Wandelen door de natuur ar •Ve.' HE IVO) «E >E a J Geef ze geen kans en neem maatregelen ter voorkoming daarvan! Wist u dat 99% van alle woninginbraken via de achterzijde gepleegd worden??? Heksen en bijgeloof Truck Tour Tilburg 1990 druk met voorbereiding. u*’ i I dat dit komt omdat inbrekers hiertoe de gelegenheid krijgen, doordat u hen die gelegenheid geeft? Een gratis folder en informatie kunt u krijgen op het politiebureau. - door slechte sloten; - slecht hang- en sluitwerk; - door geen buitenverlichting aan te brengen; - door hoge struiken waardoor ze niet opvallen vanaf de straat 4 Help de bijen een handje 29 "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 1 PAGINA 5 INBREKERS 1 f DO HET VIA D HTERZIJDEF VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie èn van u. Wat kunnen we toch genieten van de aktiviteiten van de bijen zowel in onze tuin als in de natuur. Ga eens op uw knieën bij een bloem zitten en be kijk met een loep een bij, die een pelsachtige be haring heeft. De bijen hebben een tong, die goed ontwikkeld is en waarmee ze hun voedsel opzui gen. De meeste bijensoorten leven van nectar en stuifmeel. Wie de tentoonstelling ’De Bij en Wij’ in het Na tuurmuseum in Tilburg bezocht heeft, kon op en van de panelen zien hoe men met weinig mate riaal nestgelegenheid voor solidaire bijen kan maken. In ’De Oude Ley’, blad van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging, afd. Tilburg (een heel aktieve afdeling overigens) en de Vereniging van Vrienden van het Noordbra- bants Natuurmuseum, lees ik hoe je het voortbe staan van de bijen een beetje kunt helpen door zelf nestgelegenheid te bouwen: a. de eenvoudigste manier is gaten boren in een stuk hout, liefst eiken of beuken, van 2 tot 10 mm. doorsnee. Het houtblok hoeft niet dikker te zijn dan 10 cm. Men boort de gaten van verschil lende diktes naast elkaar. Een stukje blik er bo venop om het tegen de regen te beschermen. b. een andere manier is met een betonboor gaten te maken in een oude baksteen. c. het beste resultaat geeft meestal een holle buis of een conservenblik gevuld met afgesneden riet, bamboe of andere holle stengels. De buis of het blik moet een behoorlijke doorsnee hebben en ongeveer 16 cm. lang zijn. Het voorwerp wordt stevig volgestopt met stengels, zodat ze er niet uitvallen als ze wat gaan indrogen. De buis of het blik wordt dan vastgemaakt op een plankje en er gens op het zuiden in de zon opgehangen. U moet dat wel tijdig doen, liefst al in maart. In de wintermaanden laat u ze gewoon buiten hangen; niet naar binnen brengen. De bijen zouden er an ders in de winter al uitkomen en gedoemd zijn te sterven. De KNNV stelt zich ten doel het verbreden van kennis der natuurlijke historie in de ruimste zin en daarnaast o.a. het ondersteunen van acties, die gericht zijn op de bescherming van natuur en landschap. Er worden o.a. veel excursies in de ze omgeving georganiseerd en lezingen in het Na tuurmuseum gehouden. Lid worden verrijkt uw kennis over de natuur, ’k Zou zeggen: bel eens Marie-Cécile van de Wiel, bestuurslid van de afd. Tilburg en vraag om nadere informatie, tel. 013-436541Wellicht ontmoet ik u wel tijdens een-van de leerzame wandelingen in de natuur! Johan van Oosterhoud Op donderdag 15 februari a.s organiseert de heemkundekring ’De Kliene Meijerij’ een avond met dia’s. De bekende volkskundige drs. W. Knippenberg vertelt dan vanaf 20.00 uur in Boerderij Denissen in Berkel-Enschot over ’Hek sen en bijgeloof De toegang is gratis en staat open voor elke be langstellende. TILBURG - De Stichting Truck Tour Tilburg is al druk bezig met de voorbereidingen van de derde editie van Truck Tour Tilburg. Dit jaar voert de tocht op zondag 22 april naar het Strand Speelland Beekse Bergen. De tocht voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten uit Til burg en de regio - die als passagier meerijden in de cabine van een truck - is een bijzondere bele venis voor allen die er bij betrokken zijn. Zeker nu een bezoek aan het Safaripark in het program ma opgenomen is kunnen worden dankzij de me dewerking van de directie van Libema. Er wordt niet alleen door het safaripark gereden, maar in het restaurant van het strandgedeelte - voor de ze gelegenheid speciaal open - wordt de lunch ge bruikt en wordt een amusementsprogramma ver zorgd. De organisatie van het evenement, waar bij ongeveer 225 gehandicapten, een evengroot aantal truckchauffeurs en begeleiders, een groot aantal vrijwilligers van het Rode Kruis en de or ganisatie, Rijks- en Gemeentepolitie, diverse overheidsinstanties en sponsors betrokken zijn, is een omvangrijke klus. Financiën spelen daar bij een grote rol. Daarom is inmiddels een spon soractie in gang gezet, waarvoor bedrijven en in stellingen zijn benaderd. Wie daarover meer in formatie wil, kan contact opnemen met Ton van de Put, Hart van Brabantlaan 877, Tilburg (tel. 013-682613). Scansped (Van Gasteren) heeft we derom de vertreklokatie (aan de Beukenstraat) en andere voorzieningen beschikbaar gesteld, terwijl ’De Klutjes’ niet op het festijn ontbreken. Voor deelname kan men zich opgeven bij Hans Horsten, Korvelseweg 204, Tilburg (tel. 013-365584), terwijl de chauffeurs zich kunnen melden bij (in de avonduren) Harrie van Groe- nendaal (tel. 013-424201) en bij Jan Luyten (tel. 013-421284). t GEEF ZE DAAROM GEEN KANS

Weekblad Moergestels Nieuws | 1990 | | pagina 5