ƒ1®0 LWB Meubelen E Algemene beschouwingen Lijst 4: Betsy Denissen EO T® G R A F I Wenskaarten Prettig Kerstfeest en ’n voorspoedig Nieuwjaar 3.50 PERSONEEL ife fcjl van uw eigen foto, dia of tekening inclusief envelop Inventarisatie Monumenten 'lm Weissen Rössl' Krullen voor stallen CHRIS VAN DE BIJGAART Rootven 26, Moergestel, Telefoon 04243 -1421 De tijd die de raadsleden en hun adviseurs gegund wordt om het cijferwerk van het college te bestuderen is ook dit jaar weer bijzonder kort geweest. Wij hebben er alle begrip voor dat er op de secretarie een berg werk verzet moet worden, maar anderzijds is het voor ons een onbegonnen werk om als een roedel klipgeiten heel deze berg af te grazen. Wij hopen nog steeds dat we eens een volle maand krijgen om het gemeentelijk huishoudboekje te bestuderen. In afwachting daarvan zullen wij ons in onze beschouwingen beperken tot die bergetappes die ons het meest aanspreken. Waarmee ove rigens niet gezegd wU zijn dat wij op alle andere punten voetstoots de koers van het college willen volgen. Wellicht dragen andere fracties visies aan waarbij we ons in de mondelinge discussie graag zullen aansluiten. Recreatie en Toerisme (4561.00) De Tering en de Nering Kachelhout -7 r-n MORE Bk on AT MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 ar 5. A- Inlichtingen: 04243 - 3340 Industrieweg 10A Vragen naar de heer Broeren van 17 tot 19 jaar Scholing gewenst, geen noodzaak. Loon hoger dan C.A.O. ste su et in Men zou bijna geneigd zijn te verzuchten: Als het en OP en >e- en en de te iee en ik) ui en te Gemengde Zangvereniging start met >- ik :h e- et et m Tevens te koop aangeboden: vraagt le lt, tig iet rij >f- :e- de sn ht ïn e- de ht e- zen dat er meerhaarden van bodemverontreini ging binnen onze gemeentegrenzen liggen. Wij spreken dan ook de hoop uit dat de controle op de HUP-regeling stringent zal worden doorge voerd en dat wij met de in het vooruitzicht gestel de milieunota een goed instrument in handen zullen krijgen om een gezond milieu te handha ven. Openbare Bibliotheek (4510.01) Reeds bij de realisering van de nieuwe openba re bibliotheek hebben wij een nogal kritisch standpunt ingenomen en deze jaarlijks terugke rende hoge last een dubieuze investering gevon den. Voor dit jaar zien wij, als wij de cijfers goed lezen, een kostenstijging van een kleine 70.000 gulden. Na aftrek van de huursom blijft er dan altijd nog zo’n 20.000 gulden lastenverzwaring over. Hangt dit samen met de ’privatisering?’ Wij menen dat de gemeenteraad, ook na de pri vatisering, op de hoogte gehouden dient te wor den van het reilen en zeilen van dit dure vlagge- schip. Tenslotte kunnen wij niet nalaten om veel posi tieve initiatieven die het afgelopen jaar zijn geno men en voor het komend jaar op stapel staan te memoreren. Wij zijn blij met de milieubox en de verder aangekondigde milieumaatregelen. De verlichting van de fietspad langs de Oisterwijk- seweg komt er aan. Een veilige fietsroute van de Vinkenberg naar het dorpscentrum verheugt ons. De nota van aanbieding is dit jaar kort maar krachtig. Het college windt er geen doekjes om waar wij in de komende vier jaar financieel aan toe zijn: we zitten krap bij kas en dat zal er voor lopig niet beter op worden. De cryptische zin waarmee de nota sluit: ’Bij het nemen van be leidsbeslissingen zullen de financiën, nog meer dan tot nu toe het geval is geweest, een rol moe ten spelen’ zullen we waarschijnlijk voor de goe de verstaander aldus moeten vertalen: ’We zul len nog zuiniger moeten zijn dan we tot nu toe geweest zijn’. Als deze vertaling de juiste is zijn wij het er niet mee eens. Wie vier jaar vooruit wil kijken moet ook vier jaar terug durven kijken. En dan is het beslist niet moeilijk om ’nog zuiniger’ te zijn dan we tot nu toe zijn geweest. Wij hebben meerde re projecten gerealiseerd en daarvoor krijgen we jaarlijks een hoge rekening gepresenteerd. Wij kunnen er dan ook vrede mee hebben dat de voorgenomen ’dorpsvernieuwing’ op de lange baan is geschoven, zelfs zonder het ’helaas’ van het college. Alleen jammer van de moeite, de tijd en het geld die reeds in de voorbereidingskosten zijn gestoken. Maar beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. En om dan nog maar even bij de spreekwoorden te bhjven: Men moet niet ver der willen springen dan zijn polsstok lang is. Het in deze paragraaf geuite verwijt geldt overi gens niet alleen het college. Ook de raad zal hier en daar de hand in eigen boezem moeten steken. Volksvertegenwoordigers, al zijn het dan ook maar gemeenteraadsleden, doen er goed aan de (’vox populi’) stem van het volk te beluisteren en serieus te nemen al is deze soms ook nog zo on verbloemd. Uit het voorgaande zal het duidelijk zijn dat wij de ’lastenverzwaring voor de burger’ die het col lege voorstelt bij voorbaat niet kritiekloos zullen aanvaarden. Het moge dan voor de hand liggen dat de ’beïnvloedbaarheid van de inkomsten op het eerste oog groter is dan die van de uitgaven’. Alle redelijke voorstellen van andere fracties, om de uitgave te beperken zullen wij dan ook van harte steunen. Het bevorderen van recreatieve voorzieningen die mede het toerisme kunnen dienen (wandelroutes- fietspaden- visvijver enz. juichen wij van harte toe. Specifiek op het aantrekken en werven van toeristen gerichte voorzieningen pas sen o.i. niet in ons dorpskarakter en zouden sfeerverlagend kunnen werken. Wij zien uw no titie hierover met interesse tegemoet. Reuselhof (4620.01). Met het trappenklimmen naar de ver dieping van een aantal aanleunwoningen bij de Reuselhof blijkt voor veel bewoners een met de jaren toenemend bezwaar. Hier zou het Gemeen tebestuur, een bedrag beschikbaar moeten stel len voor het aanbrengen van personenliften, bij deze woningen zou dit geen overbodige luxe zijn. Milieubeheer (4723.00) Alle redelijke maatregelen om ons milieu gezond te houden of weer gezond te maken vallen bij ons in onvervuilde aarde. Wij hebben onze eerste tol op dit punt betaald en we hebben uit ervaring ge leerd hoeveel tijd het kost een eenmaal veroor zaakte vervuiling ongedaan te maken. En wij vre- Openbare Orde (410.00) Wij leven goddank in een rustige gemeente, waar criminaliteit sporadisch is en baldadigheid zich doorgaans tot de weekends beperkt. Toch ver oorzaakt met name deze weekendbaldadigheid vëel overlast, met name in het centrum van ons dorp. In dat verband zouden wij willen aandrin gen op duidelijker aanwezigheid van de politie, niet alleen als er iets aan de hand is. Ook een re gelmatige controle op de wettelijke sluitingstijd van de café’s lijkt ons in dit verband geen over bodige luxe. Bij herhaaldelijke overtreding zou tijdelijke sluiting of vroegere sluiting tot de sanc tiemogelijkheden moeten behoren. Zoals wij reeds in het begin van onze beschou wingen hebben aangekondigd zijn wij niet van plan ons voetstoots neer te leggen bij de remedie die het college bij voorbaat aandraagt voor een dreigend financieel tekort in de naaste toekomst. In feite komt dit neer op een nogal drastische ver hoging van de O.G.B. Vooral de achterliggende filosofie van ’de inkomsten zijn makkelijker te re guleren dan de uitgaven’ vinden wij in al zijn simpelheid bijna onwaarschijnlijk. Dezelfde re denering gaat namelijk alleen maar op voor die gene die eerst zijn huishoudboekje opmaakt en dan in de gelegenheid is om het tekort op ande ren te verhalen. Maar voor de burger is dit wel de omgekeerde wereld. Als hij op zijn huishoud boekje tekort komt kan hij ook niet bij de ge meente aankloppen om zijn inkomsten te verho gen. Wij hebben terloops al verschillende posten aan gedragen die 0.1 op de begroting kunnen worden doorgehaald. Andere fracties zullen misschien nog vindingrijker zijn dan wij. Misschien dat na deze algemene beschouwingen ’het tweede oog’ van het college zover geopend is dat het toch mo gelijkheden ziet de uitgaven aan te passen. Of de O.G.B. verhoogd moet worden en in welke ma te zullen wij van de gedachtenwisseling laten af hangen. In elk geval wijzen wij een meerjaren planning van de O.G.B. bij voorbaat van de hand. Reeds in onze vorige algemene beschou wingen hebben wij het standpunt ingenomen dat jaar voor jaar bekeken moet wordemn of, en in welke mate deze belasting aangepast dicht te wor den. Tot slot van onze algemene beschouwingen wil len wij onze waardering uitspreken aan het adres van het college, onze collegae raadsleden, de ambtenaren en mensen van de buitendienst, de mannen van de reinigingsdiensten en de D.S.W. kortom aan allen die hun bijdrage leveren aan een goede en gezonde samenleving in ons aller Moer gestel. kalf verdronken is dempt men de put! Het lijkt wel of de slopershamer lucht heeft gekregen van mogelijk beschermende maatregelen. De bok kenhoek met name was een sfeerbepalend dorps gezicht dat niet had mogen verdwijnen. Wij hopen wel dat de te benoemen commissie een ruime opvatting zal hebben over monumentali teit. Iets hoeft niet perse eeuwenoud te zijn om monumentale (herinnerings-) waarde te hebben. Wij denken daarbij ook aan de Kiosk, die o.i. na 30 jaar al een monument was geworden. Veel dorpen in de regio hebben dit al lang begrepen. Moergestel blijkbaar nog niet. De investering voor de inventarisatie van onze ’monumenten’ is ook weer iets waar duidelijk op bezuinigd kan worden. Wij geloven niet dat hier voor ’experts’ aangetrokken hoeven te worden. Ik denk dat een dergelijke inventarisatie aan geïnteresseerde leken, bijvoorbeeld de heemkun- degroep Moergestel, kan worden toevertrouwd. Gemeentehuis (0.02) Hoewel de geraamde investering nu redelijker lijkt dan vorig jaar blijven wij bij ons standpunt: zonder betere argumentatie en uitvoeriger toe lichting vinden wij ook nu dat dit bedrag niet ter beschikking móet worden gesteld voorlopig. per zak a per zak a /.OU Versterking welkom, voor zowel koor- als solozang. TELEFOON 04243-2351 I h PAGINA 9

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 9