Algemene beschouwingen C.D.A. 1990 w I I I TAXI VAN DE LOO Telefoon: 04243-2077 DAG EN NACHT BEREIKBAAR Moergestel I - taxivervoer rolstoelvervoer - groepsvervoer - ziekenvervoer, ziekenfonds en particulier Vrijwel op de valreep van de zittingsperiode van deze Raad buigen wij ons over de begroting 1990. Over enkele maanden treed een nieuwe Raad aan, die voor het grootste deel invulling aan het geheel zal moeten geven. In grote lijnen, Voorzitter, kunnen wij instemmen met de door u gepresenteerde stukken. Dat wil niet zeggen dat het C.D.A. over enkele punten toch niet iets wil zeggen. WÏW' "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 6 "MOE t. Onderwijs Bij alle perikelen rond de totstandkoming van het openbaar onderwijs is in eerste instantie de voor stelling van zaken geweest, dat alles nagenoeg budgetair neutraal zou verlopen. Nu blijkt ech ter een aanzienlijke jaarlijkse last, mede bepalend voor de zorgelijke financiële situatie van onze ge meente. Economische zaken Bij economische zaken denken wij in eerste in stantie aan het zoeken én vinden van een nieuw industrieterrein voor Moergestelse bedrijven. Dit wordt urgent omdat de Sonman nagenoeg vol zit. Wij vinden dat u als Gemeentebestuur in goed overleg met de Provincie moet komen tot snelle realisering van zo’n bedoeld nieuw industrieter rein. Voor woondoeleinden kunnen wij met Papenac- ker nog even vooruit. Beoot In het wij de passere een slu tatie ge leidsac de dor - scholieren richting Tilburg en Oisterwijk, die wonen ten zuiden van de A58 betekent dit een beveiliging. Ten aanzien van de aard van dit fietspad en het exacte tracee dient onzes inziens op korte termijn meer duidelijkheid te worden verschaft. Teleurgesteld zijn wij in het feit dat uw College (en de overige frakties) onze visie niet deelden om door de provincie, tegen gereduceerde kosten, een plan te laten maken voor een fietspad naar Oirschot. Hoewel een fietspad naar Tilburg ook bij onze fraktie prioriteit heeft, zo dan in ieder ge val kunnen worden ingesprongen op onverwach te subsidiemogelijkheden Tilburg-Oirschot nog stappen ondernomen? Gemeentehuis Voor een eventuele verbouwing van het gemeen tehuis zouden wij graag een sterke onderbouwing zien van uw kant. Wat gebeurt er, welke toestand overvalt ons als wij niet verbouwen? Wij hebben weinig bezwaar tegen een benutten van de bur gerzaal voor administratieve doeleinden. De re- presentieve functie die de burgerzaal nu vervult, is met enige fantasie wel op te vangen in een an dere ruimte zoals trouwzaal of raadszaal. Bij een vernieuwing van het meubilair van de raadszaal zetten wij wat vraagtekens. Stads- en dorpsvernieuwing Met uw voornemen de plannen voor stads- en dorpsvernieuwing in te trekken gaan wij, gezien de financiële situatie, zonder meer accoord. Met de plannen voor b.v. het St. Jansplein zouden wij Bejaardenzorg Voor het aanbrengen van liftvoorzieningen bij bejaardenwoningen op de Reuselhof is het C.D.A. van harte bereid de ontbrekende f 25.000,— beschikbaar te stellen. Het is een reeds lang bestaande wens. De noodzaak staat nu voor onze fraktie vast. Ter financiering van dit bedrag denken wij aan de reservering voor de vacatures, omdat bij even tuele invulling van deze vacatures toch een aan tal maanden in het komende jaar verstreken zul len zijn. Verkeer, vervoer en waterstaat Mijnheer de Voorzitter, bij de begrotingsbehan deling voor 1989 konden wij uw voorstellen be treffende het wegenbeheersplan, dat nu investe ren een besparing op langere termijn op zou le veren, volledig onderschrijven. Thans moeten we echter aannemen dat u van mening bent dat de huidige financiering veranderd dient te worden. Wij zijn echter van oordeel dat dit grote conse quenties met zich mee zou kunnen brengen. Wij vragen ons dan ook af wat het nut is van dit plan als we na een jaar daar weer vanaf gaan wijken. Vooralsnog willen wij niet afwijken van de ge noemde bedragen. Er zal eerst een grondig on derzoek moeten komen naar de gevolgen van zo’n ingrijpende beleidsombuiging. Het overeind houden van het bestaande wegen beheersplan zal des te meer noodzakelijk zijn wanneer de stads- en dorpsvernieuwing, conform uw voorstel, geen doorgang vindt. Wij streven naar een goed wegenstelsel en goede bermverhardmg voor zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Hoe staat het in dit verband met de bermverhar- ding in de Korenstraat? Zijn daar spoedig voor stellen over te verwachten? Het toelaten van landbouwverkeer op de Akker- weg betekent ongetwijfeld een snelheidsremmer en zou de verkeersveiligheid op deze weg, maar ook in het centrum, ten goede kunnen komen. Wij blijven daarvan dan ook voorstander Wij zijn verheugd dat uw College wederom het voorstel van de C.D.A. fraktie inzake de aanleg van een fietspad langs de Akkerweg, in de begro ting heeft opgenomen. Met name voor de op de Hertog-Jan school zittende jeugd, als ook voor de Cultuur en recreatie Ten aanzien van privatiseringsaspekten bij Au- dacia en Roef! bestaat bij onze fraktie geen dui delijkheid. Wie wacht op wie? Wat zijn de knel punten? Het C.D.A. verwacht een volledige medewer king van het College bij het realiseren van de oe fenruimte voor de paardensport. Nu Den Donk ongeveer een jaar draait zien wij met belangstel ling uit naar de beloofde evaluatie over het ge bruik van deze voorziening. Afgezien van enkele trimmers, kan niet gezegd worden dat onze gemeentebossen op de Kerk- eindseheide populair zijn bij het recreërend pu bliek. De niet uitnodigende toegankelijkheid en het ontbreken van horeca is hier zeker debet aan. Het C.D.A. ziet vooralsnog geen zwaarwegende bezwaren om een onderzoek in te stellen naar ex ploitatiemogelijkheden van de bossen. In haar fantasieën hierover is zij erg ruim geweest (b.v. vacantiebungalowpark). Wellicht is hierin mede een oplossing te vinden voor de financiële proble matiek. Volksgezondheid en milieu Bij deze functie zien we de milieukosten oplopen door toename van de kosten voor afvalstorting. De afvalstoffenheffing mag van ons met een paar gulden per maand worden verhoogd. Met kracht moeten wij er naar streven om ook het G. F. T.-afval gescheiden in te zamelen waar door hergebruik in de vorm van compost een reë le optie wordt, vooral omdat 40% van het aan bod bestaat uit groente-, fruit- en tuinafval. Wat betreft het ophalen van grof huisvuil vragen wij ons af of, gezien de oplopende stortingskosten en de hoge personele kosten, hiervoor een door berekening naar de aanbieders gerechtvaardigd is. Om tot grotere inzameling te komen van land bouwplastic stellen wij voor om een vast inzamel- schema op te stellen. Dit in nauw overleg met boerenorganisaties en transporteur, welke laatste verder zorg draagt voor aflevering. Wij hebben begrepen dat vanaf 1994 geen over stort meer mag plaats vinden van ons riool- systeem op het oppervlaktewater, hetgeen mi lieutechnisch gezien een goede zaak is. In diverse buurgemeenten worden op dit moment forse be dragen gereserveerd voor de aanleg van bergings- vijvers. In uw meerjarenraming zijn hiervoor geen investeringen opgenomen. Wij vragen ons af of dit voor Moergestel ook geen aanbeveling verdient. Zo ja, wordt het dan derhalve geen zaak om rekening te gaan houden met reservering in de komende jaren? Wij gaan er van uit dat deze uitgaven andere, noodzakelijke bestedingen, uit het investeringsprogramma van de komende ja ren zouden kunnen verdringen. f 10.000,— Extra uittrekken voor het milieu (HUP) komt de C.D.A. fraktie laag voor. Toe gegeven zij echter dat ook wij niet kunnen over zien wat de werkelijke extra milieukosten zullen zijn. Graag willen wij door u worden geïnformeerd; - Wanneer u denkt te komen met de milieunota? - Of inzicht kan worden verschaft inzake resul taat milieuboxen en glasbakken? - Of u met ons twijfelt of de aanpak van de hon- denpoepproblematiek wel voldoende effekt heeft gehad. - Of u met ons van oordeel bent dat de actie ’tankslag’ herhaald dient te worden. Overigens zal bij de eerstvolgende behandeling van de ecologische richtlijnen door onze fraktie Tegelijl aantal ook me tweetal voor do ook al c gen, te Het is dat wij waar oi politiek lieubek Moerge wellich gen van risch gi heid, z< van de op de 1 blijven mende College stellen termijn zake cc Dat de; blijven andere wingen beeld z punten tie te w na date - uitbr - Pape - nota - voorj Deze v talloze le en tc - plant - beter - nalev rorde En dar niet gel voorbe - een i verd< - de vc lingS' - de nc huist - de to Het is 1 voorbe blijven ook vr; commi noemd Een pi dacht 1 houdin Ondan gelmati de coal onze p; ren on ontstaa tegens! achter^ derheii heeft sprake verkie; mate c de coal een knelpunt scheppen i.p.v. oplossen. Het par keren vooral ’s avonds in het weekend is in de kom al een knelpunt. Legio auto’s staan dan ge parkeerd waar het niet mag. Hiertegen wordt lijkt wel, met opgetreden. Wij nemen aan met uw toestemming? Kunnen dan de parkeerverboden niet beter ingetrokken worden? Onze mening is óf handhaven óf intrekken. Graag uw commen taar hierop - Voorlichting Bij de voorlichting via MTV dient u wel te besef fen dat een groot deel van het Gemeentelijk grondgebied de uitzending van MTV met kan ontvangen terwijl Moergestel Nieuws op ledei adres wordt aangereikt. Automatisering Bij het hoofdstuk automatisering zijn wij van me ning dat dit bijzonder kritisch bekeken moet worden. Als wij daar geld insteken dan ook de consequentie aanvaarden en het goed doen zowel in menskracht als in materiaal. SMB-herindeling Twee begrippen die in onze visie niet los van el kaar gezien kunnen worden. Hebben wij zelf ons al gewapend voor de komende slag zoals in een commissie algemene beleidszaken was voorgeno men? De C.D.A. frakties uit de regio trekken ge zamenlijk op naar de C.D.A. fraktie van de Pro vinciale Staten. Meerjarenraming De begroting voor het komende jaar valt nog wel mee. Wat veel erger is, is de meerjarenraming. Wij hebben bij de voorbespreking al de opmer king gemaakt dat in het komend jaar er serieus gekeken zal moeten worden in hoeverre door be zuinigingen en/of ander beleid e.e.a. te keren is. Wij hebben de afgelopen jaren (te) veel zaken Óp stapel gezet die structureel de begroting blijven belasten. U hebt ons dit serieus bekijken al toe gezegd en daar rekenen wij dus vast op. Voorzitter, wij wachten met belanstelling uw ant woord af en zullen dan beslissen hoe ons stand punt zal zijn om de lasten voor de burgers te ver zwaren. Tenslotte Wij hopen ook in het komende jaar weer op een goede samenwerking met uw College, de Raad en de ambtenaren om het belang van onze Gemeente en haar inwoners te mogen dienen. De C.D.A. fraktie dankt iedereen die zich hoe of waar ook voor onze gemeenschap inzet. C.D.A. fraktie A. v. Gils- R. Bergman v.d. Loo H. Reijrink. duidelijk en uitgebreid worden aangegeven waar om terzake het landelijk beleid gevolgd dient te worden. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting De woningbouw zal voor de gemeente Moer gestel een heet hangijzer blijven als we niet meer woningen mogen bouwen dan het contigent aan geeft Als daardoor mensen uit Moergestel zich elders moeten vestigen is dat voor het C.D.A. een moei lijk re vertegen zaak. Hoe is uw reaktie richting S.M B en Provincie? Gaarne zouden wij van u het aantal serieuze wo ningzoekenden vernemen die staan ingeschreven voor: 1. eengezmswoningen 2. bejaardenwoningen 3. HAT-woningen Vooral nu de woningbouw in Moergestel zeer be perkt is, zal het College extra aandacht moeten schenken aan de kwaliteit van de woningsvoor- raad. Het planmatig aanpakken van het onder houd van de gemeentelijke huurwoningen staan wij voor. Wat zijn de plannen van uw College met het pand Oirschotseweg 19? Het C.D.A. stelt voor om de ze vooroorlogse woning, bij wijze van uitzonde ring, door middel van inschrijving te verkopen. De gegadigden zouden wel ten behoeve van de doorstroming ingezetene van Moergestel moeten zijn. Welk beleid denkt het College te voeren voor het behoud van karakteristieke panden en gebou wen? Wat betreft de herziening van het bestem mingsplan Buitengebied gaan wij accoord. On ze fraktie is echter wel geschrokken van de ho ge kosten hieraan verbonden. Kunt u dit verkla ren?

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 6