Schoon tapijt zonder nattigheid Betonvloer gladmaken Vloerkleed wil mooi zijn °**a I Ill 1# VLAKKE VLOERBEDEKKING IN ALLERLEI KLEUREN EN DESSINS B. In de woonkamer Kleine vlekken i Waterpas Vinyl Geen putten Si MOERGESTELNIEUWS" - WOENSDAG 21 FEBRUARI 1990 PAGINA 12 van het materiaal eenvoudiger - Linoleum en vinyl ook mooi in de woonkamer 1 1 I 1 I mens zich beijverd voor een zachte en warme ondergrond. Bedekten de eerste mensen de vloer van hun woning met gras en dierenhuiden, nu leggen we een vloerkleed op onze tegel- of marmervloer. Natuurlijk is de situatie niet helemaal vergelijk baar. Vroeger had een vloerbe dekking alleen tot doel warmte te geven. Vandaag de dag speelt het decoratieve aspect een be langrijke rol. Een karpet dient niet alleen om op te lopen en te zitten, maar ook om een tegel-, marmer of parketvloer te versie ren. i 1 i I 1 Door dit alles komt linoleum ze ker niet meer alleen in aanmer king voor de keuken de hal, de gang en de slaapvertrekken. Ook het woonvertrek kan een speelse, creatieve vloer krijgen met linoleum. Bij voorbeeld met marmoleum, het bekende 'ge wolkte’ linoleumsoort. Het leggen van linoleum vereist veel vakmanschap. De onder vloer moet volkomen vlak zijn, wilt u uiteindelijk een mooi strak resultaat krijgen. Het is daarom aan te raden het leggen van linoleum aan de vakman over te laten. Kleine vlekken kunnen ook met i 1 l 1 j 1 Het Duo-poeder is een alcohol- bevattend poeder dat op een droge manier het vuil uit de vloerbedekking verwijdert. Het alcohol lost het vuil op en ver dampt. Het opgeloste vuil kan dan in de droge korrel trekken. Gebruik bij het vlak en wa terpas maken van een groot oppervlak hulplatten, waarvan de dikte gelijk is aan de dikte van de op te brengen laag. Verdeel met deze latten de vloer in stro ken. Een klodder specie houdt de lat op de juiste hoogte en plaats. Contro leer nauwkeurig of de latten waterpas staan ten opzichte van elkaar. Maak dan met een rechte lat, waarvan de uiteinden op de hulplatten steunen, de specielaag glad. Wanneer de specie een beet je gehard is, kunnen de de hulplatten eraf. Vul de gleuf die dan ontstaat met specie en strijk alles glad met de plakspaan. Dek de vloer na ruim een uur af met plasticfolie en laat hem een paar dagen uitharden voordat u begint met afwerken. Linoleum en vinyl worden langzamerhand weer populair voor het interieur. Jarenlang zijn deze soorten vloerbedekking naar het tweede plan gedrukt, achter het tapijt. Thans wordt de vlakke vloerbedekking opnieuw gewaardeerd. Door de vele nieuwe kleur- mogelijkeheden en dessins lenen linoleum- en vinylprodukten zich beter dan ooit voor smaakvolle toepassing in huis. maakt van puur natuurlijke grondstoffen en het heeft een te hanteren dan linoleum. Daar bij is vinyl behalve op 2 meter breedte ook te koop op kamer- breedte (4 meter) en zelfs in te gels. Het aanbod van dessins en kleu ren in vinyl is sterk gegroeid. Naast de traditionele dessins van parket en vloertegels, is er nu ook de opkomst van modieu ze dessins, bij voorbeeld mar mer, grind- en kiezelsteentjes en jacquardimpressie. Voor het uitgesproken moderne interieur zijn er streep- en geometrische dessins, terwijl ook het werk van Mondriaan als inspiratiebron heeft gediend. Het allernieuw ste op dit gebied is vinyl met in gestrooide kleurige schilfertjes. Linoleum is een produkt dat door zijn samenstelling bijna onverslijtbaar is. Het wordt ge- jute rug. Dit ’natuurprodukt’ is in ziekenhuizen, scholen en der gelijke al jarenlang als vloerbe dekking toegepast. Vooral van wege zijn duurzaamheid maar ook om redenen van hygiëne. Wat linoleum nu populair maakt, is het gebruik van ver schillende kleuren en verassen de dessins. Dit betekent een sti mulans voor de toepassing van linoleum in het eigen interieur. Variatie in kleur is de laatste ja- ren in voldoende mate aanwe zig. Naast primaire kleuren zo als rood, geel en blauw, zijn er ook ingetogen grijs, terra- en bruintinten. Daarbij zijn de creatieve mogelijkheden door de mogelijkheid van lassen aan zienlijk uitgebreid. Een betonvloer egaliseren moet direct goed gebeuren. Gedeelten die nog net niet kapot zijn, moeten daarom ook vernieuwd worden. Hak met een koudbeitel en een vuistje alle slechte plek ken uit de betonvloer. Be klop met een kleine hamer de hele vloer om te controle ren of de op het oog gave bo venlaag inderdaad goed aan de onderlaag is gehecht Om een goede hechting van de bovenlaag met de be staande vloer te krijgen, moet het oppervlak worden aangebrand. U doet dit door met een stoffer of bezem de vloer in te smeren met een dun papje gemaakt van pure cement met water. Na het drogen - en dat gaat heel snel - kan de nieuwe boven laag of afstrijklaag worden opgebracht. Voor de specie kan het best gebruik worden gemaakt van kant-en-klare beton- specie. Meng dit met water tot een brei en verspreid het met een plakspaan zo ge lijkmatig mogelijk over de vloer. Grotere oppervlak- keri glad maken met een rechte lat. Droogreiniger Duo wordt met een borstelmachine in het tapijt gemasseerd. het Duo-poeder verwijderd worden. Daarvoor levert Sebo bij de borstelmachine een klein handborsteltje. Masseer met dit borsteltje wat poeder in de vlek en zuig het na een uur op. Duo-droogreinigingspoeder is verkrijgbaar bij de drogist en woninginrichter. Zij verhuren tevens de borstelmachines. Ondanks de hardheid van het materiaal kan de boven laag van een betonvloer be schadigd worden. Soms doordat de bovenlaag slecht is aangebracht, maar in de meeste gevallen als ge volg van slijtage. Voor het aanbrengen van een nieuwe vloerafwerking (tegels of parket) dient de vloer ech ter vlak te zijn. Een klus waarvoor u op de knieën moet. werpen als naaldhakken geen Sinds mensenheugenis heeft de putten achterlaten. Bij de aanschaf van vinyl is het raadzaam goed op de kwaliteit te letten. Er is vinyl met een dik te van 1,5 mm, maar ook van 2,5 mm. Hier is duidelijk sprake van een verschil in kwaliteit. Dat wil echter niet zeggen dat het 1,5 mm dikke vinyl niet voldoet in bepaalde ruimtes. Een nadeel van vinyl was altijd, dat de strepen van rubber schoenzolen zich moeilijk lieten verwijderen. Ook andere vlek ken bleven vaak zichtbaar. In middels is er echter een finish- methode bedacht, die in de fa briek plaatsvindt en vlekken zo als vet, schoensmeer en viltstift geen kans geeft. Het oppervlak kan eenvoudig met een beetje water worden schoongemaakt. Bovendien beschermt deze fi nish het vinyl tegen UV-stralen, zodat de kleur behouden blijft. Voor dit mogelijk is, moet het Duo-poeder wel grondig in het tapijtgemasseerd worden. Hier voor levert Sebo bij het schoon maakmiddel een borstelmachi ne. Nadat het poeder met de hand over het tapijt is uitge strooid, brengen twee tegen el kaar in draaiende borstels in de machine de korrels diep onder de pool. Door met de machine herhaalde malen en in tegenge stelde richtng over het tapijt te gaan, worden de korrels grondig in de vezels gemasseerd. Na het inborstelen van het poe der, beginnen de korrels met schoonmaken. Tijdens dit pro ces kunt u gewoon over het tapijt lopen. Na een uur is het tapijt schoon en kan het vervuilde poeder opgezogen worden met een stofzuiger. Deze tendens heeft duidelijk zijn weerslag op de vloerkleden. In plaats van rustige effen kle den wordt de collectie van 1989 gekenmerkt door een bonte ver zameling van kunstzinnige kle den. Duidelijk is dat het ont werp een vooraanstaande plaats heeft ingenomen bij de fabrica ge. De dessins zijn dan ook niet zomaar ontstaan of ingeven door de persoonlijke smaak van een ontwerper. Integendeel, voor het ontwikkelen van deze dessins is gekeken naar heersen de trends, modekleuren en woonwensen van het publiek. De uiteindelijke resultaten zijn wollen kleden met moderne, ab stracte dessins. Gebruikte kleu ren zijn warme en frisse pastel tinten en aquakleuren. Het spreekt voor zich dat deze vloer kleden een duidelijk zichtbare plaats verdienen in de woonka mer. Voor het onderhouden van tapijt zijn in de loop van de tijd verschil lende methoden ontwikkeld. De meeste daarvan vallen onder de natte methode. Langzamerhand begint echter ook het droogreini- gen in Nederland terein te winnen. Een van de oorzaken hiervan is de introductie van het schoonmaakmiddel Duo van de Duitse fa brikant Sebo. Dat geldt niet voor vinyl. Vinyl- vloerbedekking is door de aard Verend vinyl is voor veel ruimtes een ideale vloerbedekking Door verbetering van de schuimlaag en de grondlaag hebben fabri kanten van vinyl er bovendien voor gezorgd, dat scherpe voor- Vinyl met een dessin van grind- of kiezelsteentjes in de woonka mer.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 12