VVD- verkiezingsprogramma 1990 Moergestel I 1 BIL. Zoekertjes... I 1 i I Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet bereikbaar... Chris van de Bijgaart Fotografie Hoe Zoekertjes insturen? 10. Cultuur, sport en recreatie 4. Milieubeheer 3. Doelmatig bestuur 1. Gemeente - De kern van de overheid 2. Voorwaarden voor een goed functionerende gemeente College en raad 5. Openbare orde en veiligheid 6. Ruimtelijke ordening, woningbouw en verkeer 7. Werkgelegenheid en toerisme Werkgelegenheid 8. Onderwijs 9. Gezondheidszorg en welzijnswerk Gezondheidszorg 2 ff** |rM> PAGINA 10 MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 7 MAART 1990 5^0 - De VVD vindt dat Moergestel, als groene ge meente, ten aanzien van het milieu voorop moet lopen. Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Dringende boodschappen kunt u inspreken op de telefoonbeantwoorder. Foto’s in opdracht van Moergestel- Nieuws' gemaakt zijn foto's van GEMEENTEHUIS: Raadhuisstraat 21, postadres Postbus 90, 5066 ZH Moergestel, telefoon 04243-1235 (alléén tijdens openingsuren); geopend: 9.00-12.30 uur. OPENBARE WERKEN: Kloosterdreef 2, Moergestel. Telefoon: tijdens kantooruren 04243-1235 na kantooruren: - technische storingen zoals riolering, wegen, centrale antenne-inrichting e.d. 04243-1244 (hebt u bij centrale antenne eigen apparatuur gecontroleerd?) Klein chemisch afval: kunt u wekelijks inleveren op de dienst voor open bare werken op vrijdag van 15.00-16.00 uur. Grof huisvuil: wordt elke eerste maandag van de maand opgehaald na melding op het gemeentehuis, tel. 04243-1235. Landbouwplastic: kunt u op alle werkdagen tijdens kantooruren inle veren op de dienst voor openbare werken, uitslui tend schoon en handzaam gebundeld. WEEKMARKT: elke vrijdagmiddag van 13.30 - 17.00 uur. SPREEKUREN KOLLEGE VAN B W: Burgemeester: na afspraak Wet. A.J.G.M. v/d Meijdenberg: na afspr. tel.3790 Weth. A.A.M. Smits: iedere ma. 19.00-20.00 u. Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! Actiepunten - De VVD streeft naar een goede samenwerking tussen de verschillende geledingen van de ge zondheidszorg. - De WD staat voor een beleid dat isolatie van de zieke of gehandicapte medeburger tegen gaat. - De WD zal bevorderen dat er een heroriënta tie plaatsvindt van het locale welzijnsbeleid. - De groei van het aantal ouderen in de komen de jaren vergt specifieke inspanningen. De WD staat voor een ouderenbeleid dat hiermee rekening houdt. Cultuur Omdat cultuur en culturele behoeften verschil len, moet een pluriform aanbod worden gestimu leerd. Gedacht kan worden aan samenwerking met het bedrijfsleven. Sport Sport draagt bij aan de persoonhjkheidsvorming, met name bij jongeren. De WD staat voor goe de en betaalbare basisvoorzieningen. Onder be taalbaar verstaan wij dat tegen acceptabele tarie ven sportvoorzieningen voor de burger beschik baar moeten zijn. Dit is te bereiken door middel van een gericht subsidiebeleid. Het gemeentelijk sportbeleid moet faciliteiten scheppen. Recreatie Het natuurgebied van Moergestel is met zijn eigen karakteristiek straks samen met een fraaie dorpskern medebepalend voor de recreatieve aantrekkelijkheid van ons dorp. Vanwege zijn kwetsbaarheid moet het beschermd tegen te in tensief gebruik. Dit neemt niet weg dat maatre gelen moeten worden genomen om te bereiken dat Moergestel in de toekomst aantrekkelijkheid verkrijgt voor recreanten. Actiepunten - De WD staat voor een gemeentelijk sportbe leid dat faciliteiten schept. - De WD wil de vernieuwingen op het gebied van de verblijfs- en dagrecreatie positief on dersteunen. De belangen van het milieu zullen hierbij nadrukkelijk worden meegewogen. - Het permanent bewonen van recreatiewonin gen moet worden voorkomen. - De WD is voorstander van nader onderzoek van privatiseringsmogelijkheden van gemeen telijke sportaccommodaties. -'7 Personeel en organisatie Gezien het budget van het gemeentelijk bedrijf is een bedrijfsmatige aanpak noodzakelijk. Daar bij passen begrippen als budget beheer, delegeren van verantwoordelijkheden, klantgerichtheid en flexibiliteit. Actiepunten - De WD is van oordeel dat de gemeente taken die extern klantvriendelijker en goedkoper kunnen worden verricht dient af te stoten. - De WD vindt dat afspraken dienen te worden gemaakt over een meer bedrijfsmatige aanpak. - De WD is er voorstander van dat het B en W- programma voor de komende 4 jaren voorzien is van een financieringsplan. - De WD zal streven naar een klantgerichte in stelling van het ambtelijk apparaat. - De WD staat een doorlichting door van ge meentelijke taken en van het gemeentelijk ap paraat. Steeds vaker worden we geconfronteerd met trieste gevolgen van verwaarlozing van het mi lieu. Wetten en regels van overheidswege zijn niet voldoende. Gaat het om milieuzaken, dan moeten (ook gebundelde) individuele belangen wijken voor gemeenschappelijke belangen. Het milieu bepaalt ons leven, zeker in een agrarische gemeente als Moergestel. Door het voeren van een actief milieubeleid en door een gerichte voor lichting dient de gemeente het milieubesef te ver sterken. Actiepunten - De WD staat voor een actiever beleid met be trekking tot het gescheiden verzamelen van milieu-belastende stoffen en van afval. - De WD is van oordeel dat op milieutechnisch gebied zoveel mogelijk met andere gemeenten moet worden samengewerkt. - De WD staat voor gerichte controle op milieu terrein. - De WD streeft naar snelle sanering van bo demverontreinigingen Financiën De gemeente dient geen taken op zich te nemen die goedkoper en klantvriendelijker door het be drijfsleven kunnen worden verricht. Daarnaast is een meer bedrijfsmatige aanpak van de concre te gemeentelijke taken noodzakelijk. De gemeen telijke heffingen (riool- en reinigingsrechten, bouwleges) zullen in beginsel kostendekkend die nen te zijn. Financiële positie In de komende periode zal de financiële positie van de gemeente verbeterd moeten worden. Een herbezinning op de omvang van de taken en van het gemeentelijk apparaat is daarvoor nodig. Algemeen Steeds meer taken komen op de gemeente af. Daarnaast is er een toenemend aantal zaken dat met andere gemeenten kan worden aangepakt. Gezien de onderlinge samenhang tussen veel on derwerpen is het nodig vanuit een duidelijke be leidsvisie en planmatig te werk te gaan. Gemeentelijke zelfstandigheid De WD is voorstander van het handhaven van de gemeentelijke zelfstandigheid van Moergestel. De WD is van oordeel dat wij ons goed moeten voorbereiden op de komende herindelingsdiscus- sie. Actiepunten - De WD streeft naar meer intergemeentelijke samenwerking. - De WD streeft eveneens naar versterking van de samenwerking tussen gemeente en be drijfsleven. - De WD is voor een actieve voorbereiding op de herindelingsdiscussie. De locale democratie werkt pas goed als het ge meentebestuur de opvattingen van de bevolking weerspiegelt. Daarom kiest de WD voor een college van B W op brede basis met een dui delijk programma. Openheid Alleen een bestuur dat tijdig beleid aankondigt en ter discussie stelt, dat de openbaarheid van bestuur naleeft, kan rekenen op de steun van de bevolking. Het serieus vorm geven aan inspraak en aan openheid vormt daarbij een belangrijk ele ment. Actiepunten - De WD streeft naar een bestuur dat in zijn functioneren de opvattingen van de bevolking weerspiegelt. - De WD kiest voor een programmacollege. - De WD zal bevorderen dat belanghebbenden door duidelijke inspraakprocedures tijdig wor den betrokken bij de aanpak van problemen. - De WD is van oordeel dat de realisering van een gemeentelijke klachtenfunctie gewenst is. De burger moet zich in zijn woning en op straat (werk) veilig kunnen voelen. Vandalisme is te bestrijden door consequent schadeverhaal, door prompt herstel van aangerichte vernielingen en door gebruik van vandalisme-bestendig mate riaal. Politie Om de politie in staat te stellen haar taak effec tief te vervullen, dient het driehoeksoverleg tus sen het openbaar ministerie, de burgemeester en de politie meer inhoud te krijgen. De WD acht het van belang dat de sterkte van de politie groep Oisterwijk wordt aangepast aan de gestegen werklast. De WD gaat er verder van uit dat de politie ook effectief controleert. Dat geldt voor al voor snelheid in de kom, parkeren, uitlaten van honden, sluitingstijden etc. Rampenbestrijding Niet alleen de brandweer, ook andere organisa ties (Rode Kruis, geneeskundige diensten, EH BO, politie) vervullen bij ongevallen en rampen belangrijke taken. Het rampenplan zal regelma tig door middel van oefeningen op zijn werking moeten worden getoetst. Actiepunten - De WD streeft naar een effectiever driehoek soverleg. - De WD is van oordeel dat schade, veroorzaakt door criminaliteit of vandalisme op de veroor zaker verhaald dient te worden. - Het nieuwe rampenplan zal regelmatig door middel van oefeningen op zijn werking moeten worden getoetst. - De WD is voor effectieve politiecontrole. Ruimtelijke ordening en woningbouw Een helder woningbouw- en huisvestingsbeleid moet inspelen op de behoeften van de verschil lende doelgroepen (jongeren, senioren, gehandi capten, alleenstaanden, goed en minder goed be taalden). Bij de ruimtelijke inrichting (woningen, bedrijven, groen) dient differentiatie te worden nagestreefd. Karakteristieke historische panden en situaties dienen in stand te worden gehouden. Een goed functionerend en aantrekkelijk cen trum is eveneens van grote betekenis. In de ko mende raadsperiode zal daarom de nadruk gelegd moeten worden op het aantrekkelijk maken van ons dorp. De WD beseft goed dat dorpsvernieu wing geen goedkope aangelegenheid is. Toch moeten we het proces in gang zetten. Bestemmingsplan Het is gewenst om tijdig te starten met zowel nieuwe bestemmingsplannen voor woningbouw en industrieterrein als met de herziening van be staande bestemmingsplannen. Vooral het buiten gebied met het kwetsbare milieu en landelijk aan zien heeft daarbij prioriteit. Verkeer Het goed en beheerst gebruik van de wegen zal voor ons uitgangspunt zijn. Daarbij zal extra aan dacht nodig zijn voor de meest kwetsbare in het verkeer. Gezien het toenemend autobezit en de gevolgen die dit heeft willen wij het gebruik van de fiets in ons dorp en in de omringende natuurgebieden bevorderen. De Akkerweg blijft een probleem. De WD pleit voor een verhoging van de ver keersveiligheid. Fietsers dienen veilig naar school of naar het werk te kunnen gaan. Meer fietspa den zijn daarvoor nodig. Het fietspad naar Til burg staat daarbij voorop. De verkeerssituatie in de kom wordt met de dag zorgelijker. De parkeeroverlast in het Rootven neemt toe. Bij het pleidooi voor een fasering van de dorpsvernieu wing heeft het Rootven de hoogste prioriteit. Actiepunten - De WD streeft naar een woningbouw- en huisvestingsbeleid dat inspeelt op de behoef ten. - Woningen in de sociale sector dienen gereser veerd te blijven voor aan Moergestel gebonde- nen. - De WD streeft naar het aantrekkelijker ma ken van het centrum door dorpsvernieuwing. - De gemeente dient een eigen gemeentelijke monumentenlijst op te stellen. - De WD wil verder gaan met het beleid van ruim baan geven aan fietsen. - De gemeente zal door middel van een actief be leid moeten trachten het aantal verkeersslacht offers verder terug te dringen. - Het parkeerbeleid en de reconstructie van de T-31 hebben voor de WD hoge prioriteit. Het gemeentebestuur behoort in te spelen op de vraag naar industrieterrein. Van steeds groter be lang wordt een actief gemeentelijk beleid ter bestrijding van met name de langdurige werk loosheid. Toerisme Het toerisme vormt een mogelijk interessante bron van werkgelegenheid. Daarom is het van belang het toeristisch-recreatieve product samen met de ondernemers te ontwikkelen en te reali seren. Daarbij zal het draagvlak van de natuur een belangrijke randvoorwaarde vormen. Actiepunten - De gemeente dient een nieuw industrieterrein te ontwikkelen. - Bij het opzetten van werkgelegenheidsprojec ten zal nauw met andere gemeenten en instel lingen binnen de regio moeten worden samen gewerkt. - De WD streeft naar uitbreiding van beroeps gerichte scholingsmogelijkheden voor werklo zen en volwassenen. - De gemeente heeft een initiërende en coördi nerende rol te vervullen ten behoeve van het bedrijfsleven. Het zoeken naar mogelijkheden van het toeristisch product behoort daartoe. Goed onderwijs is noodzakelijk. Openbaar on derwijs komt ten dele ten laste van de gemeen te. Openbaar onderwijs in Moergestel mag ech ter niet tot gevolg hebben dat daardoor het voor zieningenniveau in het bijzonder onderwijs ach teruit gaat. Actiepunten - Kwalitatief goed onderwijs is voor de WD een aanhoudende zorg. - Het voorzieningenniveau dient op alle scholen goed op peil te blijven. Met betrekking tot de eerste lijn gezondheidszorg heeft de gemeente een belangrijke taak. Het ge meentebestuur dient er echter attent op te zijn dat ook in de tweede lijn de (plaatselijke en regi onale) voorzieningen niet verminderen. De ver grijzing zal tot gevolg hebben dat het aantal chro nisch zieken en gehandicapten toeneemt. De WD staat een beleid voor dat isolatie van deze medeburgers in de samenleving tegengaat. Welzijnswerk De gemeente is in toenemende mate verantwoor delijk geworden voor het beleid met betrekking tot het locale welzijnswerk, met als gevolg dat de gemeente thans wordt geconfronteerd met meer taken en minder financiële middelen. Bovendien valt er een duidelijke tendens waar te nemen van een zich steeds verder ontwikkelend aanbod van activiteiten, met ook steeds meer verzoeken om steun. Dit maakt een heroriëntatie op het te voe ren welzijnsbeleid noodzakelijk. De verantwoor delijkheid voor de uitvoering van welzijnsactivi- teiten behoort in eerste instantie te liggen bij het particulier initiatief. Het inschakelen van vrijwil ligers dient zoveel mogelijk te worden gestimu leerd.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 10