I I I I11 Moergestel Kreatief 1989 B te;-. Jan van de Woue (olieverf) k i y 1 j PAGINA 17 l Moergestel Kreatief. zijn met kleine plastic bouwdoosjes van scheep- ■ï'S af aan een boeiend onderwerp geweest, met als gevolg het plezier van het zelf bouwen. weergave. Bij deze laatste behoort ook de foto die werd geaccepteerd door de Benevisie-expositie te Antwerpen, waarover u onlangs in deze krant werd geïnformeerd. I Ton van Elsdingen (foto’s) In de loop van de jaren heeft dingen op de tentoonstellingen Wim Spaninks (tekeningen/schilderijen) Voor trouwe bezoekers van Moergestel Kreatief een bekende naam. Begin jaren tachtig deed Wim Spaninks dria maal mee met deze expositie. Hij toonde u toen tekeningen en aquarellen, uit gevoerd met roetinkt. Ondanks de grote waarde ring die hij ervoor kreeg, raakte zijn hobby door druk verenigingsleven en andere hobby’s wat op de achtergrond. Mede door zijn werk als brug wachter kreeg hij de laatste jaren weer wat meer tijd en zocht toen een zinvolle manier om de saaie wachtdiensten kreatief in te vullen. De vroege re hobby was toen een voor de hand liggende mo gelijkheid. Naast het fijne werken met de levendige warme roetinkt, maakt Wim Spaninks nu ook gebruik van potloden en zwarte inkt. In zijn onderwerpen zijn bomen, die hem altijd boeien door hun vorm en hun kracht, altijd zéér Al heel wat jaren heeft u kunnen genieten van het werk van Jan v.d. Wouw. Deze veelzijdige ama- tuerkunstenaar exposeerde bij Moergestel Krea tief al met verschillende technieken: olieverf, aquarellen, pentekeningen (in sepia), gipsbeelden en betongietwerk. Vorig jaar november was er in het Gemeentehuis een zeer succesvolle expositie van werk van hem alleen. Enkele weken geleden kon u in deze krant lezen over de derde prijs die Jan van de Wouw had behaald in een wedstrijd van het periodiek ’Palet en Tekenstift’. Op deze expositie toont Jan van de Wouw alleen olieverfschilderijen De expositie van Moergestel Kreatief zal dit jaar worden geopend op zondag 24 december om 12.30 uur, door de burgemeester van Moergestel, de heer J.B.S. ter Veer. De expositie zal geopend zijn van 24 december tot en met 9 januari 1990, op werkdagen van 9.00-16.00 uur, op zon- en feestdagen van 12.00-16.00 uur. Op de zaterdagen in genoem de periode en op le Kerstdag zal de expositie gesloten zijn. aanwezig. Zijn werken zijn klein van formaat (9 x 8 cm en 9x6 cm). Hij probeert binnen deze formaten zo te werken dat het open blijft, zonder dat het propperig wordt. Wim Spaninks heeft zich bij de keuze van zijn werk kritisch laten leiden door het eerlijke oordeel van Pierre Wolfs. Jeu Houben (foto’s) Al dwalen door de natuur geeft het fototoestel Jeu Houben de mogelijkheid overzichten, maar nog liever details die hem boeien vast te leggen. Ieder kijkt op zijn eigen manier tegen de dingen aan, maar met fotografie kun je zoiets naar voren halen. Het kan blijken uit datgene wat uit het ge heel wordt geïsoleerd, uit de wijze waarop men het licht gebruikt of Ideuren of structuren vast legt. Via het fototoestel zie je meer en geniet je meer. Bovendien is het een mooie invulling van de vrije tijd, ook al door het zelf afwerken in de donkere kamer. Jeu Houben vindt het fijn dat in de Fotogroep het werk van ieder lid aandacht krijgt en van op bouwende kritiek wordt voorzien, want dat sti muleert om door te gan met de hoop op steeds beter werk. Frans Hurkmans (olieverf) Frans Hurkmans neemt, na enkele jaren afwezig heid, weer deel aan Moergestel Kreatief. Hij is met zijn 82 jaar de oudste deelnemer. Hoewel Frans zich al heel jong kreatief uitte in diverse technieken, waaronder olieverf, heeft zijn werk in de lederwarenindustrie een dusdanig beslag op hem gelegd, dat hij pas na zijn pensi- oenering de penselen weer ter hand kon nemen. Toch werd ook juist in zijn opleiding tot model- leur/ontwerper in de schoenindustrie zijn gevoel voor kleur, verhouding en vorm verder ontwik keld, ondermeer tijdens de tekenlessen, gegeven door Theo van Delft uit Waalwijk. Naast zijn da gelijkse gang naar het bedrijf van zijn beide zoons, waar zijn aanwezigheid op prijs wordt gesteld vanwege het oude ’handwerk’ dat hij nog steeds beheerst, is Frans de rest van de dag veel al te vinden in zijn als knus atelier ingerichte hoekje in zijn woning bij de ’Reuselhof. Ging zijn voorkeur eerder voornamelijk uit naar Jan Geerts (foto’s) Hoewel eenieder Jan Geerts kent als een ervaren en enthousiast foto-hobbyist, ervaart hij in zijn hobby ook momenten van venniderde activiteit. Op die momenten is voor hem de Fotogroep een stimulans. Binnen de club maakt men elkaar 'en thousiast, men beïnvloedt en inspireet elkaar. Als er dan ook nog een positieve waardering volgt, zoals kort geleden, toen hij op de Benevisie- expositie te Antwerpen de Medaille van de Pro vincie Antwerpen ontving, dan blijkt dat, naast hijzelf, ook de clubgenoten meegenieten. Een nieuw stukje motivatie komt naar voren: wij als club mogen ons best laten zien! Jan Geerts fotografeert ’t meest in de zomer. Hij wil mooie dingen - over ’t algemeen details - vast leggen, later er nog eens van genieten, een grote afbeelding ervan zien, die - goed ingelijst - gezien mag worden. Foto’s ook, die hij graag aan ande ren wil tonen, of thuis aan de muur hangen, om dat ze enerzijds herinneringen oproepen, maar daarnaast ook stimuleren om weer opnieuw iets nog mooiers te zoeken en te vereeuwigen. Ria Kromhof (kalligrafie) Ria Kromhof, die sinds 1981 in Moergestel woont, kon men als kind al geen groter plezier doen, dan door haar materiaal te geven waarmee ze kon schrijven. In Cees van Gameren’s ’Werk plaats Atelier’ kreeg haar schrijfkunst een kans zich te ontplooien. Door een cursus in Leiden kreeg haar kennis van de kalligrafie zijn verfij ning. In 1989 behaalde zij haar diploma kalligra fie. Bij kalligrafie hoort ook een illustratie, vandaar dat zij nu ook in Leiden een cursus volgt in illustratief tekenen. Haar eerste grote opdracht was het maken van een oorkonde van de nominaties en bekroningen van een filmfestival ’Epilepsy in focus’. In het werk dat zij op de expositie van Moergestel Kreatief wil laten zien, wil zij de vele stijlen en de sierlijke mogelijkheden van de kaligrafie tonen. Sia Reijrink (aquarellen/potloodteke- ningen) Evenals twee andere deelneemsters aan Moer gestel Greatief (Lena Verheijen en Carina Ver hoeven) een enthousiaste deelneemster aan de gezellige cursussen bij de Hobbyclub van Louis de Groot in Diessen, waar je vele technieken kunt beoefenen. Voor de derde maal kunt u bij Moer gestel Kreatief nu werk zien van haar hand. Het zijn deze keer aquarellen en potloodtekeningen. Sia Reijrink beoefent haar hobby met plezier en wil graag zoveel mogelijk technieken beheersen. Het is voor haar dan ook elke keer weer een uit daging om het werk dat zij met zoveel volhou- ding heeft gemaakt aan anderen te tonen op Carina Verhoeven (Aquarellen/olieverf) Een bekende naam met gewaardeerd werk. Heel wat keren heeft u als bezoeker van Moergestel Kreatief kunnen genieten van haar fijne witte en rode boetseerwerk, haar houtskooltekeningen en haar aquarellen met de tere kleuren. Evenals Sia Reijrink en Lena Verheijen gaat zij wekelijks naar de hobbyclub van Louis de Groot in Dies sen, waar al deze technieken zijn te leren. Dit jaar, de zesde maal dat zij aan Moergestel Kreatief deelneemt, wil zij u, naast aquarellen, nu ook enkele olieverven laten zien. Gezien het gehalte van het werk dat u al van haar kent, ze ker de moeite van een bezoekje waard. René Wortel (foto’s) Het is dit jaar voor de tweede keer dat René Wor tel deelneemt aan de expositie van Moergestel Kreatief. Vorig jaar zag u van hem voornamelijk foto’s van treinen en vliegtuigen, onderwerpen waarvoor hij veel belangstelling heeft naast zijn fotohobby. Na inmiddels 1 jaar lidmaatschap van Fotogroep Moergestel is er een duidelijke verschuiving opgetreden in het gefotografeerde en nu ook tentoongestelde werk. Hij toont u dit jaar vier foto’s met als thema ’structuur in de natuur’. het landschap, deze keer exposeert Frans ook en kele bloemstillevens, die in tekening en kleurge bruik zo realistisch mogelijk uitbeeldt. Hij gaat zowel bij deze werkstukken als bij de landschap pen uit van schetsen en foto’s, terwijl hij hier en daar ’n eerlijke knipoog naar de oude meesters niet schuwt. Het meedoen van Frans Hurkmans met deze ex positie bewijst eens te meer, dat het beoefenen van een dergelijke mooie hobby niet aan leeftijd gebonden is. Al met al is Frans een waardig ver tegenwoordiger van ’de Reuselhof op deze Moergestel Kreatief. King Cornelissen (olieverf) Ook een nieuwe naam bij Moergestel Kreatief. King Cornelissen begon met schilderen met Hin- deloper schilderwerk. Drie jaar lang kreeg hij hiering les en hij maakte schilderingen in water en olieverf. Daarna kwam hij in contact met Cees van Gameren en zijn schildersclub en ging en thousiast bij hem verder in de leer met kfeatief schilderen. Hij kreeg onderricht in stilleven, portret (ook van model) en landschap, zowel in pentekening, aquarellen en in olieverf. Op de expositie zal hij u drie olieverfschilderij en tonen, die hij onder leiding van Cees van Ga meren in het afgelopen jaar heeft geschilderd. Pieter Corts (scheepsmodellen) Pieter Corts neemt dit jaar voor de eerste maal deel aan Moergestel Kreatief. Hij houdt zich be zig met modelbouw van oude zeilschepen uit de 16e en 17e eeuw. Op de expositie toont hij u een model van een Engels galjoen uit 1575. Pieter Corts is al ruim 15 jaar in zijn vrije tijd met deze hobby bezig, na in zijn jeugd óók begonnen te zijn met kleine plastic bouwdoosjes van scheep jes en vliegtuigjes. Nu bouwt hij alleen nog hou ten modellen, geheel met de hand. Het fascinerende van deze hobby is ondermeer om te zien, hoe men vroeger met eenvoudige en soms primitieve gereedschappen tot de bouw van dergelijke schepen kwam en met welke simpele logica men werkte. Ook het lezen over de toestanden in die tijd aan boords en van de reisverslagen is zeer interessant. Oude zeilschepen zijn voor Pieter Corts van jongs Lena Verheijen (olieverf) Ook een nieuwe naam bij Moergestel Kreatief. Lena Verheijen is al vele jaren bezig met haar hobby’s. Vijf jaar ging ze samen met Sia Reijnink en Carina Verhoeven op een hobbyclub in Dies sen onder leiding van Louis de Groot en leerde daar tal van technieken, zoals pentekenen, aqua relleren en olieverfschilderen. Erg gezellige bij eenkomsten waar ’van alles kon en van alles mocht’. De laatste drie jaar heeft het maken van olieverf schilderijen de speciale aandacht van Lena Ver heijen. Op de expositie toont zij u daarvan een aantal werken. Piet v.d. Schoot (foto’s) Piet v.d. Schoot is ook een bekende naam bij Moergestel Kreatief. Vele jaren achtereen zag u bij deze expositie werk van hem hangen. Meestal waren dat structuurfoto’s of details uit een gro ter geheel, maar u herinnert zich vast ook wel dat drieluik van zijn dochtertje als baby in een kin derwagen. De foto’s die hij u dit jaar wil laten zien, zijn gemaakt tijdens de bouw van het nieu we gebouw van zijn werkgever, de DIV Automa tisering in de Gezondheidszorg nabij het St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg. Gedurende de bouw is hij er regelmatig op uit getrokken om alle veranderingen op de gevoelige plaat vast te leg gen in kleur. Voor de expositie heeft hij een se lectie gemaakt van 6 foto’s en deze laten uitvergroten. Het zijn allemaal details van bijn al le fasen van de bouw. In tegenstelling tot wat hij gewend is, zijn het geen liggende, maar staande foto’s en dit kwam, omdat het onderwerp zich hiervoor meer leende. u van Toon van Els- i van Moergestel Kreatief al heel wat foto’s kunnen zien, in ver schillende stijlen en met verrschillende onderwer pen: landschappen, stillevens, portret- en modelfoto’s, structuurstudies, kinderfoto’s en grafische vervreemdingen. Zin zijn foto’s tracht hij datgene wat hem boeit en dat hij als mooi ervaart, ook zo mooi en ori gineel mogelijk weer te geven. Vaak zijn dat de tails uit een groter geheel, of de vastlegging van een speciale sfeer of de charme van een moment. Zulk soort foto’s laat hij u ook dit jaar weer zien: drie foto’s gemaakt tijdens een reis door Frank rijk, waaruit u onmiddellijk de Franse sfeer kunt proeven, twee kinderportretten en twee min of meer abstracte structuurfoto’s, waarin niet het onderwerp het belangrijkste is, maar de wijze van Bertus van Berkel (foto’s) Wanneer men Bertus van Berkel de vraag stelt, waarom mensen foto’s maken, antwoord hij: als hobby en als herinnering. Hij vindt dan ook dat zijn foto’s er zo goed mogelijk moeten uitzien. Alleen dan is de hobby leuk en de herinnering goed. Door het fotograferen krijg je een grote waardering voor de omgeving. Belangrijk is het zien van een onderwerp en meteen herkennen of het ook de moeite waard is om het te fotografe ren. Belangrijk vindt hij ook dat de fotograaf zich een opdracht geeft om heel gericht naar toe te werken, waarbij eisen gesteld worden aan com positie, beeldformaat en begrenzing van het beeld. Door zo te werken worden de fotografi sche kwaliteiten telkens vergroot. Of hij daarin geslaagd is wil hij graag van de bezoeker vernemen. "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 20 DECEMBER 1989 Tegen de verwachting in toch nog in de Burger zaal van het gemeentehuis te Moergestel, wordt van zondag 24 december 1989 tot en met dinsdag 4 9 januari 1990 weer de jaarlijkse expositie Moer gestel Kreatief gehouden. Het grote aantal deelnemers van dit jaar - vijftien in getal - bewijst weer eens dat het initiatief van de gemeente om jaarlijks aan amateurkunstenaars uit de eigen gemeente de gelegenheid te geven hun werk te tonen gewaardeerd wordt. De jaar lijkse expositie heeft zijn bestaansrecht dan ook dubbel en dwars verdiend. Het is dan ook te ho pen dat veel inwoners van Moergestel en van daar buiten de vele zon- en feestdagen van dit jaar zul len benutten om eens een kijkje te komen nemen bij het werk van deze vijftien Moergestelnaren. Vele bekende namen dit jaar - 11 exposanten lieten al eerder werk zien - maar toch ook weer vier nieuwelingen. Te zien zal zijn: aquarellen, tekeningen, olie verfschilderijen, kalligrafie, foto’s en een scheepsmodel. In alfabetische volgorde enkele bijzonderheden over persoon en werk:

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 17