon. Sommige' houtsoorten - bij voorbeeld grenen - dienen voor een goede hechting van de ’verf’ met een oplosmiddel te worden ontvet. Schuur het hout vervol gens vlak met normaal schuur papier (korrel 80). Is het schuur sel verwijderd, dan kan het hout worden behandeld met een ver duurzamingsmiddel, bijvoor beeld een impregnerende beits. Als een verf met terpentine verdund moet worden, heeft u te maken met een alkydharsverf. Met dit systeem brengt u een dekkende laag aan op de ondergrond die een duurzame, afslui tende afwerklaag oplevert. Door dat afsluitende karakter be staat er wel het gevaar dat vocht in het hout onvoldoende kan verdampen. Een absolute voorwaarde van dit systeem is dan ook dat extra zorg wordt besteed aan het schilderwerk binnen. Het aanbrengen van alkydharsverf is een tijdrovende en be werkelijke klus, maar eenmaal aangebracht wordt uw werk met weinig onderhoud beloond. De eerste twee lagen worden maximaal vijf procent verdund opgebracht en de eindlaag on verdund. het krimpen van het materiaal en strijk het met een plamuur mes glad of gebruik kwastpla- muur. Als de geplamuurde plaatsen zijn opgedroogd, schuur deze dan met waterproof of fre-cut schuurpapier, korrel 120.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 13