111111 Beantwoording gehouden Algemene beschouwingen naar aanleiding van de begroting 1990 I B 8 i 1 te Hoofdfunktie 3 Economische zaken Hoofdfunktie 5 Cultuur en rekreatie Hoofdfunktie 4 Onderwijs Bs MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 PAGINA 9 n t e e s i i i i 1 t r e s Londo-normen Wat betreft de kostenbeheersing op het gebied van het onderwijs in zijn algemeenheid zal, zoals in de aanbiedingsbrief reeds is verwoord, zo spoedig mogelijk een notitie worden opgesteld. 5 e y S g n r Oefenruimte paardensport Wij staan positief tegenover de plannen van de beide paardensportverenigingen en zullen in be ginsel onze medewerking verlenen aan het reali seren van een overdekte oefenruimte. In het kader van een herziening van het bestem mingsplan Oistelvoirt, waarvoor door uw raad onlangs een krediet beschikbaar is gesteld, zul len de mogelijkheden tot planologische inpassing van een dergelijke oefenhal nader worden beke ken. Een financiële medewerking van de ge meente dient beperkt te blijven tot de opbrengst van de verkoop van het huidige oefenterrein aan het Hildsven. -■ Centrale Antenne Het overleg met PNEM inzake privatisering van de CAI is inmiddels opgestart. De benodigde ge gevens zijn onzerzijds aangeleverd. Het PNEM- rapport is eind 1989 gereed en zal begin 1990 aan de gemeente worden voorgelegd. goeding de plan voorbereiding te doen. Na een negatief advies van de kommissie voor Openba re Werken is door ons besloten geen gebruik te maken van dit aanbod. Steeds is door ons ver woord dat voor Moergestel de urgentie is gelegen bij afronding van de fietsverbindmg met Tilburg. In dit verband is ook in SMB-verband met na druk de aandacht gevraagd voor realisering van deze fiets verbinding. Wel heeft Provinciale wa terstaat de zgn. ondergronden van de Oirschot- seweg ter beschikking gesteld. Door ons zal in eigen beheer t.b.v. de behandeling in het kader van de herziening van het bestemmingsplan bui tengebied en de ruilverkaveling de Hilver een tra ce voor deze fietsverbindmg worden aangegeven. Werkgelegenheid Ten aanzien van dit onderwerp kan medegedeeld Godsdienstonderwijs/levensbeschouwe- lijk onderwijs Ten aanzien van het godsdienstonderwijs merken wij op dat vanaf 1 augustus 1982 de Stichting voor Katholieke Katechese werkzaam is op de basisscholen van het dekenaat Oisterwijk. Hier aan nemen deel de gemeenten Berkel-Enschot, Haaren, Helvoirt, Oisterwijk, Udenhout en Moergestel. Op basis van een speciale verorde ning wordt door de gemeente financieel bijgedra gen in de kosten van katechese op de Moergestel- se scholen. Met het oog op verkrijging van een heid in het gehele dekenaat is destijds het verzoek gehonoreerd de gemeentelijke bijdrage op 75% van de kosten te stellen. De verdeling tussen ge meente en kerk van respektievelijk 75% en 25% is een algemene lijn en is gestoeld op volledige er kenning van het bijzonder onderwijs. Ten behoeve van de openbare basisschool dient nog andere invulling gegeven te worden aan het zogenaamde levensbeschouwelijk onderwijs. Wij zijn van mening dat aan het godsdienston- derwijs/levensbeschouwelijk onderwijs niet ge tornd mag worden. Subsidiëring projekten milieu/Derde We reld In de nieuwe algemene subsidieverordening is de reikwijdte aangepast. Aktiviteiten moeten zich richten op het plaatselijk algemeen belang en aan sluiten bij initiatieven en behoeften van de Moer- gestelse bevolking of groepen daaruit. Hier ont- vervoig op pagina 10 Privatisering sportakkommodaties Ten behoeve van een objektieve waardebepaling van gebouwen en velden op het sportpark Stok- eind hebben wij op 16 mei 1989 besloten de Ne derlandse Sportfederatie (NSF) opdracht ver strekt tot een taxatie. Op 13 oktober 1989 is het laatste rapport van de NSF ontvangen. Op basis van deze rapporten worden voorstellen gemaakt, die begin 1990 met S.V. Roef! en S.V. Audacia zullen worden besproken. Beide verenigingen hebben de rapporten ontvan gen en zijn van de laatste ontwikkelingen op de hoogte gebracht. Heemkundig Streekmuseum Gezien de ingenomen standpunten van de omlig gende gemeenten (B en W Udenhout heeft beslo ten de gemeenteraad geen voorstel te doen om subsidie beschikbaar te stellen, B en W van Berkel-Enschot doen alleen mee op voorwaarde dat alle gemeenten meedoen en vallen nu dus ook af, de raadskommissie van Haaren heeft reeds uitgesproken niet zoveel subsidie beschikbaar te willen stellen, de gemeente Oisterwijk heeft tot op heden nog geen uitspraak gedaan), is het rea liseren van een streekmuseum naar onze mening niet langer haalbaar in deze opzet. De visie van de destijds ingestelde werkgroep op de recente ontwikkelingen zal worden afgewacht. Hierbij zal ook aandacht worden geschonken aan de in middels voorgelegde vraag om de mogelijkheden tot een commerciële opzet te onderzoeken. Het thans in het investeringsplan opgenomen bedrag van 15.000,—vooralsnog vervallen. worden dat in de regio momenteel onderhande- lingen worden gevoerd tussen het Gewestelijk Arbeidsbureau en de gemeenten voor het opzet ten van een projekt voor de begeleiding en ar beidsinschakeling van langdurig werklozen. Dit als vervolg op het per 1 juli 1988 gestarte hero- riënteringspro j ekt Op ambtelijk niveau vinden op dit moment voor bereidingen plaats voor het opzetten van een werkgelegenheidsprojekt in de regio Oisterwijk. De opzet is vergelijkbaar met het onlangs beëin digde leerling-stratenmakersprojekt. Zodra mo gelijk zal via de kommissie economische zaken een voorstel worden aangeboden. Bomenbestand Mede met u zijn wij van mening dat het onder houd aan het bomenbestand de nodige aandacht vereist. Wij zullen op korte termijn stappen on dernemen om tot een goede inventarisatie te ko men. Zwemonderwijs Het al dan niet geven van zwemonderwijs is in het verleden al meer onderwerp van diskussie ge weest. Voor de aanvang van het schooljaar 1990/1991 zal bezien worden in hoeverre het zin vol is met zweminstruktie door te gaan. Dit on derwerp zal mettertijd in de kommissie onderwijs ter sprake worden gebracht. Monumentenzorg Een inventarisatie, zoals opgenomen in onze nota van aanbieding, kan naar onze mening als uit gangspunt dienen voor een eigen gemeentelijk monumentenbeleid. De provincie Noord- Brabant is, eveneens bezig met een inventarisa tie, het Monumenten Inventarisatie Projekt (MIP) dat voor de gemeenten gratis wordt uitge voerd. Onze gemeente staat echter eerst op de rol voor 1991 en wij willen mede gezien recente ont wikkelingen op kortere termijn een inventarisa tie laten uitvoeren. Hiertoe zullen wij u op kor te termijn een afzonderlijk voorstel aanbieden. Wij stellen ons voor bij dit onderzoek een parti- kulier in te schakelen die de inventarisatie uit zal voeren op basis van de kriteria zoals die ook in het kader van MIP worden gehanteerd. Wij zullen u een voorstel inzake de vaststelling van sloopverordening voorleggen. Rekreatie en Toerisme De door ons opgestelde notitie Rekreatie en Toe risme zal in januari 1990 aan de kommissie Eco nomische Zaken ter bespreking worden voorge legd. Hierbij zal ook aandacht worden geschon ken aan de exploitatiemogelijkheden van de ge meentelijke bossen in relatie tot het behoud van natuur en landschap. Parkeerverboden Handhaving of intrekking van parkeerverboden zal aan de orde gesteld worden in het overleg met de Rijkspolitie. Tevens is in het bijzonder om trent de situatie Tilburgseweg/Krijtenbogtstraat in het kader van het Stads- en dorpsvemieu- wingsplan het advies van onze planoloog inge wonnen. Mede op basis van de resultaten van dit overleg en het ingewonnen advies zullen beslis singen worden genomen. In het overleg met de Rijkspolitie zullen wij ook de mogelijkheden tot het uitbreiden van het aantal snelheidskontroles ter sprake brengen. Verkeersproblematiek Akkerweg Door een recent besluit tot herziening van de be bouwde kom van Moergestel is de Akkerweg binnen de bebouwde kom gelegen. Dit betekent dat nu de bevoegdheid tot het vaststellen van ver keersmaatregelen aan ons Kollege is gedelegeerd wij ook voor de Akkerweg verkeersmaatregelen kunnen nemen. In de laatste vergadering van de Kommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken hebben wij hieromtrent het advies van deze kommissie ingewonnen. Mede op basis van het uitgebrachte advies zullen wij nog een besluit dienen te nemen. Kosten openbaar onderwijs De bewering dat eerst nu duidelijk zou zijn ge worden dat de totstandkoming van de openbare school niet budgettair neutraal verloopt moeten wij ten stelligste bestrijden. Telkenmale is gesteld dat de exploitatie binnen de zgn. Londo-vergoedingen zal dienen te ge schieden. Los van de exploitatie is evenwel door uw raad, terecht, omdat de rijksvergoedingen on toereikend werden geacht, t.b.v. de bouw en in richting boven de rijksvergoeding een extra kre diet beschikbaar gesteld hetgeen tot gevolg heeft dat jaarlijks een bedrag van circa 60.000,— ten onze laste komt. i'T.'' Fietspad Akkerweg In het investeringsplan is de fietsverbinding tus sen de Schoolstraat en de Krijtestraat/Burg. Mae- yerstraat opgenomen. Nu de voorbereidingen om te komen tot vestiging van een verkooppunt voor motorbrandstoffen op de hoek Schoolstraat/Ak- kerweg definitieve vormen aanneemt, hebben wij onze planoloog verzocht de situering van dit fietspad in relatie tot de planologische inpassing van eerder bedoeld tankstation en het toekomstig woongebied Papenacker II nader te bezien. Herinrichting Korenstraat Het lag in ons beleidsvoornemen om het afgelo pen jaar de berm van de Korenstraat te verhar den. Kort voor uitvoering van deze werken be reikte ons het verzoek van de bewoners van de Korenstraat om inrichting van hun straat in een breder kader te bezien. De motivatie hiervan was de verkeers(on)veiligheid, en het feit dat er in de ze straat weer jongere gezinnen met kinderen zijn komen wonen. aanzienlijk deel van het achterstallige onderhoud weggewerkt, waarbij het zwaartepunt op basis van de onderhoudsplanning op de gesloten ver hardingen heeft gelegen. Met uitzondering van het Rootven liggen alle wegen met een gesloten verharding buiten de bebouwde kom, met als ge volg dat gekonkludeerd wordt dat alle aandacht naar het onderhoud van de wegen in het buiten gebied is uitgegaan. Geenszins is de ligging van welke weg dan ook maatgevend voor het bepalen aan welke weg onderhoud wordt uitgevoerd. De konstruktie van de weg in samenhang met de kwaliteit, is daarvoor maatgevend. Tevens is het een gegeven dat jaarlijks slechts een beperkt on derhoudsbudget beschikbaar is. Wanneer deze realiteit er niet was, zouden ook alle achterstal lige onderhoudsmaatregelen aan de wegen met een elementenverhardmg (lees binnen de be bouwde kom) reeds zijn uitgevoerd. Op basis van de jaarlijks bij te stellen inventarisatie van gege vens wordt aan alle wegen een onderhoudsurgen- tie toegekend in relatie tot de vraag waar een in vestering zijn beste rendement geeft. Herhaald mag hier worden dat het uitstellen van onder houdsmaatregelen aan asfaltverhardingen zich in de toekomst wreekt omdat een onderhoudsmaat- regel alsdan een hogere financiële inspanning vergt bij een zelfde resultaat. Het uitstel van on derhoudsmaatregelen aan elementenverhardin gen vertaalt zich nauwelijks in financieel nadelige konsekwenties, uitgezonderd de normale prijsstijging. Dat de wegen met een gesloten verharding bui ten de bebouwde kom liggen is een gegeven. De ligging van de wegen binnen de bebouwde kom is dus geen maatstaf tot uitstel van onderhoud maar het feit dat de weg bestaat uit elementen verharding in samenhang met de door uw raad vastgestelde kredietbeperking. Wij herhalen hier nogmaals dat de huidige financieringswijze van het wegbeheer veranderd dient te worden. Uit gangspunt hierbij dient te zijn het struktureel op nemen van de onderhoudslast in de gewone dienst. De in de investeringsplanning opgeno men bedragen dienen vooralsnog gehandhaafd te blijven. Nadat het u toegezegde nader onderzoek naar - de konsekwenties - de hoogte van het op te nemen bedrag - het tijdstip van wijziging van de financierings wijze is afgerond, zullen wij een afzonderlijk voorstel aan u voorleggen. Evaluatie bouw en gebruik D’n Donk Op korte termijn wordt de definitieve afrekening van D’n Donk opgesteld. Gelijktijdig zal het ge bruik van D’n Donk worden bezien. Het voor stel inzake de financiële afrekening zal in de kom missie voor Financiën en Belastingen aan de or de worden gesteld. Het voorstel inzake het ge bruik komt aan de orde in de kommissie Welzijn. In eigen beheer wordt thans een plan vervaardigd dat daarna aan de bewoners kan worden voorge legd. Vastgesteld moet worden dat, voor zover de kosten verbonden aan een dergelijk herinrich tingsplan de geraamde kosten voor het aanbren gen van bermverharding overstijgen, geen spra ke meer is van uitvoering van werkzaamheden in het kader van het rationeel wegbeheer en de in dit verband voor nieuwe werken toegevoegde bedra gen. Zodat het konsept-plan met kostenraming beschikbaar is, zullen derhalve gezien de beperk te beschikbare financiële middelen, prioriteiten gesteld dienen te worden. Fietspaden Tilburg-Moergestel-Oisterwijk In het achter ons liggend jaar hebben wij regel matig overleg gevoerd met de gemeenten Oir- schot, Oisterwijk, SMB en Provinciale waterstaat omtrent de realisering van fietspaden tussen Oir- schot en Moergestel. Provinciale waterstaat heeft ons aangeboden om voor een gereduceerde ver- •-W: 5'.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 9