1 DOMINICAANSE REPUBLIEK CANARISCHE EILANDEN: VOLOP ZON i EEN CARAIBISCH SNOEPJE: TOERISTIEK a EEN ZEKERE REIS IS PASSEND VERZEKERD I WINTERZON INFOPAGINA WINTERZON llW^ f X- l. g j^ERZON INFOPAGINA WINTERZON INFOPAG E-. GARANTIEFONDS REISGELDEN ’J X FBalliwlM K W PAGINA 7 \6 'MOERGESTEL NIEUWS" - WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 l/Jb^k I ram Alle cijfers over vakantie in boek en op scherm Vakantie is voor een belangrijk deel sfeer en emotie. Een mens gaat op vakantie om zich te ontspannen, om plezier te hebben. Kleinigheden mo gen dat niet bederven. Maar toch..., menige vakantie krijgt een nare na smaak door kleinigheden die tot grote ergernis uitgroeien. Het is de taak van de reisadviseur om die te voorkomen. Daartoe vindt hij hulp bij "Toeristiek". Toeristiek is een organisatie waarin mensen werken die houden van het ouderwetse monnikenwerk. Getrain- De Dominicaanse Republiek bezit vooral aan de noordkant een serie badplaatsen met grote, mooie, nieuwe en goed georganiseerde ho tels. Puerto Plata, de belangrijkste Caraïbische vakanties zijn een begrip apart. Al die eilanden tussen Noord- en Zuid Amerika in de warme zee hebben een aparte sfeer: swingend, zorgeloos, zonnig. Dit jaar is er voor Nederlanders een heel mooie Caraïbische vakantie erg dichtbij gekomen: de Domini caanse Republiek. Niets heerlijker dan 's morgens wak ker te worden in een geriefelijke grote kamer, waarin de airconditio ning op zelfgekozen sterkte werkt, dan zwemkleding aan te trekken, naar buiten te lopen door een al warme tuin en een eerste bad in zee te nemen. De dag moet dan nog be ginnen met een fors Amerikaans ontbijt, wat zwemmen in zee of Bovendien verzamelen ze platte gronden van plaatsen waar vakan tiegangers komen en als er geen goede zijn, dan tekenen ze die zelf. Op die plattegronden geven ze de ligging van diverse hotels tot op de meter nauwkeurig aan. Al te roos kleurige WV-informatie wordt al dus rechtgezet. Toeristiek verwerkt al die gegevens in boeken, die elk seizoen worden bijgewerkt. Alle ANVR Reisadvies- buro's werken met deze Toeristiek- boeken en vele hebben bovendien rechtstreeks toegang tot de moeder- computer van Toeristiek waarin de informatie dagelijks wordt bijge werkt. Aldus kan een ANVR Reisadvies- buro een vakantiezoekende klant antwoord geven op alle feitelijk vra gen, die hij omtrent zijn vakantie- voorkeur zou kunnen stellen. In die computer staat ook het over zicht van wat er nog aan vakanties te koop is per touroperator en per datum. zwembad, wat luieren met een boek in de schaduw, of wat sportieve ak- tie met surfplank of snorkelmasker. Dan in de namiddag of avond wat passagieren in lokale kroegjes, op de maat van de immer deinende Merenguemuziek. Diezelfde Oceaan kan ook wolken brengen, waaruit warme regen valt. Lekkere regen, want hij zorgt voor prima landbouwprodukten: als volle grondtomaten, bananen en tabak. Twee Canarische eilanden zijn ech ter rijk aan gebieden, waar vrijwel nooit regen valt en waar de zon-ga- rantie op jaarbasis zo'n tachtig pro cent is. Dat zijn de zuidpunten van Gran Canaria en van Tenerife. De Canarische Eilanden, spaans van origine en van nationaliteit, liggen voor de kust van Afrika en dicht ge noeg bij de evenaar om een klimaat van eeuwige zomer te hebben. Niet temin wordt het er nooit echt bloed heet, want de Atlantische Oceaan brengt verfrissende winden. De reden voor die door toeristen hooggewaardeerde wolkenloosheid staat midden op beide eilanden. De twee hoge bergruggen die de noordwestenwinden en de door hen eventueel meegebrachte wolken te gen houden. "Canarische Eilanden" betekent in de winter voor de meesten dan ook de keus uit een van beide zuidpun ten. Wie er ooit eerder was, van de apar te sfeer leerde genieten en niet bang is voor een klein buitje af en toe, trekt tegenwoordig verder. Lanza- rote met zijn fantastische lava- velden en hete bronnen. Tegen het niet doorgaan van een va kantie is een reiziger verzekerd via het Garantiefonds en via de annu leringsverzekering. Er kan echter ook tijdens de reis nogal wat gebeu ren. Verlies, diefstal, beroving, auto pech, ziekte, ongeval, allemaal din gen die je niet kunt tegenhouden. Geld verzoet dan veel van de gele den schade. Reisadviseurs zijn ook tussenperso nen voor verzekeringen op hun vak gebied. Ze weten niets van levens verzekeringen, nauwelijks iets van Fuerteventura, waar je ook 's win ters groots kunt plankzeilen. De bloemen- en bomenparadijzen van La Gomera, El Hierro en Las Palmas. badplaats, is het snoepje van de hele streek. De hotels liggen alle pal aan grote stranden en een rus tige zee. de medewerkers van Toeristiek rei zen in en buiten het seizoen langs alle vakantieplekken van Europa en zelfs daarbuiten. Zij meten en vra gen, noteren en signaleren. Ze wil len alles weten. Bijvoorbeeld over een mooi winterzonhotel op Madei ra: hoeveel trappen vanuit het zwem bad naar het terras? Hoeveel meters lopen naar de stad? Hoeveel kost een taxi? Dat soort dingen. Het is een van de Spaanssprekende delen van de Caribbean, waar men elders Engels spreekt of Frans en op een paar plaatsen Nederland». De Dominicaanse Republiek deelt het eiland Hispaniola met Haiti. Het eiland ligt niet ver van Cuba en van Puerto Rico. Vanaf Miami in Florida is het anderhalf uur vliegen. Het zuiden van Tenerife en vooral dat van Gran Canaria is geheel in gericht op de winter-toerist die wil uitrusten en een bruine kleur wil halen. Eigen moderne vliegvelden aan de zuidkusten waar dagelijks de chartertoestellen uit Europa landen. Grote hotels, ruime appartementen en bungalowcomplexen, allemaal vlakbij de soms enorme stranden. Het strand van "Playa del Inglès" op Gran Canaria is het meest bekende. Het ligt achter een fascinerende duinenrij, waarin men zelfs in de drukste periode nog een eigen plek je kan vinden. Elk goed hotel en alle bungalow- en appartementencomplexen hebben hun eigen zwembaden. Die liggen heel "privé" in riante tuinen. Waar je in deze droge streken water ter beschikking hebt, laat je de mooiste bloemen als het ware uit de grond springen. De Canariërs halen hun water zelfs met pijpleidingen uit de bergen. Wintertoerisme op de Canarische eilanden is heel internationaal. Het Nederlandse aandeel is niet het grootste, maar bepaald niet beschei den. De keus die de Nederlandse touroperators bieden, in alle prijs klassen, is zelfs groot te noemen. glasverzekeringen e.d., maar in rei zen zijn ze goed. Daarom zullen zij een vakantiegezelschap precies die verzekeringen aanraden die, gezien de samenstelling van het gezel-schap, de manier van reizen en het reis doel zelf, nodig zijn. Niet te veel, niet te weinig. Zij kunnen er voor zorgen dat een verzekerde klant, als hij ginds in moeilijkheden komt, meteen bij het juiste adres terecht komt voor eerste hulp. Zij kunnen achteraf helpen met het correct indienen van een "claim". Dat hoort allemaal bij de service. De reiziger, die ooit schade had, hoef je het niet meer uit te leggen. Het belang van een goede reisverzekering is pas duidelijk als er een "claim" moet worden ingediend. Alleen al daarom zijn reisagenten goede tussenpersonen voor vakantieverzekeringen. Zij kennen namelijk de risico's en ze kunnen helpen. O Waarom de Dominicaanse Repu bliek en geen Jamaica, of Cuba, of Barbados? Omdat onze chartermaat schappij Martinair kans zag er lan dingsrechten te krijgen voor een vlucht, die u in tien en een half uur rechtstreeks vanaf Schiphol naar het vliegveld van Puerto Plata brengt. Splinternieuwe, comfortabele vlieg tuigen, waarin je zelfs een extra ver- wenpakket kunt kopen met een plek in de Star Class. Een vijftal Neder landse touroperators biedt u op ba sis van deze wekelijkse vlucht een keui van vakanlieniugelijklieden in de Dominicaanse Republiek. Ze va riëren van een verblijf in een een voudig bungalowcomplex speciaal voor windsurfers, tot geheel maar dan ook geheel verzorgde arrange menten in het "Jack Tar" Village waar alle eten, alle drank, alle spor tieve aktie in de prijs is begrepen. Praat eens met uw ANVR Reis- adviesburo over deze gloednieuwe vakantie-bestemming. 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 7