Wandelen door de natuur DRONKEN RIJDERS DOEN 7 TEGEN EEN BOOM Uit Moergestels verleden ■i -i I Sparen voor ’later’ steeds meer in trek Aktie ’Alcohol Verkeer’ IVVN F B Rijkspolitie Oisterwijk en Moergestel De ekster is een slimme vogel 26 De ekster heeft bepaald niet mijn sympathie. Zijn ’kek-kek-kek’-stemgeluid is lelijk en boven dien vind ik hem een brutale vogel. Hij is een eerste klas rover van eieren e'n jonge vogels. Zijn aktiviteiten op het gebied van plunderen is niet te onderschatten. De ekster is gespecialiseerd in het vinden van allerlei vogelnesten zowel op de grond als in bomen en struiken. Ik zag eens dat in een struik verstopt nest met piepkleine merels, met zorg door het ouderpaar opgevoed, werd leeggeroofd. Pas uitgevlogen pimpelmeesjes, ge boren in een van mijn vogelkastjes, nog onerva ren vliegers, met de sterke snavel van een ekster werden gegrepen. Overigens is de ekster een alles-eter, een echte opruimer van eetbaar afval. Toch is de ekster een mooie vogel. Hij is herken baar aan zijn zwart-witte verenkleed. De schou ders, buik en flanken zijn wit, de rest is zwart met een blauw-groene glans. Met inbegrip van zijn lange staart is de ekster 46 cm. groot. ALCOHOL EN VERKEER KUN JE NIET MAKEN /I Bijgaande foto van enkele klassen van de Maria Goretti-school uit de jaren 1952-1953 kregen we van Bea Smolders-Lapien, Oisterwijkseweg 20. Namen kregen we er niet bij, maar de dames zullen zo ongeveer allemaal in de leeftijd van midden veertig zijn, dus door velen te herkennen. - X "MOERGESTEL-NIEUWS" - WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 ’-a jff//// Veilig Verkeer Nederland ■■■0^ hankelijk van de persoonlijke omstandigheden. Zaken die een rol spelen zijn bijvoorbeeld leeftijd en inkomen, het gewenste moment van uitkering en de hoogte van het te storten bedrag. In rekenvoorbeelden voor de koopsompolis wordt vaak uitgegaan van het maximumbedrag dat voor de inkomstenbelasting kan worden af getrokken. Daardoor kan de indruk ontstaan dat een koopsompolis alleen aantrekkelijk is als men grote bedragen opzij kan leggen. Daarom heeft de Rabobank de Termijn Spaarpo- lis geïntroduceerd. Dit is een produkt voor spaar ders die niet zoveel kunnen of willen sparen. Al met een minimum van 600,— per jaar kan hier worden geprofiteerd van de verzekerings- en fis cale voordelen. Ook door de politie van Oisterwijk/Moergestel wordt deelgenomen aan de landelijke akties in zake ’Alcohol en Verkeer’. De aktie zal ongeveer 3 maanden gaan duren en er zal veel publiciteit aan gegeven worden via landelijke en regionale dagbladen als ook via radio en televisie. De eer ste spots zult u wellicht al hebben gezien op uw tv-scherm. In Oisterwijk/Moergestel houdt dit in dat u op al le momenten van de dag geconfronteerd kunt gaan worden met een alcoholcontrole, dat hoeft dus niet per definitie in het weekend te zijn. Er zullen ook controles plaats vinden op weekdagen, gedurende de middag- en zelfs gedurende de och tenduren. Door middel van speciale hulpmiddelen zal u duidelijk worden gemaakt dat u te maken heeft met een alcoholcontrole. Het zal ook zo zijn dat ieder bij een aanrijding be- De ekster komt in het cultuurlandschap talrijk voor. Deze boomvogel verstopt zich in bomen en struiken. Meestal bouwt hij een groot nest, hoog in de bomen, vaak verstevigd met doornige tak ken. De ekster, die een standvogel is, heeft eigen lijk geen natuurlijke vijanden meer. Hij kan zich dan ook ongebreideld voortplanten. Zijn natuur lijke vijanden, zoals de uilen, haviken en aren den, zijn in aanzienlijke aantallen minder gewor- den- Johan van Oosterhoud trokken bestuurder/-ster onderworpen zal wor den aan een blaastest. Ingevolge de Wegenver- keerswetgeving, bent u verplicht daaraan mede werking te verlenen. Het tijdstip van de aanrij ding speelt geen rol; het maakt niet uit of de aan rijding ’s morgens, ’s middags, ’s-avonds of ’s nachts gebeurd. Wellicht ten overvloede wijzen we er nog op dat u de kans loopt uw rijbewijs kwijt te raken als te gen u een proces-verbaal wordt opgemaakt ter zake het rijden onder invloed. Door de politie kan een procedure worden op gestart het rijbewijs ongeldig te laten verklaren, hetgeen betekent dat u helemaal uw rijbewijs kwijt bent. Die procedure kan worden opgestart als u een promillage alcohol in uw bloed heeft dat hoger is dan 2 promille, en een alcoholpromilla- ge van twee keer boven de 1.5 promille binnen een tijdsbestek van 5 jaar. Vooral de mogelijkheid tot het ongeldig laten ver klaren van het rijbewijs is bij velen onbekend. In de toekomst zal hiervan echter onverbiddelijk ge bruik worden gemaakt. Het motto van de aktie luidt: ’Ik rij alcoholvrij’. Bedenk dat u het drinken en daarna deelnemen aan het verkeer niet moet laten voor ons, doch voor de veiligheid van een ander en voor uzelf. Rabobank komt met nieuwe vormen Steeds meer Nederlanders ontdekken het sparen gecombineerd met een verzekering als een aan trekkelijke manier om geld opzij te leggen voor later. Bij deze manier van sparen wordt eenma lig een zgn. koopsom gestort of jaarlijks een pre mie betaald. Van dit bedrag is een klein gedeel te bestemd voor de verzekering en voor kosten. Die verzekering houdt in dat er een uitkering wordt gedaan bij overlijden voor het verstrijken van de looptijd. De uitkering die zo’n koopsompolis na een aan tal jaren oplevert, wordt in veel gevallen gebruikt als een aanvulling op het pensioeninkomen. Dit wordt onder meer gedaan omdat de betrokkene te maken heeft met pensioenbreuk of vervroegd met pensioen wil gaan. Ook kan de uitkering bij voorbeeld worden gebruikt als extra inkomen op het moment dat één van de beide tweeverdieners met werken wil stoppen. De Lijfrente Koopsom polis met een eenmalige inleg en een vaste rente is al enige jaren zeer in trek. De koopsom, het be drag dat wordt ingelegd, is aftrekbaar van de in komstenbelasting. Nieuwe vorm De Rabo Pensioen Premiepolis is een nieuwe mo gelijkheid om via sparen een aanvulling te ver krijgen op een later (pensioen)inkomen. Hierbij dient een bepaalde periode, over het algemeen minimaal vijf jaar, ten minste 3.000,— per jaar te worden gespaard. Bij een inleg van 3.000,— gedurende 20 jaar kan men op 65-jarige leeftijd beschikken over zo’n/ 80.000,—bij een inleg van 10.000,— gedurende 10 jaar is dat zo’n 118.000,—. Belastingvoordeel Ook deze vorm van verzekerd sparen kan reke nen op een gunstige fiscale behandeling. Men kan de jaarlijkse premie tot een zeker maximum als aftrekpost voor de inkomstenbelasting op voeren. Voor 1989 is dat maximum 16.863,—. Er kan echter ook voor worden gekozen om het be lastingvoordeel later te genieten. In dat geval hoeft bij uitkering van het totaal gespaarde be drag geen belasting te worden betaald over de op gebouwde rente. Persoonlijk omstandigheden Welke vorm een verstandige keuze is, is sterk af- PAGINA5 i 1 i

Weekblad Moergestels Nieuws | 1989 | | pagina 5